March 14-16, 2019
|
Doug Shaw Memorial Stadium - Myrtle Beach, SC

800 Men (Open)

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Adam Gasaway FR-1 Marian (Ind.) 2:27.61 1:59.04 2:08.57
2 Caleb Schaelchlin FR-1 Geneva 1:39.58 1:59.97 1:52.78
3 Darius Smith FR-1 Piedmont 2:36.63 2:00.48 2:04.10
4 Kyle McDowell FR-1 Olivet 2:36.04 2:01.90 1:54.59
5 Alex Dickson FR-1 Slippery Rock 1:46.14 2:01.99 2:31.27
6 Tedric Shannon JR-3 Mount Olive 2:33.91 2:02.15 2:31.47
7 John Duarte FR-1 Swarthmore 1:57.40 2:02.29 2:23.08
8 Omar Brown FR-1 St. Augustine's 1:45.29 2:02.43 1:52.64
9 Gregory Matthews SO-2 St. Augustine's 2:32.30 2:02.82 2:22.48
10 Charles Sandberg JR-3 Beloit 2:21.43 2:02.98 1:34.70
11 Ethan Dorow SR-4 Colgate 1:39.76 2:03.16 2:37.65
12 John Griner FR-1 Oglethorpe 2:27.92 2:03.26 2:21.75
13 Mitch Luken FR-1 Heidelberg 1:38.73 2:03.41 1:39.97
14 Dustin Reynolds JR-3 Indiana East 2:03.48 2:03.48 2:35.59
15 Connor Cahill JR-3 Lynchburg 2:12.41 2:03.74 2:29.73
16 Andrew Hawk SO-2 Lynchburg 1:28.03 2:03.98 1:56.55
17 Isaiah Harris FR-1 Salem 1:43.00 2:04.09 2:10.30
18 Corey Young JR-3 Salisbury 1:39.42 2:04.27 1:59.30
19 Tanner Schlater SO-2 Slippery Rock 1:51.90 2:04.33 1:54.39
20 Mason Lamb FR-1 Saint Leo 2:02.02 2:04.51 2:08.25
21 Mauricio Penn SO-2 Beloit 1:53.32 2:04.52 2:10.75
22 Finlay McIsaac FR-1 Wheaton (Mass.) 1:56.10 2:04.83 2:18.57
23 Hunter Greenman FR-1 Heidelberg 2:34.05 2:05.24 2:22.78
24 Jonathan Schuldt SR-4 Colgate 2:31.30 2:06.08 1:33.30
25 Blanton Gillespie SR-4 UNC-Asheville 2:17.73 2:06.35 2:31.62
26 Chance Klipstine FR-1 Indiana East 2:24.07 2:06.37 2:19.01
27 Ryan Wolf   Pikeville 2:26.22 2:08.26 1:40.05
28 Xavier Slaughter FR-1 Shawnee State 2:10.92 2:08.35 2:34.02
29 Jeremy Halbrook FR-1 Piedmont 2:32.90 2:08.48 1:44.07
30 Salvador Campos SO-2 Indiana East 1:57.54 2:09.16 2:22.08
31 Thomas Hoggard SO-2 Shawnee State 2:19.94 2:09.57 1:52.73
32 Liam Lemery   Ottawa Lions 2:33.07 2:09.72 2:35.67
33 Jack Clemens FR-1 UNC-Asheville 2:31.28 2:10.41 1:56.07
34 Jonathan Snyder SO-2 Slippery Rock 2:48.48 2:10.60 2:02.77
35 Aedan Pettit JR-3 Wooster 2:18.49 2:10.65 2:09.35
36 Cole Elrod FR-1 Piedmont 2:43.61 2:11.94 2:04.03
37 Brady Stuck SR-4 Wisconsin Lutheran 1:50.17 2:12.73 1:43.53
38 Riley Griffith SO-2 Concord 2:30.35 2:13.05 1:33.14
39 Josh Van Der Lan   Ottawa Lions 2:39.68 2:13.06 2:21.05
40 Andrew Taylor   Ottawa Lions 1:58.66 2:13.32 1:55.99
41 Grant Schroeder FR-1 Wisconsin Lutheran 1:41.61 2:13.69 1:48.29
42 Austin Hernandez FR-1 Bluffton 2:39.83 2:14.31 1:44.77
43 Nate Jeffries JR-3 Colgate 2:06.71 2:14.79 1:57.27
44 Keaton McGrath   Ottawa Lions 1:51.06 2:15.43 1:40.22
45 Brandon Cruz SO-2 Saint Leo 2:29.97 2:16.33 2:20.42
46 Brett Strickland FR-1 Concord 2:05.55 2:16.46 2:43.76
47 Vignesh Sivashankar   WVU Track Club 2:31.51 2:20.28 2:44.13
48 Aaron Holzmueller FR-1 Beloit 2:19.15 3:15.98 2:48.55
  Isaiah Gold FR-1 Coker DNS DNS DNS
  Andrew Domencic SR-4 Geneva DNS DNS DNS
  Tyler Peck SO-2 Olivet DNS DNS DNS
  Brandon Bell FR-1 Olivet DNS DNS DNS
  Conor McCabe   Unattached DNS DNS DNS
800 Men (Open) Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Adam Gasaway FR-1 Marian (Ind.) 1:59.04 1:23.33
2 Caleb Schaelchlin FR-1 Geneva 1:59.97 2:03.57
4 Kyle McDowell FR-1 Olivet 2:01.90 2:26.28
5 Alex Dickson FR-1 Slippery Rock 2:01.99 1:44.92
6 Tedric Shannon JR-3 Mount Olive 2:02.15 2:14.37
11 Ethan Dorow SR-4 Colgate 2:03.16 1:31.14
12 John Griner FR-1 Oglethorpe 2:03.26 2:19.29
14 Dustin Reynolds JR-3 Indiana East 2:03.48 2:25.71
21 Mauricio Penn SO-2 Beloit 2:04.52 1:54.56
25 Blanton Gillespie SR-4 UNC-Asheville 2:06.35 2:01.30
800 Men (Open) Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Darius Smith FR-1 Piedmont 2:00.48
9 Gregory Matthews SO-2 St. Augustine's 2:02.82
10 Charles Sandberg JR-3 Beloit 2:02.98
16 Andrew Hawk SO-2 Lynchburg 2:03.98
24 Jonathan Schuldt SR-4 Colgate 2:06.08
26 Chance Klipstine FR-1 Indiana East 2:06.37
29 Jeremy Halbrook FR-1 Piedmont 2:08.48
33 Jack Clemens FR-1 UNC-Asheville 2:10.41
35 Aedan Pettit JR-3 Wooster 2:10.65
  Tyler Peck SO-2 Olivet DNS
800 Men (Open) Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
7 John Duarte FR-1 Swarthmore 2:25.53 2:02.29
17 Isaiah Harris FR-1 Salem 2:12.78 2:04.09
18 Corey Young JR-3 Salisbury 2:04.27 2:04.27
19 Tanner Schlater SO-2 Slippery Rock 2:03.09 2:04.33
20 Mason Lamb FR-1 Saint Leo 1:49.57 2:04.51
22 Finlay McIsaac FR-1 Wheaton (Mass.) 2:38.54 2:04.83
23 Hunter Greenman FR-1 Heidelberg 2:31.54 2:05.24
30 Salvador Campos SO-2 Indiana East 2:31.12 2:09.16
36 Cole Elrod FR-1 Piedmont 2:33.05 2:11.94
  Isaiah Gold FR-1 Coker DNS DNS
  Andrew Domencic SR-4 Geneva DNS DNS
800 Men (Open) Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
8 Omar Brown FR-1 St. Augustine's 2:31.82 2:02.43
13 Mitch Luken FR-1 Heidelberg 2:26.86 2:03.41
15 Connor Cahill JR-3 Lynchburg 2:07.46 2:03.74
27 Ryan Wolf   Pikeville 2:36.48 2:08.26
28 Xavier Slaughter FR-1 Shawnee State 2:08.35 2:08.35
31 Thomas Hoggard SO-2 Shawnee State 1:41.07 2:09.57
34 Jonathan Snyder SO-2 Slippery Rock 2:19.75 2:10.60
38 Riley Griffith SO-2 Concord 2:10.39 2:13.05
41 Grant Schroeder FR-1 Wisconsin Lutheran 2:41.77 2:13.69
42 Austin Hernandez FR-1 Bluffton 2:29.09 2:14.31
45 Brandon Cruz SO-2 Saint Leo 2:31.33 2:16.33
800 Men (Open) Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
32 Liam Lemery   Ottawa Lions 2:09.72
37 Brady Stuck SR-4 Wisconsin Lutheran 2:12.73
39 Josh Van Der Lan   Ottawa Lions 2:13.06
40 Andrew Taylor   Ottawa Lions 2:13.32
43 Nate Jeffries JR-3 Colgate 2:14.79
44 Keaton McGrath   Ottawa Lions 2:15.43
46 Brett Strickland FR-1 Concord 2:16.46
47 Vignesh Sivashankar   WVU Track Club 2:20.28
48 Aaron Holzmueller FR-1 Beloit 3:15.98
  Brandon Bell FR-1 Olivet DNS
  Conor McCabe   Unattached DNS