April 6, 2019
|
Hamline - St. Paul, MN

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Cole Lebourgeois SO-2 Minnesota-Duluth 3:53.24 4:00.45 5:05.38
2 Frank Gustafson JR-3 Hamline 3:54.69 4:01.94 3:54.69
3 Ezekiel Lelinga SO-2 Bethel (Minn.) 4:43.13 4:01.99 3:06.34
4 Jake Kluver SO-2 Minnesota-Duluth 3:27.72 4:04.37 3:54.60
5 James Mathison SR-4 St. John's (Minn.) 5:03.31 4:04.60 4:16.83
6 Michael Fifield Senior Unattached 3:30.58 4:04.86 3:20.79
7 Declan Dahlberg   UNAT-Minnesota 4:22.52 4:05.34 4:56.87
8 Jonathan Tostenson FR-1 Minnesota-Duluth 4:33.64 4:06.52 4:53.36
9 Christian Leonard SO-2 Minnesota-Duluth 4:42.12 4:07.47 4:24.80
10 Ben Santos FR-1 Carleton 5:10.92 4:08.73 5:03.45
11 Wyatt Midtvedt JR-3 Minnesota-Duluth 4:52.14 4:09.69 4:19.68
12 Collin Kiley JR-3 St. Thomas (Minn.) 3:34.86 4:09.83 2:57.38
13 Eliott Cassidy SO-2 St. Olaf 4:22.68 4:10.17 3:57.67
14 Landon Javens FR-1 St. Thomas (Minn.) 3:47.84 4:10.37 4:15.38
15 Harrison Clark Senior Mill City Running 3:20.69 4:10.86 3:18.18
16 Ben Roen SO-2 Hamline 4:16.24 4:11.21 3:26.00
17 Stephen Lavey FR-1 Carleton 4:37.71 4:12.46 3:57.32
18 Adam Nakasaka FR-1 Carleton 3:02.09 4:12.90 2:57.03
19 Evan David SO-2 Carleton 4:15.00 4:15.00 5:26.40
20 Peter Michalowicz   Minnesota Running Club 4:54.62 4:16.19 3:27.52
21 Dillon Diekmann FR-1 St. John's (Minn.) 4:12.22 4:17.36 5:34.57
22 Ben Perry FR-1 Carleton 4:25.30 4:17.57 4:25.30
23 Seth Jackson SO-2 St. John's (Minn.) 3:39.42 4:18.14 4:15.56
24 Aric Brodie FR-1 Hamline 5:20.15 4:18.18 5:17.57
25 Alec Kirtley SR-4 St. Olaf 5:05.27 4:18.70 3:06.27
26 Scott Berens   Minnesota Running Club 3:55.80 4:19.12 3:16.94
27 Jack Osborne FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:42.66 4:19.32 5:06.00
28 Luke Malek SO-2 St. Olaf 5:26.08 4:20.86 5:23.47
29 Clay Tydings SO-2 Carleton 3:16.04 4:21.38 4:52.75
30 Jake Kirsch SR-4 St. John's (Minn.) 4:09.05 4:22.15 4:32.64
31 Reuben Kosche SO-2 St. Olaf 5:16.18 4:23.48 3:54.50
32 Tyler Anderson Senior Unattached 5:23.69 4:25.32 4:09.40
33 Tyler Gallagher FR-1 Hamline 4:39.52 4:26.21 5:35.43
34 Elliot Kadrofske JR-3 St. Olaf 4:31.89 4:26.55 5:19.86
35 Maxwell Krause FR-1 St. John's (Minn.) 5:03.75 4:28.80 4:55.68
36 David Stone SR-4 St. Olaf 3:46.22 4:29.30 4:10.45
37 Matt Lorah SO-2 Hamline 5:24.16 4:30.13 5:16.06
38 Spencer Grant SR-4 Macalester 3:17.88 4:31.06 4:39.20
39 Kojo Herzog SO-2 St. Olaf 4:12.17 4:31.15 5:36.23
40 Sam O'Donnell-Hoff JR-3 Macalester 3:50.53 4:31.21 4:55.62
41 Josiah Loersch FR-1 Martin Luther 4:55.73 4:31.31 5:17.44
42 Edmund Cease JR-3 Minnesota-Morris 4:47.75 4:31.46 5:06.75
43 Jackson Simon JR-3 St. Olaf 4:31.84 4:31.84 5:53.40
44 Kenyon Nystrom FR-1 Carleton 5:18.40 4:32.13 5:18.40
45 Austin Schroepfer SO-2 St. John's (Minn.) 4:35.09 4:32.36 5:43.18
46 John Miles SR-4 St. John's (Minn.) 4:54.55 4:32.73 5:51.83
47 Andy Goldsmith FR-1 St. John's (Minn.) 5:00.65 4:33.31 3:11.32
48 Matt Doberstein   Minnesota Running Club 4:11.58 4:33.45 4:19.78
49 Hunter Link   Minnesota Running Club 4:20.52 4:34.23 4:45.20
50 Jacob Bransky JR-3 Carleton 4:53.92 4:34.69 5:10.40
51 Miles Priebe   Minnesota Running Club 5:05.04 4:34.81 4:54.05
52 Oscar Christoph FR-1 Carleton 3:59.57 4:35.36 4:18.84
53 Anders Narum SO-2 St. Olaf 3:48.73 4:35.57 3:37.70
54 Jesse Shufro-Zletz FR-1 Carleton 4:09.30 4:37.00 5:35.17
55 Thomas Nelson JR-3 St. John's (Minn.) 6:01.74 4:38.26 3:34.26
56 Alden Aaberg JR-3 St. Olaf 4:05.29 4:38.73 4:47.10
57 Jackson Gerber SR-4 Augsburg 5:37.65 4:39.05 4:36.26
58 Ethan Ellis SR-4 Carleton 5:36.24 4:40.20 4:06.58
59 Max Mayer SO-2 St. Olaf 4:51.47 4:40.26 4:31.86
60 Thomas Dea SO-2 St. Olaf 3:16.61 4:40.87 5:48.28
61 Ryan Moore   Augsburg 4:55.07 4:41.02 5:20.37
62 Justin Brakob SO-2 St. John's (Minn.) 5:22.15 4:42.58 4:42.58
63 James Berg SO-2 St. John's (Minn.) 3:53.56 4:48.34 5:34.48
64 Conner Fitzgerald FR-1 Minnesota-Morris 3:40.81 4:50.54 4:27.30
65 Braydon Johnson SR-4 Wis.-River Falls 4:19.04 5:01.21 4:34.11
66 William Poteete SO-2 Augsburg 5:23.19 5:13.77 5:04.36
67 Zach Jacoby FR-1 Wis.-River Falls 5:17.41 5:20.61 4:10.08
68 Ben Mladenich SR-4 Minnesota-Morris 6:48.00 5:23.81 6:41.53
69 Robert McBane SR-4 Minnesota-Morris 5:19.54 5:39.93 5:46.73
70 Matt James   Minnesota Running Club 4:44.25 5:50.92 4:44.25
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Cole Lebourgeois SO-2 Minnesota-Duluth 3:05.15 3:07.56 4:00.45 4:43.74 3:14.77
2 Frank Gustafson JR-3 Hamline 3:03.88 3:15.98 4:01.94 4:01.94 3:01.46
3 Ezekiel Lelinga SO-2 Bethel (Minn.) 4:16.51 3:16.02 4:01.99 4:01.99 2:49.40
4 Jake Kluver SO-2 Minnesota-Duluth 3:57.04 3:10.61 4:04.37 3:32.61 4:48.36
6 Michael Fifield Senior Unattached 5:08.53 4:58.73 4:04.86 2:53.85 3:06.10
7 Declan Dahlberg   UNAT-Minnesota 3:55.53 4:17.61 4:05.34 4:00.44 3:57.98
8 Jonathan Tostenson FR-1 Minnesota-Duluth 3:09.82 4:08.99 4:06.52 4:33.64 3:49.27
9 Christian Leonard SO-2 Minnesota-Duluth 5:11.82 5:16.77 4:07.47 5:01.92 4:39.65
11 Wyatt Midtvedt JR-3 Minnesota-Duluth 4:24.68 3:37.23 4:09.69 3:29.74 4:39.66
15 Harrison Clark Senior Mill City Running 5:01.04 5:16.09 4:10.86 3:43.27 3:55.81
16 Ben Roen SO-2 Hamline 3:15.95 3:00.88 4:11.21 5:08.99 3:48.61
31 Reuben Kosche SO-2 St. Olaf 3:25.52 4:20.85 4:23.48 3:49.23 3:46.60
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
5 James Mathison SR-4 St. John's (Minn.) 4:04.60 3:20.58 3:15.68 5:05.75 3:59.71 3:20.58
10 Ben Santos FR-1 Carleton 4:08.73 5:18.38 3:18.99 4:16.20 4:41.07 3:41.37
12 Collin Kiley JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:09.83 3:04.88 5:19.79 3:37.36 4:02.34 3:07.38
13 Eliott Cassidy SO-2 St. Olaf 4:10.17 5:25.23 3:50.16 4:12.68 3:12.63 3:07.63
14 Landon Javens FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:10.37 3:30.31 3:07.78 3:10.29 3:15.29 3:50.34
17 Stephen Lavey FR-1 Carleton 4:12.46 3:52.27 2:56.73 4:27.61 3:19.45 4:20.04
19 Evan David SO-2 Carleton 4:15.00 5:13.65 5:03.45 5:23.85 4:22.65 5:06.00
22 Ben Perry FR-1 Carleton 4:17.57 4:17.57 3:49.24 5:11.66 4:56.21 5:06.51
24 Aric Brodie FR-1 Hamline 4:18.18 4:51.75 5:25.31 4:23.35 4:28.51 3:03.31
25 Alec Kirtley SR-4 St. Olaf 4:18.70 4:18.70 5:10.44 3:55.42 4:21.29 3:58.01
28 Luke Malek SO-2 St. Olaf 4:20.86 5:10.43 4:26.08 4:57.38 5:13.04 3:07.82
38 Spencer Grant SR-4 Macalester 4:31.06 4:28.35 4:01.25 4:20.22 3:53.12 4:20.22
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
18 Adam Nakasaka FR-1 Carleton 4:12.90
20 Peter Michalowicz   Minnesota Running Club 4:16.19
21 Dillon Diekmann FR-1 St. John's (Minn.) 4:17.36
23 Seth Jackson SO-2 St. John's (Minn.) 4:18.14
26 Scott Berens   Minnesota Running Club 4:19.12
27 Jack Osborne FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:19.32
29 Clay Tydings SO-2 Carleton 4:21.38
30 Jake Kirsch SR-4 St. John's (Minn.) 4:22.15
32 Tyler Anderson Senior Unattached 4:25.32
33 Tyler Gallagher FR-1 Hamline 4:26.21
34 Elliot Kadrofske JR-3 St. Olaf 4:26.55
37 Matt Lorah SO-2 Hamline 4:30.13
40 Sam O'Donnell-Hoff JR-3 Macalester 4:31.21
47 Andy Goldsmith FR-1 St. John's (Minn.) 4:33.31
65 Braydon Johnson SR-4 Wis.-River Falls 5:01.21
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
35 Maxwell Krause FR-1 St. John's (Minn.) 5:14.50 3:35.04 5:19.88 3:24.29 4:28.80 3:26.98 4:26.12
42 Edmund Cease JR-3 Minnesota-Morris 3:45.32 5:36.61 4:26.03 4:01.60 4:31.46 4:07.03 3:48.03
43 Jackson Simon JR-3 St. Olaf 3:51.07 3:42.91 4:59.03 5:26.21 4:31.84 4:50.87 4:12.82
44 Kenyon Nystrom FR-1 Carleton 4:34.86 4:29.41 4:23.97 3:24.10 4:32.13 4:59.35 3:26.82
45 Austin Schroepfer SO-2 St. John's (Minn.) 5:18.67 4:48.71 3:35.17 3:16.10 4:32.36 5:07.77 5:37.73
46 John Miles SR-4 St. John's (Minn.) 3:19.10 5:05.46 4:57.28 3:35.46 4:32.73 5:43.64 5:08.19
50 Jacob Bransky JR-3 Carleton 5:24.14 5:51.61 4:56.67 4:23.71 4:34.69 3:58.98 3:31.52
51 Miles Priebe   Minnesota Running Club 5:27.03 3:34.36 3:39.85 5:40.77 4:34.81 4:10.08 3:23.36
53 Anders Narum SO-2 St. Olaf 5:05.89 3:43.22 3:26.68 5:11.40 4:35.57 5:08.64 5:22.42
55 Thomas Nelson JR-3 St. John's (Minn.) 3:20.35 4:52.18 5:14.44 6:01.74 4:38.26 5:06.09 4:43.83
56 Alden Aaberg JR-3 St. Olaf 5:48.42 5:12.18 4:19.22 3:31.84 4:38.73 4:10.86 5:40.05
57 Jackson Gerber SR-4 Augsburg 4:25.10 3:48.83 3:29.29 5:01.38 4:39.05 4:11.15 3:26.50
59 Max Mayer SO-2 St. Olaf 4:34.66 3:27.40 5:41.92 5:05.49 4:40.26 4:29.05 3:55.42
61 Ryan Moore   Augsburg 5:25.99 3:39.20 5:56.90 4:21.35 4:41.02 3:25.15 4:35.40
62 Justin Brakob SO-2 St. John's (Minn.) 4:42.58 6:01.71 4:34.11 4:56.71 4:42.58 6:04.53 4:31.28
63 James Berg SO-2 St. John's (Minn.) 4:07.98 4:39.69 6:11.96 4:02.21 4:48.34 3:39.14 5:57.55
Men's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
36 David Stone SR-4 St. Olaf 5:28.55 5:17.78 3:08.51 4:29.30 5:23.16
39 Kojo Herzog SO-2 St. Olaf 3:36.92 5:06.40 4:28.44 4:31.15 3:45.06
41 Josiah Loersch FR-1 Martin Luther 5:14.72 5:36.43 5:17.44 4:31.31 5:33.72
48 Matt Doberstein   Minnesota Running Club 5:09.00 3:52.44 4:08.84 4:33.45 4:22.52
49 Hunter Link   Minnesota Running Club 5:20.85 5:40.05 4:09.55 4:34.23 3:31.16
52 Oscar Christoph FR-1 Carleton 5:52.46 5:57.97 3:45.80 4:35.36 5:11.16
54 Jesse Shufro-Zletz FR-1 Carleton 3:22.21 5:18.55 3:36.06 4:37.00 5:15.78
58 Ethan Ellis SR-4 Carleton 3:16.14 5:50.25 5:19.43 4:40.20 4:00.98
60 Thomas Dea SO-2 St. Olaf 4:57.73 6:02.33 6:02.33 4:40.87 5:59.52
64 Conner Fitzgerald FR-1 Minnesota-Morris 5:57.37 5:10.88 4:41.83 4:50.54 3:32.10
66 William Poteete SO-2 Augsburg 4:23.57 6:03.98 6:41.63 5:13.77 5:10.64
67 Zach Jacoby FR-1 Wis.-River Falls 4:32.52 3:57.26 6:08.71 5:20.61 4:29.32
68 Ben Mladenich SR-4 Minnesota-Morris 5:04.39 6:18.86 6:48.00 5:23.81 5:52.96
69 Robert McBane SR-4 Minnesota-Morris 7:15.11 5:33.14 5:12.74 5:39.93 5:26.34
70 Matt James   Minnesota Running Club 5:43.91 6:15.49 6:29.53 5:50.92 4:23.19