May 9-10, 2019
|
North Central - Naperville, IL

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
0 Sam Schroeder Senior Exhibition 9:40.29
0 Zac Christensen   Exhibition 9:47.21
0 Robert Murphy Senior Exhibition 9:32.08
1 Joey DeBoer SR-4 Cornerstone 8:59.35
2 Nathan Hall SO-2 Southern Indiana 8:59.91
3 David Westcott SR-4 Wooster 9:02.96
4 Jack Sebok JR-3 Washington U. 9:03.32
5 Marco Quaroni JR-3 Washington U. 9:07.06
6 Caleb Ferguson JR-3 Calvin 9:10.37
7 Ian Kellogg SR-4 Otterbein 9:11.45
8 Brandon Wilkerson SR-4 Augustana (Ill.) 9:11.76
9 Jacob Thompson JR-3 Otterbein 9:12.19
10 Brixton Rill SR-4 Illinois-Chicago 9:13.31
11 Alan Burns SR-4 Youngstown St. 9:15.14
12 Bennett Peterson FR-1 Grand Valley St. 9:15.29
13 Andrew Mangiapane   Red Cedar Running Club 9:16.06
14 Matthew Jenkins SR-4 Washington U. 9:18.62
15 Axel Treinen SO-2 Wis.-Stevens Point 9:20.18
16 Tyler Williams SO-2 Nebraska-Kearney 9:21.30
17 Bret Hilliard SO-2 Wis.-Stevens Point 9:21.89
18 Dylan Rocha SR-4 Northwood (Mich.) 9:22.74
19 Corbin Hansen JR-3 Nebraska-Kearney 9:24.89
20 Joseph Van Grinsven SR-4 Wis.-Stout 9:29.16
21 Connor Schwartz SO-2 Grand Valley St. 9:29.24
22 Andrew George SO-2 Wis.-Oshkosh 9:29.59
23 Owen Woltjer SO-2 Cornerstone 9:31.22
24 Neil O'Brien SO-2 Trine 9:33.69
25 Martin Skucas SO-2 Illinois-Chicago 9:34.36
26 Evan Dunklee SR-4 Aquinas 9:34.40
27 Kyle Adams SO-2 Carroll (Wis.) 9:36.42
28 Addison Smith JR-3 Calvin 9:36.58
29 Alex Winn JR-3 Wis.-Eau Claire 9:37.28
30 Jason Weitzel JR-3 Concord 9:37.75
31 Kevin Riley FR-1 Wheaton (Ill.) 9:38.05
32 Michael Ly FR-1 Washington U. 9:38.93
33 Will Shine SO-2 U. of Chicago 9:39.23
34 Jack Barbour SO-2 U. of Chicago 9:40.44
35 Trevor Albert SO-2 Grand View 9:42.55
36 Nolan Kozinski FR-1 MSOE 9:46.77
37 Zack Michael JR-3 North Central (Ill.) 9:49.11
38 Donny Knapp FR-1 Wis.-Parkside 9:49.43
39 Valentin Figueira FR-1 U. of Chicago 9:49.94
40 Liam Lynch FR-1 Drury 9:53.33
41 Kyler Hodges FR-1 Tusculum 9:54.54
42 Ross Mccormick JR-3 Lewis 9:56.94
43 Blain Masterson SO-2 Wis.-Parkside 9:57.01
44 Zach Kiedrowski JR-3 Wis.-Parkside 9:59.71
45 Ben Hofstra SO-2 Cornerstone 10:02.67
46 Joshua Johnson FR-1 North Central (Ill.) 10:04.29
47 Robert Lutz JR-3 Wis.-Stevens Point 10:06.30
48 Brady Stuck SR-4 Wisconsin Lutheran 10:10.62
49 Nebil Mohammed SR-4 North Central (Ill.) 10:12.46
50 Andrew Strasser FR-1 Wis.-Oshkosh 10:12.62
51 Jimmy Funteas Jr. SR-4 Wis.-Parkside 10:14.83
52 Dane Thomas FR-1 Spalding 10:16.11
53 Tanner McQuality JR-3 North Central (Ill.) 10:19.47
54 Grant Adams SO-2 Wheaton (Ill.) 10:32.45
55 Nathan Herbst FR-1 Indianapolis 10:33.88
56 Cory Burkwald SR-4 Michigan Tech 10:34.40
57 Trent Hohenstreiter Freshman Indianapolis 10:40.75
58 Ryan Sorenson FR-1 Augustana (Ill.) 10:45.07
59 Matthew Ajamie JR-3 Indianapolis 10:53.70
  Terry McMillan SR-4 Milwaukee DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
34 Jack Barbour SO-2 U. of Chicago 11:36.53 11:19.12 10:03.66 9:40.44 10:26.88 10:26.88 12:34.58
36 Nolan Kozinski FR-1 MSOE 10:04.38 11:44.13 7:08.35 9:46.77 12:36.94 8:59.83 7:55.29
38 Donny Knapp FR-1 Wis.-Parkside 12:10.90 12:10.90 8:50.49 9:49.43 11:00.17 6:52.60 10:07.12
39 Valentin Figueira FR-1 U. of Chicago 7:04.76 8:45.05 11:00.74 9:49.94 12:41.03 11:47.93 8:50.95
43 Blain Masterson SO-2 Wis.-Parkside 7:33.73 8:27.46 9:33.13 9:57.01 8:51.34 12:44.18 11:56.42
44 Zach Kiedrowski JR-3 Wis.-Parkside 12:53.63 6:59.80 10:05.71 9:59.71 7:17.79 12:23.64 9:41.72
45 Ben Hofstra SO-2 Cornerstone 8:32.27 10:38.83 12:33.34 10:02.67 9:50.62 9:32.54 9:14.46
46 Joshua Johnson FR-1 North Central (Ill.) 9:28.04 7:15.09 7:03.01 10:04.29 11:22.85 11:28.89 9:09.91
48 Brady Stuck SR-4 Wisconsin Lutheran 12:06.64 11:54.43 10:16.73 10:10.62 8:26.82 7:31.86 11:48.32
49 Nebil Mohammed SR-4 North Central (Ill.) 12:27.21 11:38.21 8:52.84 10:12.46 7:45.47 7:33.22 9:29.59
50 Andrew Strasser FR-1 Wis.-Oshkosh 12:15.15 8:28.48 8:28.48 10:12.62 11:56.77 9:11.36 8:10.10
51 Jimmy Funteas Jr. SR-4 Wis.-Parkside 9:44.09 7:16.53 11:04.02 10:14.83 12:11.65 10:02.54 10:14.83
52 Dane Thomas FR-1 Spalding 7:48.25 10:03.79 12:37.82 10:16.11 12:37.82 11:48.53 8:56.02
53 Tanner McQuality JR-3 North Central (Ill.) 10:38.06 12:41.95 10:25.67 10:19.47 8:58.94 9:23.72 12:41.95
54 Grant Adams SO-2 Wheaton (Ill.) 9:35.53 9:03.91 12:45.27 10:32.45 8:13.32 9:54.51 11:23.05
55 Nathan Herbst FR-1 Indianapolis 12:15.30 10:46.56 9:43.17 10:33.88 8:58.80 8:27.11 9:11.48
56 Cory Burkwald SR-4 Michigan Tech 7:36.77 13:32.04 11:25.16 10:34.40 8:59.24 12:22.25 7:43.12
57 Trent Hohenstreiter Freshman Indianapolis 8:19.79 11:38.42 10:34.35 10:40.75 8:32.60 10:02.31 9:17.46
58 Ryan Sorenson FR-1 Augustana (Ill.) 10:25.72 10:51.52 10:38.62 10:45.07 7:50.91 7:38.00 9:01.86
59 Matthew Ajamie JR-3 Indianapolis 10:47.17 10:01.41 9:02.58 10:53.70 11:26.39 11:32.93 10:14.48
Men's 3000 Steeplechase Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
0 Sam Schroeder Senior Exhibition 9:40.29
0 Zac Christensen   Exhibition 9:47.21
9 Jacob Thompson JR-3 Otterbein 9:12.19
13 Andrew Mangiapane   Red Cedar Running Club 9:16.06
14 Matthew Jenkins SR-4 Washington U. 9:18.62
16 Tyler Williams SO-2 Nebraska-Kearney 9:21.30
17 Bret Hilliard SO-2 Wis.-Stevens Point 9:21.89
23 Owen Woltjer SO-2 Cornerstone 9:31.22
24 Neil O'Brien SO-2 Trine 9:33.69
25 Martin Skucas SO-2 Illinois-Chicago 9:34.36
26 Evan Dunklee SR-4 Aquinas 9:34.40
27 Kyle Adams SO-2 Carroll (Wis.) 9:36.42
28 Addison Smith JR-3 Calvin 9:36.58
29 Alex Winn JR-3 Wis.-Eau Claire 9:37.28
31 Kevin Riley FR-1 Wheaton (Ill.) 9:38.05
32 Michael Ly FR-1 Washington U. 9:38.93
33 Will Shine SO-2 U. of Chicago 9:39.23
35 Trevor Albert SO-2 Grand View 9:42.55
37 Zack Michael JR-3 North Central (Ill.) 9:49.11
40 Liam Lynch FR-1 Drury 9:53.33
41 Kyler Hodges FR-1 Tusculum 9:54.54
Men's 3000 Steeplechase Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
0 Robert Murphy Senior Exhibition 7:31.95 9:32.08 9:14.92 8:00.55 12:23.71
1 Joey DeBoer SR-4 Cornerstone 6:55.30 8:59.35 8:37.78 6:39.12 10:25.65
2 Nathan Hall SO-2 Southern Indiana 8:32.92 8:59.91 10:42.50 11:36.49 8:00.52
3 David Westcott SR-4 Wooster 10:08.12 9:02.96 10:18.98 9:30.11 8:46.68
4 Jack Sebok JR-3 Washington U. 6:20.33 9:03.32 7:30.96 9:57.66 9:08.76
5 Marco Quaroni JR-3 Washington U. 8:17.83 9:07.06 9:39.89 9:28.95 7:23.12
6 Caleb Ferguson JR-3 Calvin 9:04.87 9:10.37 7:03.79 7:20.30 10:21.92
7 Ian Kellogg SR-4 Otterbein 8:43.88 9:11.45 8:10.79 7:32.19 11:29.32
8 Brandon Wilkerson SR-4 Augustana (Ill.) 8:00.04 9:11.76 7:10.38 9:06.25 8:38.66
10 Brixton Rill SR-4 Illinois-Chicago 9:24.38 9:13.31 7:28.19 6:43.92 8:40.12
11 Alan Burns SR-4 Youngstown St. 10:49.52 9:15.14 7:24.12 8:52.94 9:48.45
12 Bennett Peterson FR-1 Grand Valley St. 8:47.53 9:15.29 7:07.58 7:07.58 11:50.78
15 Axel Treinen SO-2 Wis.-Stevens Point 7:05.74 9:20.18 9:59.40 8:35.37 9:36.99
18 Dylan Rocha SR-4 Northwood (Mich.) 8:15.22 9:22.74 9:39.63 9:50.88 12:11.57
19 Corbin Hansen JR-3 Nebraska-Kearney 11:51.77 9:24.89 8:22.76 10:15.73 10:55.28
20 Joseph Van Grinsven SR-4 Wis.-Stout 11:11.61 9:29.16 8:37.94 9:06.40 7:52.41
21 Connor Schwartz SO-2 Grand Valley St. 8:15.24 9:29.24 8:49.40 11:17.40 11:06.01
22 Andrew George SO-2 Wis.-Oshkosh 11:51.99 9:29.59 9:23.90 10:49.34 8:49.72
30 Jason Weitzel JR-3 Concord 9:26.20 9:37.75 6:44.43 9:37.75 8:05.31
42 Ross Mccormick JR-3 Lewis 11:14.55 9:56.94 8:27.40 12:08.27 10:56.64
47 Robert Lutz JR-3 Wis.-Stevens Point 9:17.80 10:06.30 10:36.62 12:43.94 11:00.87
  Terry McMillan SR-4 Milwaukee DNF DNF DNF DNF DNF