March 30-31, 2019
|
British Columbia - Vancouver, BC

Men's 100 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME WIND
1 kenny blackman   Universal Athletics 10.85 1.5
2 Jesaiah Penson-McCoy Senior Frank Hurt (Surrey, BC) Canada 11.16 1.5
3 Saif Zaman FR-1 British Columbia 11.26 1.5
4 Koby Okezie FR-1 Western Washington 11.28 0.5
5 Jeremy Belcher Senior Royal City Track & Field 11.30 0.5
6 Liam Gatensby FR-1 British Columbia 11.35 1.5
7 Daniel Jones SR-4 Western Washington 11.38 1.5
8 Benedict Makwarimba Freshman Kamloops track and field 11.46 1.5
9 Noah Johnson FR-1 Western Washington 11.50 0.5
10 Sonny Chhim SO-2 Western Washington 11.62 0.5
11 Roy Jiang   Ocean Athletics 11.64 0.5
12 David Tran JR-3 Western Washington 11.66 0.5
13 Mitchell Burton SO-2 Western Washington 11.68 -0.8
13 Jerry Yan   Coq. Cheetahs 11.68 0.5
13 Brayden Kayode   Coq. Cheetahs 11.68 -0.8
16 Kai Hussein   Coq. Cheetahs 11.91 1.5
17 Joshua Laughlin   Coq. Cheetahs 11.94 -0.8
18 Blake Furtado Senior Victoria Speed Project 11.98 -0.8
19 Oleg Correa   VOC 12.11 1.5
20 Cade Armour   Mauraders track 12.13 -0.8
21 Chrisopher Finden Senior Unattached 12.25 1.5
22 Victor Zhou Senior Airblastoff Lions Athletics Bc 12.28 1.5
23 Sunny Gill   Valley Royals 12.48 -0.8
24 Adam Matthews-Kott   Coq. Cheetahs 12.58 1.5
25 Conner Pierce FR-1 British Columbia 13.70 1.5
  Parmjit Gill   Ocean Athletics DNS -
  Noah Munro-Kagan Junior Victoria Speed Project DNS -
  Nicholas Ayin   Coq. Cheetahs DNS -
  Stan Vishek Sophomore Brooks Secondary school DNS -
  Praise Olatoke   Trinity Western DNS -
  Ethan Sterkel FR-1 Western Washington DNS -
Men's 100 Meters Section 1
W: 1.5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 kenny blackman   Universal Athletics 10.85 13.57 11.40 13.89 9.23 9.23 10.31
2 Jesaiah Penson-McCoy Senior Frank Hurt (Surrey, BC) Canada 11.16 11.72 10.38 14.40 8.93 14.29 8.71
3 Saif Zaman FR-1 British Columbia 11.26 13.63 10.25 14.42 8.45 11.15 12.50
6 Liam Gatensby FR-1 British Columbia 11.35 12.26 8.63 9.54 9.77 9.99 12.60
7 Daniel Jones SR-4 Western Washington 11.38 11.61 8.20 9.22 13.89 10.13 9.45
8 Benedict Makwarimba Freshman Kamloops track and field 11.46 14.44 13.53 9.86 11.01 8.26 10.78
  Praise Olatoke   Trinity Western DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Nicholas Ayin   Coq. Cheetahs DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 100 Meters Section 2
W: 0.5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
4 Koby Okezie FR-1 Western Washington 14.44 10.72 11.28
5 Jeremy Belcher Senior Royal City Track & Field 8.25 13.79 11.30
9 Noah Johnson FR-1 Western Washington 10.24 11.39 11.50
10 Sonny Chhim SO-2 Western Washington 14.30 9.18 11.62
11 Roy Jiang   Ocean Athletics 14.09 10.60 11.64
12 David Tran JR-3 Western Washington 8.17 13.30 11.66
13 Jerry Yan   Coq. Cheetahs 10.05 9.35 11.68
  Ethan Sterkel FR-1 Western Washington DNS DNS DNS
Men's 100 Meters Section 3
W: -0.8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
13 Mitchell Burton SO-2 Western Washington 11.68 14.14
13 Brayden Kayode   Coq. Cheetahs 11.68 9.70
17 Joshua Laughlin   Coq. Cheetahs 11.94 14.93
18 Blake Furtado Senior Victoria Speed Project 11.98 14.74
20 Cade Armour   Mauraders track 12.13 11.16
23 Sunny Gill   Valley Royals 12.48 11.61
  Stan Vishek Sophomore Brooks Secondary school DNS DNS
  Noah Munro-Kagan Junior Victoria Speed Project DNS DNS
Men's 100 Meters Section 4
W: 1.5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
16 Kai Hussein   Coq. Cheetahs 11.44 11.91 13.58 11.56 14.89 12.27 15.37
19 Oleg Correa   VOC 14.66 12.11 9.93 14.54 15.26 14.66 13.93
21 Chrisopher Finden Senior Unattached 14.83 12.25 12.99 10.05 9.93 11.27 12.25
22 Victor Zhou Senior Airblastoff Lions Athletics Bc 11.92 12.28 9.95 13.14 12.41 13.51 12.65
24 Adam Matthews-Kott   Coq. Cheetahs 15.73 12.58 10.57 14.72 14.85 13.84 14.47
25 Conner Pierce FR-1 British Columbia 14.25 13.70 16.03 13.70 11.37 13.98 13.29
  Parmjit Gill   Ocean Athletics DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS

Men's 200 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME WIND
1 Jesaiah Penson-McCoy Senior Frank Hurt (Surrey, BC) Canada 22.33 -0.5
2 Bryant Welch SO-2 Western Washington 22.46 -0.5
3 Kenneth Schultze SR-4 British Columbia 22.90 -0.5
4 Saif Zaman FR-1 British Columbia 23.01 -0.6
5 Daniel Jones SR-4 Western Washington 23.05 -0.5
6 Myles Smith SO-2 Western Washington 23.12 -0.5
7 Carson Bradley Senior Kajaks Track and Field 23.15 -0.5
8 Mark Daniels FR-1 Western Washington 23.26 -0.6
9 Jeremy Belcher Senior Royal City Track & Field 23.27 -0.6
10 Jon Oglesby SO-2 Western Washington 23.34 -0.6
11 Sonny Chhim SO-2 Western Washington 23.37 -0.6
12 Roy Jiang   Ocean Athletics 23.53 -0.6
13 Jerry Yan   Coq. Cheetahs 23.66 -0.6
14 Brayden Kayode   Coq. Cheetahs 24.30 -0.6
15 Benedict Makwarimba Freshman Kamloops track and field 24.40 -1.6
16 Cade Armour   Mauraders track 24.55 -1.6
17 Oleg Correa   VOC 24.63 -1.6
18 Kai Hussein   Coq. Cheetahs 24.72 -1.6
19 Joshua Laughlin   Coq. Cheetahs 24.83 -1.6
20 Chrisopher Finden Senior Unattached 25.25 -1.6
21 Kai Constabel Sophomore Victoria Speed Project 25.30 1.2
22 Adam Matthews-Kott   Coq. Cheetahs 25.52 -1.6
23 Victor Zhou Senior Airblastoff Lions Athletics Bc 25.63 1.2
24 Nigel Karuletwa Sophomore Unattached 26.15 1.2
25 Manmeet Gill   Ocean Athletics 27.29 1.2
26 Conner Pierce FR-1 British Columbia 28.50 1.2
  Nicholas Ayin   Coq. Cheetahs DNS -
  Liam Gatensby FR-1 British Columbia DNS -
Men's 200 Meters Section 1
W: -0.5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jesaiah Penson-McCoy Senior Frank Hurt (Surrey, BC) Canada 21.44 20.10 20.99 22.33 28.81 20.99 22.78
2 Bryant Welch SO-2 Western Washington 22.24 21.34 27.18 22.46 27.63 24.26 15.95
3 Kenneth Schultze SR-4 British Columbia 21.76 16.49 19.93 22.90 29.77 22.90 29.09
5 Daniel Jones SR-4 Western Washington 18.91 17.06 28.13 23.05 29.51 29.51 18.91
6 Myles Smith SO-2 Western Washington 21.51 16.19 30.06 23.12 29.37 21.51 20.58
7 Carson Bradley Senior Kajaks Track and Field 28.94 18.76 23.62 23.15 21.53 28.71 27.32
  Liam Gatensby FR-1 British Columbia DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Nicholas Ayin   Coq. Cheetahs DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 200 Meters Section 2
W: -0.6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
4 Saif Zaman FR-1 British Columbia 26.70 25.78 17.72 23.01
8 Mark Daniels FR-1 Western Washington 23.03 19.54 18.84 23.26
9 Jeremy Belcher Senior Royal City Track & Field 16.76 26.53 27.23 23.27
10 Jon Oglesby SO-2 Western Washington 20.31 24.04 23.81 23.34
11 Sonny Chhim SO-2 Western Washington 30.15 20.80 20.10 23.37
12 Roy Jiang   Ocean Athletics 25.42 19.53 23.53 23.53
13 Jerry Yan   Coq. Cheetahs 27.92 25.32 18.46 23.66
14 Brayden Kayode   Coq. Cheetahs 17.74 22.60 17.26 24.30
Men's 200 Meters Section 3
W: -1.6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
15 Benedict Makwarimba Freshman Kamloops track and field 25.14 24.89 30.75 24.40 21.96 19.04
16 Cade Armour   Mauraders track 22.34 28.73 30.20 24.55 25.05 31.92
17 Oleg Correa   VOC 18.97 28.33 31.04 24.63 21.19 30.05
18 Kai Hussein   Coq. Cheetahs 22.50 32.14 19.04 24.72 24.72 30.90
19 Joshua Laughlin   Coq. Cheetahs 19.62 31.54 27.57 24.83 31.79 30.54
20 Chrisopher Finden Senior Unattached 30.30 22.22 28.03 25.25 25.51 27.27
22 Adam Matthews-Kott   Coq. Cheetahs 29.35 24.50 24.50 25.52 21.44 23.74
Men's 200 Meters Section 4
W: 1.2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
21 Kai Constabel Sophomore Victoria Speed Project 18.47 20.75 17.97 22.02 30.11 25.30 31.12
23 Victor Zhou Senior Airblastoff Lions Athletics Bc 20.00 20.00 21.28 27.17 21.02 25.63 27.94
24 Nigel Karuletwa Sophomore Unattached 21.71 25.63 22.49 18.57 33.48 26.15 23.28
25 Manmeet Gill   Ocean Athletics 19.11 23.47 27.57 30.57 25.66 27.29 19.38
26 Conner Pierce FR-1 British Columbia 28.79 26.51 27.08 27.65 21.95 28.50 35.63

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Micheal Aono SO-2 British Columbia 48.76 43.40 57.05
2 Alex Pescitelli FR-1 British Columbia 49.82 51.32 52.32
3 Samuel Loewen SO-2 British Columbia 50.14 58.17 58.17
4 Bryant Welch SO-2 Western Washington 50.17 54.19 42.65
5 Nathan Loewen SO-2 British Columbia 50.20 41.67 39.66
6 Jon Oglesby SO-2 Western Washington 50.28 45.26 40.73
7 Myles Smith SO-2 Western Washington 50.32 53.34 54.35
8 Tanner Carnegie JR-3 British Columbia 50.46 44.41 1:00.05
9 Aidan Kits Senior Trinity Western 51.34 58.53 38.00
10 Ryan Witters FR-1 Western Washington 52.35 55.50 52.35
11 Carson Bradley Senior Kajaks Track and Field 52.48 57.73 52.48
12 Sean Kearney-McManus   Athletics Victoria 53.45 37.42 51.32
13 Serge Serbinenko Senior Kajaks Track and Field 53.66 56.88 1:00.10
14 Holden Gill   Unattached 53.82 1:08.36 1:04.05
15 Oleg Correa   VOC 54.24 1:09.97 47.19
16 Matt Bellefontaine   Coq. Cheetahs 55.74 42.37 46.83
17 Nathan Chan Sophomore Vancouver Thunderbirds 55.76 51.30 44.05
18 Raphael Dubouchet   NorWesters 56.46 40.66 1:06.06
19 Nigel Karuletwa Sophomore Unattached 57.10 51.39 45.68
20 Jacob McIntyre Sophomore Victoria Speed Project 57.43 1:05.47 1:06.62
21 gurpreet singh Freshman Unattached 57.78 1:02.98 53.16
22 Luke Mantle Senior Vancouver Thunderbirds 58.60 1:07.98 58.02
23 Manmeet Gill   Ocean Athletics 58.66 53.38 50.45
24 Fraser McKay   Ocean Athletics 1:01.39 55.87 1:05.69
  Mark Daniels FR-1 Western Washington DQ DQ DQ
  Victor Zhou Senior Airblastoff Lions Athletics Bc DNS DNS DNS
  Stan Vishek Sophomore Brooks Secondary school DNS DNS DNS
  jack Emlygraham   Mauraders track DNS DNS DNS
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Micheal Aono SO-2 British Columbia 48.76
2 Alex Pescitelli FR-1 British Columbia 49.82
3 Samuel Loewen SO-2 British Columbia 50.14
4 Bryant Welch SO-2 Western Washington 50.17
5 Nathan Loewen SO-2 British Columbia 50.20
7 Myles Smith SO-2 Western Washington 50.32
11 Carson Bradley Senior Kajaks Track and Field 52.48
  Mark Daniels FR-1 Western Washington DQ
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
6 Jon Oglesby SO-2 Western Washington 50.28
9 Aidan Kits Senior Trinity Western 51.34
10 Ryan Witters FR-1 Western Washington 52.35
12 Sean Kearney-McManus   Athletics Victoria 53.45
13 Serge Serbinenko Senior Kajaks Track and Field 53.66
15 Oleg Correa   VOC 54.24
21 gurpreet singh Freshman Unattached 57.78
Men's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
8 Tanner Carnegie JR-3 British Columbia 58.03 50.46 51.47
14 Holden Gill   Unattached 53.29 53.82 38.22
16 Matt Bellefontaine   Coq. Cheetahs 39.58 55.74 49.06
20 Jacob McIntyre Sophomore Victoria Speed Project 44.23 57.43 1:14.66
22 Luke Mantle Senior Vancouver Thunderbirds 47.47 58.60 1:06.22
  jack Emlygraham   Mauraders track DNS DNS DNS
  Stan Vishek Sophomore Brooks Secondary school DNS DNS DNS
Men's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
17 Nathan Chan Sophomore Vancouver Thunderbirds 55.76 1:01.34 53.53 1:08.59 47.40 46.28 57.99
18 Raphael Dubouchet   NorWesters 56.46 1:04.37 57.03 1:04.93 1:08.32 1:12.27 1:02.11
19 Nigel Karuletwa Sophomore Unattached 57.10 45.11 55.96 46.83 57.68 53.68 54.25
23 Manmeet Gill   Ocean Athletics 58.66 53.97 41.65 1:03.36 52.80 1:09.22 50.45
24 Fraser McKay   Ocean Athletics 1:01.39 54.03 44.82 57.10 1:07.53 1:16.13 52.19
  Victor Zhou Senior Airblastoff Lions Athletics Bc DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Adam Paul-Morris   Victoria Speed Project 1:55.21
2 Adrian Engstler Senior Unattached 1:55.30
3 Macauley Franks SO-2 Western Washington 1:55.70
4 Brendan McLaughlin   Coq. Cheetahs 1:58.37
5 Braeden Charlton   Vancouver Thunderbirds 1:59.63
6 Paul Buckingham FR-1 Simon Fraser 2:00.00
7 Calum Carrigan Freshman Thompson Rivers University 2:00.17
8 Luke Harris SO-2 British Columbia 2:00.62
9 Ephrem Mekonnen Freshman New Westminster Spartans 2:01.95
10 Adam Vilio   Ocean Athletics 2:02.03
11 John Lehr FR-1 Western Washington 2:03.18
12 Jonathan Hofer   Ocean Athletics 2:03.33
13 Troy Morgan Sophomore Thompson Rivers University 2:03.64
14 Riley Sine JR-3 Northwest U. 2:04.30
15 Edward Kiolbasa JR-3 Western Washington 2:05.39
16 Dawson Andrews FR-1 Northwest U. 2:06.97
17 Gino Bruce SR-4 Northwest U. 2:07.02
18 Chris Fisher Senior Brooks Secondary school 2:07.37
19 Liam McGrath Junior Thompson Rivers University 2:08.28
20 Tion McLeish Junior Victoria Speed Project 2:08.31
21 Alec Ritter FR-1 Western Washington 2:08.82
22 Nicholas Lepessis Junior Victoria Speed Project 2:09.30
23 Luke Mantle Senior Vancouver Thunderbirds 2:21.34
24 Fraser McKay   Ocean Athletics 2:26.46
25 Nicholas Deighton Sophomore Vancouver Thunderbirds 2:31.91
  Sean Paulsen SR-4 Simon Fraser DNS
  Jordan Wilson JR-3 Simon Fraser DNS
  Corban Phillips Sophomore Unattached DNS
  Jadon Olson JR-3 Western Washington DNS
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Adam Paul-Morris   Victoria Speed Project 1:55.21
2 Adrian Engstler Senior Unattached 1:55.30
3 Macauley Franks SO-2 Western Washington 1:55.70
5 Braeden Charlton   Vancouver Thunderbirds 1:59.63
6 Paul Buckingham FR-1 Simon Fraser 2:00.00
7 Calum Carrigan Freshman Thompson Rivers University 2:00.17
8 Luke Harris SO-2 British Columbia 2:00.62
9 Ephrem Mekonnen Freshman New Westminster Spartans 2:01.95
13 Troy Morgan Sophomore Thompson Rivers University 2:03.64
18 Chris Fisher Senior Brooks Secondary school 2:07.37
  Jordan Wilson JR-3 Simon Fraser DNS
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
4 Brendan McLaughlin   Coq. Cheetahs 2:05.48 1:58.37
10 Adam Vilio   Ocean Athletics 1:35.19 2:02.03
11 John Lehr FR-1 Western Washington 2:21.66 2:03.18
12 Jonathan Hofer   Ocean Athletics 2:36.63 2:03.33
14 Riley Sine JR-3 Northwest U. 1:27.01 2:04.30
21 Alec Ritter FR-1 Western Washington 2:15.27 2:08.82
  Jadon Olson JR-3 Western Washington DNS DNS
  Sean Paulsen SR-4 Simon Fraser DNS DNS
  Corban Phillips Sophomore Unattached DNS DNS
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
15 Edward Kiolbasa JR-3 Western Washington 1:50.35 2:05.39 2:12.92
16 Dawson Andrews FR-1 Northwest U. 1:54.28 2:06.97 1:31.42
17 Gino Bruce SR-4 Northwest U. 1:55.59 2:07.02 1:44.16
19 Liam McGrath Junior Thompson Rivers University 1:29.80 2:08.28 1:34.93
20 Tion McLeish Junior Victoria Speed Project 1:34.95 2:08.31 2:30.13
22 Nicholas Lepessis Junior Victoria Speed Project 2:41.63 2:09.30 2:04.13
23 Luke Mantle Senior Vancouver Thunderbirds 2:12.86 2:21.34 1:41.77
24 Fraser McKay   Ocean Athletics 1:42.53 2:26.46 2:44.04
25 Nicholas Deighton Sophomore Vancouver Thunderbirds 2:30.39 2:31.91 1:50.90

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Kieran Lumb JR-3 British Columbia 3:45.86 4:01.67 4:42.33
2 Max Trummer SR-4 British Columbia 3:56.89 3:42.68 4:06.37
3 Keaton Heisterman Junior Nanaimo 3:59.46 4:04.25 3:40.31
4 Liam Cossette JR-3 Western Washington 3:59.48 5:06.54 3:33.14
5 Braeden Charlton   Vancouver Thunderbirds 3:59.52 3:09.22 4:23.48
6 Riley Miller FR-1 British Columbia 4:00.71 4:34.41 3:34.24
7 Tanner Geary JR-3 British Columbia 4:00.98 5:10.87 2:53.51
8 Aiden Miller FR-1 Unattached 4:04.31 4:16.53 3:42.33
9 Kristian Biela JR-3 British Columbia 4:04.80 3:23.19 3:03.60
10 Juan Castillo   Unattached 4:05.06 3:08.70 3:30.76
11 Calum Carrigan Freshman Thompson Rivers University 4:05.31 3:08.89 3:03.99
12 Riley Sine JR-3 Northwest U. 4:05.34 3:18.73 3:50.62
12 Antoine Minfray Senior Prairie Inn Harriers 4:05.34 4:44.60 3:08.92
14 Edward Kiolbasa JR-3 Western Washington 4:06.29 4:55.55 5:10.33
15 John Lehr FR-1 Western Washington 4:06.75 2:55.20 3:22.34
16 Stefan Biro JR-3 British Columbia 4:06.81 4:26.56 4:29.03
17 Will Riley JR-3 British Columbia 4:08.60 4:01.15 4:16.06
18 Jake Weston JR-3 British Columbia 4:08.71 5:00.94 4:18.66
19 Ephrem Mekonnen Freshman New Westminster Spartans 4:09.82 3:44.84 5:02.29
20 Gage Zanette Sophomore Nanaimo 4:11.13 5:21.45 3:25.93
21 Teagan Harris Freshman Unattached 4:12.13 3:09.10 3:24.23
22 Troy Morgan Sophomore Thompson Rivers University 4:12.43 3:47.19 5:28.16
23 Ron Loewen   Langley Mustangs 4:13.21 4:43.60 3:25.10
24 Jordan Wilson JR-3 Simon Fraser 4:14.36 3:54.02 3:26.04
25 Graeme Roberts FR-1 Simon Fraser 4:15.40 3:19.22 5:01.38
26 Alec Ritter FR-1 Western Washington 4:15.53 4:15.53 3:37.20
27 Dawson Andrews FR-1 Northwest U. 4:15.97 3:35.02 3:29.90
28 Chris Fisher Senior Brooks Secondary school 4:16.40 5:17.94 4:42.04
29 Kevin Mullin Jr. SO-2 Western Washington 4:17.23 5:13.82 4:32.67
30 Tomas Chapman Freshman Unattached 4:19.27 5:00.76 3:22.23
31 Dario Cirlincione JR-3 Western Washington 4:19.43 5:34.67 4:06.46
32 Brendan Moore Freshman Unattached 4:22.50 3:58.88 5:15.00
33 Corban Phillips Sophomore Unattached 4:24.22 3:34.02 3:52.52
34 Gino Bruce SR-4 Northwest U. 4:24.94 5:31.18 3:53.15
35 Callum Campbell Senior Unattached 4:27.64 4:57.08 3:23.41
36 Liam McGrath Junior Thompson Rivers University 4:30.17 4:22.07 5:26.91
37 Jacob McIntyre Sophomore Victoria Speed Project 4:43.71 5:48.97 5:17.76
38 Jake Putz   Nanaimo Track and Field Club 4:44.44 4:16.00 4:35.91
39 Evan Querengesser   Coq. Cheetahs 4:57.12 5:23.86 6:05.46
40 Krishanu Sankar   Vancouver Falcons 5:06.00 4:07.86 5:02.94
  Christian Gravel   Unattached DNF DNF DNF
  Bentley Wilson SO-2 Western Washington DNS DNS DNS
  Jadon Olson JR-3 Western Washington DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Kieran Lumb JR-3 British Columbia 2:40.36 3:45.86 4:24.26 3:50.38 3:48.12
2 Max Trummer SR-4 British Columbia 4:04.00 3:56.89 3:49.79 2:52.93 4:56.12
3 Keaton Heisterman Junior Nanaimo 3:30.73 3:59.46 3:52.28 3:21.15 4:21.02
4 Liam Cossette JR-3 Western Washington 3:54.69 3:59.48 3:49.90 4:35.41 3:59.48
5 Braeden Charlton   Vancouver Thunderbirds 5:06.59 3:59.52 5:08.98 3:47.55 2:57.25
6 Riley Miller FR-1 British Columbia 4:19.97 4:00.71 4:03.12 4:51.26 5:10.52
7 Tanner Geary JR-3 British Columbia 3:48.93 4:00.98 3:05.56 2:51.10 3:32.07
8 Aiden Miller FR-1 Unattached 4:06.76 4:04.31 3:20.34 4:18.97 5:05.39
9 Kristian Biela JR-3 British Columbia 4:41.52 4:04.80 4:09.70 4:56.21 3:37.88
10 Juan Castillo   Unattached 3:33.21 4:05.06 3:50.36 4:34.47 2:56.45
12 Antoine Minfray Senior Prairie Inn Harriers 2:51.74 4:05.34 4:49.51 3:48.17 3:48.17
16 Stefan Biro JR-3 British Columbia 4:24.09 4:06.81 3:49.54 3:49.54 4:01.88
17 Will Riley JR-3 British Columbia 5:15.73 4:08.60 2:56.51 3:08.94 4:26.01
24 Jordan Wilson JR-3 Simon Fraser 4:57.61 4:14.36 3:54.02 2:58.06 5:28.13
  Christian Gravel   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF
  Jadon Olson JR-3 Western Washington DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
11 Calum Carrigan Freshman Thompson Rivers University 4:05.31 3:55.50 3:26.06 4:44.56 3:21.16
12 Riley Sine JR-3 Northwest U. 4:05.34 3:38.36 2:51.74 4:49.51 3:50.62
14 Edward Kiolbasa JR-3 Western Washington 4:06.29 5:00.48 4:18.61 4:48.16 3:19.50
15 John Lehr FR-1 Western Washington 4:06.75 3:12.47 5:05.97 3:10.00 4:58.57
18 Jake Weston JR-3 British Columbia 4:08.71 2:56.59 4:55.97 5:10.89 5:23.33
19 Ephrem Mekonnen Freshman New Westminster Spartans 4:09.82 4:17.32 3:07.37 3:37.35 5:24.77
20 Gage Zanette Sophomore Nanaimo 4:11.13 5:06.38 3:33.46 3:35.98 4:28.71
21 Teagan Harris Freshman Unattached 4:12.13 5:05.08 4:34.83 4:47.43 5:27.77
22 Troy Morgan Sophomore Thompson Rivers University 4:12.43 5:28.16 4:45.25 4:07.39 4:47.77
23 Ron Loewen   Langley Mustangs 4:13.21 3:55.49 4:00.55 3:14.98 3:22.57
25 Graeme Roberts FR-1 Simon Fraser 4:15.40 3:03.89 4:30.73 3:54.97 4:05.19
31 Dario Cirlincione JR-3 Western Washington 4:19.43 5:13.91 3:45.71 3:09.39 5:24.29
33 Corban Phillips Sophomore Unattached 4:24.22 4:26.87 5:06.50 4:18.94 4:58.57
  Bentley Wilson SO-2 Western Washington DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
26 Alec Ritter FR-1 Western Washington 4:15.53 4:15.53
27 Dawson Andrews FR-1 Northwest U. 4:15.97 3:06.86
28 Chris Fisher Senior Brooks Secondary school 4:16.40 4:16.40
29 Kevin Mullin Jr. SO-2 Western Washington 4:17.23 4:06.94
30 Tomas Chapman Freshman Unattached 4:19.27 4:52.98
32 Brendan Moore Freshman Unattached 4:22.50 3:32.63
34 Gino Bruce SR-4 Northwest U. 4:24.94 5:44.43
35 Callum Campbell Senior Unattached 4:27.64 5:21.17
36 Liam McGrath Junior Thompson Rivers University 4:30.17 4:43.68
37 Jacob McIntyre Sophomore Victoria Speed Project 4:43.71 5:06.41
38 Jake Putz   Nanaimo Track and Field Club 4:44.44 4:04.62
39 Evan Querengesser   Coq. Cheetahs 4:57.12 6:17.35
40 Krishanu Sankar   Vancouver Falcons 5:06.00 6:37.80

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Cole Dinsdale JR-3 British Columbia 14:13.63 17:31.31 16:19.42 19:28.12 14:58.55 18:16.24
2 Chris Taylor 7 Vancouver Thunderbirds 10:34.30 15:06.14 16:00.51 14:20.84 15:06.14 16:36.76
3 James Lamers   Vancouver Falcons 17:59.93 18:28.11 10:57.35 14:14.56 15:39.07 18:37.50
4 Michael Milic JR-3 British Columbia 14:28.54 17:09.03 20:17.84 12:25.81 15:44.06 17:46.79
5 Michael Mitchell Junior UBCO Heat 19:42.23 12:17.71 19:32.77 20:29.52 15:45.78 13:05.00
6 Matthew Creagan JR-3 Western Washington 20:51.32 19:24.02 19:14.32 13:34.81 16:10.01 12:07.51
  Kieran Lumb JR-3 British Columbia DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  KEVIN O'CONNOR Senior Vancouver Falcons DNF DNF DNF DNF DNF DNF

Men's 5000 Race Walk

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Evan Dunfee   Racewalk West 20:28.50 20:40.32 19:41.25 17:43.13 25:23.82 17:54.94
2 Alger Liang JR-3 British Columbia 18:42.41 17:50.80 21:30.12 23:13.33 18:55.31 22:47.53
3 Kenny Ho SO-2 British Columbia 16:15.05 20:32.35 22:34.23 28:39.88 24:09.03 28:26.33
4 Dmitry Babenko   Unattached 19:58.30 22:02.26 22:57.35 22:43.58 24:33.77 29:23.01
5 Nathan Downey JR-3 British Columbia 21:55.59 27:59.48 23:19.56 24:57.53 21:41.59 17:29.67
6 Johnny Tse Senior Unattached 23:48.78 21:15.15 25:36.32 32:00.40 28:40.68 33:17.22
7 Daniel Soliven Senior Unattached 31:47.34 23:18.72 26:29.45 28:36.61 29:08.40 26:45.35
8 Mihail Larin   Unattached 19:24.31 26:03.05 26:34.94 22:19.75 34:33.43 27:06.84
  Erik Thies FR-1 British Columbia DQ DQ DQ DQ DQ DQ
  Tyler Wilson   Ocean Athletics DQ DQ DQ DQ DQ DQ
  Logan Roberts   Harrier Track Club DNS DNS DNS DNS DNS DNS

Men's 110 Hurdles

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME WIND
1 Kenneth Schultze SR-4 British Columbia 14.77 19.06 19.06 1.9
2 Bogdan Pavel SR-4 British Columbia 15.01 11.41 11.41 1.9
3 Cordell Cummings JR-3 Western Washington 15.11 13.91 17.23 1.9
4 Koby Okezie FR-1 Western Washington 15.21 19.17 15.67 1.9
5 Mitchell Burton SO-2 Western Washington 15.98 12.63 14.23 1.9
6 Raphael Dubouchet   NorWesters 16.67 13.17 16.34 1.8
7 Luke Mantle Senior Vancouver Thunderbirds 17.34 16.48 12.14 1.8
8 Miles Mantle Sophomore Vancouver Thunderbirds 17.59 12.32 13.02 1.8
Men's 110 Hurdles Section 1
W: 1.8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Raphael Dubouchet   NorWesters 21.34 11.67 18.34 18.84 16.67 16.84 12.84
7 Luke Mantle Senior Vancouver Thunderbirds 14.05 21.68 21.85 17.34 17.34 18.38 16.65
8 Miles Mantle Sophomore Vancouver Thunderbirds 21.11 18.65 21.29 12.67 17.59 16.19 16.36
Men's 110 Hurdles Section 2
W: 1.9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Kenneth Schultze SR-4 British Columbia 12.71 18.17 16.10 13.59 14.77 13.74
2 Bogdan Pavel SR-4 British Columbia 14.86 15.16 12.46 16.67 15.01 15.91
3 Cordell Cummings JR-3 Western Washington 11.03 12.85 17.53 15.42 15.11 18.74
4 Koby Okezie FR-1 Western Washington 10.96 19.62 11.41 13.85 15.21 14.15
5 Mitchell Burton SO-2 Western Washington 12.79 13.75 20.62 18.54 15.98 15.66

Men's 400 Hurdles

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Cordell Cummings JR-3 Western Washington 54.35 1:05.22 1:07.40
2 Paul Fisher FR-1 British Columbia 55.71 47.91 59.61
3 Ben Conrad SR-4 Simon Fraser 58.43 57.27 1:00.19
4 Terence Cheung Sophomore Vancouver Thunderbirds 59.12 43.16 1:12.72
5 Miles Mantle Sophomore Vancouver Thunderbirds 1:04.40 52.17 1:01.83

Men's 4 x 100 Relay

Top↑
PL TEAM SQUAD ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME
1 British Columbia A Micheal Aono, Alex Pescitelli, Kenneth Schultze, Liam Gatensby 35.18 32.21 42.38 49.16 30.52
2 British Columbia
(B>)
B Tanner Carnegie, Saif Zaman, Nathan Loewen, Samuel Loewen 50.40 30.76 42.71 55.53 32.89

Men's High Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK CONV
1 Garrett Davies SO-2 Western Washington 1.96m 1.90m 2.25m 1.67m 2.27m 1.94m 6' 4.25"
  • 1.39
    P
  • 1.44
    P
  • 1.49
    P
  • 1.54
    P
  • 1.59
    P
  • 1.64
    P
  • 1.69
    P
  • 1.74
    P
  • 1.79
    P
  • 1.84
    P
  • 1.89
    XO
  • 1.94
    XXO
  • 1.99
    XXX
2 Caleb Quaye FR-1 British Columbia 2.36m 2.34m 2.12m 2.02m 2.38m 1.89m 6' 2.25"
  • 1.39
    P
  • 1.44
    P
  • 1.49
    P
  • 1.54
    P
  • 1.59
    P
  • 1.64
    P
  • 1.69
    P
  • 1.74
    P
  • 1.79
    P
  • 1.84
    XO
  • 1.89
    O
  • 1.94
    XXX
3 Ethan Sterkel FR-1 Western Washington 2.21m 2.44m 1.61m 2.46m 1.72m 1.89m 6' 2.25"
  • 1.39
    P
  • 1.44
    P
  • 1.49
    P
  • 1.54
    P
  • 1.59
    P
  • 1.64
    P
  • 1.69
    P
  • 1.74
    P
  • 1.79
    P
  • 1.84
    XXO
  • 1.89
    O
  • 1.94
    XXX
4 Liam Espedido Junior Kajaks Track and Field 1.72m 2.38m 1.32m 2.36m 1.72m 1.89m 6' 2.25"
  • 1.39
    P
  • 1.44
    P
  • 1.49
    P
  • 1.54
    P
  • 1.59
    P
  • 1.64
    P
  • 1.69
    P
  • 1.74
    P
  • 1.79
    O
  • 1.84
    O
  • 1.89
    XO
  • 1.94
    XXX
5 Kiran Wanniarachchi Freshman Unattached 2.13m 2.26m 1.82m 1.97m 1.88m 1.84m 6' 0.5"
  • 1.39
    P
  • 1.44
    P
  • 1.49
    P
  • 1.54
    P
  • 1.59
    P
  • 1.64
    O
  • 1.69
    O
  • 1.74
    O
  • 1.79
    O
  • 1.84
    XO
  • 1.89
    XXX
6 Brayden Horlock 8 Vancouver Thunderbirds 1.63m 1.26m 1.62m 1.31m 1.88m 1.54m 5' 0.5"
  • 1.39
    O
  • 1.44
    O
  • 1.49
    XO
  • 1.54
    XXO
  • 1.59
    XXX
  Eric Chatten Senior Kajaks Track and Field NH NH NH NH NH NH NH
  • 2.02
    XXX
  Tupre Wickliff SR-4 Western Washington DNS DNS DNS DNS DNS DNS NH

Men's Pole Vault

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK CONV
1 J. T. Konrad SR-4 Western Washington 4.80m 3.55m 15' 9"
  • 2.90
    P
  • 3.10
    P
  • 3.25
    P
  • 4.00
    P
  • 4.10
    P
  • 4.20
    P
  • 4.40
    O
  • 4.60
    XXO
  • 4.80
    XXO
  • 5.00
    XXX
2 Zachariah Augenstein   Trinity Western 4.20m 4.49m 13' 9.25"
  • 2.90
    P
  • 3.10
    P
  • 3.25
    P
  • 4.00
    XXO
  • 4.10
    XXO
  • 4.20
    XXO
  • 4.40
    XXX
3 Ali Hussein Junior Unattached 3.10m 3.13m 10' 2"
  • 2.90
    XO
  • 3.10
    XO
  • 3.25
    XXX
  Christian Williams FR-1 Western Washington NH NH NH
  • 4.00
    XXX
  william Fisher Senior Vancouver Thunderbirds DNS DNS NH

Men's Long Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK CONV
1 Ethan Sterkel FR-1 Western Washington 6.63m 7.96m 4.64m 21' 9"
  • 6.21 (+0.0)
  • FOUL  
  • 6.63 (+0.0)
  • FOUL  
  • 6.27 (+0.0)
  • FOUL  
2 Rudy Mataya SR-4 Western Washington 6.46m 7.17m 4.91m 21' 2.5"
  • 6.25 (+0.0)
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 6.32 (-1.2)
  • 6.23 (0.4)
  • 6.46 (-0.1)
3 Blake Furtado Senior Victoria Speed Project 5.99m 5.51m 7.07m 19' 8"
  • FOUL  
  • 5.75 (-0.6)
  • 5.92 (-0.7)
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 5.99 (0.3)
4 Haedyn Drosdevich Sophomore Brooks Secondary school 5.91m 6.91m 5.79m 19' 4.75"
  • 5.87 (0.2)
  • 5.85 (-0.8)
  • 5.91 (0.9)
  • 5.64 (+0.0)
  • 5.72 (+0.0)
  • FOUL  
5 Bryan Cortes FR-1 Simon Fraser 5.81m 5.98m 6.74m 19' 0.75"
  • FOUL  
  • 5.44 (-1.1)
  • 5.81 (-0.7)
  • FOUL  
  • 4.88 (+0.0)
  • PASS  
6 Cyrus McAllister SO-2 Western Washington 5.80m 5.34m 4.58m 19' 0.5"
  • 5.80 (-0.7)
  • 5.71 (+0.0)
  • 5.36 (-0.1)
  • 5.73 (+0.0)
  • 5.79 (-0.4)
  • 5.77 (-0.4)
7 Kai Constabel Sophomore Victoria Speed Project 5.61m 6.34m 5.44m 18' 5"
  • 5.61 (0.3)
  • 5.56 (-0.6)
  • 5.42 (0.6)
  • 5.59 (0.5)
  • 5.37 (0.7)
  • 5.61 (0.1)
  Russell Bruckshaw Sophomore Brooks Secondary school DNS DNS DNS NM
  Chrisopher Finden Senior Unattached DNS DNS DNS NM
  Noah Munro-Kagan Junior Victoria Speed Project DNS DNS DNS NM

Men's Triple Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK CONV
1 Praise Aniamaka Sophomore Vancouver Thunderbirds 14.84m 14.69m 16.47m 16.47m 48' 8.25"
  • 14.57 (0.5)
  • 14.84 (-0.4)
  • FOUL  
  • 14.65 (-0.8)
  • PASS  
  • PASS  
2 Haedyn Drosdevich Sophomore Brooks Secondary school 12.43m 10.57m 9.07m 13.18m 40' 9.5"
  • 12.43  
  • PASS  
  • PASS  
  • PASS  
  • PASS  
  • PASS  
3 Taylor Sillars Junior Vancouver Thunderbirds 12.30m 12.92m 13.53m 10.21m 40' 4.25"
  • FOUL  
  • 12.30 (-1.4)
  • FOUL  
  • 11.77 (-0.6)
  • PASS  
  • 12.27 (+0.0)
  Russell Bruckshaw Sophomore Brooks Secondary school NM NM NM NM NM

Men's Shot Put

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK MARK CONV
1 Michael Ogbeiwi 8 South Surrey Athletics 11.55m 19.61m 15.20m 17.18m 17.94m 16.11m 15.50m 49' 10.5"
  • FOUL  
  • 15.20  
  • 15.20  
  • 14.41  
  • PASS  
  • PASS  
2 Ben Malquist SO-2 Western Washington 17.18m 18.54m 15.20m 12.31m 17.94m 13.68m 12.92m 49' 10.5"
  • FOUL  
  • 15.20  
  • 14.57  
  • 14.81  
  • FOUL  
  • 15.18  
3 Damien Fisher   Unattached 17.67m 10.51m 14.60m 12.12m 14.45m 15.33m 13.14m 47' 11"
  • 14.14  
  • 14.60  
  • 14.26  
  • 14.51  
  • FOUL  
  • FOUL  
4 Avery Lux SO-2 Western Washington 9.02m 9.39m 12.36m 15.82m 10.88m 15.57m 10.14m 40' 6.75"
  • 11.93  
  • 12.36  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
5 Matthew Uliana Sophomore St. George's School 8.63m 8.63m 12.33m 13.56m 14.55m 14.67m 10.73m 40' 5.5"
  • 12.09  
  • 11.79  
  • 12.33  
  • 11.94  
  • PASS  
  • PASS  
6 James Johnston   Nanaimo 10.35m 9.86m 12.32m 13.43m 14.17m 13.31m 9.49m 40' 5"
  • 12.32  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • PASS  
  • PASS  
7 Iqam Bhandal Senior Kajaks Track and Field 14.12m 12.33m 11.97m 14.96m 10.05m 8.50m 9.94m 39' 3.25"
  • FOUL  
  • 11.60  
  • 11.97  
8 Ethan Longley Freshman South Surrey Athletics 10.49m 11.73m 11.28m 11.51m 13.20m 8.01m 11.05m 37' 0.25"
  • 11.28  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 11.25  
  • PASS  
  • PASS  
9 Vikram Parahoo   Vancouver Thunderbirds 8.27m 12.10m 10.34m 9.51m 8.17m 11.37m 10.24m 33' 11.25"
  • 9.94  
  • 10.17  
  • 10.34  
  • 9.61  
  • 10.00  
  • 9.91  
10 Jovan Dhillon 8 Universal Athletics 8.55m 8.96m 8.22m 8.30m 7.48m 10.60m 10.60m 26' 11.75"
  • 8.22  
  • 7.91  
  • 7.51  
  • 7.78  
  • PASS  
  • PASS  
  Kai Hussein   Coq. Cheetahs NM NM NM NM NM NM NM NM
  • FOUL  
  • FOUL  
  • PASS  
  Deven Marrero 8 SOSA DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS NM

Men's Discus

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK CONV
1 Avery Lux SO-2 Western Washington 43.01m 32.26m 43.44m 49.03m 30.54m 53.33m 141' 1"
  • 39.41  
  • 39.28  
  • 38.66  
  • 40.11  
  • 43.01  
  • FOUL  
2 Matthew Uliana Sophomore St. George's School 41.82m 47.67m 51.86m 38.06m 51.02m 49.35m 137' 2"
  • 40.49  
  • 41.82  
  • 38.99  
  • FOUL  
  • PASS  
  • PASS  
3 Erik Dahl FR-1 British Columbia 41.81m 32.19m 34.70m 46.41m 30.10m 53.93m 137' 2"
  • FOUL  
  • 39.36  
  • FOUL  
  • 40.16  
  • 41.81  
  • FOUL  
4 Ben Malquist SO-2 Western Washington 39.93m 41.93m 34.34m 48.32m 28.75m 33.94m 131' 0"
  • 39.83  
  • 39.53  
  • 37.88  
  • FOUL  
  • 39.93  
  • FOUL  
5 Carter Cunningham JR-3 Northwest U. 38.84m 30.30m 29.52m 48.55m 45.83m 33.40m 127' 5"
  • 38.84  
  • FOUL  
  • 37.94  
  • 37.56  
  • FOUL  
  • FOUL  
6 Landon Warne SO-2 Northwest U. 38.03m 44.50m 39.55m 41.45m 39.55m 47.92m 124' 9"
  • 35.08  
  • 37.84  
  • 34.42  
  • 37.30  
  • 38.03  
  • 34.92  
7 Ethan Longley Freshman South Surrey Athletics 33.94m 31.22m 40.39m 30.55m 32.92m 32.92m 111' 4"
  • 32.92  
  • 29.13  
  • 33.94  
  • 31.97  
  • PASS  
  • PASS  
8 Deven Marrero 8 SOSA 27.37m 19.98m 27.10m 27.92m 27.10m 20.80m 89' 9"
  • 26.98  
  • FOUL  
  • 27.37  
  • FOUL  
  • PASS  
  • PASS  
9 Jovan Dhillon 8 Universal Athletics 26.47m 26.47m 26.47m 29.38m 20.91m 33.09m 86' 10"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 25.13  
  • 26.47  
  • PASS  
  • PASS  

Men's Hammer

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK CONV
1 Sam Willett   Athletics Victoria 50.42m 71.59m 62.25m 204' 3"
  • 57.91  
  • 62.25  
  • 60.64  
  • FOUL  
  • 61.10  
  • 60.31  
2 Rowan Hamilton FR-1 British Columbia 53.09m 74.33m 58.99m 193' 6"
  • 58.94  
  • FOUL  
  • 54.98  
  • FOUL  
  • 57.23  
  • 58.99  
3 Ethan Katzberg   Nanaimo 45.69m 57.39m 55.72m 182' 10"
  • FOUL  
  • 55.72  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • PASS  
  • PASS  
4 Sebastian Yep JR-3 British Columbia 59.10m 54.13m 55.23m 181' 2"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 53.79  
  • 54.89  
  • 55.17  
  • 55.23  
5 Avery Lux SO-2 Western Washington 53.11m 70.45m 54.19m 177' 9"
  • FOUL  
  • 54.19  
  • 50.60  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 51.03  
6 Matthew Uliana Sophomore St. George's School 68.87m 65.67m 53.39m 175' 2"
  • 53.39  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • PASS  
  • PASS  
7 Michael Ogbeiwi 8 South Surrey Athletics 64.66m 40.03m 51.32m 168' 4"
  • FOUL  
  • 51.32  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • PASS  
  • PASS  
8 Iqam Bhandal Senior Kajaks Track and Field 54.14m 57.87m 46.67m 153' 1"
  • 46.67  
  • 45.92  
  • 44.10  
  • 44.63  
  • PASS  
  • PASS  
9 Ethan Longley Freshman South Surrey Athletics 54.56m 36.67m 44.72m 146' 9"
  • 43.09  
  • 43.50  
  • 44.72  
  • 44.25  
  • PASS  
  • PASS  
10 Deven Marrero 8 SOSA 53.13m 48.03m 42.50m 139' 5"
  • 42.50  
  • FOUL  
  • 40.32  
  • 41.08  
  • PASS  
  • PASS  
11 Carter Cunningham JR-3 Northwest U. 47.77m 38.88m 37.03m 121' 6"
  • FOUL  
  • 35.64  
  • FOUL  
  • 36.48  
  • 37.03  
  • FOUL  
12 Jovan Dhillon 8 Universal Athletics 22.96m 26.67m 23.19m 76' 1"
  • 21.82  
  • FOUL  
  • 23.19  
  • 23.12  
  • PASS  
  • PASS  

Men's Javelin

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Roan Allen JR-3 British Columbia 68.64m 225' 2"
  • 62.50  
  • 64.76  
  • 60.12  
  • 60.79  
  • FOUL  
  • 68.64  
2 Jarrett Chong Senior Royal City Track & Field 62.79m 206' 0"
  • 55.66  
  • 62.79  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 56.39  
  • 57.94  
3 Timothy Hatton FR-1 Simon Fraser 59.34m 194' 8"
  • 55.67  
  • 59.34  
  • 53.25  
  • 54.57  
  • 55.85  
  • 54.08  
4 Cooper McNatt SO-2 Western Washington 57.96m 190' 2"
  • FOUL  
  • 53.44  
  • 56.77  
  • 57.34  
  • 57.93  
  • 57.96  
5 Mason Salley SO-2 Western Washington 57.84m 189' 9"
  • 55.45  
  • 57.84  
  • 57.10  
  • 56.12  
  • 54.13  
  • 57.38  
6 Costel David JR-3 Western Washington 57.55m 188' 10"
  • 53.66  
  • 51.00  
  • 54.01  
  • 55.13  
  • 55.49  
  • 57.55  
7 Sion Griffiths FR-1 British Columbia 55.54m 182' 3"
  • 55.54  
  • 52.65  
  • 51.15  
  • FOUL  
  • 50.48  
  • 50.28  
8 Bryan Cortes FR-1 Simon Fraser 54.93m 180' 2"
  • 54.93  
  • 54.56  
  • 42.17  
  • 50.57  
  • 52.74  
  • FOUL  
9 Nick Oesterling   US Air Force Academy 53.03m 174' 0"
  • 51.34  
  • 53.03  
  • 51.71  
10 Carter Cunningham JR-3 Northwest U. 42.05m 137' 11"
  • 41.28  
  • FOUL  
  • 42.05  
11 Miles Mantle Sophomore Vancouver Thunderbirds 37.53m 123' 1"
  • 24.73  
  • 36.57  
  • 27.10  
  • 37.53  
  • PASS  
  • PASS  
12 Deven Marrero 8 SOSA 35.39m 116' 1"
  • 33.62  
  • 34.61  
  • FOUL  
  • 35.39  
  • PASS  
  • PASS  
  Braden Garland SO-2 Northwest U. DNS NM

Men's Decathlon

Top↑
PL NAME YEAR TEAM POINTS POINTS POINTS POINTS POINTS
1 Ian Rinefort FR-1 Western Washington 6996 6870 4538 6303 7248
2 Seren Dances SO-2 Western Washington 7656 4280 5908 6029 4340
3 Cooper Cummings FR-1 Western Washington 4718 5102 6255 5487 6035
4 Quinn Cameron   NorWesters 4711 6389 5252 5415 5035
5 Dean Ciarniello   Athletics Victoria 3913 3823 5757 4498 4722
  Nick Makrakis JR-3 Western Washington NP NP NP NP NP
  Iyan Manju FR-1 Western Washington NP NP NP NP NP