April 6, 2019
|
UW-La Crosse - La Crosse, WI

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Nico LaBracke JR-3 Wis.-Stevens Point 1:56.29 10
2 Henry Klein SO-2 Wis.-La Crosse 1:56.31 8
3 Nick Lawson JR-3 Wis.-Stevens Point 1:56.79 6
4 Ryan Steger SO-2 St. Scholastica 1:57.04 5
5 Sam Wouters JR-3 Wis.-Stout 1:57.85 4
6 Travis Wollenberg SR-4 Wis.-Stevens Point 1:57.87 3
7 Anthoney Brown JR-3 Augustana (Ill.) 1:59.67 2
8 Nathan Ambrose SR-4 Augustana (Ill.) 1:59.69 1
9 Alex Wittmershaus SO-2 Wis.-Platteville 2:00.94 -
10 Lincoln Stultz FR-1 Wis.-Eau Claire 2:00.97 -
11 Justin Verlinden JR-3 Augustana (Ill.) 2:02.77 -
12 Nathan Hoglund SO-2 Saint Mary's (Minn.) 2:05.62 -
13 Sam Krebsbach SO-2 Wis.-Stevens Point 2:06.61 -
14 Jorge Pichardo SR-4 Viterbo 2:09.69 -
15 Jacob Harland FR-1 Wis.-Platteville 2:10.03 -
16 Jackson Mainellis SO-2 Augustana (Ill.) 2:16.24 -
17 Andy Hansen FR-1 Viterbo 2:32.02 -
  Nick Harvey JR-3 Augustana (Ill.) DNF -
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Nico LaBracke JR-3 Wis.-Stevens Point 1:56.29 2:06.76 2:25.37 1:27.22 2:23.04 1:45.83 2:21.88 10
2 Henry Klein SO-2 Wis.-La Crosse 1:56.31 1:48.17 2:28.88 1:57.48 1:52.82 1:58.64 2:07.95 8
3 Nick Lawson JR-3 Wis.-Stevens Point 1:56.79 2:18.98 1:43.95 1:40.44 2:07.31 2:00.30 2:06.14 6
4 Ryan Steger SO-2 St. Scholastica 1:57.04 1:48.85 2:28.64 1:50.02 2:27.47 2:23.96 1:44.17 5
5 Sam Wouters JR-3 Wis.-Stout 1:57.85 2:29.67 2:07.28 1:29.57 2:24.96 1:31.93 1:50.78 4
6 Travis Wollenberg SR-4 Wis.-Stevens Point 1:57.87 1:40.19 1:54.34 2:29.70 1:27.23 2:29.70 1:34.30 3
8 Nathan Ambrose SR-4 Augustana (Ill.) 1:59.69 2:26.03 2:03.28 2:35.60 2:10.47 2:35.60 1:24.98 1
  Nick Harvey JR-3 Augustana (Ill.) DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
7 Anthoney Brown JR-3 Augustana (Ill.) 2:33.18 1:59.67 1:56.08 2:12.84 2
9 Alex Wittmershaus SO-2 Wis.-Platteville 1:36.76 2:00.94 2:19.09 2:23.92 -
10 Lincoln Stultz FR-1 Wis.-Eau Claire 2:33.64 2:00.97 2:17.91 1:29.52 -
11 Justin Verlinden JR-3 Augustana (Ill.) 2:07.68 2:02.77 1:25.94 2:10.14 -
12 Nathan Hoglund SO-2 Saint Mary's (Minn.) 2:38.29 2:05.62 2:20.70 1:58.09 -
13 Sam Krebsbach SO-2 Wis.-Stevens Point 2:28.14 2:06.61 1:34.96 2:25.61 -
14 Jorge Pichardo SR-4 Viterbo 1:50.24 2:09.69 1:59.32 1:35.97 -
15 Jacob Harland FR-1 Wis.-Platteville 2:29.54 2:10.03 2:47.74 2:25.64 -
16 Jackson Mainellis SO-2 Augustana (Ill.) 2:24.42 2:16.24 2:27.14 2:35.32 -
17 Andy Hansen FR-1 Viterbo 2:42.67 2:32.02 2:19.86 2:42.67 -