April 6, 2019
|
Hamline - St. Paul, MN

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Carl Klamm SR-4 Bethel (Minn.) 45.32 47.70
2 Jack Wellenstein   UNAT-Minnesota 1:03.21 48.62
3 David Supinski SR-4 Minnesota-Duluth 52.44 49.47
4 Shawn Monroe JR-3 Bethel (Minn.) 1:02.39 49.51
5 Teddy Frid Senior UNAT-Minnesota 52.56 49.58
6 Ben Schwartz JR-3 Carleton 53.86 49.87
7 Isaac Erickson JR-3 Bethel (Minn.) 49.90 49.90
8 David Palmer JR-3 Macalester 44.06 50.06
9 Keegan Greaney SO-2 Macalester 39.56 50.07
10 Nolan Metz FR-1 Bethel (Minn.) 39.66 50.20
11 Brandon Loverude SO-2 Bethel (Minn.) 48.87 50.90
12 Ben Sorenson SO-2 Hamline 1:02.13 50.92
13 Mason Thedens FR-1 St. Thomas (Minn.) 57.58 50.95
14 David Russell SO-2 St. John's (Minn.) 50.01 51.03
15 Joshua Prater JR-3 St. Thomas (Minn.) 51.89 51.37
16 Dylan Gast FR-1 Gustavus Adolphus 38.62 51.49
17 Tian Elder FR-1 North Central (Minn.) 59.89 51.63
18 Adam Kasper SR-4 Wis.-River Falls 56.82 51.65
19 Garrett Bembenek   Minnesota Running Club 56.51 51.84
20 Lukas Walton FR-1 Bethel (Minn.) 58.82 52.05
21 Micah Smith FR-1 Bethel (Minn.) 1:03.55 52.09
22 Tyler Wanous FR-1 Minnesota-Duluth 39.63 52.14
23 Evan Husby SO-2 Minnesota-Duluth 48.36 52.56
24 Kyle Stichman SR-4 Bethel (Minn.) 1:04.23 53.08
25 Noah Schultz FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:03.09 53.92
26 Aidan Tollefson SR-4 Bethel (Minn.) 54.75 54.20
27 Gabriel Olajonlu SO-2 Augsburg 40.80 54.39
28 Spencer Goodwin FR-1 Northwestern (Minn.) 1:08.91 54.69
29 Ryan McCue SO-2 Bethany Lutheran 38.31 54.73
30 Jack Deters FR-1 St. John's (Minn.) 1:04.60 54.74
31 Alex Pruitt JR-3 Augsburg 44.35 54.75
32 Albert Unruh   Minnesota Running Club 54.28 54.82
33 Matt Heimerman FR-1 St. Thomas (Minn.) 55.55 55.00
34 Parker Blake SO-2 Augsburg 50.93 55.35
35 Nik Smith JR-3 Macalester 51.51 56.60
36 Reece Gulbrandson FR-1 Bethany Lutheran 1:13.09 57.55
37 Minseob Lee   Minnesota Running Club 51.08 1:00.09
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Carl Klamm SR-4 Bethel (Minn.) 59.63 45.80 47.70 42.93 47.70
2 Jack Wellenstein   UNAT-Minnesota 1:00.78 57.86 49.11 49.60 48.62
3 David Supinski SR-4 Minnesota-Duluth 52.94 53.93 56.40 41.06 49.47
4 Shawn Monroe JR-3 Bethel (Minn.) 42.58 44.07 55.46 51.99 49.51
5 Teddy Frid Senior UNAT-Minnesota 1:02.97 50.08 1:00.49 42.64 49.58
6 Ben Schwartz JR-3 Carleton 46.38 38.90 35.91 1:01.84 49.87
7 Isaac Erickson JR-3 Bethel (Minn.) 44.91 1:00.38 58.39 44.91 49.90
10 Nolan Metz FR-1 Bethel (Minn.) 45.18 40.67 38.66 57.23 50.20
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 David Palmer JR-3 Macalester 38.05 49.56 1:02.08 50.06 47.06 56.07
11 Brandon Loverude SO-2 Bethel (Minn.) 59.05 57.52 43.78 50.90 45.81 48.36
13 Mason Thedens FR-1 St. Thomas (Minn.) 58.09 59.62 40.76 50.95 46.37 44.84
14 David Russell SO-2 St. John's (Minn.) 56.65 46.44 1:04.81 51.03 40.83 38.28
15 Joshua Prater JR-3 St. Thomas (Minn.) 46.24 42.13 43.15 51.37 59.59 39.05
16 Dylan Gast FR-1 Gustavus Adolphus 38.62 42.23 48.92 51.49 1:04.88 42.23
18 Adam Kasper SR-4 Wis.-River Falls 59.92 55.27 42.87 51.65 56.82 41.84
21 Micah Smith FR-1 Bethel (Minn.) 1:03.03 58.87 56.26 52.09 53.14 59.39
Men's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
9 Keegan Greaney SO-2 Macalester 42.56 1:00.59 57.58 38.06 50.07 45.07 45.07
12 Ben Sorenson SO-2 Hamline 1:04.67 50.92 37.68 57.54 50.92 52.45 1:05.69
17 Tian Elder FR-1 North Central (Minn.) 49.05 43.89 46.99 45.95 51.63 56.80 41.31
19 Garrett Bembenek   Minnesota Running Club 43.03 1:06.36 1:04.80 52.36 51.84 54.95 41.99
20 Lukas Walton FR-1 Bethel (Minn.) 1:06.63 43.73 1:00.90 58.82 52.05 59.34 52.05
22 Tyler Wanous FR-1 Minnesota-Duluth 51.62 41.19 38.07 1:02.05 52.14 40.15 41.19
23 Evan Husby SO-2 Minnesota-Duluth 52.04 49.94 39.42 42.58 52.56 1:02.02 52.56
24 Kyle Stichman SR-4 Bethel (Minn.) 1:06.88 52.55 1:05.29 52.02 53.08 48.84 47.25
Men's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
25 Noah Schultz FR-1 St. Thomas (Minn.) 42.06 53.92
26 Aidan Tollefson SR-4 Bethel (Minn.) 37.94 54.20
27 Gabriel Olajonlu SO-2 Augsburg 46.78 54.39
28 Spencer Goodwin FR-1 Northwestern (Minn.) 1:02.90 54.69
31 Alex Pruitt JR-3 Augsburg 55.30 54.75
32 Albert Unruh   Minnesota Running Club 50.44 54.82
33 Matt Heimerman FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:08.20 55.00
Men's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
29 Ryan McCue SO-2 Bethany Lutheran 38.86 1:05.68 54.73 1:05.68 42.69 1:08.96
30 Jack Deters FR-1 St. John's (Minn.) 38.32 1:07.88 54.74 48.72 1:09.52 39.96
34 Parker Blake SO-2 Augsburg 58.68 1:08.08 55.35 1:04.21 45.39 54.25
35 Nik Smith JR-3 Macalester 1:11.32 43.59 56.60 43.02 45.85 53.21
36 Reece Gulbrandson FR-1 Bethany Lutheran 1:13.67 55.25 57.55 59.28 1:08.49 1:12.52
37 Minseob Lee   Minnesota Running Club 1:09.71 49.88 1:00.09 43.87 55.29 1:15.12