April 26, 2019
|
Gustavus Adolphus - St. Peter, MN

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Bridger Pavelka JR-3 Gustavus Adolphus 4:03.23 2:56.22 4:47.90 4:08.19 4:15.64 3:08.63
2 Andrew Wischnack SR-4 Gustavus Adolphus 3:26.51 3:29.06 5:16.14 4:14.95 4:40.45 4:35.35
3 Jeremy Gilbertson SO-2 Gustavus Adolphus 3:28.43 3:43.86 5:11.35 4:17.31 3:36.14 4:27.61
4 Luke Malek SO-2 St. Olaf 5:10.06 4:41.64 4:18.38 4:18.38 5:04.89 3:42.21
5 Alec Kirtley SR-4 St. Olaf 3:03.87 3:53.07 5:36.65 4:18.96 5:18.52 3:11.63
6 Jack Degonda FR-1 Gustavus Adolphus 4:01.49 4:50.82 4:45.63 4:19.66 3:56.29 4:17.07
7 Alec Getzloff JR-3 St. Olaf 4:29.03 4:23.81 3:47.24 4:21.19 4:47.31 5:21.27
8 Tyler Bethke SR-4 Bethel (Minn.) 3:59.20 5:31.20 3:35.54 4:22.85 3:11.88 5:25.94
9 Benjamin Bitter JR-3 Martin Luther 3:33.97 3:15.48 4:45.30 4:24.16 4:37.37 4:34.73
10 Benjamin Tweit SO-2 Bethany Lutheran 3:50.21 5:20.18 5:01.66 4:24.61 3:34.34 3:05.23
11 Kojo Herzog SO-2 St. Olaf 4:57.14 4:12.04 4:38.57 4:25.30 3:16.33 3:08.37
12 Tim Huss SR-4 Bethel (Minn.) 3:14.11 3:11.45 3:35.38 4:25.90 3:56.65 4:25.90
13 Ethan Carter SO-2 Martin Luther 5:04.59 5:07.26 4:21.84 4:27.18 4:37.87 4:19.17
14 Ryan Davis SO-2 Bethel (Minn.) 4:25.02 5:10.52 4:22.34 4:27.69 5:21.23 4:43.76
15 Luke Pedersen FR-1 Bethel (Minn.) 3:12.99 5:13.60 4:19.99 4:28.03 3:53.19 3:26.39
16 Ryan Maertz FR-1 Martin Luther 5:46.63 5:11.70 3:45.71 4:28.70 3:43.03 3:29.59
17 Josiah Loersch FR-1 Martin Luther 3:10.16 3:42.76 3:50.91 4:31.65 5:15.12 4:07.21
18 Jared Wiens FR-1 Bethel (Minn.) 5:24.39 3:59.88 3:43.53 4:32.59 5:40.74 3:32.62
19 Tyler Anderson   Unattached 4:56.23 5:04.45 5:29.14 4:34.28 5:51.08 3:50.40
20 Caleb VonDeylen JR-3 Martin Luther 4:41.60 4:44.36 4:22.27 4:36.07 3:40.86 3:57.42
21 Joe Lezotte FR-1 Wis.-River Falls 4:23.84 3:33.85 5:08.27 4:37.72 5:22.16 5:58.26
22 Matthew Thomforde FR-1 Concordia-St. Paul 5:18.79 5:21.59 3:49.31 4:39.64 4:08.88 4:03.29
23 Baylor Leese SO-2 Bethel (Minn.) 5:15.16 3:41.46 5:46.39 4:43.92 4:49.60 4:41.08
24 Jakin Anderson FR-1 Bethany Lutheran 3:55.96 6:08.32 3:53.08 4:47.75 5:33.79 3:24.31
25 Chris Frick SR-4 St. Olaf 4:35.11 4:59.03 6:28.74 4:59.03 4:50.06 6:10.80
26 Juan Burleigh FR-1 Gustavus Adolphus 4:48.09 6:18.12 5:33.10 5:00.09 3:39.07 6:03.11
27 Eli Knutson SR-4 St. Olaf 6:16.79 4:52.39 5:10.48 5:01.43 5:19.52 3:58.13
28 Jacob Tesch FR-1 Bethany Lutheran 3:55.82 6:11.87 6:11.87 5:02.33 5:17.45 5:59.78
29 Ian Dewey SO-2 Concordia-St. Paul 6:16.02 5:41.26 6:50.78 5:15.98 4:47.55 4:41.23
  Ross Hickey JR-3 Concordia-St. Paul NT NT NT NT NT NT
  David Stone SR-4 St. Olaf NT NT NT NT NT NT
  Max Mayer SO-2 St. Olaf NT NT NT NT NT NT
  Chris Raabe-Pavlov SO-2 St. Olaf NT NT NT NT NT NT
  Liam Sullivan JR-3 Carleton NT NT NT NT NT NT
  Michael Finn SO-2 St. Olaf NT NT NT NT NT NT
  Christopher Brenk JR-3 St. Olaf NT NT NT NT NT NT
  Jonah Herzog SO-2 St. Olaf NT NT NT NT NT NT
  Sam Stresemann SO-2 St. Olaf NT NT NT NT NT NT
  Zach Herman JR-3 St. Olaf NT NT NT NT NT NT
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Bridger Pavelka JR-3 Gustavus Adolphus 4:08.19
2 Andrew Wischnack SR-4 Gustavus Adolphus 4:14.95
3 Jeremy Gilbertson SO-2 Gustavus Adolphus 4:17.31
4 Luke Malek SO-2 St. Olaf 4:18.38
5 Alec Kirtley SR-4 St. Olaf 4:18.96
6 Jack Degonda FR-1 Gustavus Adolphus 4:19.66
7 Alec Getzloff JR-3 St. Olaf 4:21.19
8 Tyler Bethke SR-4 Bethel (Minn.) 4:22.85
9 Benjamin Bitter JR-3 Martin Luther 4:24.16
29 Ian Dewey SO-2 Concordia-St. Paul 5:15.98
  Jonah Herzog SO-2 St. Olaf NT
  Christopher Brenk JR-3 St. Olaf NT
  Michael Finn SO-2 St. Olaf NT
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
10 Benjamin Tweit SO-2 Bethany Lutheran 4:40.49 4:24.61
11 Kojo Herzog SO-2 St. Olaf 4:43.88 4:25.30
12 Tim Huss SR-4 Bethel (Minn.) 4:01.97 4:25.90
14 Ryan Davis SO-2 Bethel (Minn.) 5:39.97 4:27.69
15 Luke Pedersen FR-1 Bethel (Minn.) 5:37.72 4:28.03
17 Josiah Loersch FR-1 Martin Luther 4:20.79 4:31.65
18 Jared Wiens FR-1 Bethel (Minn.) 5:13.48 4:32.59
19 Tyler Anderson   Unattached 5:42.85 4:34.28
22 Matthew Thomforde FR-1 Concordia-St. Paul 3:35.33 4:39.64
24 Jakin Anderson FR-1 Bethany Lutheran 4:30.49 4:47.75
  David Stone SR-4 St. Olaf NT NT
  Sam Stresemann SO-2 St. Olaf NT NT
  Zach Herman JR-3 St. Olaf NT NT
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
13 Ethan Carter SO-2 Martin Luther 4:08.48 4:19.17 3:39.09 4:27.18
16 Ryan Maertz FR-1 Martin Luther 4:34.08 4:36.76 4:12.58 4:28.70
20 Caleb VonDeylen JR-3 Martin Luther 5:23.01 3:16.01 4:11.23 4:36.07
21 Joe Lezotte FR-1 Wis.-River Falls 5:58.26 4:40.50 3:33.85 4:37.72
23 Baylor Leese SO-2 Bethel (Minn.) 3:58.50 4:38.25 4:43.92 4:43.92
25 Chris Frick SR-4 St. Olaf 5:46.88 6:04.82 6:16.78 4:59.03
26 Juan Burleigh FR-1 Gustavus Adolphus 5:39.11 4:24.08 3:39.07 5:00.09
27 Eli Knutson SR-4 St. Olaf 5:19.52 5:46.65 4:43.35 5:01.43
28 Jacob Tesch FR-1 Bethany Lutheran 4:26.05 3:43.73 6:30.01 5:02.33
  Chris Raabe-Pavlov SO-2 St. Olaf NT NT NT NT
  Max Mayer SO-2 St. Olaf NT NT NT NT
  Liam Sullivan JR-3 Carleton NT NT NT NT
  Ross Hickey JR-3 Concordia-St. Paul NT NT NT NT