April 20, 2019
|
Carleton College - Northfield, MN

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 James Doherty SR-4 Macalester 15:37.83 10
2 Jeremy Gilbertson SO-2 Gustavus Adolphus 15:50.08 8
3 Shamus Zenk   Minnesota Running Club 15:57.71 6
4 Matthew Trutna FR-1 Minnesota-Duluth 16:01.30 5
5 Elliot Kadrofske JR-3 St. Olaf 16:01.70 4
6 Adrian Johnson SO-2 Macalester 16:01.83 3
7 Chris Boranian SR-4 Macalester 16:03.50 2
8 Nick Kerbeshian SO-2 Gustavus Adolphus 16:13.08 1
9 Frank Gustafson JR-3 Hamline 16:20.89 -
10 Andrew Wischnack SR-4 Gustavus Adolphus 16:25.24 -
11 Jack Degonda FR-1 Gustavus Adolphus 16:31.93 -
12 Ben Lattimore   Minnesota Running Club 16:33.84 -
13 Kenyon Nystrom FR-1 Carleton 16:35.11 -
14 Ethan Olson FR-1 Minnesota-Duluth 16:51.84 -
15 Nathan Scruggs SO-2 Gustavus Adolphus 16:54.19 -
16 Eamonn McCullough FR-1 Gustavus Adolphus 16:55.26 -
17 Edwin Reyes Herrera JR-3 Macalester 16:58.40 -
18 Michael Finn SO-2 St. Olaf 17:12.15 -
19 Maxwell Krause FR-1 St. John's (Minn.) 17:24.21 -
20 Alex Walsh JR-3 Hamline 17:30.32 -
21 Austin Schroepfer SO-2 St. John's (Minn.) 17:48.81 -
22 Raymond Abraham JR-3 Minnesota-Morris 17:49.61 -
23 Chris Raabe-Pavlov SO-2 St. Olaf 18:10.90 -
24 James Berg SO-2 St. John's (Minn.) 18:11.25 -
25 Thomas Razildo FR-1 Hamline 18:15.16 -
26 Juan Burleigh FR-1 Gustavus Adolphus 19:06.23 -
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 James Doherty SR-4 Macalester 20:19.18 13:45.29 16:05.97 15:37.83 16:05.97 15:56.59 11:34.00 10
2 Jeremy Gilbertson SO-2 Gustavus Adolphus 12:40.07 12:40.07 18:50.60 15:50.08 15:59.58 17:34.59 14:43.58 8
3 Shamus Zenk   Minnesota Running Club 19:47.56 20:06.72 15:48.14 15:57.71 11:10.40 12:07.86 16:45.60 6
4 Matthew Trutna FR-1 Minnesota-Duluth 17:37.43 20:11.24 12:29.82 16:01.30 20:30.47 13:17.88 20:49.69 5
5 Elliot Kadrofske JR-3 St. Olaf 14:06.30 16:49.79 12:30.13 16:01.70 16:01.70 20:02.13 12:20.51 4
6 Adrian Johnson SO-2 Macalester 14:25.65 17:28.40 12:49.47 16:01.83 20:02.29 20:50.38 13:18.32 3
7 Chris Boranian SR-4 Macalester 18:28.03 17:20.58 12:41.17 16:03.50 11:33.72 20:23.65 15:44.23 2
8 Nick Kerbeshian SO-2 Gustavus Adolphus 11:21.16 20:26.08 12:58.47 16:13.08 14:26.05 17:01.74 20:16.35 1
9 Frank Gustafson JR-3 Hamline 19:56.69 14:03.57 21:15.16 16:20.89 18:57.84 16:20.89 16:30.70 -
10 Andrew Wischnack SR-4 Gustavus Adolphus 13:47.61 17:34.21 12:09.08 16:25.24 20:02.00 12:18.93 19:12.73 -
11 Jack Degonda FR-1 Gustavus Adolphus 19:10.64 15:02.66 13:53.23 16:31.93 20:10.16 19:10.64 20:59.76 -
17 Edwin Reyes Herrera JR-3 Macalester 21:23.19 16:38.04 13:34.72 16:58.40 19:00.61 14:35.83 16:48.22 -
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
12 Ben Lattimore   Minnesota Running Club 16:33.84 14:24.64 -
13 Kenyon Nystrom FR-1 Carleton 16:35.11 18:24.58 -
14 Ethan Olson FR-1 Minnesota-Duluth 16:51.84 12:28.77 -
15 Nathan Scruggs SO-2 Gustavus Adolphus 16:54.19 21:38.17 -
16 Eamonn McCullough FR-1 Gustavus Adolphus 16:55.26 18:06.33 -
18 Michael Finn SO-2 St. Olaf 17:12.15 19:05.69 -
19 Maxwell Krause FR-1 St. John's (Minn.) 17:24.21 17:03.33 -
20 Alex Walsh JR-3 Hamline 17:30.32 13:28.75 -
21 Austin Schroepfer SO-2 St. John's (Minn.) 17:48.81 19:35.70 -
22 Raymond Abraham JR-3 Minnesota-Morris 17:49.61 18:53.79 -
23 Chris Raabe-Pavlov SO-2 St. Olaf 18:10.90 20:54.54 -
24 James Berg SO-2 St. John's (Minn.) 18:11.25 15:05.74 -
25 Thomas Razildo FR-1 Hamline 18:15.16 13:08.52 -
26 Juan Burleigh FR-1 Gustavus Adolphus 19:06.23 24:15.72 -