May 1, 2019
|
Minnesota - Minneapolis, MN

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Benjamin Allen JR-3 Concordia-St. Paul 1:51.91 1:57.51 2:05.34
2 Chris Trotter SO-2 Minnesota 1:54.17 1:19.92 1:42.76
3 Andrew Nelson Senior Unattached 1:55.72 2:08.45 1:25.64
4 Cory Warner JR-3 Concordia-St. Paul 1:56.34 1:57.51 2:06.81
5 Garrett Bembenek   Minnesota Running Club 1:57.00 2:06.36 2:19.23
6 Brian Carl SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:58.38 2:22.06 2:11.41
7 Ben Borash JR-3 Saint Mary's (Minn.) 2:00.93 1:40.38 1:50.05
8 Samuel Moerbitz   Minnesota Running Club 2:02.11 2:04.56 1:37.69
9 Gabe Segura SO-2 Bethel (Minn.) 2:02.42 1:35.49 2:10.99
10 Fernando Benitez JR-3 Hamline 2:02.43 2:08.56 2:26.92
11 Tyler Gallagher FR-1 Hamline 2:03.79 2:23.60 1:36.56
12 Matt Lorah SO-2 Hamline 2:04.03 1:36.75 2:27.60
13 Mark Baumeister SO-2 Macalester 2:04.54 2:39.42 2:17.00
14 Tyler Anderson Senior Unattached 2:05.35 2:17.89 2:39.20
15 Andy Hartshorn SO-2 Bethel (Minn.) 2:05.37 1:55.34 2:21.67
16 Brendon Nuese SR-4 Bethel (Minn.) 2:07.79 1:52.46 2:26.96
17 Theo Salzberg FR-1 Hamline 2:08.64 2:16.36 2:08.64
18 Jonathan Laughlin FR-1 Minnesota-Duluth 2:09.11 1:30.38 2:27.19
19 Matt Doberstein   Minnesota Running Club 2:13.66 1:46.93 2:40.40
20 Diego Carlson   Minnesota Running Club 2:15.52 1:52.49 2:54.82
21 Nik Smith JR-3 Macalester 2:15.58 2:21.01 1:36.27
22 Zach Jacoby FR-1 Wis.-River Falls 2:19.28 2:08.14 2:03.96
23 Brock Grafstrom   Minnesota Running Club 2:20.41 2:58.32 2:52.71
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Benjamin Allen JR-3 Concordia-St. Paul 1:36.25 1:32.89 2:16.53 1:51.91 2:05.34 2:13.18
2 Chris Trotter SO-2 Minnesota 1:46.18 1:31.34 1:55.32 1:54.17 2:02.17 2:05.59
3 Andrew Nelson Senior Unattached 2:00.35 2:08.45 1:27.95 1:55.72 1:48.78 2:13.08
4 Cory Warner JR-3 Concordia-St. Paul 1:55.18 1:35.40 1:47.04 1:56.34 1:50.53 2:24.27
5 Garrett Bembenek   Minnesota Running Club 2:25.08 2:23.91 1:28.92 1:57.00 2:00.51 2:22.74
6 Brian Carl SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:17.32 1:40.63 2:22.06 1:58.38 2:05.49 2:10.22
10 Fernando Benitez JR-3 Hamline 2:22.02 2:31.82 2:30.59 2:02.43 2:28.14 2:07.33
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
7 Ben Borash JR-3 Saint Mary's (Minn.) 2:17.86 1:40.38 1:54.89 1:31.91 2:00.93 1:48.84 1:36.75
8 Samuel Moerbitz   Minnesota Running Club 1:36.47 1:25.48 2:10.66 1:49.90 2:02.11 1:45.02 2:32.64
9 Gabe Segura SO-2 Bethel (Minn.) 1:30.59 2:09.77 2:30.58 1:35.49 2:02.42 2:10.99 2:24.46
11 Tyler Gallagher FR-1 Hamline 2:35.98 1:55.13 1:32.85 2:09.98 2:03.79 1:32.85 1:29.13
12 Matt Lorah SO-2 Hamline 2:16.44 2:40.00 2:27.60 1:55.35 2:04.03 2:00.31 2:15.20
13 Mark Baumeister SO-2 Macalester 1:43.37 2:30.70 2:35.68 2:02.05 2:04.54 2:24.47 1:32.16
14 Tyler Anderson Senior Unattached 2:25.41 1:35.27 2:16.64 2:07.86 2:05.35 2:29.17 2:11.62
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
15 Andy Hartshorn SO-2 Bethel (Minn.) 2:05.37 2:12.90 1:54.09 2:15.40
16 Brendon Nuese SR-4 Bethel (Minn.) 2:07.79 1:37.12 2:02.68 1:33.29
17 Theo Salzberg FR-1 Hamline 2:08.64 2:24.08 2:45.95 1:30.05
18 Jonathan Laughlin FR-1 Minnesota-Duluth 2:09.11 1:48.46 2:06.53 1:57.49
19 Matt Doberstein   Minnesota Running Club 2:13.66 2:05.64 2:00.30 2:23.02
20 Diego Carlson   Minnesota Running Club 2:15.52 1:53.84 2:26.37 1:59.26
21 Nik Smith JR-3 Macalester 2:15.58 1:47.11 1:57.96 2:49.48
22 Zach Jacoby FR-1 Wis.-River Falls 2:19.28 2:06.75 1:54.21 3:01.07
23 Brock Grafstrom   Minnesota Running Club 2:20.41 2:52.71 2:06.37 2:58.32