March 14-16, 2019
|
Doug Shaw Memorial Stadium - Myrtle Beach, SC

100 Men (Qualifying)

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME WIND
1 Darrian Berkins FR-1 Lock Haven 11.58 10.72 8.69 8.04 3.7
2 Sage Lilly SO-2 Coker 8.03 10.85 9.88 8.90 5.0
3 Faheem Gilbert FR-1 Shawnee State 13.13 10.85 12.59 8.25 3.8
4 Jeffrey McInnis JR-3 Salisbury 8.82 10.88 9.47 12.19 4.6
5 Parker Reed FR-1 Slippery Rock 7.76 10.92 10.71 11.69 4.6
6 Trent Herbert FR-1 Indiana East 11.70 10.93 8.86 13.99 4.0
7 Cameron Graham SO-2 Piedmont 9.33 10.97 9.88 13.50 4.0
8 Alex Spicer   Alfred 11.96 10.97 11.63 9.22 4.5
9 Tyrese Johnson-Fisher FR-1 Coastal Carolina 11.52 10.97 8.12 8.56 3.8
10 Zashon Brown-Flowers FR-1 Lynchburg 11.62 11.06 13.72 9.74 4.6
11 Lee Goings FR-1 UNC-Asheville 13.18 11.07 12.51 8.64 4.5
11 John Ramsey Jr SO-2 Marian (Ind.) 13.95 11.07 9.97 12.96 4.0
13 Brandon Leftwich SO-2 Piedmont 12.62 11.07 11.74 10.63 4.0
14 Denley Joseph FR-1 UNC-Asheville 12.30 11.08 13.85 10.20 2.5
15 Akin Williams FR-1 UNC-Asheville 9.98 11.08 9.87 13.96 1.4
16 Bobby Nevarez FR-1 Lynchburg 12.33 11.10 13.10 11.88 4.6
17 Tyler Howard FR-1 Mount St. Mary's 13.47 11.13 14.25 10.47 5.0
18 Elijah House FR-1 Indiana East 11.80 11.13 13.69 11.69 4.6
19 Nathan Kibbie FR-1 Slippery Rock 10.36 11.14 10.70 7.91 4.0
20 David Dill JR-3 Geneva 8.49 11.16 9.94 13.95 4.6
21 Charles Crayton II FR-1 Marian (Ind.) 11.64 11.19 12.20 13.54 3.8
22 Chis Leby JR-3 Salisbury 9.90 11.24 9.56 11.69 4.1
23 Oluwaseun Onasanya Sophomore WVU Track Club 8.33 11.25 12.15 10.35 3.7
24 Joshua Goslee FR-1 Maryland-Eastern Shore 13.42 11.27 10.60 12.18 3.7
25 Victor Mathuthu SO-2 UNC-Asheville 12.98 11.28 13.99 9.37 4.0
26 Drake Pence SO-2 Wooster 8.13 11.29 13.89 14.23 4.6
27 Justin Fox SR-4 Wooster 9.49 11.29 14.68 11.75 4.6
28 Kristian Coleman FR-1 Wooster 8.25 11.29 9.04 8.70 5.0
29 Davion Sebree FR-1 Coker 13.68 11.30 10.51 11.42 4.5
30 Volaskis Walkins FR-1 Heidelberg 10.64 11.31 8.94 13.35 2.5
31 Adam Hines SO-2 Geneva 8.05 11.33 8.95 10.20 1.4
32 Jonathan Roebuck SO-2 Concord 12.70 11.34 13.04 8.06 4.6
33 Branden Short FR-1 Heidelberg 13.40 11.35 8.29 12.38 3.7
34 Mitch Vleminckx SO-2 Slippery Rock 11.58 11.35 8.18 9.20 4.6
35 Justin Williams SO-2 Salisbury 14.22 11.37 11.94 12.17 4.0
36 Zach Lorance Senior WVU Track Club 9.78 11.37 10.69 8.53 4.6
37 Kionte Cook FR-1 Salem 11.63 11.40 8.10 13.68 3.7
38 Angel Martinez FR-1 Mount St. Mary's 14.39 11.42 10.28 14.51 1.4
39 Hunter Thomas FR-1 Concord 11.68 11.45 11.57 12.83 2.5
40 Henry Kennedy SR-4 Geneva 11.80 11.45 8.36 14.77 4.6
41 Donavon Key Sophomore WVU Track Club 14.43 11.45 9.51 13.74 4.5
42 Trent Patterson FR-1 Shawnee State 12.39 11.47 10.33 8.72 4.5
43 TJ McBryde JR-3 Wisconsin Lutheran 13.56 11.49 12.87 14.48 4.1
44 Timothy Trimboli   Alfred 11.03 11.49 8.51 12.41 4.6
45 Amir Cobbs JR-3 Geneva 9.77 11.49 8.05 12.64 4.6
46 Daniel Williams FR-1 Bluffton 10.47 11.50 10.24 11.04 3.7
47 Noah Paris FR-1 Heidelberg 10.70 11.50 13.92 14.61 3.8
48 Dylan Chirigotis FR-1 Wisconsin Lutheran 11.32 11.55 11.09 13.40 4.5
49 Jaylin Nelson FR-1 Maryland-Eastern Shore 14.92 11.56 10.18 8.44 3.8
50 Papa Dioum   Alfred 15.11 11.62 13.95 11.51 5.0
51 Tyler Webb FR-1 Shawnee State 15.01 11.72 11.96 11.96 5.0
52 Patrick Webb Jr. FR-1 St. Augustine's 11.03 11.73 11.97 13.85 2.5
53 Jamal Fisher FR-1 Concord 10.24 11.77 9.77 12.36 4.1
54 Job Corbett   Pikeville 10.37 11.78 10.96 8.60 5.0
55 Johnny Weihman Freshman WVU Track Club 14.34 11.85 9.60 13.39 3.8
56 Sasha Bornschlegl SR-4 Wisconsin Lutheran 9.44 11.94 10.15 10.03 4.1
57 Dimitri Pennick FR-1 Heidelberg 11.87 11.99 14.15 15.11 5.0
58 NeAngelo Lake SO-2 Maryland-Eastern Shore 10.95 12.03 12.39 13.48 4.1
59 Brian Wilson FR-1 St. Augustine's 10.23 12.03 13.48 9.75 1.4
60 Dante Woodard FR-1 Saint Leo 10.23 12.17 11.32 9.74 3.8
61 Deante Bryan JR-3 Swarthmore 15.47 12.47 10.10 14.34 3.7
62 Garrett Lischke JR-3 Saint Leo 11.74 12.62 13.76 9.34 5.0
  Adil Belgaumi JR-3 Swarthmore FS FS FS FS -
  Ovonnie Baker Sophomore Fast World DNS DNS DNS DNS -
  richard brown   Unattached DNS DNS DNS DNS -
  Deondre Little FR-1 Hampton DNS DNS DNS DNS -
  Tarell Branch FR-1 Hampton DNS DNS DNS DNS -
  Andrew Sands JR-3 Saint Leo DNS DNS DNS DNS -
  Shemron Ross SR-4 Wisconsin Lutheran DNS DNS DNS DNS -
  Courtney Bingham SR-4 Beloit DNS DNS DNS DNS -
  Jason Dormon SR-4 Beloit DNS DNS DNS DNS -
  Ellis Lewis SO-2 Beloit DNS DNS DNS DNS -
  Xavier Haynes JR-3 Beloit DNS DNS DNS DNS -
  Jean-Baptiste Robert SO-2 Swarthmore DNS DNS DNS DNS -
  Camryn Pollard SO-2 Wooster DNS DNS DNS DNS -
  Saul McCoy   Alfred DNS DNS DNS DNS -
100 Men (Qualifying) Section 1
W: 4.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
6 Trent Herbert FR-1 Indiana East 9.40 7.87 10.93 9.62 11.04
7 Cameron Graham SO-2 Piedmont 9.77 12.84 10.97 9.99 10.97
11 John Ramsey Jr SO-2 Marian (Ind.) 13.62 8.64 11.07 14.40 11.85
13 Brandon Leftwich SO-2 Piedmont 11.85 11.30 11.07 9.08 11.52
19 Nathan Kibbie FR-1 Slippery Rock 8.14 11.70 11.14 14.04 8.14
25 Victor Mathuthu SO-2 UNC-Asheville 14.33 12.75 11.28 12.98 13.65
35 Justin Williams SO-2 Salisbury 11.03 8.76 11.37 10.92 13.31
  Jason Dormon SR-4 Beloit DNS DNS DNS DNS DNS
100 Men (Qualifying) Section 2
W: 4.6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
4 Jeffrey McInnis JR-3 Salisbury 9.47 10.88 7.73 10.56
5 Parker Reed FR-1 Slippery Rock 14.20 10.92 11.36 11.69
18 Elijah House FR-1 Indiana East 12.91 11.13 8.02 10.47
20 David Dill JR-3 Geneva 11.39 11.16 14.40 11.72
26 Drake Pence SO-2 Wooster 11.41 11.29 11.41 10.39
27 Justin Fox SR-4 Wooster 12.76 11.29 11.52 8.92
44 Timothy Trimboli   Alfred 8.28 11.49 9.66 10.57
  Andrew Sands JR-3 Saint Leo DNS DNS DNS DNS
100 Men (Qualifying) Section 3
W: 4.6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
10 Zashon Brown-Flowers FR-1 Lynchburg 11.06 9.85 7.97 13.83 12.50 8.74 8.63
16 Bobby Nevarez FR-1 Lynchburg 11.10 9.33 11.55 9.88 8.66 10.44 8.77
32 Jonathan Roebuck SO-2 Concord 11.34 9.64 9.53 12.25 12.36 10.32 8.06
34 Mitch Vleminckx SO-2 Slippery Rock 11.35 8.18 13.62 8.97 11.35 14.19 8.52
36 Zach Lorance Senior WVU Track Club 11.37 9.44 12.97 9.78 9.21 8.87 10.69
40 Henry Kennedy SR-4 Geneva 11.45 12.48 11.57 14.77 11.57 14.09 14.32
45 Amir Cobbs JR-3 Geneva 11.49 10.12 10.57 13.79 12.18 11.61 13.45
  Adil Belgaumi JR-3 Swarthmore FS FS FS FS FS FS FS
100 Men (Qualifying) Section 4
W: 4.1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
22 Chis Leby JR-3 Salisbury 9.11 11.24
43 TJ McBryde JR-3 Wisconsin Lutheran 9.66 11.49
53 Jamal Fisher FR-1 Concord 11.42 11.77
56 Sasha Bornschlegl SR-4 Wisconsin Lutheran 11.94 11.94
58 NeAngelo Lake SO-2 Maryland-Eastern Shore 9.51 12.03
  Camryn Pollard SO-2 Wooster DNS DNS
  Ellis Lewis SO-2 Beloit DNS DNS
  Courtney Bingham SR-4 Beloit DNS DNS
100 Men (Qualifying) Section 5
W: 5.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Sage Lilly SO-2 Coker 7.60 10.85 12.16 11.18
17 Tyler Howard FR-1 Mount St. Mary's 8.57 11.13 7.80 10.24
28 Kristian Coleman FR-1 Wooster 10.50 11.29 9.83 14.34
50 Papa Dioum   Alfred 14.65 11.62 14.76 13.02
51 Tyler Webb FR-1 Shawnee State 8.91 11.72 10.55 14.89
54 Job Corbett   Pikeville 13.67 11.78 9.78 10.25
57 Dimitri Pennick FR-1 Heidelberg 15.47 11.99 13.91 11.39
62 Garrett Lischke JR-3 Saint Leo 16.16 12.62 12.75 9.72
100 Men (Qualifying) Section 6
W: 3.7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Darrian Berkins FR-1 Lock Haven 10.72 13.40 8.15 11.90
23 Oluwaseun Onasanya Sophomore WVU Track Club 11.25 9.57 14.63 9.34
24 Joshua Goslee FR-1 Maryland-Eastern Shore 11.27 9.92 12.96 11.16
33 Branden Short FR-1 Heidelberg 11.35 8.40 8.29 10.56
37 Kionte Cook FR-1 Salem 11.40 9.58 9.12 11.86
46 Daniel Williams FR-1 Bluffton 11.50 9.20 9.09 13.57
61 Deante Bryan JR-3 Swarthmore 12.47 11.23 12.72 11.48
100 Men (Qualifying) Section 7
W: 3.8
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Faheem Gilbert FR-1 Shawnee State 10.85
9 Tyrese Johnson-Fisher FR-1 Coastal Carolina 10.97
21 Charles Crayton II FR-1 Marian (Ind.) 11.19
47 Noah Paris FR-1 Heidelberg 11.50
49 Jaylin Nelson FR-1 Maryland-Eastern Shore 11.56
55 Johnny Weihman Freshman WVU Track Club 11.85
60 Dante Woodard FR-1 Saint Leo 12.17
  Tarell Branch FR-1 Hampton DNS
100 Men (Qualifying) Section 8
W: 4.5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
8 Alex Spicer   Alfred 10.97 14.27
11 Lee Goings FR-1 UNC-Asheville 11.07 10.41
29 Davion Sebree FR-1 Coker 11.30 11.30
41 Donavon Key Sophomore WVU Track Club 11.45 13.97
42 Trent Patterson FR-1 Shawnee State 11.47 11.82
48 Dylan Chirigotis FR-1 Wisconsin Lutheran 11.55 11.32
  Xavier Haynes JR-3 Beloit DNS DNS
100 Men (Qualifying) Section 9
W: 1.4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
15 Akin Williams FR-1 UNC-Asheville 11.08 8.98 12.08
31 Adam Hines SO-2 Geneva 11.33 13.26 12.81
38 Angel Martinez FR-1 Mount St. Mary's 11.42 10.05 13.59
59 Brian Wilson FR-1 St. Augustine's 12.03 10.11 11.31
  Saul McCoy   Alfred DNS DNS DNS
  Jean-Baptiste Robert SO-2 Swarthmore DNS DNS DNS
  richard brown   Unattached DNS DNS DNS
100 Men (Qualifying) Section 10
W: 2.5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
14 Denley Joseph FR-1 UNC-Asheville 8.09 12.86 11.08 10.97
30 Volaskis Walkins FR-1 Heidelberg 8.15 10.86 11.31 10.75
39 Hunter Thomas FR-1 Concord 10.88 14.09 11.45 12.03
52 Patrick Webb Jr. FR-1 St. Augustine's 15.02 14.55 11.73 9.27
  Shemron Ross SR-4 Wisconsin Lutheran DNS DNS DNS DNS
  Deondre Little FR-1 Hampton DNS DNS DNS DNS
  Ovonnie Baker Sophomore Fast World DNS DNS DNS DNS