April 18, 2019
|
St. Olaf College - Northfield, MN

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Josie Herrmann SO-2 Concordia-Moorhead 4:42.07 6:16.09 4:53.82
2 Carly Scheuerman SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:15.65 5:48.10 4:55.00
3 Anna Kroll SO-2 St. Thomas (Minn.) 3:27.27 6:13.08 4:56.09
4 Sara Ness JR-3 St. Thomas (Minn.) 3:51.48 3:27.74 4:56.76
5 Abby Goff FR-1 St. Benedict 4:28.47 3:58.64 4:58.29
6 Riley McMahon SO-2 St. Catherine (Minn.) 4:43.65 3:52.90 4:58.58
7 Olivia Moll FR-1 St. Thomas (Minn.) 3:58.45 3:34.30 5:01.83
8 Jenny Launder JR-3 St. Thomas (Minn.) 3:36.05 6:26.45 5:04.29
9 Meredith Moore JR-3 St. Olaf 5:04.30 5:46.91 5:04.30
10 Meritt Miller SO-2 Concordia-Moorhead 6:24.57 6:18.46 5:05.21
11 Mary Naas SR-4 St. Olaf 3:45.87 5:17.44 5:05.23
12 Emily Rugloski FR-1 Concordia-Moorhead 5:19.23 5:59.92 5:12.97
13 Bridget Schmitt SR-4 St. Thomas (Minn.) 5:28.28 4:44.09 5:15.65
14 Ellen Kemp SO-2 St. Olaf 4:48.33 5:20.01 5:16.84
15 Kasey Ericson SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:18.55 6:19.84 5:19.19
16 Anya Swanson FR-1 St. Catherine (Minn.) 6:19.85 4:05.79 5:19.20
17 Katie Michalak SO-2 St. Thomas (Minn.) 6:59.06 5:38.47 5:22.35
18 Gwen Andersen FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:57.94 6:31.85 5:23.84
19 Laura Votava SR-4 St. Olaf 6:02.74 6:35.13 5:23.87
20 Katie Spray SR-4 St. Olaf 3:53.90 6:36.32 5:24.85
21 Lauren Markowski SO-2 St. Olaf 4:34.07 5:42.59 5:26.27
22 Sam Witmer SR-4 St. Catherine (Minn.) 5:17.00 7:00.44 5:33.68
23 Katie Murney SR-4 St. Olaf 6:15.73 5:25.41 5:35.47
24 Megan Dieberger SR-4 St. Benedict 6:09.08 6:25.85 5:35.52
25 Rachel Nelson SR-4 St. Benedict 7:06.73 6:12.54 5:38.67
26 Sarah Ziemann FR-1 St. Thomas (Minn.) 7:18.88 7:26.25 6:08.80
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Josie Herrmann SO-2 Concordia-Moorhead 4:53.82 4:45.01 5:55.53 3:58.00 5:02.64 4:50.89
2 Carly Scheuerman SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:55.00 5:59.90 5:33.35 6:05.80 4:52.05 4:34.35
3 Anna Kroll SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:56.09 5:10.90 4:02.80 6:07.16 4:35.37 5:46.43
4 Sara Ness JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:56.76 6:07.99 4:44.89 5:38.31 3:36.64 3:42.57
5 Abby Goff FR-1 St. Benedict 4:58.29 5:22.16 4:52.33 3:28.81 5:43.04 5:04.26
6 Riley McMahon SO-2 St. Catherine (Minn.) 4:58.58 4:58.58 4:49.63 6:28.16 5:55.31 5:25.46
7 Olivia Moll FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:01.83 5:22.96 4:01.47 4:04.49 3:40.34 3:37.32
8 Jenny Launder JR-3 St. Thomas (Minn.) 5:04.29 5:37.77 4:55.17 3:45.18 4:55.17 6:08.19
9 Meredith Moore JR-3 St. Olaf 5:04.30 4:12.57 5:07.35 5:25.61 5:13.43 4:43.00
10 Meritt Miller SO-2 Concordia-Moorhead 5:05.21 6:06.26 6:27.62 3:58.07 5:38.79 4:53.01
11 Mary Naas SR-4 St. Olaf 5:05.23 3:55.03 3:51.98 6:30.70 5:17.44 4:56.08
15 Kasey Ericson SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:19.19 6:38.99 3:46.63 5:12.81 4:37.70 6:19.84
16 Anya Swanson FR-1 St. Catherine (Minn.) 5:19.20 6:35.81 5:57.51 3:53.02 5:09.63 6:45.39
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
12 Emily Rugloski FR-1 Concordia-Moorhead 5:12.97
13 Bridget Schmitt SR-4 St. Thomas (Minn.) 5:15.65
14 Ellen Kemp SO-2 St. Olaf 5:16.84
17 Katie Michalak SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:22.35
18 Gwen Andersen FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:23.84
19 Laura Votava SR-4 St. Olaf 5:23.87
20 Katie Spray SR-4 St. Olaf 5:24.85
21 Lauren Markowski SO-2 St. Olaf 5:26.27
22 Sam Witmer SR-4 St. Catherine (Minn.) 5:33.68
23 Katie Murney SR-4 St. Olaf 5:35.47
24 Megan Dieberger SR-4 St. Benedict 5:35.52
25 Rachel Nelson SR-4 St. Benedict 5:38.67
26 Sarah Ziemann FR-1 St. Thomas (Minn.) 6:08.80