April 26-27, 2019
|
Memphis - Memphis, TN

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Wade Garner JR-3 Arkansas-Pine Bluff 1:44.66 1:52.53 1:42.41 2:02.66
2 Matthew O'Connor SR-4 SIU Edwardsville 2:04.76 1:53.41 2:02.49 1:22.79
3 Laural Heath SR-4 Arkansas-Pine Bluff 2:11.58 1:53.43 1:26.21 1:57.97
4 Heinrich Herbst JR-3 Arkansas State 2:20.24 1:54.01 1:55.15 1:40.33
5 Leonel Perez JR-3 Tennessee-Martin 2:08.69 1:54.90 1:25.03 2:01.80
6 Oisin O'Gailin JR-3 Tennessee-Martin 1:38.89 1:54.98 1:31.99 1:50.38
7 Seth Waters SO-2 Arkansas State 2:25.70 1:55.63 1:40.60 2:22.23
8 Matthew Viveiros SR-4 Memphis 1:46.42 1:55.67 2:14.18 2:10.71
9 Romario Marshall JR-3 Arkansas-Pine Bluff 1:59.15 1:55.68 1:26.76 1:29.08
10 Landon Skelly JR-3 SIU Edwardsville 1:46.56 1:55.82 2:07.41 1:58.14
11 Jonathan Conley SR-4 Tennessee-Martin 2:02.35 1:56.52 1:33.22 2:14.00
12 Justin Durham   Unattached 2:11.71 1:56.55 1:23.92 2:04.71
13 Ricardo Banks FR-1 Arkansas-Little Rock 1:32.28 1:56.81 2:30.69 2:15.50
14 Tyler Garrett FR-1 Southern Indiana 1:39.38 1:56.91 1:54.58 2:12.11
15 Thomas Mosley SO-2 Tennessee St. 2:04.19 1:57.16 2:03.02 2:15.91
16 Christian Corsello FR-1 Memphis 1:28.35 1:57.79 1:47.19 2:13.11
17 Emilio Medina JR-3 Arkansas-Little Rock 2:19.63 1:58.33 2:20.82 1:47.68
18 Noah Smith SR-4 Arkansas-Little Rock 2:20.91 1:58.41 1:44.20 2:16.18
19 Akeem Marshall JR-3 Arkansas-Pine Bluff 2:34.78 1:59.06 2:00.25 2:07.40
20 Alejandro Vargas SO-2 Arkansas State 1:51.94 1:59.08 1:41.22 2:02.66
21 Jallah Galimah FR-1 Arkansas State 2:34.55 1:59.80 1:41.83 1:27.46
22 Alexander Collier SO-2 Arkansas-Pine Bluff 2:28.87 2:00.05 2:31.27 2:12.06
23 Emmanuel Cullins FR-1 Memphis 2:13.35 2:00.13 2:10.95 1:38.51
24 Tyler Kruse JR-3 Southern Indiana 1:57.79 2:00.19 1:46.97 1:39.76
25 Brendan Hill FR-1 Memphis 2:28.26 2:00.53 1:31.61 2:25.85
26 Clayton Stuart FR-1 Arkansas State 2:27.29 2:00.73 1:30.55 1:57.11
27 Timothy Dye SO-2 Tennessee-Martin 2:06.85 2:00.81 2:22.56 1:48.73
28 Garrett Becker FR-1 Arkansas State 2:31.23 2:00.98 1:31.95 1:30.74
29 Joey Palumbo JR-3 Tennessee-Martin 1:59.96 2:01.17 2:24.20 1:30.88
30 Brent Borden FR-1 Tennessee-Martin 2:31.83 2:01.46 1:49.32 2:26.97
31 Alex Gagne SR-4 Christian Bros. 1:48.17 2:01.53 1:43.30 1:57.89
32 Russell Waters FR-1 Tennessee St. 2:00.86 2:02.08 1:42.55 1:36.45
33 John Frieson FR-1 Tennessee St. 2:19.21 2:02.11 1:32.81 2:16.77
34 James Kosbar SR-4 SE Missouri 2:00.92 2:02.14 1:30.39 2:09.47
35 Jaleel Turner SO-2 Mississippi Valley 1:34.30 2:02.46 2:04.91 1:26.95
36 Aaron Pierrard JR-3 Southern Indiana 2:09.20 2:03.04 2:33.80 2:14.12
37 Armand Poindexter Freshman UNAT-Memphis 1:42.76 2:03.80 2:34.75 1:41.52
38 Sean Adams JR-3 Arkansas State 2:16.84 2:04.40 2:26.80 2:25.55
39 Demontrae Lapsley SO-2 Southern Indiana 1:44.70 2:04.64 2:03.40 1:33.48
40 Chance Rone SO-2 Tennessee-Martin 2:21.29 2:05.03 2:17.54 1:41.28
41 Garrett Rokas SO-2 Arkansas-Little Rock 1:39.05 2:05.38 2:41.74 2:21.68
42 Darius Payne JR-3 Southern Indiana 2:17.93 2:05.39 2:19.19 2:36.74
43 Jacob Oury SO-2 Arkansas State 2:13.87 2:06.29 2:03.77 1:44.82
44 Benjamin Homeyer FR-1 Memphis 1:41.96 2:07.45 1:29.22 2:40.59
45 Jarred O'Connor SO-2 Arkansas-Little Rock 1:44.21 2:08.65 2:02.22 2:34.38
46 Toshin Agbede FR-1 Arkansas-Pine Bluff 2:46.75 2:09.26 2:04.09 2:33.82
  Almustapha Silvester JR-3 Southern Indiana NT NT NT NT
  Maurice Johnson FR-1 Mississippi Valley DNS DNS DNS DNS
  Carter Reynolds FR-1 Arkansas-Little Rock DNS DNS DNS DNS
  Arie Macias SO-2 Southern Indiana DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Wade Garner JR-3 Arkansas-Pine Bluff 1:53.66 1:59.29 1:52.53 1:23.28 2:00.41 1:25.53 2:11.66
2 Matthew O'Connor SR-4 SIU Edwardsville 2:18.36 2:27.44 1:53.41 2:22.90 1:21.66 1:45.48 2:02.49
3 Laural Heath SR-4 Arkansas-Pine Bluff 1:34.15 2:07.05 1:53.43 1:56.84 2:16.12 1:44.36 2:26.33
4 Heinrich Herbst JR-3 Arkansas State 1:43.75 1:28.93 1:54.01 2:04.27 2:05.42 2:28.22 2:15.68
5 Leonel Perez JR-3 Tennessee-Martin 1:34.22 1:57.20 1:54.90 2:24.78 1:49.16 1:37.67 2:02.95
6 Oisin O'Gailin JR-3 Tennessee-Martin 2:29.48 2:17.98 1:54.98 1:26.24 1:34.29 2:01.88 1:34.29
7 Seth Waters SO-2 Arkansas State 1:42.91 2:07.20 1:55.63 2:08.35 2:06.04 2:21.07 2:02.57
8 Matthew Viveiros SR-4 Memphis 1:46.42 1:31.38 1:55.67 1:32.54 1:53.36 1:53.36 1:55.67
11 Jonathan Conley SR-4 Tennessee-Martin 1:57.69 2:16.33 1:56.52 1:21.57 2:17.50 2:19.83 1:53.03
15 Thomas Mosley SO-2 Tennessee St. 1:32.56 1:36.08 1:57.16 2:15.91 1:31.39 1:32.56 2:08.88
18 Noah Smith SR-4 Arkansas-Little Rock 2:22.10 2:06.70 1:58.41 2:24.46 2:09.07 2:22.10 2:00.78
43 Jacob Oury SO-2 Arkansas State 1:44.82 2:27.76 2:06.29 2:17.66 1:30.93 2:30.29 1:47.35
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
9 Romario Marshall JR-3 Arkansas-Pine Bluff 2:17.66 1:55.68 2:29.23
10 Landon Skelly JR-3 SIU Edwardsville 2:29.41 1:55.82 1:31.50
12 Justin Durham   Unattached 1:53.06 1:56.55 1:47.23
13 Ricardo Banks FR-1 Arkansas-Little Rock 1:29.95 1:56.81 2:24.85
14 Tyler Garrett FR-1 Southern Indiana 2:01.59 1:56.91 1:38.21
16 Christian Corsello FR-1 Memphis 1:29.52 1:57.79 2:28.42
19 Akeem Marshall JR-3 Arkansas-Pine Bluff 2:16.92 1:59.06 1:49.54
20 Alejandro Vargas SO-2 Arkansas State 1:43.60 1:59.08 1:59.08
24 Tyler Kruse JR-3 Southern Indiana 1:39.76 2:00.19 2:18.22
34 James Kosbar SR-4 SE Missouri 2:14.36 2:02.14 2:02.14
42 Darius Payne JR-3 Southern Indiana 1:46.59 2:05.39 1:44.08
  Almustapha Silvester JR-3 Southern Indiana NT NT NT
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
17 Emilio Medina JR-3 Arkansas-Little Rock 1:58.33 1:38.22
21 Jallah Galimah FR-1 Arkansas State 1:59.80 1:57.41
22 Alexander Collier SO-2 Arkansas-Pine Bluff 2:00.05 2:24.06
23 Emmanuel Cullins FR-1 Memphis 2:00.13 2:30.17
25 Brendan Hill FR-1 Memphis 2:00.53 2:11.38
26 Clayton Stuart FR-1 Arkansas State 2:00.73 1:31.76
28 Garrett Becker FR-1 Arkansas State 2:00.98 2:25.18
32 Russell Waters FR-1 Tennessee St. 2:02.08 1:44.99
33 John Frieson FR-1 Tennessee St. 2:02.11 1:27.92
35 Jaleel Turner SO-2 Mississippi Valley 2:02.46 1:41.65
39 Demontrae Lapsley SO-2 Southern Indiana 2:04.64 2:03.40
44 Benjamin Homeyer FR-1 Memphis 2:07.45 2:11.28
  Arie Macias SO-2 Southern Indiana DNS DNS
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
27 Timothy Dye SO-2 Tennessee-Martin 2:16.52 2:28.60 1:40.28 1:28.20 2:08.06 1:55.98 2:00.81
29 Joey Palumbo JR-3 Tennessee-Martin 1:36.94 2:19.35 1:47.85 2:36.31 2:20.56 2:18.14 2:01.17
30 Brent Borden FR-1 Tennessee-Martin 1:51.75 2:25.76 2:35.47 2:20.90 2:14.82 2:13.61 2:01.46
31 Alex Gagne SR-4 Christian Bros. 2:23.41 2:24.62 2:34.35 2:35.56 2:14.90 2:34.35 2:01.53
36 Aaron Pierrard JR-3 Southern Indiana 1:39.67 2:28.88 2:09.20 2:16.58 2:17.81 2:35.03 2:03.04
37 Armand Poindexter Freshman UNAT-Memphis 1:27.90 2:17.42 2:08.76 2:13.71 2:24.85 1:58.85 2:03.80
38 Sean Adams JR-3 Arkansas State 1:49.48 1:40.77 2:05.65 1:53.21 2:25.55 1:49.48 2:04.40
40 Chance Rone SO-2 Tennessee-Martin 2:40.04 1:47.53 2:07.53 2:28.79 1:42.53 1:46.28 2:05.03
41 Garrett Rokas SO-2 Arkansas-Little Rock 1:49.08 2:14.16 1:27.77 2:16.67 2:32.97 2:25.44 2:05.38
45 Jarred O'Connor SO-2 Arkansas-Little Rock 2:29.24 1:49.36 2:11.23 2:08.65 2:43.39 2:47.25 2:08.65
46 Toshin Agbede FR-1 Arkansas-Pine Bluff 1:51.17 1:55.05 1:40.83 2:05.39 1:58.92 2:35.12 2:09.26
  Carter Reynolds FR-1 Arkansas-Little Rock DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Maurice Johnson FR-1 Mississippi Valley DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS