May 8-11, 2019
|
Montana - Missoula, MT
|
3199 ft. elevation

Men's 1500 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Geordie Beamish JR-3 Northern Arizona 3:44.37 3:57.84 4:20.27 10
2 Kasey Knevelbaard JR-3 Southern Utah 3:45.06 4:03.07 4:00.82 8
3 Theo Quax FR-1 Northern Arizona 3:45.87 4:37.82 3:25.55 6
4 Luis Grijalva SO-2 Northern Arizona 3:46.68 4:20.69 3:05.88 5
5 Wyatt Didericksen SR-4 Idaho State 3:47.29 4:53.21 3:26.84 4
6 Brodey Hasty FR-1 Northern Arizona 3:48.69 4:52.73 4:25.28 3
7 Isaac Barville JR-3 Eastern Washington 3:49.46 4:33.06 4:44.53 2
8 Tyler Day JR-3 Northern Arizona 3:49.58 4:26.32 3:38.11 1
9 Tracen Warnick SO-2 Weber State 3:50.24 4:43.20 2:52.68 -
10 George Espino SR-4 Southern Utah 3:55.20 2:54.05 3:15.22 -
11 Blaise Ferro JR-3 Northern Arizona 3:56.03 3:53.67 4:55.04 -
12 Cade Burks JR-3 Northern Arizona 3:59.49 4:13.86 3:04.41 -

Men's 1500 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Kasey Knevelbaard JR-3 Southern Utah 3:04.86 3:48.22 3:41.38
2 Luis Grijalva SO-2 Northern Arizona 3:21.58 3:49.06 2:42.64
3 Geordie Beamish JR-3 Northern Arizona 3:27.69 3:48.23 3:36.82
4 Theo Quax FR-1 Northern Arizona 4:53.38 3:49.20 4:30.46
5 Wyatt Didericksen SR-4 Idaho State 2:44.47 3:48.42 2:42.18
6 Brodey Hasty FR-1 Northern Arizona 4:51.37 3:49.42 4:14.66
7 George Espino SR-4 Southern Utah 4:06.97 3:48.67 4:48.13
8 Tyler Day JR-3 Northern Arizona 4:58.33 3:49.48 3:47.19
9 Cade Burks JR-3 Northern Arizona 4:20.72 3:48.70 3:05.25
10 Blaise Ferro JR-3 Northern Arizona 3:03.81 3:49.76 4:44.91
11 Tracen Warnick SO-2 Weber State 4:33.60 3:49.91 3:10.83
12 Isaac Barville JR-3 Eastern Washington 4:04.47 3:50.63 4:27.53
13 Jeremy Romero JR-3 Northern Colorado 4:28.09 3:51.11 5:00.45
14 Austin Byrer SO-2 Weber State 4:36.29 3:52.17 4:57.18
15 Fabian Cardenas JR-3 Idaho 3:47.77 3:52.41 3:26.85
16 Caleb Seely SO-2 Idaho 4:12.80 3:54.07 3:33.01
17 Josh Collins JR-3 Southern Utah 3:42.74 3:54.46 4:39.01
18 Gannon Chamberlain SO-2 Montana State 4:35.19 3:55.20 3:10.52
19 Russell Lundberg SO-2 Weber State 3:34.85 3:56.09 4:50.39
20 Luke Ramirez FR-1 Portland State 3:44.45 3:56.26 2:59.56
21 Andrea Baratte FR-1 Montana 4:00.16 3:57.78 4:12.05
22 Krey Ramsey SO-2 Weber State 3:31.90 3:58.08 4:59.98
23 Jason Quinn SR-4 Southern Utah 3:39.04 4:00.70 5:00.88
24 Max Spence SO-2 Southern Utah 4:14.40 4:02.28 3:04.14
25 Andrew Stafford JR-3 Portland State 3:07.88 4:04.00 4:08.88
Men's 1500 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Kasey Knevelbaard JR-3 Southern Utah 3:59.64 4:15.61 3:00.30 3:48.22 3:11.71
3 Geordie Beamish JR-3 Northern Arizona 2:55.74 3:45.95 4:33.88 3:48.23 3:29.98
5 Wyatt Didericksen SR-4 Idaho State 4:34.11 2:51.32 3:48.42 3:48.42 4:20.40
7 George Espino SR-4 Southern Utah 4:11.54 3:09.80 4:54.99 3:48.67 4:16.11
9 Cade Burks JR-3 Northern Arizona 4:34.44 3:57.85 2:53.82 3:48.70 3:57.85
12 Isaac Barville JR-3 Eastern Washington 3:55.25 4:16.00 3:09.12 3:50.63 4:04.47
14 Austin Byrer SO-2 Weber State 5:01.82 3:12.71 4:33.96 3:52.17 3:08.06
17 Josh Collins JR-3 Southern Utah 3:16.95 3:00.54 4:55.42 3:54.46 2:48.82
18 Gannon Chamberlain SO-2 Montana State 4:46.95 4:56.36 3:05.81 3:55.20 3:03.46
21 Andrea Baratte FR-1 Montana 2:53.58 3:53.03 4:07.30 3:57.78 3:34.01
22 Krey Ramsey SO-2 Weber State 4:50.46 3:58.08 4:24.27 3:58.08 4:43.32
23 Jason Quinn SR-4 Southern Utah 4:19.96 3:43.86 5:08.10 4:00.70 3:07.75
25 Andrew Stafford JR-3 Portland State 3:29.84 3:59.12 4:55.24 4:04.00 4:30.84
Men's 1500 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
2 Luis Grijalva SO-2 Northern Arizona 3:21.58 3:55.94 3:49.06 3:10.12 4:57.78
4 Theo Quax FR-1 Northern Arizona 3:35.45 4:02.96 3:49.20 3:23.99 4:28.17
6 Brodey Hasty FR-1 Northern Arizona 3:56.31 3:47.13 3:49.42 4:23.84 3:44.84
8 Tyler Day JR-3 Northern Arizona 3:44.89 3:47.19 3:49.48 4:37.67 2:40.64
10 Blaise Ferro JR-3 Northern Arizona 3:35.98 3:22.19 3:49.76 4:44.91 4:47.20
11 Tracen Warnick SO-2 Weber State 2:43.24 3:13.13 3:49.91 2:43.24 3:54.51
13 Jeremy Romero JR-3 Northern Colorado 3:07.20 4:07.29 3:51.11 3:07.20 4:02.67
15 Fabian Cardenas JR-3 Idaho 3:52.41 4:34.25 3:52.41 3:38.47 4:50.52
16 Caleb Seely SO-2 Idaho 2:43.85 3:49.39 3:54.07 3:18.96 2:48.53
19 Russell Lundberg SO-2 Weber State 2:57.07 2:45.27 3:56.09 4:12.62 3:39.57
20 Luke Ramirez FR-1 Portland State 3:11.37 4:29.34 3:56.26 4:29.34 4:43.52
24 Max Spence SO-2 Southern Utah 5:00.43 4:07.13 4:02.28 3:23.52 3:33.21