April 6, 2019
|
Taylor - Upland, IN
|
Timing: www.crossroadstiming.com

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Doug Hollett SR-4 Cornerstone 4:39.93 4:22.89 3:31.77 3:07.43 3:05.00 4:03.41
2 Derek Miller SO-2 Trine 3:34.25 3:29.38 4:49.72 5:11.63 3:02.60 4:03.46
3 Daniel Gerber SO-2 Taylor 5:02.25 3:39.38 4:54.94 3:02.82 4:23.25 4:03.75
4 Landon Miller SO-2 Indiana Wesleyan 5:07.46 3:00.57 3:37.17 4:28.42 3:51.81 4:04.01
5 Connor White FR-1 Taylor 4:04.61 5:13.10 4:31.52 3:42.60 3:25.48 4:04.61
6 Levi Neuzerling SO-2 Trine 4:17.55 4:29.81 3:40.76 3:33.40 3:23.59 4:05.28
7 Chris Maxon SO-2 Indiana Wesleyan 3:11.83 4:08.39 3:19.21 5:02.50 4:32.99 4:05.93
8 Jared Williams JR-3 Indiana Wesleyan 4:09.18 4:36.32 3:02.57 4:04.25 3:05.04 4:06.71
9 Justin Fleming FR-1 Indiana Tech 4:54.92 4:47.49 4:05.36 4:22.70 4:25.18 4:07.83
10 Vincent Kibunja JR-3 Goshen 4:50.81 3:06.42 3:33.76 3:33.76 5:03.24 4:08.55
11 Samuel Barnard JR-3 Manchester 3:45.00 4:47.50 4:47.50 4:27.50 5:05.00 4:10.00
12 Neil O'Brien SO-2 Trine 4:05.93 4:18.47 3:58.40 3:30.79 3:05.70 4:10.94
13 Daniel Baker JR-3 Manchester 3:51.86 4:22.10 3:44.30 5:07.47 3:09.02 4:12.02
14 Noah Acker SO-2 Trine 3:35.51 3:10.16 4:05.94 5:19.46 4:11.01 4:13.54
15 Matthew Ruppert FR-1 Indiana Wesleyan 3:56.05 3:12.90 4:26.50 3:56.05 5:22.34 4:13.81
16 Shauntis Lewis JR-3 Taylor 4:54.44 4:23.98 3:23.06 3:20.52 3:45.90 4:13.82
17 Luke Smith FR-1 Grace 4:10.97 5:02.19 4:05.85 4:26.34 3:40.24 4:16.09
18 Tyler Lewis JR-3 Cornerstone 4:46.88 5:22.74 4:13.58 4:00.78 5:22.74 4:16.14
19 Liam Elias FR-1 Goshen 3:27.57 3:50.63 2:59.38 3:50.63 4:49.57 4:16.25
20 Garrett McKee SO-2 Indiana Wesleyan 3:18.71 4:20.64 3:49.68 3:47.10 4:05.16 4:18.06
21 Caleb Joy JR-3 Indiana Wesleyan 3:34.49 4:42.50 3:10.95 5:34.81 3:18.80 4:21.57
22 John Marhefka JR-3 Grace 5:30.22 4:03.74 4:06.36 3:24.43 4:08.98 4:22.08
23 Ethan Dubbels SO-2 Indiana Kokomo 4:19.52 4:16.90 4:48.36 3:58.55 3:50.69 4:22.14
24 Trent Sakos SO-2 Trine 4:22.86 3:35.55 4:30.75 4:54.41 4:33.38 4:22.86
25 Trevor Hamilton   Indiana Tech Developmental 5:07.93 3:16.44 4:14.84 3:21.75 5:13.24 4:25.45
26 Jacob Hamilton FR-1 Manchester 5:12.35 4:08.28 4:45.65 4:26.96 4:59.00 4:26.96
27 Justin Contreras SO-2 Bethel (Ind.) 4:16.61 4:51.36 5:39.48 5:44.82 5:15.42 4:27.30
28 Daniel Lampe FR-1 Indiana Wesleyan 3:50.06 4:48.91 4:22.16 3:07.26 3:42.04 4:27.51
29 Peter Simmon FR-1 Grace 3:21.23 3:13.18 5:03.18 3:18.55 4:49.77 4:28.30
30 Logan Fullenkamp FR-1 Indiana Wesleyan 5:35.43 3:53.46 3:50.78 4:20.29 5:40.80 4:28.34
31 Max Burkholder JR-3 Goshen 4:39.09 5:32.76 5:16.66 4:17.62 4:12.25 4:28.35
32 Victor Kiprotich FR-1 Goshen 5:25.60 4:45.24 3:19.13 5:47.13 3:40.66 4:29.09
33 Adam Rood SO-2 Indiana Kokomo 3:30.27 3:57.23 3:08.70 4:43.05 3:54.53 4:29.57
34 Quinton Huggett JR-3 Indiana Wesleyan 5:07.76 3:30.57 4:29.96 4:56.96 4:56.96 4:29.96
35 Travis Carson FR-1 Trine 5:16.28 4:14.10 3:22.74 5:32.50 4:06.00 4:30.32
36 Jay Joiner FR-1 Indiana Tech 4:30.71 5:35.68 5:35.68 3:44.69 5:27.56 4:30.71
37 Aaron Beck SO-2 Indiana Wesleyan 4:39.03 4:39.03 4:49.87 5:35.92 5:33.21 4:30.90
38 Noah Kelsey   Indiana Tech Developmental 4:58.38 5:47.20 3:53.28 3:53.28 4:44.82 4:31.25
39 Brandon Sill FR-1 Trine 4:27.25 4:24.52 3:46.34 4:21.80 3:40.89 4:32.70
40 Connor Wyse FR-1 Goshen 5:00.37 3:41.18 4:30.33 5:49.52 4:52.18 4:33.06
41 John-Tyler Butler SO-2 Manchester 3:16.62 5:22.24 3:27.54 3:27.54 3:41.20 4:33.08
42 Kole Kelley SO-2 Manchester 5:29.61 5:02.14 5:24.11 4:45.66 4:18.19 4:34.67
43 Josh McCallum FR-1 Trine 5:29.62 5:07.65 3:56.23 4:20.95 4:56.66 4:34.68
44 Cameron Kimmell JR-3 Manchester 5:22.16 4:57.38 4:38.11 5:05.64 3:32.02 4:35.35
45 Jordan Fivecoate SO-2 Indiana Kokomo 4:55.61 4:27.99 3:52.07 3:57.60 4:05.88 4:36.27
46 Sam Phillips SO-2 Indiana Kokomo 3:26.86 4:03.69 6:02.70 4:06.53 4:20.70 4:43.36
47 Jeremy Jakes SO-2 Indiana Kokomo 5:06.60 4:17.89 4:09.29 6:01.04 4:09.29 4:46.54
48 TJ Whitmer FR-1 Manchester 5:58.66 5:18.17 3:28.26 5:52.88 3:42.72 4:49.24
49 Tyson Curry   Indiana Tech Developmental 5:29.85 6:10.36 5:18.28 4:37.77 5:32.74 4:49.34
50 Chris Carroll FR-1 Manchester 5:28.36 5:48.70 5:54.51 4:09.90 3:32.13 4:50.58
51 Keyen Taulbee SO-2 Indiana Kokomo 4:24.33 4:06.71 4:33.15 3:54.96 4:59.58 4:53.70
52 Brady Spanfellner   Indiana Tech Developmental 4:45.83 5:12.35 6:08.34 5:59.50 5:38.87 4:54.67
53 Jose Ortiz SR-4 Goshen 4:34.29 3:50.05 5:03.78 6:11.62 3:44.15 4:54.93
54 Jacob Benefiel Junior Unattached 5:33.11 6:02.86 6:08.80 4:27.68 6:17.73 4:57.42
55 Sam Robinson SO-2 Indiana Kokomo 3:48.62 4:45.77 6:19.02 5:09.84 5:48.94 5:00.81
56 Troy Sergey JR-3 Grace Christian University 4:38.68 4:32.49 6:36.34 5:09.64 5:12.74 5:09.64
57 Brandon Roe SO-2 Goshen 6:02.21 4:24.57 6:14.81 6:14.81 4:08.82 5:14.96
58 Ethan Goebel   Indiana Tech Developmental 4:07.33 6:23.67 5:29.77 5:51.96 6:33.18 5:17.08
59 Tyler Long FR-1 Bethel (Ind.) 5:12.98 7:26.61 7:33.65 4:20.23 4:13.20 5:51.66
  Cameron Walton JR-3 Manchester DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Doug Hollett SR-4 Cornerstone 4:03.41
2 Derek Miller SO-2 Trine 4:03.46
3 Daniel Gerber SO-2 Taylor 4:03.75
4 Landon Miller SO-2 Indiana Wesleyan 4:04.01
5 Connor White FR-1 Taylor 4:04.61
6 Levi Neuzerling SO-2 Trine 4:05.28
7 Chris Maxon SO-2 Indiana Wesleyan 4:05.93
8 Jared Williams JR-3 Indiana Wesleyan 4:06.71
9 Justin Fleming FR-1 Indiana Tech 4:07.83
10 Vincent Kibunja JR-3 Goshen 4:08.55
15 Matthew Ruppert FR-1 Indiana Wesleyan 4:13.81
16 Shauntis Lewis JR-3 Taylor 4:13.82
19 Liam Elias FR-1 Goshen 4:16.25
20 Garrett McKee SO-2 Indiana Wesleyan 4:18.06
21 Caleb Joy JR-3 Indiana Wesleyan 4:21.57
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
11 Samuel Barnard JR-3 Manchester 4:10.00
12 Neil O'Brien SO-2 Trine 4:10.94
13 Daniel Baker JR-3 Manchester 4:12.02
14 Noah Acker SO-2 Trine 4:13.54
17 Luke Smith FR-1 Grace 4:16.09
18 Tyler Lewis JR-3 Cornerstone 4:16.14
22 John Marhefka JR-3 Grace 4:22.08
23 Ethan Dubbels SO-2 Indiana Kokomo 4:22.14
24 Trent Sakos SO-2 Trine 4:22.86
25 Trevor Hamilton   Indiana Tech Developmental 4:25.45
34 Quinton Huggett JR-3 Indiana Wesleyan 4:29.96
37 Aaron Beck SO-2 Indiana Wesleyan 4:30.90
39 Brandon Sill FR-1 Trine 4:32.70
44 Cameron Kimmell JR-3 Manchester 4:35.35
  Cameron Walton JR-3 Manchester DNS
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
26 Jacob Hamilton FR-1 Manchester 4:26.96 4:02.94 3:57.60
27 Justin Contreras SO-2 Bethel (Ind.) 4:27.30 5:28.78 4:40.67
28 Daniel Lampe FR-1 Indiana Wesleyan 4:27.51 4:11.46 5:39.74
30 Logan Fullenkamp FR-1 Indiana Wesleyan 4:28.34 4:14.93 3:37.36
31 Max Burkholder JR-3 Goshen 4:28.35 3:07.85 3:26.63
32 Victor Kiprotich FR-1 Goshen 4:29.09 3:08.37 5:12.15
33 Adam Rood SO-2 Indiana Kokomo 4:29.57 3:46.44 4:13.40
40 Connor Wyse FR-1 Goshen 4:33.06 3:49.37 5:49.52
41 John-Tyler Butler SO-2 Manchester 4:33.08 4:38.55 5:27.70
42 Kole Kelley SO-2 Manchester 4:34.67 3:34.25 4:07.21
43 Josh McCallum FR-1 Trine 4:34.68 5:51.59 4:59.41
45 Jordan Fivecoate SO-2 Indiana Kokomo 4:36.27 5:42.58 5:59.16
46 Sam Phillips SO-2 Indiana Kokomo 4:43.36 4:34.86 4:46.20
51 Keyen Taulbee SO-2 Indiana Kokomo 4:53.70 4:39.02 3:46.15
53 Jose Ortiz SR-4 Goshen 4:54.93 3:32.35 6:02.77
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
29 Peter Simmon FR-1 Grace 4:28.30 4:55.13
35 Travis Carson FR-1 Trine 4:30.32 3:09.23
36 Jay Joiner FR-1 Indiana Tech 4:30.71 4:09.06
38 Noah Kelsey   Indiana Tech Developmental 4:31.25 5:28.22
47 Jeremy Jakes SO-2 Indiana Kokomo 4:46.54 4:06.43
48 TJ Whitmer FR-1 Manchester 4:49.24 5:21.06
49 Tyson Curry   Indiana Tech Developmental 4:49.34 4:17.52
50 Chris Carroll FR-1 Manchester 4:50.58 4:36.06
52 Brady Spanfellner   Indiana Tech Developmental 4:54.67 6:23.08
54 Jacob Benefiel Junior Unattached 4:57.42 6:17.73
55 Sam Robinson SO-2 Indiana Kokomo 5:00.81 6:22.03
56 Troy Sergey JR-3 Grace Christian University 5:09.64 5:46.80
57 Brandon Roe SO-2 Goshen 5:14.96 5:27.56
58 Ethan Goebel   Indiana Tech Developmental 5:17.08 3:54.64
59 Tyler Long FR-1 Bethel (Ind.) 5:51.66 6:05.73