April 6, 2019
|
Hamline - St. Paul, MN

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Tris Dodge SR-4 Carleton 14:41.21
2 Matthew Wilkinson SO-2 Carleton 14:49.80
3 Luke Lahr SR-4 Minnesota-Duluth 14:49.82
4 Paul Nordquist   Collegeville Track Club 15:21.94
5 Ike Mendel FR-1 Bethel (Minn.) 15:26.23
6 Christopher Brenk JR-3 St. Olaf 15:27.64
7 George McGivern JR-3 St. Thomas (Minn.) 15:29.82
8 Thomas Lerdall SR-4 St. Olaf 15:30.22
9 Matthew Burgstahler   Unattached 15:31.06
10 Kendall Hill JR-3 Minnesota-Duluth 15:31.18
11 James Logan   Unattached 15:36.60
12 Tremayne Collins Junior Unattached 15:36.82
13 Jake Lepak JR-3 Macalester 15:38.85
14 Jonah Herzog SO-2 St. Olaf 15:40.04
15 Anders Rasmussen SR-4 Bethel (Minn.) 15:43.63
16 Tyler Sassenberg SR-4 Minnesota-Morris 15:43.85
17 Andrew Plumb SR-4 St. Olaf 15:46.02
18 Nathan Rock   Unattached 15:46.20
19 Adrian Johnson SO-2 Macalester 15:48.97
20 Chris Gill   Unattached 15:50.42
21 Kyle Mehrhof SR-4 Hamline 15:58.30
22 Shamus Zenk   Minnesota Running Club 15:59.36
23 James Doherty SR-4 Macalester 16:07.97
24 Chris Boranian SR-4 Macalester 16:12.11
25 Edwin Reyes Herrera JR-3 Macalester 16:15.78
26 Lars Ripley SO-2 St. Olaf 16:15.94
27 Josh Halverson SO-2 Bethel (Minn.) 16:17.32
28 Benjamin Tweit SO-2 Bethany Lutheran 16:19.49
29 Benjamin Barnack JR-3 Minnesota-Morris 16:20.46
30 Ben Schnieders SO-2 Carleton 16:24.71
31 Carter Woetzel SO-2 Bethel (Minn.) 16:26.05
32 Tim Huss SR-4 Bethel (Minn.) 16:27.62
33 Tyler Bethke SR-4 Bethel (Minn.) 16:28.92
34 Jared Genteman   Twin Cities Track Club 16:28.97
35 Smith Mayse FR-1 Macalester 16:33.00
36 Keegan Sansone FR-1 St. Thomas (Minn.) 16:34.62
37 Joshua Brands JR-3 Martin Luther 16:35.35
38 Jonathan Sweeney SO-2 Bethel (Minn.) 16:38.03
39 Michael Finn SO-2 St. Olaf 16:39.85
40 Jack Huen FR-1 St. Thomas (Minn.) 16:40.32
41 Ethan Carter SO-2 Martin Luther 16:42.70
42 Henry Boettcher JR-3 St. John's (Minn.) 16:43.47
43 Ronnie Stimson   Unattached 16:48.05
44 Ryan Davis SO-2 Bethel (Minn.) 16:49.87
45 Isaiah Hobus FR-1 Bethel (Minn.) 16:50.75
46 Peter Larson SO-2 St. Olaf 16:51.52
47 Luke Pedersen FR-1 Bethel (Minn.) 16:52.43
48 Brendan Ruter   Unattached 16:55.57
49 Parker Zak FR-1 St. John's (Minn.) 16:58.14
50 Nathan Meyer FR-1 St. John's (Minn.) 16:58.92
51 Nick Sluga FR-1 St. Thomas (Minn.) 16:59.06
52 Jakin Anderson FR-1 Bethany Lutheran 17:15.73
53 Chris Raabe-Pavlov   UNAT-St. Olaf 17:20.12
54 Eric Trempe FR-1 St. Thomas (Minn.) 17:20.76
55 Alex Walsh JR-3 Hamline 17:27.16
56 Cian Hanrahan JR-3 St. Olaf 17:29.86
57 Christian Barlow FR-1 Hamline 17:32.20
58 Raymond Abraham JR-3 Minnesota-Morris 17:32.53
59 Max Kivi FR-1 Minnesota-Morris 17:33.15
60 Elijah Levy SO-2 Macalester 17:37.53
61 Armando Hernandez JR-3 Macalester 17:41.08
62 Greg Miller JR-3 Augsburg 17:42.04
63 Cameron Larson FR-1 Northwestern (Minn.) 17:43.53
64 Adam Jacobi SO-2 Wis.-River Falls 17:44.73
65 Thomas Razildo FR-1 Hamline 17:45.03
66 Kevin Sethre SO-2 Augsburg 17:45.71
67 Joe Lezotte FR-1 Wis.-River Falls 17:46.29
68 Anthony Knode FR-1 Bethany Lutheran 17:58.97
69 Timothy Zehr FR-1 Bethel (Minn.) 18:02.41
70 Baylor Leese SO-2 Bethel (Minn.) 18:14.04
71 Jacob Tesch FR-1 Bethany Lutheran 18:49.06
  Lucas Mueller SO-2 Carleton NT
  Jace Galley   Minnesota Running Club NT
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
20 Chris Gill   Unattached 15:50.42
22 Shamus Zenk   Minnesota Running Club 15:59.36
26 Lars Ripley SO-2 St. Olaf 16:15.94
27 Josh Halverson SO-2 Bethel (Minn.) 16:17.32
28 Benjamin Tweit SO-2 Bethany Lutheran 16:19.49
29 Benjamin Barnack JR-3 Minnesota-Morris 16:20.46
30 Ben Schnieders SO-2 Carleton 16:24.71
32 Tim Huss SR-4 Bethel (Minn.) 16:27.62
34 Jared Genteman   Twin Cities Track Club 16:28.97
35 Smith Mayse FR-1 Macalester 16:33.00
36 Keegan Sansone FR-1 St. Thomas (Minn.) 16:34.62
39 Michael Finn SO-2 St. Olaf 16:39.85
40 Jack Huen FR-1 St. Thomas (Minn.) 16:40.32
41 Ethan Carter SO-2 Martin Luther 16:42.70
43 Ronnie Stimson   Unattached 16:48.05
44 Ryan Davis SO-2 Bethel (Minn.) 16:49.87
45 Isaiah Hobus FR-1 Bethel (Minn.) 16:50.75
46 Peter Larson SO-2 St. Olaf 16:51.52
47 Luke Pedersen FR-1 Bethel (Minn.) 16:52.43
48 Brendan Ruter   Unattached 16:55.57
49 Parker Zak FR-1 St. John's (Minn.) 16:58.14
50 Nathan Meyer FR-1 St. John's (Minn.) 16:58.92
51 Nick Sluga FR-1 St. Thomas (Minn.) 16:59.06
52 Jakin Anderson FR-1 Bethany Lutheran 17:15.73
53 Chris Raabe-Pavlov   UNAT-St. Olaf 17:20.12
54 Eric Trempe FR-1 St. Thomas (Minn.) 17:20.76
55 Alex Walsh JR-3 Hamline 17:27.16
56 Cian Hanrahan JR-3 St. Olaf 17:29.86
57 Christian Barlow FR-1 Hamline 17:32.20
58 Raymond Abraham JR-3 Minnesota-Morris 17:32.53
59 Max Kivi FR-1 Minnesota-Morris 17:33.15
60 Elijah Levy SO-2 Macalester 17:37.53
61 Armando Hernandez JR-3 Macalester 17:41.08
62 Greg Miller JR-3 Augsburg 17:42.04
63 Cameron Larson FR-1 Northwestern (Minn.) 17:43.53
64 Adam Jacobi SO-2 Wis.-River Falls 17:44.73
65 Thomas Razildo FR-1 Hamline 17:45.03
66 Kevin Sethre SO-2 Augsburg 17:45.71
67 Joe Lezotte FR-1 Wis.-River Falls 17:46.29
68 Anthony Knode FR-1 Bethany Lutheran 17:58.97
69 Timothy Zehr FR-1 Bethel (Minn.) 18:02.41
70 Baylor Leese SO-2 Bethel (Minn.) 18:14.04
71 Jacob Tesch FR-1 Bethany Lutheran 18:49.06
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Tris Dodge SR-4 Carleton 14:41.21
2 Matthew Wilkinson SO-2 Carleton 14:49.80
3 Luke Lahr SR-4 Minnesota-Duluth 14:49.82
4 Paul Nordquist   Collegeville Track Club 15:21.94
5 Ike Mendel FR-1 Bethel (Minn.) 15:26.23
6 Christopher Brenk JR-3 St. Olaf 15:27.64
7 George McGivern JR-3 St. Thomas (Minn.) 15:29.82
8 Thomas Lerdall SR-4 St. Olaf 15:30.22
9 Matthew Burgstahler   Unattached 15:31.06
10 Kendall Hill JR-3 Minnesota-Duluth 15:31.18
11 James Logan   Unattached 15:36.60
12 Tremayne Collins Junior Unattached 15:36.82
13 Jake Lepak JR-3 Macalester 15:38.85
14 Jonah Herzog SO-2 St. Olaf 15:40.04
15 Anders Rasmussen SR-4 Bethel (Minn.) 15:43.63
16 Tyler Sassenberg SR-4 Minnesota-Morris 15:43.85
17 Andrew Plumb SR-4 St. Olaf 15:46.02
18 Nathan Rock   Unattached 15:46.20
19 Adrian Johnson SO-2 Macalester 15:48.97
21 Kyle Mehrhof SR-4 Hamline 15:58.30
23 James Doherty SR-4 Macalester 16:07.97
24 Chris Boranian SR-4 Macalester 16:12.11
25 Edwin Reyes Herrera JR-3 Macalester 16:15.78
31 Carter Woetzel SO-2 Bethel (Minn.) 16:26.05
33 Tyler Bethke SR-4 Bethel (Minn.) 16:28.92
37 Joshua Brands JR-3 Martin Luther 16:35.35
38 Jonathan Sweeney SO-2 Bethel (Minn.) 16:38.03
42 Henry Boettcher JR-3 St. John's (Minn.) 16:43.47
  Lucas Mueller SO-2 Carleton NT
  Jace Galley   Minnesota Running Club NT