May 9-10, 2019
|
North Central - Naperville, IL

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
0 Rachel Bales Senior Exhibition 4:53.65 3:57.86 3:49.05
0 Leah Neustedter Freshman Exhibition 4:57.93 5:00.91 4:49.00
0 Isabelle Sparreo Freshman Exhibition 4:39.03 4:02.76 3:43.23
0 Anna Morozov Freshman Exhibition 5:00.22 6:15.28 4:15.19
1 Mickayla Wenzel SR-4 Indianapolis 4:30.60 3:17.54 3:22.95
2 Alexis Miller SR-4 Aquinas 4:33.59 4:22.65 4:55.48
3 Katherine Diekema SR-4 Calvin 4:33.80 3:14.40 3:22.62
4 Rachel Blagg SR-4 Taylor 4:35.26 5:44.08 4:40.77
5 Katy Foltz SR-4 Otterbein 4:35.45 5:27.79 4:24.44
6 Claire Lamb SR-4 Otterbein 4:35.58 4:54.87 3:18.42
7 Morgan Marek SR-4 Wis.-Eau Claire 4:35.61 3:37.74 3:57.03
8 Natalie Rogus SR-4 Washington U. 4:36.51 5:29.05 3:49.51
9 Maddie Bach SO-2 Nebraska-Kearney 4:37.74 4:07.19 4:29.41
10 Destiny Reinke SO-2 Nebraska-Kearney 4:39.23 3:37.80 4:05.73
11 Tannah Adgate JR-3 Aquinas 4:40.67 5:53.65 5:53.65
12 Hannah Lohrenz SO-2 Wis.-Oshkosh 4:41.48 4:13.34 3:48.00
13 Libby Brugger JR-3 Wis.-La Crosse 4:41.73 4:38.92 4:05.11
14 Abigail Martin SR-4 Washington U. 4:42.72 4:28.59 3:40.53
15 Minnell Fundora SO-2 Webster 4:44.33 3:44.62 4:35.80
16 Emma Roberts JR-3 Benedictine (Ill.) 4:45.42 5:02.55 5:59.63
17 Sophie Elgamal SO-2 U. of Chicago 4:46.75 6:07.04 6:09.91
18 Abby Crouch JR-3 Grand Valley St. 4:47.48 5:47.85 4:38.86
19 Hannah Blystone SR-4 Trine 4:48.08 5:05.37 5:42.82
20 Mae Elizabeth Gimre SR-4 Taylor 4:48.39 6:12.03 5:31.65
21 Karlee Larson SR-4 Carroll (Wis.) 4:49.14 5:58.54 3:31.08
22 Sophie Watterson JR-3 Washington U. 4:49.50 3:25.55 5:53.19
23 Shelby Nolan JR-3 Wright State 4:49.59 5:27.24 3:34.30
24 Janie Noah SR-4 Aquinas 4:50.73 5:11.09 3:29.33
25 Kelly Peregrine JR-3 Hope 4:52.38 4:20.22 4:20.22
26 Karalynn Brock SR-4 Olivet Nazarene 4:52.76 5:19.11 6:05.95
27 Michelle Hirsch FR-1 Wis.-Eau Claire 4:53.10 4:23.79 3:33.97
28 Jacinda Cole SO-2 Hope 4:55.15 4:25.64 3:59.08
29 Charleen Mascote SO-2 St. Francis (Ill.) 4:55.85 4:38.10 5:34.31
30 Caren Hernandez SR-4 St. Francis (Ind.) 4:57.84 4:01.25 4:57.84
31 Hannah Adler FR-1 Aquinas 4:59.53 4:56.54 4:14.60
32 Stephanie Cruz JR-3 St. Francis (Ill.) 5:01.88 5:44.15 4:01.51
33 Jessica Petruzates SR-4 Wis.-Stout 5:04.45 5:01.41 6:20.57
34 Shannon Wargo JR-3 Oberlin 5:05.93 4:13.93 6:10.18
35 Celine Espinoza SR-4 St. Francis (Ill.) 5:06.37 5:12.50 5:55.39
36 Julie Kupiec SO-2 North Central (Ill.) 5:07.09 4:02.61 5:34.73
37 Angela Budach JR-3 Olivet Nazarene 5:07.85 4:30.91 3:50.89
38 Lexi Bennis SO-2 Augustana (Ill.) 5:09.06 3:36.35 4:13.43
39 Mia Martin FR-1 Wis.-Parkside 5:10.28 5:07.18 5:10.28
40 Alyssa Milligan FR-1 Wheaton (Ill.) 5:11.49 4:43.46 5:39.53
41 Siobhan Heiss SR-4 Wisconsin Lutheran 5:12.40 3:54.30 5:28.02
42 Lauren Mchan SO-2 Cumberlands 5:12.49 5:21.87 4:28.75
43 Celeste Ibarra SR-4 Benedictine (Ill.) 5:14.48 4:11.59 6:07.95
44 Deandra Stokes SR-4 St. Xavier 5:17.38 5:14.21 6:11.34
45 Christina Vargas SR-4 Olivet Nazarene 5:18.58 6:38.23 5:21.77
46 Shayne Bower FR-1 Wheaton (Ill.) 5:25.77 5:29.03 6:21.15
47 Tasneem Jaber SO-2 St. Xavier 5:27.10 4:57.67 7:01.96
48 Jill Zimmerman SR-4 Wis.-Parkside 5:29.09 4:00.24 5:19.22
49 Audrey Hogenkamp SR-4 Augustana (Ill.) 5:33.50 5:23.50 4:13.46
50 Katie Iverson SO-2 Augustana (Ill.) 5:35.88 3:58.48 5:49.32
51 Alexandra Ganser FR-1 North Central (Ill.) 5:38.32 6:39.22 4:37.43
52 Morayma Barron JR-3 St. Francis (Ill.) 5:38.49 5:38.49 7:03.12
53 Maddie Davy SR-4 Wis.-Parkside 5:41.97 4:26.74 6:40.11
54 Becca Smith SO-2 Wheaton (Ill.) 5:43.70 4:45.27 6:45.57
55 Riley Rucinski SO-2 Wis.-Parkside 5:45.26 5:00.38 5:55.62
56 Autumn Oley SR-4 Aurora 5:56.50 5:20.85 6:53.54
57 Salma Rodriguez FR-1 St. Xavier 6:00.78 4:19.77 7:27.37
58 Christine Trovato SO-2 St. Xavier 6:14.00 4:25.54 6:25.22
59 Dayana Escudero-Ambriz FR-1 Roosevelt 6:22.30 6:33.77 7:08.18
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
22 Sophie Watterson JR-3 Washington U. 4:49.50 3:42.92
33 Jessica Petruzates SR-4 Wis.-Stout 5:04.45 5:22.72
36 Julie Kupiec SO-2 North Central (Ill.) 5:07.09 3:53.39
49 Audrey Hogenkamp SR-4 Augustana (Ill.) 5:33.50 5:26.83
51 Alexandra Ganser FR-1 North Central (Ill.) 5:38.32 7:19.82
53 Maddie Davy SR-4 Wis.-Parkside 5:41.97 5:24.88
54 Becca Smith SO-2 Wheaton (Ill.) 5:43.70 5:57.45
55 Riley Rucinski SO-2 Wis.-Parkside 5:45.26 7:01.22
56 Autumn Oley SR-4 Aurora 5:56.50 5:31.55
57 Salma Rodriguez FR-1 St. Xavier 6:00.78 7:02.12
58 Christine Trovato SO-2 St. Xavier 6:14.00 5:06.68
59 Dayana Escudero-Ambriz FR-1 Roosevelt 6:22.30 6:33.77
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
35 Celine Espinoza SR-4 St. Francis (Ill.) 4:47.99 5:06.37
39 Mia Martin FR-1 Wis.-Parkside 4:29.95 5:10.28
40 Alyssa Milligan FR-1 Wheaton (Ill.) 5:45.76 5:11.49
41 Siobhan Heiss SR-4 Wisconsin Lutheran 4:25.54 5:12.40
43 Celeste Ibarra SR-4 Benedictine (Ill.) 5:58.51 5:14.48
44 Deandra Stokes SR-4 St. Xavier 6:01.82 5:17.38
45 Christina Vargas SR-4 Olivet Nazarene 4:08.50 5:18.58
46 Shayne Bower FR-1 Wheaton (Ill.) 5:12.74 5:25.77
47 Tasneem Jaber SO-2 St. Xavier 4:54.39 5:27.10
48 Jill Zimmerman SR-4 Wis.-Parkside 4:00.24 5:29.09
50 Katie Iverson SO-2 Augustana (Ill.) 5:22.45 5:35.88
52 Morayma Barron JR-3 St. Francis (Ill.) 6:52.96 5:38.49
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
0 Anna Morozov Freshman Exhibition 3:39.16 5:00.22 4:39.21 4:48.22 3:48.17 5:33.25
0 Rachel Bales Senior Exhibition 4:00.80 4:53.65 3:37.31 5:37.70 6:01.19 6:18.81
20 Mae Elizabeth Gimre SR-4 Taylor 4:59.93 4:48.39 5:40.30 3:27.64 4:39.74 4:31.09
21 Karlee Larson SR-4 Carroll (Wis.) 5:26.73 4:49.14 4:31.80 4:52.04 5:46.97 4:17.34
24 Janie Noah SR-4 Aquinas 5:37.25 4:50.73 6:03.42 3:55.50 4:18.75 3:26.42
26 Karalynn Brock SR-4 Olivet Nazarene 6:05.95 4:52.76 5:30.82 4:23.49 4:20.56 6:03.03
27 Michelle Hirsch FR-1 Wis.-Eau Claire 4:26.73 4:53.10 5:48.79 3:48.62 4:47.24 4:50.17
28 Jacinda Cole SO-2 Hope 6:03.04 4:55.15 5:09.91 3:35.46 4:40.40 5:48.28
29 Charleen Mascote SO-2 St. Francis (Ill.) 5:52.07 4:55.85 4:05.56 4:41.06 5:40.23 5:10.65
31 Hannah Adler FR-1 Aquinas 4:20.60 4:59.53 5:41.47 4:41.56 3:35.67 4:38.57
32 Stephanie Cruz JR-3 St. Francis (Ill.) 6:02.26 5:01.88 6:17.35 6:32.45 3:37.36 5:13.96
34 Shannon Wargo JR-3 Oberlin 4:53.70 5:05.93 6:34.65 3:46.39 4:16.99 3:43.33
38 Lexi Bennis SO-2 Augustana (Ill.) 6:32.51 5:09.06 6:29.42 6:32.51 4:22.71 5:46.15
42 Lauren Mchan SO-2 Cumberlands 4:13.12 5:12.49 6:18.12 6:05.62 5:15.62 4:41.25
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
0 Leah Neustedter Freshman Exhibition 5:12.83 4:04.31 4:28.14 4:49.00 4:57.93 4:31.12
11 Tannah Adgate JR-3 Aquinas 3:24.89 4:01.38 5:19.97 5:36.81 4:40.67 3:41.73
13 Libby Brugger JR-3 Wis.-La Crosse 5:01.46 4:13.56 5:57.80 4:38.92 4:41.73 4:07.93
14 Abigail Martin SR-4 Washington U. 3:32.04 4:11.62 3:34.87 5:19.48 4:42.72 5:22.30
15 Minnell Fundora SO-2 Webster 4:13.06 3:47.47 5:12.77 4:38.65 4:44.33 5:38.36
16 Emma Roberts JR-3 Benedictine (Ill.) 5:16.82 5:59.63 5:51.07 4:05.47 4:45.42 5:39.65
17 Sophie Elgamal SO-2 U. of Chicago 4:38.15 5:24.03 6:07.04 5:44.10 4:46.75 5:55.57
19 Hannah Blystone SR-4 Trine 5:14.01 5:02.49 5:05.37 4:59.61 4:48.08 5:31.30
23 Shelby Nolan JR-3 Wright State 5:21.45 3:34.30 4:11.95 3:40.09 4:49.59 3:54.57
25 Kelly Peregrine JR-3 Hope 5:15.77 3:30.52 4:37.76 4:20.22 4:52.38 6:08.40
30 Caren Hernandez SR-4 St. Francis (Ind.) 4:39.97 4:51.89 5:30.61 5:42.52 4:57.84 5:36.56
37 Angela Budach JR-3 Olivet Nazarene 5:04.78 4:52.46 6:37.13 5:07.85 5:07.85 5:41.72
Women's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
0 Isabelle Sparreo Freshman Exhibition 5:23.68 4:39.03 4:36.24 4:33.45 4:39.03 5:04.15
1 Mickayla Wenzel SR-4 Indianapolis 4:06.25 5:27.43 5:32.84 5:27.43 4:30.60 3:39.19
2 Alexis Miller SR-4 Aquinas 5:25.58 3:55.29 3:25.20 3:36.14 4:33.59 3:25.20
3 Katherine Diekema SR-4 Calvin 4:28.33 4:58.45 3:36.31 4:31.07 4:33.80 3:28.09
4 Rachel Blagg SR-4 Taylor 5:30.32 5:44.08 4:07.74 4:02.23 4:35.26 4:16.00
5 Katy Foltz SR-4 Otterbein 4:02.40 4:16.17 3:18.33 4:16.17 4:35.45 4:10.66
6 Claire Lamb SR-4 Otterbein 4:27.32 3:15.67 4:24.56 3:37.71 4:35.58 4:52.12
7 Morgan Marek SR-4 Wis.-Eau Claire 5:08.69 3:37.74 4:54.91 3:48.76 4:35.61 4:02.54
8 Natalie Rogus SR-4 Washington U. 3:21.86 5:23.52 3:24.62 5:48.41 4:36.51 4:33.75
9 Maddie Bach SO-2 Nebraska-Kearney 4:40.52 4:21.08 4:09.97 4:46.08 4:37.74 5:11.07
10 Destiny Reinke SO-2 Nebraska-Kearney 5:51.83 3:51.76 3:48.97 5:15.53 4:39.23 5:32.29
12 Hannah Lohrenz SO-2 Wis.-Oshkosh 6:00.30 6:00.30 6:05.93 5:04.00 4:41.48 4:55.56
18 Abby Crouch JR-3 Grand Valley St. 3:29.86 5:16.23 5:36.36 4:01.49 4:47.48 5:01.86