April 6, 2019
|
Belleville West - Belleville, IL

Boys' 1600 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Roland Prenzler Senior Edwardsville 4:27.01 10
2 Jack Pifer Junior Edwardsville 4:28.27 8
3 Michael Varzino Senior Metea Valley 4:28.29 6
4 Donovan Paske Senior Lockport Township 4:29.34 5
5 Emmanuel Angomas Senior Plainfield East 4:32.76 4
6 Andrew Wilson Senior Hononegah 4:33.20 3
7 Luke Manolakes Junior Centennial 4:33.50 2
8 Eli Ward Junior Waterloo 4:35.46 1
9 Ross Cronholm Junior Lockport Township 4:36.18 -
10 Corbin Schwable Senior Freeburg 4:38.36 -
11 Seth Joder Senior Minooka 4:39.84 -
12 Hunter Phillips Junior Minooka 4:40.77 -
13 Byron Jones Freshman Belleville East 4:47.84 -
14 Theo Paxton Sophomore Collinsville 4:48.23 -
15 Ryan Harvey Junior South Elgin 4:48.98 -
16 William Ray Junior O'Fallon 4:50.13 -
17 Justin Fichte Senior Metea Valley 4:50.42 -
18 Luke Reinhart Freshman Normal West 4:50.61 -
19 Dominick Welte Junior Hononegah 4:51.61 -
20 Anthony Peralta Freshman Springfield 4:53.42 -
21 Jack Patton Junior Plainfield North 4:54.03 -
22 Caleb Bagwell Sophomore Triad 4:54.43 -
23 Martin Diaz Sophomore Plano 4:55.02 -
24 Issak Evans Junior Alton 4:55.84 -
25 Chance Yentes Junior Centennial 4:57.22 -
26 Blake Hatter Senior Freeburg 4:57.58 -
27 Ryan Walczak Senior Plainfield North 4:58.06 -
28 Mason Drake Sophomore Granite City 4:58.55 -
29 Dylan Lyons Junior Mascoutah 4:58.75 -
30 Jarod Willis Junior Triad 5:00.45 -
31 Jake Cozzi Junior Bolingbrook 5:00.65 -
32 Jace Warrick Senior South Elgin 5:01.70 -
33 Reed Wilks Junior Belleville East 5:01.86 -
34 Tim Carter Freshman Belleville West 5:03.28 -
35 Kevin Varela Sophomore Collinsville 5:11.57 -
36 Alex Dills Junior Plainfield East 5:12.20 -
37 Cameron Smith Senior Belleville West 5:13.75 -
38 Ace Frieders Junior Plano 5:23.28 -
39 Brett Wasick Freshman Bolingbrook 5:23.98 -
40 Connor Riley Freshman Althoff Catholic 5:28.57 -
41 David Lewis Senior Waterloo 5:38.81 -
42 Bryce Tucker Sophomore Springfield 5:43.60 -
43 Zac Slifer Junior Effingham 5:47.82 -
44 Peyton Simmons Junior Effingham 5:52.03 -
  Will VanAlstine Senior O'Fallon DNS   
  Logan Gilmore Junior Granite City DNS   
  Nathan Mostoller Senior Mascoutah DNS   
  Saul Garcia Sophomore St. Rita DNS   
  Camden Sadler Senior Althoff Catholic DNS   
  Grayson Talaski Sophomore Normal West DNS   
Boys' 1600 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
24 Issak Evans Junior Alton 4:55.84 5:57.97 3:33.01 -
28 Mason Drake Sophomore Granite City 4:58.55 4:49.60 6:16.18 -
29 Dylan Lyons Junior Mascoutah 4:58.75 5:10.70 4:22.90 -
31 Jake Cozzi Junior Bolingbrook 5:00.65 3:33.47 5:57.78 -
34 Tim Carter Freshman Belleville West 5:03.28 5:09.35 4:39.02 -
35 Kevin Varela Sophomore Collinsville 5:11.57 6:01.43 3:53.68 -
36 Alex Dills Junior Plainfield East 5:12.20 6:36.50 4:12.89 -
37 Cameron Smith Senior Belleville West 5:13.75 5:10.62 6:19.64 -
38 Ace Frieders Junior Plano 5:23.28 5:58.84 6:34.41 -
40 Connor Riley Freshman Althoff Catholic 5:28.57 4:19.57 4:32.72 -
41 David Lewis Senior Waterloo 5:38.81 6:16.08 4:37.83 -
42 Bryce Tucker Sophomore Springfield 5:43.60 4:21.14 4:14.27 -
43 Zac Slifer Junior Effingham 5:47.82 4:34.78 5:02.61 -
44 Peyton Simmons Junior Effingham 5:52.03 6:20.20 5:41.47 -
  Logan Gilmore Junior Granite City DNS DNS DNS   
  Saul Garcia Sophomore St. Rita DNS DNS DNS   
Boys' 1600 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
12 Hunter Phillips Junior Minooka 4:09.89 4:40.77 -
14 Theo Paxton Sophomore Collinsville 5:14.17 4:48.23 -
16 William Ray Junior O'Fallon 4:00.81 4:50.13 -
17 Justin Fichte Senior Metea Valley 4:47.52 4:50.42 -
18 Luke Reinhart Freshman Normal West 5:08.05 4:50.61 -
19 Dominick Welte Junior Hononegah 4:42.87 4:51.61 -
20 Anthony Peralta Freshman Springfield 5:31.57 4:53.42 -
21 Jack Patton Junior Plainfield North 5:41.08 4:54.03 -
22 Caleb Bagwell Sophomore Triad 3:43.77 4:54.43 -
23 Martin Diaz Sophomore Plano 5:56.98 4:55.02 -
25 Chance Yentes Junior Centennial 5:47.75 4:57.22 -
26 Blake Hatter Senior Freeburg 4:45.68 4:57.58 -
30 Jarod Willis Junior Triad 4:57.45 5:00.45 -
32 Jace Warrick Senior South Elgin 4:31.53 5:01.70 -
33 Reed Wilks Junior Belleville East 5:44.12 5:01.86 -
  Grayson Talaski Sophomore Normal West DNS DNS   
  Camden Sadler Senior Althoff Catholic DNS DNS   
  Nathan Mostoller Senior Mascoutah DNS DNS   
Boys' 1600 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Roland Prenzler Senior Edwardsville 4:13.66 4:19.00 3:17.59 3:06.91 4:27.01 10
2 Jack Pifer Junior Edwardsville 4:52.42 3:13.16 3:23.89 5:00.47 4:28.27 8
3 Michael Varzino Senior Metea Valley 4:14.88 5:35.37 3:40.00 3:53.42 4:28.29 6
4 Donovan Paske Senior Lockport Township 3:19.32 3:38.17 5:20.52 4:10.49 4:29.34 5
5 Emmanuel Angomas Senior Plainfield East 3:30.03 4:38.22 5:51.86 5:08.22 4:32.76 4
6 Andrew Wilson Senior Hononegah 3:41.30 4:16.81 5:33.31 3:46.76 4:33.20 3
7 Luke Manolakes Junior Centennial 5:25.47 3:36.07 5:52.82 5:06.32 4:33.50 2
8 Eli Ward Junior Waterloo 5:14.03 4:13.43 5:16.78 4:27.20 4:35.46 1
9 Ross Cronholm Junior Lockport Township 4:36.18 4:25.14 4:03.04 5:09.33 4:36.18 -
10 Corbin Schwable Senior Freeburg 5:00.63 5:03.42 4:21.66 4:38.36 4:38.36 -
11 Seth Joder Senior Minooka 4:28.65 3:29.88 5:38.61 3:43.88 4:39.84 -
13 Byron Jones Freshman Belleville East 5:05.11 5:16.63 5:10.87 5:19.51 4:47.84 -
15 Ryan Harvey Junior South Elgin 4:14.31 4:51.87 4:51.87 4:34.54 4:48.98 -
27 Ryan Walczak Senior Plainfield North 5:33.83 6:12.58 4:13.36 3:28.65 4:58.06 -
39 Brett Wasick Freshman Bolingbrook 4:48.35 5:33.70 6:32.02 4:35.39 5:23.98 -
  Will VanAlstine Senior O'Fallon DNS DNS DNS DNS DNS