April 19-20, 2019
|
Long Beach State - Long Beach, CA

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Brenda Eunice Flores Muñoz   Marina/Nike 5:14.59 4:14.79 3:07.20 4:43.39 4:19.99 3:02.00
2 ursula sanchez   EJERCITO MEXICANO 3:46.38 3:43.78 4:35.82 5:30.46 4:20.20 4:20.20
3 laura galvan   Unattached 4:23.30 4:20.69 3:18.13 4:12.87 4:20.69 4:57.19
4 Alma Delia Cortes García   MN-21 5:05.95 5:03.29 3:14.21 3:56.78 4:26.04 3:14.21
5 Fernanda Aguilar Villalobos   MN-21 4:39.73 3:19.04 3:45.94 4:31.66 4:28.97 5:46.98
6 Alicja Konieczek SR-4 Western Colorado 4:42.38 4:34.24 4:36.95 4:23.38 4:31.52 3:10.07
7 Zia Macdermid FR-1 Wyoming 3:54.35 4:32.50 3:10.75 4:02.53 4:32.50 4:05.25
8 Pilar Covarrubias   CORRE A.C. 4:55.09 5:19.68 5:52.47 4:11.38 4:33.23 4:55.09
9 Allie Wright SR-4 IUPUI 5:50.62 4:01.05 5:15.01 4:36.66 4:33.92 4:06.53
10 Annika Rotvold   Unattached 3:40.02 5:54.78 3:15.27 3:34.52 4:35.02 3:23.52
11 Solana Quistorff SR-4 Wyoming 5:57.69 5:27.42 4:10.38 4:40.65 4:35.14 4:15.88
12 Silvia De la Peña   CORRE A.C. 5:14.34 5:44.67 4:16.43 4:44.01 4:35.73 4:32.98
13 Nancy Jeptoo SO-2 Alaska Anchorage 5:48.09 5:17.70 4:27.98 3:13.39 4:36.26 5:50.85
14 Sarah MacArthur JR-3 British Columbia 4:04.31 3:39.32 3:28.22 3:47.65 4:37.62 3:25.44
15 Bree Erickson JR-3 U-Mary 5:30.59 5:41.70 5:52.81 3:50.58 4:37.80 5:25.03
16 Katelyn Mitchem FR-1 Wyoming 3:53.52 5:22.47 4:04.64 5:00.23 4:37.99 3:42.40
17 Lindsey Scarton SO-2 Akron 5:06.33 5:09.12 5:09.12 4:32.91 4:38.48 3:51.14
18 Alyssa Allen JR-3 Long Beach St. 4:41.62 3:34.70 3:26.34 4:13.74 4:38.83 4:16.53
19 Karla Diaz Muñoz   MN-21 4:52.89 3:18.05 3:18.05 5:54.26 4:38.94 3:51.52
20 Allysen Eads SR-4 Hillsdale 4:00.51 3:57.72 3:35.34 3:35.34 4:39.66 5:10.43
21 Jamie Hennessey SO-2 British Columbia 5:22.08 4:34.47 4:03.66 3:18.85 4:40.07 4:37.27
22 Kacey Doner JR-3 Wyoming 4:06.55 5:05.39 4:17.76 3:32.93 4:40.17 4:45.78
23 Mariana Martinez   CORRE A.C. 3:53.57 4:49.85 4:21.71 3:50.75 4:41.40 5:06.73
24 Cydney Branch SR-4 UC Riverside 5:16.09 5:38.67 4:39.40 4:39.40 4:42.22 3:26.02
25 Halle McClintock SO-2 Georgia 5:16.38 3:43.16 6:07.23 5:50.28 4:42.48 4:05.76
26 Taylor Viertel FR-1 Utah Valley 4:31.74 5:36.85 4:40.23 3:23.81 4:43.06 5:45.34
27 Marina McDonough JR-3 Cal St. San Marcos 4:40.64 4:03.79 3:38.28 5:00.48 4:43.47 3:41.11
28 Madelyn Huston SO-2 British Columbia 3:58.88 3:38.98 5:18.51 3:19.07 4:44.38 5:04.29
29 Nikki Staffen SR-4 Winona State 3:24.79 5:32.78 4:10.29 4:52.96 4:44.42 5:24.24
30 Emma Rose Bagwell FR-1 Georgia 4:18.84 4:33.06 4:18.84 4:04.61 4:44.43 3:36.17
31 Abbey Meck SO-2 Pepperdine 5:38.56 5:01.57 5:30.02 3:19.15 4:44.50 6:09.85
32 Kyandra Chandler SO-2 Utah Valley 5:04.91 6:01.90 3:42.27 4:33.57 4:44.96 5:07.76
33 Andrea Juarez   CORRE A.C. 5:08.10 3:53.93 4:56.68 4:33.86 4:45.27 5:19.51
34 Ashley Murray SR-4 Akron 4:26.35 6:00.86 4:00.57 5:03.58 4:46.39 6:06.58
35 Jennifer Zapata SR-4 UT-Rio Grande Valley 3:20.73 3:55.14 5:21.16 5:52.71 4:46.75 4:18.08
36 arian chia Freshman Unattached 4:26.92 3:20.91 5:53.03 5:50.16 4:47.01 3:20.91
37 Gabrielle Joffe FR-1 British Columbia 5:15.80 4:18.39 3:29.58 4:04.03 4:47.09 3:55.42
38 Hannah Mae Gigstad FR-1 Western Colorado 6:10.62 5:21.78 4:12.83 5:10.29 4:47.30 4:35.81
39 Cessair McKinney SO-2 Humboldt State 5:19.33 5:13.58 4:56.31 5:56.73 4:47.68 5:48.10
40 Haley Cabrera SO-2 UC Riverside 4:10.85 5:51.77 3:24.72 3:53.55 4:48.33 6:09.07
41 Dorcas Koech FR-1 UT-Rio Grande Valley 3:36.27 5:46.02 6:09.09 5:31.61 4:48.35 5:22.96
42 Desirae Jones JR-3 Chico State 3:59.50 3:24.87 5:57.81 4:11.04 4:48.55 3:47.96
43 Nicolette Pacheco JR-3 New Mexico St. 4:05.48 4:40.13 4:43.02 5:43.66 4:48.79 4:54.57
44 Amanda Davis SO-2 Northwestern 4:12.54 6:17.36 4:29.96 5:33.81 4:50.27 5:04.79
45 Ashleigh Macleod SO-2 Lewis 5:54.63 4:21.62 5:08.12 5:08.12 4:50.68 3:58.36
46 Salina Garcia SR-4 Hope Int'l 6:03.65 4:59.65 3:55.65 5:02.56 4:50.92 5:52.02
47 Mazzie Melaney FR-1 Utah Valley 5:40.66 5:26.10 4:51.16 4:16.22 4:51.16 5:20.28
48 Christina Esposito   Caltaf 4:04.88 4:34.03 4:19.46 5:58.57 4:51.52 3:24.07
49 Talia Dreicer SO-2 Western Washington 5:14.96 5:29.55 4:48.72 4:48.72 4:51.63 6:13.29
50 Stephanie Cortez JR-3 Cal St. Fullerton 6:05.30 4:11.33 5:18.55 4:17.18 4:52.24 5:15.62
51 Julie Vargas JR-3 Long Beach St. 4:26.89 4:47.42 4:15.16 4:09.29 4:53.28 4:26.89
52 Veronica Ortega FR-1 Fresno Pacific 5:05.68 3:31.63 5:38.01 4:50.98 4:53.92 5:20.38
53 Leslie Oseguera JR-3 Notre Dame de Namur 5:07.31 5:30.95 3:53.44 6:24.14 4:55.49 3:38.67
54 Sara McCoy FR-1 Northwestern 4:03.02 4:56.36 5:02.29 5:14.15 4:56.36 6:13.42
55 Analicia Uribe FR-1 San Francisco St. 5:49.85 6:16.53 6:01.71 5:43.92 4:56.48 4:59.45
56 Madelyn Brunt SR-4 British Columbia 6:13.67 3:48.36 5:52.91 5:23.25 4:56.56 3:51.32
57 Olivia Hill FR-1 Hawaii 3:54.45 5:41.29 4:09.29 3:51.48 4:56.77 6:08.00
58 Emma Neigel   Running Room Alberta Club 4:45.25 3:48.79 6:14.39 5:53.59 4:57.13 4:15.54
59 Kassady Learn SO-2 Lewis 4:18.52 5:23.89 5:26.86 5:20.92 4:57.14 3:39.89
60 Grace Gannon SO-2 Alaska Anchorage 6:21.98 5:49.16 6:24.97 5:43.19 4:58.42 6:10.04
61 Riley Burroughs SR-4 Alaska Anchorage 3:49.80 4:58.43 3:49.80 3:43.83 4:58.43 4:55.45
62 Brianna Guerrero JR-3 Fresno Pacific 6:04.42 4:28.83 4:04.94 6:25.33 4:58.70 3:47.02
63 Brianna Harmon 3 Unattached 3:50.15 4:08.08 4:20.04 6:01.66 4:58.89 5:40.74
64 Cori Persinger SO-2 Pepperdine 5:59.44 5:32.48 4:08.61 4:38.57 4:59.53 5:23.50
65 Audrey Coney FR-1 UC San Diego 5:41.99 4:00.00 6:05.99 3:42.00 4:59.99 4:06.00
66 Samantha Poliakon JR-3 UC Riverside 4:19.39 3:55.26 5:07.65 3:40.18 5:01.61 4:07.32
67 Kimberly Coscia SR-4 Alaska Anchorage 4:14.18 5:54.03 4:47.46 6:33.37 5:02.59 4:38.39
68 Rebekah Christensen SO-2 Utah Valley 5:39.12 4:35.53 4:53.70 4:20.39 5:02.78 4:05.26
69 Hope Stewart FR-1 Hawaii 6:15.54 6:18.57 5:51.31 3:56.23 5:02.85 6:27.65
70 Daisy Garcia FR-1 UC Irvine 4:15.57 5:40.76 4:00.36 5:16.42 5:04.25 5:40.76
71 Leann Pavana FR-1 Long Beach St. 4:37.68 6:24.48 4:40.73 4:55.99 5:05.14 3:51.91
72 Kelli Holiday Senior Unattached 6:31.31 5:36.29 5:05.71 6:34.37 5:05.71 6:34.37
73 Morgan Leonard JR-3 San Francisco St. 4:26.29 5:06.08 3:58.75 4:32.42 5:06.08 6:01.18
74 Ana Drake-Tripp Senior Unattached 5:58.88 5:09.80 3:59.25 5:09.80 5:06.73 4:48.33
75 Gio Casazza JR-3 Hawaii 6:01.37 4:31.80 4:00.91 5:52.10 5:08.86 4:13.27
76 Bela Garcia-Arce SO-2 Pepperdine 3:58.27 3:39.70 3:42.79 4:35.40 5:09.43 4:44.68
77 Annelies Ondersma FR-1 Pepperdine 4:42.05 6:30.53 4:04.86 5:16.14 5:09.94 6:42.93
78 Joan Kipsanai FR-1 Alaska Anchorage 3:58.73 5:47.25 4:29.74 4:42.14 5:10.04 3:49.43
79 Lucy Garcia   Unattached (Para) 4:34.09 4:52.78 6:19.99 4:52.78 5:11.46 6:01.30
80 Taylor Bailey-Lustyan FR-1 Chico State 5:46.18 6:20.49 5:52.42 6:32.96 5:11.87 5:24.35
81 Jazmin Esparza FR-1 Long Beach St. 3:54.17 6:17.79 4:22.27 6:33.40 5:12.22 4:56.61
82 Teresa Castillo   Unattached 5:56.27 5:18.76 5:50.02 5:56.27 5:12.51 5:03.14
83 Ann Sheely JR-3 Augsburg 5:25.80 4:28.31 5:29.00 5:16.22 5:19.41 5:41.77
84 Lj Holiday Sophomore Unattached 3:54.17 5:01.54 5:43.24 5:52.86 5:20.78 5:56.07
85 Toni Cardoza SR-4 Notre Dame de Namur 6:02.87 5:14.27 5:11.03 4:38.64 5:23.99 4:32.16
86 Noelle Reyes JR-3 Notre Dame de Namur 4:05.89 7:05.32 5:09.02 6:12.16 5:32.28 6:42.06
87 Grace Hartman SO-2 Augsburg 4:28.55 6:03.73 5:26.34 4:11.55 5:39.93 3:57.96
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Brenda Eunice Flores Muñoz   Marina/Nike 3:41.00 4:19.99
2 ursula sanchez   EJERCITO MEXICANO 5:07.04 4:20.20
3 laura galvan   Unattached 3:59.84 4:20.69
4 Alma Delia Cortes García   MN-21 4:55.31 4:26.04
6 Alicja Konieczek SR-4 Western Colorado 5:33.97 4:31.52
8 Pilar Covarrubias   CORRE A.C. 5:27.88 4:33.23
10 Annika Rotvold   Unattached 4:10.27 4:35.02
15 Bree Erickson JR-3 U-Mary 5:44.48 4:37.80
58 Emma Neigel   Running Room Alberta Club 3:45.82 4:57.13
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
5 Fernanda Aguilar Villalobos   MN-21 4:50.49 4:28.97 5:06.63
7 Zia Macdermid FR-1 Wyoming 4:59.75 4:32.50 3:29.83
9 Allie Wright SR-4 IUPUI 4:36.66 4:33.92 5:25.97
12 Silvia De la Peña   CORRE A.C. 5:58.45 4:35.73 3:29.56
19 Karla Diaz Muñoz   MN-21 3:34.79 4:38.94 5:15.21
23 Mariana Martinez   CORRE A.C. 3:39.50 4:41.40 5:40.50
24 Cydney Branch SR-4 UC Riverside 5:52.78 4:42.22 5:27.38
25 Halle McClintock SO-2 Georgia 5:27.68 4:42.48 5:05.08
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
11 Solana Quistorff SR-4 Wyoming 4:59.91 4:43.40 4:21.39 4:59.91 4:37.90 4:35.14 3:37.36
13 Nancy Jeptoo SO-2 Alaska Anchorage 3:24.44 4:58.36 5:37.04 4:30.74 4:36.26 4:36.26 4:11.40
14 Sarah MacArthur JR-3 British Columbia 5:05.39 5:22.04 4:45.95 5:58.13 5:05.39 4:37.62 4:04.31
17 Lindsey Scarton SO-2 Akron 4:16.21 3:48.36 5:31.40 3:14.94 4:35.70 4:38.48 6:02.03
20 Allysen Eads SR-4 Hillsdale 5:32.80 5:55.17 3:32.55 5:52.38 3:52.12 4:39.66 3:49.33
21 Jamie Hennessey SO-2 British Columbia 4:03.66 3:27.26 3:35.66 3:27.26 5:24.89 4:40.07 4:40.07
26 Taylor Viertel FR-1 Utah Valley 5:31.18 4:00.61 4:14.76 3:23.81 6:02.32 4:43.06 5:39.68
28 Madelyn Huston SO-2 British Columbia 4:07.41 4:52.92 4:10.26 6:09.70 4:18.79 4:44.38 4:33.01
31 Abbey Meck SO-2 Pepperdine 3:50.45 3:30.53 5:41.40 4:41.66 4:35.97 4:44.50 4:44.50
37 Gabrielle Joffe FR-1 British Columbia 4:27.00 5:47.38 5:35.90 5:38.77 5:07.19 4:47.09 3:52.55
56 Madelyn Brunt SR-4 British Columbia 4:47.67 4:23.94 6:22.57 3:30.56 4:29.87 4:56.56 5:02.50
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
16 Katelyn Mitchem FR-1 Wyoming 4:37.99 4:37.99 5:19.69 5:05.79 5:28.03
18 Alyssa Allen JR-3 Long Beach St. 5:34.60 4:38.83 5:31.81 4:52.78 4:08.16
22 Kacey Doner JR-3 Wyoming 4:54.18 4:40.17 3:16.12 4:09.36 3:30.13
27 Marina McDonough JR-3 Cal St. San Marcos 4:54.81 4:43.47 4:06.62 3:26.94 6:00.01
29 Nikki Staffen SR-4 Winona State 3:39.01 4:44.42 6:04.06 5:04.33 5:32.78
30 Emma Rose Bagwell FR-1 Georgia 5:12.88 4:44.43 3:27.64 5:27.10 3:44.70
33 Andrea Juarez   CORRE A.C. 3:51.07 4:45.27 5:08.10 4:22.45 5:42.33
34 Ashley Murray SR-4 Akron 4:26.35 4:46.39 4:29.21 4:00.57 4:46.39
36 arian chia Freshman Unattached 4:09.70 4:47.01 5:01.36 5:24.33 5:04.23
38 Hannah Mae Gigstad FR-1 Western Colorado 5:27.53 4:47.30 4:44.43 3:21.11 3:23.99
41 Dorcas Koech FR-1 UT-Rio Grande Valley 3:56.45 4:48.35 4:48.35 6:03.33 5:46.02
42 Desirae Jones JR-3 Chico State 4:54.33 4:48.55 6:00.69 4:39.90 3:45.07
45 Ashleigh Macleod SO-2 Lewis 5:48.82 4:50.68 3:55.45 4:18.71 4:21.62
48 Christina Esposito   Caltaf 5:32.34 4:51.52 5:26.51 5:00.27 5:17.76
66 Samantha Poliakon JR-3 UC Riverside 4:25.42 5:01.61 4:28.44 5:25.74 5:34.79
Women's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
32 Kyandra Chandler SO-2 Utah Valley 5:33.41 4:44.96 5:39.11 5:04.91
35 Jennifer Zapata SR-4 UT-Rio Grande Valley 3:26.46 4:46.75 4:03.74 5:49.84
39 Cessair McKinney SO-2 Humboldt State 4:44.81 4:47.68 4:41.93 5:16.45
40 Haley Cabrera SO-2 UC Riverside 5:43.12 4:48.33 4:07.97 4:33.92
43 Nicolette Pacheco JR-3 New Mexico St. 3:33.71 4:48.79 4:25.69 3:42.37
47 Mazzie Melaney FR-1 Utah Valley 4:10.40 4:51.16 4:56.99 4:07.49
51 Julie Vargas JR-3 Long Beach St. 4:26.89 4:53.28 4:00.49 5:28.48
59 Kassady Learn SO-2 Lewis 6:14.40 4:57.14 4:24.46 3:33.94
72 Kelli Holiday Senior Unattached 5:45.46 5:05.71 5:08.77 4:25.97
80 Taylor Bailey-Lustyan FR-1 Chico State 6:08.01 5:11.87 6:11.13 3:57.03
82 Teresa Castillo   Unattached 5:09.39 5:12.51 4:50.64 5:00.01
Women's 1500 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
46 Salina Garcia SR-4 Hope Int'l 4:50.92
49 Talia Dreicer SO-2 Western Washington 4:51.63
52 Veronica Ortega FR-1 Fresno Pacific 4:53.92
53 Leslie Oseguera JR-3 Notre Dame de Namur 4:55.49
61 Riley Burroughs SR-4 Alaska Anchorage 4:58.43
62 Brianna Guerrero JR-3 Fresno Pacific 4:58.70
63 Brianna Harmon 3 Unattached 4:58.89
67 Kimberly Coscia SR-4 Alaska Anchorage 5:02.59
68 Rebekah Christensen SO-2 Utah Valley 5:02.78
79 Lucy Garcia   Unattached (Para) 5:11.46
Women's 1500 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
44 Amanda Davis SO-2 Northwestern 6:14.45 4:38.66 4:50.27
50 Stephanie Cortez JR-3 Cal St. Fullerton 6:14.07 6:05.30 4:52.24
54 Sara McCoy FR-1 Northwestern 4:11.91 3:30.42 4:56.36
55 Analicia Uribe FR-1 San Francisco St. 5:05.38 6:01.71 4:56.48
57 Olivia Hill FR-1 Hawaii 5:32.39 6:22.84 4:56.77
60 Grace Gannon SO-2 Alaska Anchorage 3:37.85 5:40.20 4:58.42
64 Cori Persinger SO-2 Pepperdine 3:38.66 6:08.43 4:59.53
70 Daisy Garcia FR-1 UC Irvine 5:31.64 5:49.89 5:04.25
73 Morgan Leonard JR-3 San Francisco St. 6:19.54 4:10.99 5:06.08
76 Bela Garcia-Arce SO-2 Pepperdine 3:36.61 3:52.08 5:09.43
77 Annelies Ondersma FR-1 Pepperdine 3:43.16 5:22.34 5:09.94
84 Lj Holiday Sophomore Unattached 4:48.71 4:42.29 5:20.78
Women's 1500 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
65 Audrey Coney FR-1 UC San Diego 3:51.00 3:42.00 6:26.99 4:59.99
69 Hope Stewart FR-1 Hawaii 6:33.71 4:02.28 4:17.43 5:02.85
71 Leann Pavana FR-1 Long Beach St. 6:27.53 6:09.22 4:52.94 5:05.14
74 Ana Drake-Tripp Senior Unattached 5:12.87 4:32.99 4:36.06 5:06.73
75 Gio Casazza JR-3 Hawaii 5:39.75 5:27.40 4:00.91 5:08.86
78 Joan Kipsanai FR-1 Alaska Anchorage 6:08.95 5:41.05 4:35.94 5:10.04
81 Jazmin Esparza FR-1 Long Beach St. 4:19.15 6:14.67 3:57.29 5:12.22
83 Ann Sheely JR-3 Augsburg 6:04.13 3:56.37 5:03.44 5:19.41
85 Toni Cardoza SR-4 Notre Dame de Namur 5:49.91 5:40.19 4:54.83 5:23.99
86 Noelle Reyes JR-3 Notre Dame de Namur 4:29.15 5:38.93 4:02.57 5:32.28
87 Grace Hartman SO-2 Augsburg 7:11.72 6:00.33 4:45.55 5:39.93