May 9-10, 2019
|
North Central - Naperville, IL

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
0 Torrain Houghton   Exhibition 1:57.85 2:13.17
0 Jonathan Hudson   Greater Milwaukee TC 2:04.59 2:39.48
0 Josh Shancer Senior Exhibition 2:05.91 1:34.44
0 Ethan Halloran   Exhibition 2:11.12 2:39.97
0 John Kellum Sophomore Exhibition 1:57.74 2:09.52
0 Nathan Legault   Northwestern University 2:16.80 2:20.91
0 Tarek Zaki   Northwestern University 2:07.24 1:37.98
0 David Fish   Exhibition 2:03.00 1:50.70
0 Patrick Bomher   Northwestern University 2:05.20 2:39.01
0 Ansel Fellman Freshman Exhibition 1:55.60 2:03.70
0 Liam Belson Freshman Exhibition 1:56.38 2:26.64
1 John Partee JR-3 Lewis 1:51.25 1:25.67
2 Clayton Sayen FR-1 Michigan Tech 1:51.27 1:19.01
3 Grant Marton SR-4 Carroll (Wis.) 1:51.33 2:06.92
4 Ethan Gatchell SR-4 Cedarville 1:51.54 1:57.12
5 Jonathon Groendyk FR-1 Grand Valley St. 1:51.65 1:27.09
6 Colin Webber SO-2 Pittsburg St. 1:51.70 1:59.52
7 Seth Simonson FR-1 Nebraska-Kearney 1:52.27 1:55.64
8 Steven Potter FR-1 Wis.-Oshkosh 1:52.42 1:51.30
9 Max Whittredge SO-2 Spring Arbor 1:52.46 1:55.84
10 David Jones SR-4 Grand Valley St. 1:52.60 1:49.23
11 James Jeninga SR-4 Calvin 1:52.84 1:44.95
12 Arthur Santoro SO-2 Washington U. 1:52.87 1:33.69
13 Brendon Sebastian SO-2 North Central (Ill.) 1:52.93 2:01.97
14 Nick Matteucci JR-3 Washington U. 1:52.96 2:03.13
15 Camren Howard SR-4 Carthage 1:53.30 1:40.84
16 Tyler Walters JR-3 Grand Valley St. 1:53.51 1:50.11
17 Jacob Jenkins SO-2 Columbia (Mo.) 1:53.75 1:41.24
18 Stephen Barker FR-1 Northwood (Mich.) 1:53.82 1:41.30
19 Cameron Benes FR-1 North Central (Ill.) 1:53.91 2:13.28
20 Josiah Morse FR-1 Northwood (Mich.) 1:53.95 2:07.63
21 Ash Midyett JR-3 U. of the South 1:53.97 1:23.20
22 Tom Perretta SO-2 Emory 1:54.03 2:12.28
23 Cole Willis SO-2 Nebraska-Kearney 1:54.12 1:38.15
24 Chad Ellens SR-4 Indiana Wesleyan 1:54.66 1:42.05
25 Connor Wright FR-1 Washington U. 1:54.70 2:09.62
26 Jacob Pigeon SO-2 Wis.-Parkside 1:54.89 2:07.53
27 Josh Teets SO-2 Augustana (Ill.) 1:54.95 2:24.84
28 Nico LaBracke JR-3 Wis.-Stevens Point 1:55.52 2:16.32
29 Elijah Chesterman SO-2 Huntington 1:55.77 2:22.40
30 Callaway Bird FR-1 DePauw 1:55.84 2:09.74
31 Max Lindgren SO-2 Nebraska-Kearney 1:56.36 2:01.02
32 Derrick Egli SO-2 Grand Valley St. 1:56.56 2:25.70
33 Jon Marcus FR-1 Emory 1:56.81 2:31.86
34 Austin Miller SO-2 Indiana Wesleyan 1:56.95 2:29.70
35 Will Ullrich SO-2 Wis.-Eau Claire 1:57.02 2:19.26
36 Travis Wollenberg SR-4 Wis.-Stevens Point 1:57.32 2:02.02
37 Joshua English FR-1 Illinois-Chicago 1:57.39 1:40.96
38 Thomas Brown JR-3 St. Francis (Ill.) 1:57.60 1:51.72
39 Alex Rodriguez SR-4 Indiana Tech 1:57.64 2:30.58
40 Sair Salgado FR-1 Berea 1:57.66 2:22.37
41 Tucker Cera SO-2 Washington U. 1:57.96 2:13.30
42 Matt Meehan SR-4 Olivet Nazarene 1:57.97 1:53.26
43 Justin Skinkis SR-4 Wis.-Oshkosh 1:58.07 1:43.91
44 Michael Marshall SR-4 Mount Mercy 1:58.19 2:00.56
45 Connor McGee SO-2 Aquinas 1:58.47 2:28.09
46 McGerran Clouser SO-2 Indiana Wesleyan 1:58.52 2:31.71
47 Ben Byrd SR-4 Taylor 1:58.60 1:28.95
48 Aaron Hendryx FR-1 Huntington 1:58.66 2:28.33
49 Marquell Williams FR-1 Aurora 1:58.70 1:50.40
50 Adrien Howard JR-3 Indiana Wesleyan 1:58.71 1:23.10
51 Luke Peterson SR-4 Calvin 1:58.73 2:03.48
52 Josh Schaefer JR-3 Wis.-Stevens Point 1:58.73 1:42.11
53 Jacob Ridderhoff FR-1 Washington U. 1:58.96 2:26.32
54 Elvir Sarajlic SR-4 Washington U. 1:59.16 1:35.33
55 Elliot Kim FR-1 Wheaton (Ill.) 1:59.26 1:23.49
56 Jimmy Funteas Jr. SR-4 Wis.-Parkside 1:59.32 2:11.26
57 Noah Brase SR-4 Wheaton (Ill.) 1:59.33 1:48.59
58 Riley Feeney FR-1 Saginaw Valley 1:59.35 1:46.23
59 Kenneth Bolton FR-1 William Penn 1:59.38 1:27.15
60 Connor White FR-1 Taylor 1:59.45 2:07.82
61 Anthoney Brown JR-3 Augustana (Ill.) 1:59.45 2:30.51
62 Jacob Hernandez FR-1 Aurora 1:59.49 1:53.52
63 Dillan Cerny SO-2 Indiana Tech 1:59.54 2:27.04
64 Alexander Hoop SR-4 Aquinas 1:59.64 2:33.14
65 Ramon Romero FR-1 Wis.-Parkside 2:00.04 1:39.64
66 Tanner Carson SR-4 Berea 2:00.53 2:24.64
67 Andrew Van Os SR-4 Wheaton (Ill.) 2:00.87 1:25.82
68 Adam Bundy SR-4 Aquinas 2:01.30 2:23.14
69 Miguel Gonzalez FR-1 Aurora 2:01.72 2:11.46
70 Aedan Pettit JR-3 Wooster 2:01.80 2:06.68
71 Michael Heading FR-1 Franklin 2:01.96 2:31.23
72 Charlie Schafer FR-1 Illinois-Chicago 2:02.38 2:15.85
73 Thomas Everest FR-1 Wheaton (Ill.) 2:02.84 2:23.73
74 Jacob Buday SR-4 Calvin 2:03.58 2:39.42
75 Nathan Holley SR-4 North Central (Ill.) 2:04.73 2:17.21
76 Kevin Otte SR-4 Elmhurst 2:05.53 2:43.19
77 Andrew Daghfal SR-4 Wheaton (Ill.) 2:05.87 2:38.60
78 Luke Zeddis FR-1 Huntington 2:06.29 1:32.20
79 Gavin Withaeger FR-1 Aurora 2:07.26 2:39.08
80 Rakeem Bluitt JR-3 Calumet-St. Joseph 2:07.68 2:42.16
81 Nathan Schiefelbein SO-2 DuPage 2:07.74 2:37.12
82 Jason Koehler FR-1 Wheaton (Ill.) 2:08.39 2:00.69
83 Nathan Schneider Senior Red Cedar Running Club 2:08.75 2:02.32
84 Evan Balizado FR-1 Illinois Tech 2:09.89 2:12.49
85 Cameron Peters   Northwestern University 2:10.10 2:46.53
86 Ehren Braun JR-3 Augustana (Ill.) 2:11.85 1:56.03
87 Nick DeLuca SR-4 Elmhurst 2:18.88 2:36.94
88 Kristian Carroll SR-4 Augustana (Ill.) 2:19.66 1:48.94
  Matt McLaughlin SO-2 Grand Valley St. DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
0 Tarek Zaki   Northwestern University 1:36.71 2:07.24 2:23.79 2:33.96 1:53.25 2:44.14
0 Nathan Legault   Northwestern University 1:38.50 2:16.80 2:35.96 2:46.90 2:34.59 2:44.16
47 Ben Byrd SR-4 Taylor 2:03.35 1:58.60 1:49.12 1:34.88 1:42.00 1:57.42
54 Elvir Sarajlic SR-4 Washington U. 2:05.12 1:59.16 2:11.08 2:27.76 1:42.48 2:32.53
60 Connor White FR-1 Taylor 1:36.76 1:59.45 1:49.90 1:27.20 2:07.82 1:41.54
79 Gavin Withaeger FR-1 Aurora 2:00.90 2:07.26 1:34.18 1:49.45 1:40.54 2:19.99
80 Rakeem Bluitt JR-3 Calumet-St. Joseph 2:16.62 2:07.68 2:00.02 1:48.53 1:47.26 2:40.88
81 Nathan Schiefelbein SO-2 DuPage 2:35.85 2:07.74 2:19.24 1:35.81 1:37.09 1:37.09
83 Nathan Schneider Senior Red Cedar Running Club 1:45.58 2:08.75 1:41.72 2:24.20 2:04.89 2:39.65
85 Cameron Peters   Northwestern University 1:38.88 2:10.10 2:42.63 2:47.83 2:47.83 2:28.32
86 Ehren Braun JR-3 Augustana (Ill.) 1:54.71 2:11.85 1:57.35 1:54.71 1:58.67 2:42.18
87 Nick DeLuca SR-4 Elmhurst 2:03.61 2:18.88 1:56.66 2:10.55 2:17.50 2:59.16
88 Kristian Carroll SR-4 Augustana (Ill.) 2:55.98 2:19.66 2:29.44 2:02.90 2:54.58 2:51.79
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
0 Patrick Bomher   Northwestern University 2:12.72 2:28.99 2:05.20 1:32.65
0 Josh Shancer Senior Exhibition 1:39.47 2:24.80 2:05.91 1:41.99
0 Ethan Halloran   Exhibition 2:16.37 2:08.50 2:11.12 1:48.83
0 David Fish   Exhibition 1:42.09 2:37.44 2:03.00 1:34.71
48 Aaron Hendryx FR-1 Huntington 2:21.21 2:04.60 1:58.66 2:01.04
53 Jacob Ridderhoff FR-1 Washington U. 1:33.98 2:26.32 1:58.96 2:12.05
69 Miguel Gonzalez FR-1 Aurora 2:16.33 1:37.38 2:01.72 2:02.94
72 Charlie Schafer FR-1 Illinois-Chicago 2:17.07 1:42.80 2:02.38 1:31.79
73 Thomas Everest FR-1 Wheaton (Ill.) 2:00.39 1:25.99 2:02.84 2:23.73
74 Jacob Buday SR-4 Calvin 2:28.30 1:36.40 2:03.58 2:07.29
75 Nathan Holley SR-4 North Central (Ill.) 2:12.22 1:39.79 2:04.73 2:39.66
76 Kevin Otte SR-4 Elmhurst 2:15.58 2:09.30 2:05.53 1:42.94
78 Luke Zeddis FR-1 Huntington 1:47.35 1:52.40 2:06.29 2:35.34
82 Jason Koehler FR-1 Wheaton (Ill.) 1:46.57 1:55.55 2:08.39 2:30.22
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
0 Jonathan Hudson   Greater Milwaukee TC 1:43.41 2:04.59
41 Tucker Cera SO-2 Washington U. 2:25.09 1:57.96
42 Matt Meehan SR-4 Olivet Nazarene 1:42.64 1:57.97
44 Michael Marshall SR-4 Mount Mercy 1:39.28 1:58.19
49 Marquell Williams FR-1 Aurora 2:23.63 1:58.70
57 Noah Brase SR-4 Wheaton (Ill.) 1:46.21 1:59.33
61 Anthoney Brown JR-3 Augustana (Ill.) 2:29.32 1:59.45
62 Jacob Hernandez FR-1 Aurora 2:17.42 1:59.49
65 Ramon Romero FR-1 Wis.-Parkside 2:24.05 2:00.04
67 Andrew Van Os SR-4 Wheaton (Ill.) 1:51.20 2:00.87
71 Michael Heading FR-1 Franklin 1:30.25 2:01.96
77 Andrew Daghfal SR-4 Wheaton (Ill.) 2:34.82 2:05.87
84 Evan Balizado FR-1 Illinois Tech 1:59.50 2:09.89
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
0 John Kellum Sophomore Exhibition 2:16.58 1:23.60 2:13.05 2:16.58 1:35.37 1:57.74 1:22.42
0 Torrain Houghton   Exhibition 2:21.42 2:28.49 2:07.28 2:09.64 2:07.28 1:57.85 1:53.14
26 Jacob Pigeon SO-2 Wis.-Parkside 1:45.70 1:27.32 1:35.36 2:17.87 1:59.49 1:54.89 1:29.62
29 Elijah Chesterman SO-2 Huntington 1:29.15 2:01.56 2:23.56 2:27.03 2:27.03 1:55.77 1:30.30
34 Austin Miller SO-2 Indiana Wesleyan 2:19.17 1:51.11 2:25.02 1:52.28 1:48.77 1:56.95 2:14.50
38 Thomas Brown JR-3 St. Francis (Ill.) 2:04.66 1:44.67 1:22.32 1:54.08 2:12.89 1:57.60 1:38.79
45 Connor McGee SO-2 Aquinas 1:32.41 2:03.21 1:53.74 1:32.41 2:17.43 1:58.47 2:13.88
55 Elliot Kim FR-1 Wheaton (Ill.) 2:18.35 1:29.45 1:53.30 1:33.03 2:12.38 1:59.26 2:32.66
64 Alexander Hoop SR-4 Aquinas 1:58.45 1:24.95 2:04.43 2:00.84 2:08.02 1:59.64 2:24.77
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
40 Sair Salgado FR-1 Berea 1:57.66 1:31.78
46 McGerran Clouser SO-2 Indiana Wesleyan 1:58.52 1:24.15
52 Josh Schaefer JR-3 Wis.-Stevens Point 1:58.73 1:26.68
59 Kenneth Bolton FR-1 William Penn 1:59.38 2:00.58
68 Adam Bundy SR-4 Aquinas 2:01.30 2:26.78
70 Aedan Pettit JR-3 Wooster 2:01.80 2:18.86
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
17 Jacob Jenkins SO-2 Columbia (Mo.) 1:53.75 1:29.87 2:14.23 1:27.59
21 Ash Midyett JR-3 U. of the South 1:53.97 2:12.21 1:56.25 2:23.61
25 Connor Wright FR-1 Washington U. 1:54.70 2:10.76 1:54.70 1:28.32
27 Josh Teets SO-2 Augustana (Ill.) 1:54.95 2:21.39 1:46.91 2:01.85
30 Callaway Bird FR-1 DePauw 1:55.84 1:45.42 1:38.47 1:57.00
36 Travis Wollenberg SR-4 Wis.-Stevens Point 1:57.32 1:22.13 2:14.92 2:07.88
39 Alex Rodriguez SR-4 Indiana Tech 1:57.64 2:31.76 1:23.53 2:17.64
56 Jimmy Funteas Jr. SR-4 Wis.-Parkside 1:59.32 2:13.64 2:25.57 1:48.59
66 Tanner Carson SR-4 Berea 2:00.53 1:32.81 2:35.49 2:28.26
Men's 800 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
24 Chad Ellens SR-4 Indiana Wesleyan 1:54.66 2:09.57
28 Nico LaBracke JR-3 Wis.-Stevens Point 1:55.52 1:56.68
31 Max Lindgren SO-2 Nebraska-Kearney 1:56.36 2:05.67
32 Derrick Egli SO-2 Grand Valley St. 1:56.56 2:14.05
33 Jon Marcus FR-1 Emory 1:56.81 1:41.63
35 Will Ullrich SO-2 Wis.-Eau Claire 1:57.02 1:33.62
37 Joshua English FR-1 Illinois-Chicago 1:57.39 2:31.44
50 Adrien Howard JR-3 Indiana Wesleyan 1:58.71 2:20.08
51 Luke Peterson SR-4 Calvin 1:58.73 1:59.92
Men's 800 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
0 Ansel Fellman Freshman Exhibition 1:33.64 1:55.60 2:26.82 1:53.29 2:17.57
0 Liam Belson Freshman Exhibition 2:30.13 1:56.38 2:25.48 2:03.37 1:56.38
11 James Jeninga SR-4 Calvin 1:47.20 1:52.84 1:44.95 1:46.07 2:13.16
14 Nick Matteucci JR-3 Washington U. 1:38.28 1:52.96 1:28.11 1:59.74 1:45.06
15 Camren Howard SR-4 Carthage 1:36.31 1:53.30 1:57.84 2:23.90 2:19.36
18 Stephen Barker FR-1 Northwood (Mich.) 2:00.65 1:53.82 2:22.28 1:23.09 2:23.42
19 Cameron Benes FR-1 North Central (Ill.) 2:18.97 1:53.91 1:34.55 1:44.80 1:36.83
22 Tom Perretta SO-2 Emory 1:38.07 1:54.03 1:42.63 2:11.14 1:27.81
63 Dillan Cerny SO-2 Indiana Tech 2:23.45 1:59.54 1:41.61 2:18.67 1:32.05
Men's 800 Meters Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
2 Clayton Sayen FR-1 Michigan Tech 1:50.16 2:04.63 1:17.89 1:51.27 2:17.98
8 Steven Potter FR-1 Wis.-Oshkosh 1:31.06 1:36.69 1:35.56 1:52.42 1:40.06
9 Max Whittredge SO-2 Spring Arbor 1:29.97 1:24.35 2:25.08 1:52.46 1:28.85
13 Brendon Sebastian SO-2 North Central (Ill.) 1:43.90 1:32.61 1:37.12 1:52.93 1:58.58
16 Tyler Walters JR-3 Grand Valley St. 1:43.30 2:23.03 1:19.46 1:53.51 2:23.03
20 Josiah Morse FR-1 Northwood (Mich.) 2:03.07 1:56.23 2:15.60 1:53.95 1:56.23
23 Cole Willis SO-2 Nebraska-Kearney 2:04.39 2:19.23 1:26.74 1:54.12 1:56.41
43 Justin Skinkis SR-4 Wis.-Oshkosh 1:30.92 1:52.17 1:35.64 1:58.07 1:49.81
  Matt McLaughlin SO-2 Grand Valley St. DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 John Partee JR-3 Lewis 1:51.25 1:43.47 1:27.89 1:45.69
3 Grant Marton SR-4 Carroll (Wis.) 1:51.33 1:43.54 1:37.97 2:04.69
4 Ethan Gatchell SR-4 Cedarville 1:51.54 1:56.01 1:47.08 1:39.27
5 Jonathon Groendyk FR-1 Grand Valley St. 1:51.65 1:57.24 1:33.79 2:13.98
6 Colin Webber SO-2 Pittsburg St. 1:51.70 1:26.01 1:26.01 1:53.94
7 Seth Simonson FR-1 Nebraska-Kearney 1:52.27 1:29.82 1:38.80 1:45.54
10 David Jones SR-4 Grand Valley St. 1:52.60 1:32.34 1:41.34 2:19.63
12 Arthur Santoro SO-2 Washington U. 1:52.87 2:00.77 2:21.09 2:18.83
58 Riley Feeney FR-1 Saginaw Valley 1:59.35 2:01.74 1:31.90 1:59.35