April 24, 2019
|
Minnesota - Minneapolis, MN

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ally Smith JR-3 Minnesota 4:59.50 4:42.54 5:47.53 4:56.67 4:59.50 4:48.19 4:22.77
2 Bit Klecker FR-1 Minnesota 4:07.18 4:47.41 4:56.04 3:32.69 4:12.92 3:55.68 5:10.41
3 Sarah Werking SO-2 Minnesota 4:54.46 4:48.68 4:37.14 3:50.95 4:05.38 5:37.76 4:48.68
4 Abby Kargol JR-3 Minnesota 4:31.74 4:49.08 5:46.90 5:32.45 5:26.66 4:11.50 4:40.41
5 Helen Dolan SO-2 Hamline 5:50.98 4:50.06 3:40.45 4:21.06 5:07.47 3:49.15 5:21.97
6 Taylor Krone   UNAT-Minnesota 3:46.71 4:50.65 6:06.22 5:16.81 3:46.71 3:26.37 5:40.06
7 Courtney West   UNAT-Minnesota 4:13.16 4:54.37 5:59.14 3:26.06 4:27.88 5:53.25 5:03.21
8 Lisa Fisher SR-4 St. Olaf 6:11.28 4:54.66 3:38.05 4:25.20 4:07.52 6:20.12 3:26.27
9 Madeline Dopp SR-4 Hamline 6:00.66 4:55.62 4:20.15 6:12.49 4:31.97 5:07.45 5:25.19
10 Olivia Moll FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:49.07 4:55.82 4:29.20 4:35.12 3:44.83 4:26.24 5:43.16
11 Elena Hayday   UNAT-Minnesota 3:46.46 5:01.94 4:31.75 3:31.36 4:16.65 5:01.94 5:50.25
12 Molly Woodford   Unattached 4:02.90 5:03.62 4:05.94 5:21.84 3:56.83 4:24.15 5:58.28
13 Holly Ellingson SR-4 Macalester 4:34.01 5:04.45 4:49.23 3:42.25 5:13.59 4:55.32 5:31.85
14 Tasha Bennett JR-3 Concordia-St. Paul 5:50.40 5:04.69 5:41.26 5:10.79 6:02.59 4:43.37 6:05.63
15 Brennan Drake FR-1 Macalester 4:17.90 5:07.02 4:33.25 3:53.34 4:05.62 6:05.36 4:33.25
16 Meredith Moore JR-3 St. Olaf 6:08.17 5:09.38 6:05.07 3:48.95 3:36.57 4:26.07 5:21.76
17 Lauren Herland SR-4 St. Olaf 4:57.59 5:13.25 5:35.18 5:47.71 5:50.84 5:28.92 5:44.58
18 Estelle Timar-Wilcox FR-1 Macalester 3:42.84 5:13.85 3:45.98 4:20.50 6:35.46 3:42.84 6:35.46
19 Katrin O'Grady SR-4 Macalester 6:46.01 5:14.73 4:36.97 4:11.79 3:52.90 6:30.27 5:49.35
20 Ellen Kemp SO-2 St. Olaf 3:46.62 5:14.75 4:55.87 4:08.66 4:30.69 5:14.75 6:20.85
21 Clare Mazack FR-1 Macalester 5:02.80 5:15.41 6:31.11 6:40.57 5:31.18 5:09.11 4:18.64
22 Danielle Freshwaters FR-1 Macalester 6:25.60 5:16.06 5:38.19 4:19.17 6:25.60 4:44.46 6:25.60
23 Tayler Paulsen SO-2 St. Olaf 5:01.79 5:17.67 4:04.61 6:14.85 5:20.85 4:58.61 5:24.03
24 Lauren Markowski SO-2 St. Olaf 6:16.90 5:19.40 6:07.31 4:18.72 4:25.11 3:46.78 4:47.46
25 Laura Votava SR-4 St. Olaf 4:22.08 5:19.61 6:55.50 4:47.65 3:50.12 5:29.20 4:31.67
26 Julia Clark SO-2 St. Catherine (Minn.) 4:52.22 5:21.12 5:30.76 4:42.59 5:01.86 5:40.39 3:48.00
27 Lily Jenssen SO-2 Macalester 4:18.64 5:23.29 5:03.90 3:46.31 5:20.06 4:47.73 6:47.35
28 Megan Perkins FR-1 St. Catherine (Minn.) 6:39.92 5:27.80 5:21.25 6:07.14 6:53.03 6:10.42 4:32.08
29 Samantha Manz SR-4 Macalester 5:37.71 5:27.87 3:49.51 5:08.20 4:19.02 6:26.89 6:49.84
30 Maddy Prentiss SO-2 Macalester 6:19.56 5:32.94 6:22.89 4:09.71 5:59.58 4:36.34 6:02.91
31 Katie Murney SR-4 St. Olaf 5:41.76 5:35.05 4:17.99 5:18.30 6:48.77 6:45.41 4:07.94
32 Rachel Percy FR-1 Macalester 4:10.09 5:37.95 4:13.47 4:57.40 4:10.09 4:40.50 6:18.51
33 Courtney Ramsay SR-4 Concordia-St. Paul 5:45.21 5:38.44 6:08.90 6:08.90 4:34.14 4:20.60 4:40.91
34 Liv Gossard SO-2 St. Olaf 4:10.78 5:38.88 5:55.83 5:35.50 6:09.38 6:33.10 5:59.22
35 Anna Healy   Minnesota Running Club 7:25.89 5:42.99 6:27.58 4:41.26 6:31.01 5:42.99 6:03.57
36 Mandy Hansen   Minnesota Running Club 6:07.20 5:43.17 4:37.97 4:13.95 6:55.24 7:05.53 6:27.79
37 Augusta Fricke FR-1 Macalester 4:15.04 5:44.65 4:42.62 6:39.80 5:03.30 4:32.28 5:58.44
38 Sarah Furth SR-4 Macalester 6:28.78 5:50.25 5:01.22 5:08.22 5:36.24 6:18.27 6:21.78
39 Emily Kathman FR-1 Hamline 4:30.92 5:51.84 5:30.73 4:41.48 5:37.77 5:09.62 4:13.33
40 Emma Meyer FR-1 St. Catherine (Minn.) 5:58.19 5:54.64 6:12.38 5:58.19 4:08.25 5:22.73 4:57.90
41 Samantha Cole FR-1 Concordia-St. Paul 7:03.03 5:55.48 4:33.72 6:55.92 7:13.69 6:16.81 4:40.83
42 Mikayla Smith SO-2 Macalester 5:05.85 5:55.63 7:28.10 4:19.61 5:02.29 4:55.18 5:30.74
43 Yamuna Satsangi   Minnesota Running Club 4:15.95 6:00.49 4:37.58 4:33.98 5:02.82 6:04.10 7:27.01
44 Czarina Albanese SO-2 Hamline 7:50.40 6:01.84 7:03.36 4:20.53 7:03.36 4:45.86 7:14.21
45 Elissa Boll SO-2 Concordia-St. Paul 5:56.91 6:15.69 5:26.85 6:19.45 6:23.21 4:38.01 6:04.42
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ally Smith JR-3 Minnesota 3:17.78 4:42.54 4:25.59 4:02.99 4:42.54 4:31.24
2 Bit Klecker FR-1 Minnesota 3:47.06 4:33.04 4:44.54 3:26.94 4:47.41 6:07.89
3 Sarah Werking SO-2 Minnesota 4:54.46 3:59.61 5:52.19 4:57.34 4:48.68 4:51.57
4 Abby Kargol JR-3 Minnesota 4:37.52 6:01.35 4:02.83 4:23.07 4:49.08 3:59.94
5 Helen Dolan SO-2 Hamline 4:26.86 6:05.48 4:26.86 3:23.05 4:50.06 4:26.86
6 Taylor Krone   UNAT-Minnesota 6:06.22 6:12.04 4:39.03 3:49.62 4:50.65 4:21.59
7 Courtney West   UNAT-Minnesota 5:20.87 4:24.94 4:36.71 4:36.71 4:54.37 3:55.50
8 Lisa Fisher SR-4 St. Olaf 6:08.33 4:19.30 5:47.70 4:22.25 4:54.66 5:59.49
9 Madeline Dopp SR-4 Hamline 3:44.68 5:19.27 4:37.89 3:56.50 4:55.62 4:14.24
10 Olivia Moll FR-1 St. Thomas (Minn.) 3:50.74 4:41.03 5:34.28 6:03.86 4:55.82 3:47.79
12 Molly Woodford   Unattached 4:48.44 4:15.04 5:15.77 5:18.81 5:03.62 5:09.70
13 Holly Ellingson SR-4 Macalester 5:56.21 4:00.52 3:54.43 3:51.39 5:04.45 4:52.28
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
11 Elena Hayday   UNAT-Minnesota 6:29.51 3:49.48 5:53.27 5:50.25 5:01.94
14 Tasha Bennett JR-3 Concordia-St. Paul 4:28.13 6:23.91 3:48.52 4:09.85 5:04.69
15 Brennan Drake FR-1 Macalester 5:59.22 5:03.95 3:44.13 5:16.23 5:07.02
16 Meredith Moore JR-3 St. Olaf 4:01.32 3:58.23 4:44.63 5:40.32 5:09.38
17 Lauren Herland SR-4 St. Olaf 5:22.65 5:28.92 6:25.30 4:04.34 5:13.25
18 Estelle Timar-Wilcox FR-1 Macalester 6:44.87 5:29.55 3:42.84 6:04.07 5:13.85
19 Katrin O'Grady SR-4 Macalester 6:01.94 3:56.05 5:46.21 5:05.29 5:14.73
20 Ellen Kemp SO-2 St. Olaf 5:39.93 6:49.18 4:24.39 5:52.52 5:14.75
21 Clare Mazack FR-1 Macalester 4:34.41 4:31.26 3:53.41 5:05.95 5:15.41
22 Danielle Freshwaters FR-1 Macalester 4:53.94 4:47.62 4:25.49 6:06.63 5:16.06
23 Tayler Paulsen SO-2 St. Olaf 5:39.91 4:58.61 5:01.79 5:27.20 5:17.67
24 Lauren Markowski SO-2 St. Olaf 4:21.91 5:35.37 4:34.69 5:41.76 5:19.40
25 Laura Votava SR-4 St. Olaf 6:04.36 6:36.32 3:43.73 6:01.16 5:19.61
26 Julia Clark SO-2 St. Catherine (Minn.) 3:48.00 5:53.24 4:49.01 4:45.80 5:21.12
28 Megan Perkins FR-1 St. Catherine (Minn.) 5:27.80 5:34.36 4:22.24 4:02.58 5:27.80
29 Samantha Manz SR-4 Macalester 5:34.43 6:40.01 4:38.69 5:31.15 5:27.87
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
27 Lily Jenssen SO-2 Macalester 5:23.29 4:05.70 4:34.80 4:08.94 6:47.35 4:02.47
30 Maddy Prentiss SO-2 Macalester 5:32.94 6:19.56 7:12.83 4:43.00 4:29.69 5:59.58
31 Katie Murney SR-4 St. Olaf 5:35.05 6:42.06 5:11.60 6:08.56 4:11.29 5:48.46
32 Rachel Percy FR-1 Macalester 5:37.95 4:47.26 6:35.41 5:54.85 4:43.88 4:23.61
33 Courtney Ramsay SR-4 Concordia-St. Paul 5:38.44 5:58.75 5:41.83 6:39.36 5:28.29 5:11.37
34 Liv Gossard SO-2 St. Olaf 5:38.88 6:05.99 4:17.55 5:42.27 4:27.72 5:45.66
35 Anna Healy   Minnesota Running Club 5:42.99 7:08.74 4:00.10 4:10.39 6:48.16 6:58.45
36 Mandy Hansen   Minnesota Running Club 5:43.17 5:46.61 4:03.65 5:43.17 4:13.95 7:12.40
37 Augusta Fricke FR-1 Macalester 5:44.65 4:08.15 7:00.48 5:34.31 4:35.72 4:04.71
38 Sarah Furth SR-4 Macalester 5:50.25 6:49.80 6:56.80 6:07.77 7:00.30 6:56.80
39 Emily Kathman FR-1 Hamline 5:51.84 5:51.84 5:41.29 7:09.25 5:09.62 4:41.48
40 Emma Meyer FR-1 St. Catherine (Minn.) 5:54.64 5:12.09 4:29.53 5:22.73 7:37.49 7:19.76
41 Samantha Cole FR-1 Concordia-St. Paul 5:55.48 7:31.46 5:37.71 5:23.49 5:27.05 6:59.47
42 Mikayla Smith SO-2 Macalester 5:55.63 6:38.31 5:44.97 6:20.53 4:58.73 4:26.73
43 Yamuna Satsangi   Minnesota Running Club 6:00.49 5:17.24 5:38.86 4:37.58 5:28.05 5:02.82
44 Czarina Albanese SO-2 Hamline 6:01.84 4:20.53 6:59.74 5:29.28 4:35.00 5:36.52
45 Elissa Boll SO-2 Concordia-St. Paul 6:15.69 5:49.40 6:11.94 6:53.26 7:23.32 7:34.59