April 19-20, 2019
|
University of Virginia - Charlottesville, VA

Men 1500 M Invite

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Justine Kiprotich SR-4 Michigan State 3:10.83 4:04.08 3:41.89 2:46.42 3:01.95 3:48.55
2 Sean Torpy JR-3 Miami (Ohio) 2:39.21 2:39.21 3:44.24 2:36.97 2:50.43 4:04.43
3 Christopher Torpy JR-3 Miami (Ohio) 4:02.49 3:26.56 3:44.52 4:22.69 4:04.73 2:41.66
4 Morgan Beadlescomb SO-2 Michigan State 3:56.54 3:29.51 3:45.27 4:12.31 4:03.30 3:43.02
5 Iliass Aouani JR-3 Syracuse 4:03.66 2:53.72 3:45.61 4:35.25 3:27.57 4:17.20
6 Colin Abert SR-4 Penn State 4:40.52 4:49.57 3:46.22 3:05.50 4:26.94 3:48.49
7 Jake Brophy JR-3 Navy 4:05.37 4:34.90 3:47.19 2:52.67 4:43.99 2:54.94
8 Allen Siegler JR-3 Yale 4:12.68 2:41.63 3:47.64 3:02.12 4:35.45 4:28.62
9 Sam Ritz SR-4 Columbia 3:18.29 2:57.77 3:47.91 2:39.54 3:02.33 2:50.94
10 Nate Sloan SR-4 Pittsburgh 4:06.30 2:48.76 3:48.05 3:11.57 2:51.04 3:02.44
11 Spencer Dodds SO-2 Virginia 3:18.55 3:29.96 3:48.21 2:51.16 3:07.14 3:32.24
12 James Abrahams SO-2 Penn State 4:24.86 3:09.51 3:48.32 4:56.82 3:09.51 4:56.82
13 Zach Facioni FR-1 Wake Forest 3:40.16 2:56.59 3:49.33 4:05.39 3:35.57 3:03.47
14 Brandon Hontz SO-2 Penn State 3:10.56 3:28.92 3:49.58 2:45.30 4:05.65 3:10.56
15 Ian Ritchie SR-4 Boston College 4:47.18 3:06.09 3:49.74 3:42.85 4:37.99 4:49.48
16 Solomon Fountain SO-2 Columbia 4:07.42 2:44.18 3:51.23 3:35.05 3:14.24 2:46.49
17 Paul Bete SO-2 Ohio State 4:30.93 2:44.41 3:51.56 4:07.77 3:07.57 4:26.30
18 Alex Milligan JR-3 North Carolina 5:01.32 3:00.79 3:51.78 4:54.36 3:19.33 2:58.47
19 Dan Schaffer JR-3 Binghamton 3:54.25 3:47.30 3:51.93 3:51.93 3:26.42 3:42.66
20 Patrick Sheehan SR-4 North Carolina St. 4:06.50 4:53.00 3:52.54 4:01.85 2:59.06 4:34.40
21 Owen Wing SO-2 Penn State 3:06.22 3:15.53 3:52.77 3:59.76 5:00.28 4:48.64
22 Matthew Scarr SO-2 East Tenn. St. 3:45.90 4:11.51 3:52.88 4:13.84 4:53.43 2:45.35
23 Nick Miller FR-1 Ohio State 3:50.96 4:35.29 3:53.29 4:28.29 2:59.64 3:39.30
24 Brent Bailey FR-1 Wake Forest 3:46.39 4:21.40 3:53.39 3:41.72 3:48.73 4:40.07
25 Luke Peterson JR-3 North Carolina 4:07.61 4:00.60 3:53.59 4:30.97 3:04.54 4:23.96
26 Brian Griffith SO-2 Notre Dame 3:28.33 3:35.35 3:54.07 4:47.91 4:24.50 3:44.71
27 Nick Feffer SO-2 Dartmouth 2:55.81 4:57.70 3:54.41 4:53.02 4:13.17 4:08.48
28 Brandon Tubby JR-3 North Carolina 3:47.71 4:11.19 3:54.75 4:37.01 3:28.93 3:12.50
29 Michael Phillips FR-1 Syracuse 4:20.99 4:20.99 3:55.12 3:15.15 3:10.45 3:36.31
30 Ryan Buscaglia FR-1 Virginia 4:49.21 4:09.24 3:55.13 4:06.89 4:30.40 3:22.22
31 Nick Dahl SO-2 Yale 3:32.04 4:38.00 3:55.59 2:54.34 5:03.92 2:47.27
32 Rohann Asfaw FR-1 Virginia 3:32.09 2:49.67 3:55.65 3:41.52 5:03.99 2:47.32
33 Wes Pectol FR-1 East Tenn. St. 4:33.40 2:59.13 3:55.69 5:04.04 3:55.69 4:45.19
34 Ares Epps FR-1 North Carolina St. 2:47.49 4:52.52 3:55.90 5:01.96 5:01.96 3:25.24
35 Will Laird SO-2 Yale 3:42.90 4:08.98 3:57.12 4:04.24 4:51.66 4:04.24
36 Tanis Baldwin JR-3 North Carolina St. 4:49.86 4:49.86 3:57.59 3:36.21 3:26.71 5:01.74
37 Matthew Scrape FR-1 Syracuse 2:46.80 3:03.48 3:58.28 3:39.22 5:05.00 3:39.22
38 Vincent Zona SO-2 Notre Dame 3:34.86 4:01.12 3:58.73 4:41.71 4:08.28 4:36.93
39 Isaiah Claiborne FR-1 Penn State 3:54.20 2:49.68 3:58.98 4:25.27 4:32.44 4:20.49
40 Ari Klau JR-3 Virginia 2:57.17 4:44.90 3:59.41 4:13.78 4:25.75 4:37.72
41 Gavin Gaynor JR-3 North Carolina St. 3:09.36 3:28.53 3:59.69 4:11.68 3:35.73 4:40.44
42 Noah Beveridge FR-1 Syracuse 3:57.90 4:07.51 4:00.30 2:50.62 2:55.42 3:07.44
43 Samuel Abascal JR-3 Eastern Kentucky 4:43.30 4:18.66 4:06.34 3:02.30 5:15.32 4:43.30
  Solomon Rice SR-4 Columbia DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Jake Caswell JR-3 Columbia DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Philo Germano   Reebok TC DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Sean Casey FR-1 Navy DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Philip Hall JR-3 North Carolina St. DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Billy McDevitt SR-4 Penn State DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Drew Maher FR-1 Penn State DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men 1500 M Invite Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Justine Kiprotich SR-4 Michigan State 3:04.17 3:41.89
2 Sean Torpy JR-3 Miami (Ohio) 4:51.52 3:44.24
3 Christopher Torpy JR-3 Miami (Ohio) 3:31.05 3:44.52
4 Morgan Beadlescomb SO-2 Michigan State 4:21.32 3:45.27
5 Iliass Aouani JR-3 Syracuse 3:29.82 3:45.61
6 Colin Abert SR-4 Penn State 3:10.03 3:46.22
9 Sam Ritz SR-4 Columbia 3:16.01 3:47.91
13 Zach Facioni FR-1 Wake Forest 4:35.20 3:49.33
28 Brandon Tubby JR-3 North Carolina 3:35.97 3:54.75
31 Nick Dahl SO-2 Yale 4:19.15 3:55.59
  Philip Hall JR-3 North Carolina St. DNF DNF
  Philo Germano   Reebok TC DNF DNF
Men 1500 M Invite Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
7 Jake Brophy JR-3 Navy 2:54.94 4:39.45 4:41.72 3:22.20 3:04.03 3:33.56 3:47.19
8 Allen Siegler JR-3 Yale 4:24.07 4:49.11 4:26.34 3:04.39 2:41.63 3:52.20 3:47.64
10 Nate Sloan SR-4 Pittsburgh 4:08.58 3:20.69 3:18.41 4:01.74 4:45.07 3:41.21 3:48.05
11 Spencer Dodds SO-2 Virginia 3:59.62 4:06.47 4:11.04 3:23.11 2:53.44 3:09.42 3:48.21
12 James Abrahams SO-2 Penn State 3:23.21 2:55.81 4:31.70 3:36.91 3:48.32 2:58.09 3:48.32
14 Brandon Hontz SO-2 Penn State 2:56.78 3:44.99 4:14.84 4:40.09 3:12.85 4:51.57 3:49.58
18 Alex Milligan JR-3 North Carolina 5:01.32 3:58.74 4:49.73 4:17.28 4:31.19 4:05.69 3:51.78
21 Owen Wing SO-2 Penn State 3:45.79 3:01.56 3:55.10 3:31.82 2:56.91 2:56.91 3:52.77
29 Michael Phillips FR-1 Syracuse 3:43.37 4:20.99 4:06.88 3:19.86 4:16.28 5:00.96 3:55.12
39 Isaiah Claiborne FR-1 Penn State 3:23.14 4:32.44 4:01.37 4:39.61 3:56.59 3:08.80 3:58.98
  Drew Maher FR-1 Penn State DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Billy McDevitt SR-4 Penn State DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men 1500 M Invite Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
15 Ian Ritchie SR-4 Boston College 2:54.61 4:51.77 4:15.02 2:52.31 3:49.74 4:01.23
16 Solomon Fountain SO-2 Columbia 4:05.11 3:23.49 4:44.42 4:35.17 3:51.23 4:12.04
17 Paul Bete SO-2 Ohio State 4:37.88 3:58.51 3:44.62 4:07.77 3:51.56 4:14.72
20 Patrick Sheehan SR-4 North Carolina St. 4:01.85 2:56.73 2:47.43 3:15.34 3:52.54 2:45.11
22 Matthew Scarr SO-2 East Tenn. St. 5:02.75 4:41.79 4:44.12 3:41.24 3:52.88 4:44.12
24 Brent Bailey FR-1 Wake Forest 3:44.06 3:58.06 3:27.72 3:27.72 3:53.39 2:57.38
34 Ares Epps FR-1 North Carolina St. 4:33.65 4:38.37 4:24.21 2:59.29 3:55.90 4:59.60
38 Vincent Zona SO-2 Notre Dame 3:53.96 2:59.05 3:37.25 3:39.64 3:58.73 2:49.50
40 Ari Klau JR-3 Virginia 3:33.08 3:49.84 3:16.32 3:54.63 3:59.41 2:47.59
41 Gavin Gaynor JR-3 North Carolina St. 4:33.25 2:47.79 3:38.12 4:52.43 3:59.69 3:09.36
42 Noah Beveridge FR-1 Syracuse 3:02.63 3:09.84 5:09.99 3:33.87 4:00.30 2:55.42
43 Samuel Abascal JR-3 Eastern Kentucky 4:50.69 3:07.22 4:21.12 3:31.86 4:06.34 4:21.12
  Sean Casey FR-1 Navy DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Solomon Rice SR-4 Columbia DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men 1500 M Invite Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
19 Dan Schaffer JR-3 Binghamton 3:51.93
23 Nick Miller FR-1 Ohio State 3:53.29
25 Luke Peterson JR-3 North Carolina 3:53.59
26 Brian Griffith SO-2 Notre Dame 3:54.07
27 Nick Feffer SO-2 Dartmouth 3:54.41
30 Ryan Buscaglia FR-1 Virginia 3:55.13
32 Rohann Asfaw FR-1 Virginia 3:55.65
33 Wes Pectol FR-1 East Tenn. St. 3:55.69
35 Will Laird SO-2 Yale 3:57.12
36 Tanis Baldwin JR-3 North Carolina St. 3:57.59
37 Matthew Scrape FR-1 Syracuse 3:58.28
  Jake Caswell JR-3 Columbia DNF