April 6, 2019
|
Hamline - St. Paul, MN

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Jaycie Thomsen FR-1 Minnesota 19:07.77 17:04.79
2 Maria Eastman SO-2 Minnesota 12:39.01 17:19.73
3 Sarah Werking SO-2 Minnesota 19:31.09 18:04.34
4 Emma Greenlee SO-2 Carleton 12:47.36 18:16.22
5 Morgan Radel FR-1 Minnesota-Duluth 22:11.71 18:20.58
6 Abby Kargol JR-3 Minnesota 20:45.14 18:21.89
7 Bryony Hawgood JR-3 St. Olaf 23:20.99 18:23.14
8 Melissa Drenckhahn JR-3 Minnesota-Duluth 18:24.33 18:24.33
9 Lisa Fisher SR-4 St. Olaf 16:50.34 18:30.26
10 Katherine Novak SR-4 Minnesota-Morris 15:33.08 18:30.80
11 Mary Naas SR-4 St. Olaf 20:55.84 18:31.36
12 Samantha Schnirring SR-4 Carleton 15:24.84 18:34.26
13 Olivia Moll FR-1 St. Thomas (Minn.) 13:19.92 18:46.64
14 Lexie Chambers SO-2 Minnesota-Duluth 13:23.82 18:52.13
15 Molly Clarke JR-3 St. Thomas (Minn.) 19:29.88 18:55.80
16 Alexandra Robran FR-1 Minnesota-Duluth 15:43.98 18:57.32
17 Ellie Nelson SO-2 Bethel (Minn.) 19:30.13 19:07.18
18 Bernadette Hayden JR-3 Hamline 18:05.68 19:14.97
19 Meredith Moore JR-3 St. Olaf 22:47.77 19:19.12
20 Grace Leslie SO-2 Carleton 17:59.30 19:20.53
21 Katie Breuckman JR-3 St. Thomas (Minn.) 20:10.55 19:23.99
22 Annika Juenemann FR-1 St. Cloud State 18:50.49 19:25.45
23 Berit Hudson Rasmussen JR-3 Carleton 16:54.17 19:25.71
24 Sara Miller SO-2 St. Thomas (Minn.) 19:40.60 19:28.91
25 Danielle Freshwaters FR-1 Macalester 18:44.11 19:30.94
26 Courtney West   UNAT-Minnesota 17:21.16 19:43.13
27 Jamie Herridge SO-2 St. Cloud State 24:08.34 19:47.16
28 Jena Wachowiak SO-2 St. Benedict 21:24.53 19:49.38
29 Ann Sheely JR-3 Augsburg 15:53.89 19:52.36
30 Kyla Porter SR-4 St. Benedict 22:54.24 19:54.99
31 Paige Stearns SO-2 Minnesota-Morris 23:09.65 19:57.97
32 Kaitlyn Ladwig SO-2 Minnesota-Morris 19:58.62 19:58.62
33 Holly Gordon SO-2 St. Olaf 24:36.02 20:00.01
34 Lauren Markowski SO-2 St. Olaf 25:22.42 20:08.27
35 Kasey Ericson SO-2 St. Thomas (Minn.) 24:58.44 20:08.42
36 Daisy Richmond SR-4 St. Olaf 16:17.10 20:21.37
37 Lauren Alpers FR-1 Bethel (Minn.) 18:12.03 20:26.99
38 Alexa Yeager SO-2 Minnesota-Morris 21:54.25 20:28.27
39 Laura Votava SR-4 St. Olaf 24:49.76 20:31.20
40 Emma Mader FR-1 Hamline 15:23.17 20:47.52
41 Megan Dieberger SR-4 St. Benedict 25:31.32 20:55.18
42 Noelle Diekman JR-3 Bethel (Minn.) 16:07.87 21:13.51
43 Karee Joedeman SO-2 Northwestern (Minn.) 27:57.50 21:30.38
44 Jessica Darling FR-1 Crown 27:33.15 21:31.52
45 Sarah Furth SR-4 Macalester 22:26.29 21:34.51
46 Emily Kathman FR-1 Hamline 24:14.50 22:02.27
47 Emma Verges SO-2 Macalester 18:19.18 22:04.31
48 Claire Iversen FR-1 St. Benedict 22:47.16 22:07.34
49 Czarina Albanese SO-2 Hamline 29:19.83 23:16.69
  Patty O'Brien SR-4 Minnesota DNF DNF
  Megan Hasz SO-2 Minnesota DNF DNF
  Bethany Hasz SO-2 Minnesota DNF DNF
Women's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
19 Meredith Moore JR-3 St. Olaf 16:25.26 19:19.12
20 Grace Leslie SO-2 Carleton 19:43.74 19:20.53
22 Annika Juenemann FR-1 St. Cloud State 19:13.80 19:25.45
23 Berit Hudson Rasmussen JR-3 Carleton 16:07.54 19:25.71
25 Danielle Freshwaters FR-1 Macalester 14:49.92 19:30.94
27 Jamie Herridge SO-2 St. Cloud State 22:45.24 19:47.16
28 Jena Wachowiak SO-2 St. Benedict 21:12.64 19:49.38
29 Ann Sheely JR-3 Augsburg 19:16.59 19:52.36
30 Kyla Porter SR-4 St. Benedict 17:31.60 19:54.99
31 Paige Stearns SO-2 Minnesota-Morris 15:34.42 19:57.97
32 Kaitlyn Ladwig SO-2 Minnesota-Morris 24:22.32 19:58.62
33 Holly Gordon SO-2 St. Olaf 17:36.01 20:00.01
34 Lauren Markowski SO-2 St. Olaf 21:57.02 20:08.27
36 Daisy Richmond SR-4 St. Olaf 24:25.65 20:21.37
37 Lauren Alpers FR-1 Bethel (Minn.) 22:54.23 20:26.99
38 Alexa Yeager SO-2 Minnesota-Morris 22:18.82 20:28.27
39 Laura Votava SR-4 St. Olaf 15:11.09 20:31.20
40 Emma Mader FR-1 Hamline 18:42.77 20:47.52
41 Megan Dieberger SR-4 St. Benedict 26:59.19 20:55.18
42 Noelle Diekman JR-3 Bethel (Minn.) 24:50.01 21:13.51
43 Karee Joedeman SO-2 Northwestern (Minn.) 16:59.40 21:30.38
44 Jessica Darling FR-1 Crown 21:05.69 21:31.52
45 Sarah Furth SR-4 Macalester 20:42.73 21:34.51
46 Emily Kathman FR-1 Hamline 24:14.50 22:02.27
47 Emma Verges SO-2 Macalester 26:42.42 22:04.31
48 Claire Iversen FR-1 St. Benedict 21:27.52 22:07.34
49 Czarina Albanese SO-2 Hamline 18:09.42 23:16.69
Women's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Jaycie Thomsen FR-1 Minnesota 17:04.79
2 Maria Eastman SO-2 Minnesota 17:19.73
3 Sarah Werking SO-2 Minnesota 18:04.34
4 Emma Greenlee SO-2 Carleton 18:16.22
5 Morgan Radel FR-1 Minnesota-Duluth 18:20.58
6 Abby Kargol JR-3 Minnesota 18:21.89
7 Bryony Hawgood JR-3 St. Olaf 18:23.14
8 Melissa Drenckhahn JR-3 Minnesota-Duluth 18:24.33
9 Lisa Fisher SR-4 St. Olaf 18:30.26
10 Katherine Novak SR-4 Minnesota-Morris 18:30.80
11 Mary Naas SR-4 St. Olaf 18:31.36
12 Samantha Schnirring SR-4 Carleton 18:34.26
13 Olivia Moll FR-1 St. Thomas (Minn.) 18:46.64
14 Lexie Chambers SO-2 Minnesota-Duluth 18:52.13
15 Molly Clarke JR-3 St. Thomas (Minn.) 18:55.80
16 Alexandra Robran FR-1 Minnesota-Duluth 18:57.32
17 Ellie Nelson SO-2 Bethel (Minn.) 19:07.18
18 Bernadette Hayden JR-3 Hamline 19:14.97
21 Katie Breuckman JR-3 St. Thomas (Minn.) 19:23.99
24 Sara Miller SO-2 St. Thomas (Minn.) 19:28.91
26 Courtney West   UNAT-Minnesota 19:43.13
35 Kasey Ericson SO-2 St. Thomas (Minn.) 20:08.42
  Patty O'Brien SR-4 Minnesota DNF
  Megan Hasz SO-2 Minnesota DNF
  Bethany Hasz SO-2 Minnesota DNF