May 3- 4, 2019
|
Doane - Crete, NE

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 David Temte SO-2 Dordt 5:03.92 3:55.59 3:10.83 4:12.09 10
2 Anthony Ghiorso SO-2 Dordt 4:00.58 3:55.86 4:28.88 5:06.62 8
3 Dylan Hendricks SO-2 Northwestern (Iowa) 3:03.67 3:58.53 4:10.46 5:07.71 6
4 Matthew Young SR-4 Jamestown 3:58.00 4:02.85 4:34.42 2:54.86 5
5 Franklin Reinders SO-2 Dordt 3:23.08 4:04.67 3:47.55 5:00.95 4
6 Tyler Carney FR-1 Morningside 4:41.88 4:05.11 4:51.68 4:39.43 3
7 Christian Van Cleave SO-2 Concordia (Neb.) 2:59.54 4:05.94 3:09.38 3:29.05 2
8 Jebadiah Merkle FR-1 Dordt 5:15.75 4:08.62 4:08.62 3:23.87 1
9 Isaiah Lee FR-1 Northwestern (Iowa) 4:44.14 4:09.24 3:04.44 3:56.78 -
10 Chase Bulten JR-3 Northwestern (Iowa) 3:56.97 4:09.44 4:21.92 4:39.38 -
11 P.J. Kooima SR-4 Dordt 2:56.20 4:11.71 5:19.68 4:44.44 -
12 Daniel Olson SO-2 Midland 4:00.22 4:12.86 4:10.34 4:25.51 -
13 Ben Schmidt FR-1 Dordt 4:33.24 4:15.36 4:17.92 4:10.26 -
14 Ethan Bergmann JR-3 Hastings 3:19.98 4:16.38 3:19.98 4:26.64 -
15 Jarred Russell SO-2 Hastings 3:20.51 4:17.06 4:55.62 4:14.49 -
16 Caleb Benzing SR-4 Northwestern (Iowa) 3:44.82 4:21.41 5:00.63 5:08.47 -
17 Kendall Van Zanten FR-1 Dordt 4:40.48 4:22.13 4:11.65 5:30.29 -
18 Lance Van Zee FR-1 Dordt 4:10.56 4:26.55 5:06.54 3:22.58 -
19 Stephen McGee SO-2 Doane 3:39.96 4:28.24 4:38.97 3:48.01 -
20 Ethan Pankow FR-1 Concordia (Neb.) 3:59.77 4:29.40 3:19.36 3:13.97 -
21 Payton Walker SO-2 Briar Cliff 5:10.27 4:29.80 3:16.96 4:54.09 -
22 Zach Kollasch SR-4 Briar Cliff 4:02.71 4:35.80 5:53.03 4:16.50 -
23 Trevor Alber JR-3 Hastings 3:29.58 4:47.09 5:35.90 5:10.06 -
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
12 Daniel Olson SO-2 Midland 4:12.86 4:48.26 -
13 Ben Schmidt FR-1 Dordt 4:15.36 3:39.61 -
14 Ethan Bergmann JR-3 Hastings 4:16.38 2:59.47 -
15 Jarred Russell SO-2 Hastings 4:17.06 3:43.65 -
17 Kendall Van Zanten FR-1 Dordt 4:22.13 5:25.05 -
18 Lance Van Zee FR-1 Dordt 4:26.55 5:25.20 -
19 Stephen McGee SO-2 Doane 4:28.24 4:41.66 -
20 Ethan Pankow FR-1 Concordia (Neb.) 4:29.40 3:22.05 -
21 Payton Walker SO-2 Briar Cliff 4:29.80 3:52.03 -
22 Zach Kollasch SR-4 Briar Cliff 4:35.80 4:55.11 -
23 Trevor Alber JR-3 Hastings 4:47.09 4:04.03 -
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 David Temte SO-2 Dordt 4:30.93 2:59.05 3:55.59 4:56.85 10
2 Anthony Ghiorso SO-2 Dordt 3:11.05 4:57.19 3:55.86 3:03.97 8
3 Dylan Hendricks SO-2 Northwestern (Iowa) 4:15.23 4:05.69 3:58.53 4:03.30 6
4 Matthew Young SR-4 Jamestown 4:58.71 4:00.43 4:02.85 2:50.00 5
5 Franklin Reinders SO-2 Dordt 3:45.10 3:47.55 4:04.67 3:54.89 4
6 Tyler Carney FR-1 Morningside 4:19.82 4:59.04 4:05.11 3:50.41 3
7 Christian Van Cleave SO-2 Concordia (Neb.) 4:13.32 3:09.38 4:05.94 2:52.16 2
8 Jebadiah Merkle FR-1 Dordt 4:38.46 3:41.28 4:08.62 2:54.04 1
9 Isaiah Lee FR-1 Northwestern (Iowa) 5:06.57 4:36.66 4:09.24 3:56.78 -
10 Chase Bulten JR-3 Northwestern (Iowa) 3:22.05 3:29.53 4:09.44 3:49.49 -
11 P.J. Kooima SR-4 Dordt 4:21.78 3:44.03 4:11.71 5:19.68 -
16 Caleb Benzing SR-4 Northwestern (Iowa) 4:03.12 3:42.20 4:21.41 3:36.97 -