April 23, 2019
|
Lewis University - Romeoville, IL
|
Timing: Bob Geiger

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Joshua English FR-1 Illinois-Chicago 1:55.75 1:58.07 1:49.97 1:58.07
2 Kenny Wallace SO-2 Loyola (Ill.) 1:56.36 1:37.75 2:18.47 1:31.93
3 Elliot Kim FR-1 Wheaton (Ill.) 1:58.48 1:51.38 2:18.63 1:50.19
4 Andrew Daghfal SR-4 Wheaton (Ill.) 1:59.43 1:27.19 2:00.63 1:39.13
5 Zachary Rice JR-3 Olivet Nazarene 1:59.65 2:27.17 1:32.13 2:06.83
6 Noah Brase SR-4 Wheaton (Ill.) 1:59.70 2:26.04 1:40.55 1:47.73
7 David Dischinger JR-3 Wheaton (Ill.) 2:00.14 2:24.17 1:25.30 1:32.51
8 Andrew Van Os SR-4 Wheaton (Ill.) 2:00.40 1:39.94 2:31.71 2:25.69
9 Aleks Nosewicz JR-3 Wheaton (Ill.) 2:01.22 2:31.53 1:56.38 2:16.98
10 Charlie Schafer FR-1 Illinois-Chicago 2:03.12 2:40.06 2:11.74 1:28.65
11 Grant Adams SO-2 Wheaton (Ill.) 2:03.51 2:04.75 2:38.10 2:39.33
12 John Richardson SR-4 Olivet Nazarene 2:04.17 2:25.28 2:36.46 1:39.34
13 Jason Koehler FR-1 Wheaton (Ill.) 2:04.87 2:39.84 2:06.12 1:58.63
14 Daniel Bennett SR-4 Olivet Nazarene 2:04.89 2:34.87 2:41.11 2:07.39
15 Ryan Skowronski FR-1 Olivet Nazarene 2:05.44 1:39.10 2:12.97 2:41.82
16 Elihu Young FR-1 St. Francis (Ill.) 2:06.36 1:32.25 2:01.31 1:28.46
17 Thomas Everest FR-1 Wheaton (Ill.) 2:07.10 2:45.23 2:35.07 1:35.33
18 Ethan Bert FR-1 Wheaton (Ill.) 2:08.22 2:46.69 1:36.17 1:55.40
19 Sirlaurence King JR-3 Illinois-Chicago 2:08.88 2:24.35 1:36.66 2:25.64
20 Michael Lewis SR-4 Olivet Nazarene 2:10.94 2:00.47 2:31.89 1:43.45
21 Seth Ernest FR-1 Olivet Nazarene 2:11.05 2:04.50 2:33.33 1:46.15
22 Francisco Rodriguez JR-3 Robert Morris (Ill.) 2:12.52 1:38.07 1:55.30 1:43.37
23 Zach Dutkiewicz SO-2 St. Xavier 2:13.27 1:59.95 2:22.60 1:49.29
24 Ernan Cruz FR-1 Robert Morris (Ill.) 2:14.29 2:10.27 2:08.92 2:45.18
25 Grant Bradman JR-3 Judson 2:14.74 2:41.69 1:55.88 2:49.78
26 Liam Paschen SO-2 Olivet Nazarene 2:18.02 1:57.32 2:51.15 2:52.53
27 Ed Rhyne Senior Explosion Track Club 2:20.90 1:58.36 2:46.27 2:09.63
28 Lucio Barboza JR-3 St. Xavier 2:22.24 2:13.71 1:53.80 1:49.53
29 Elijaha Kieffer   Robert Morris (Ill.) 2:23.41 1:53.30 2:37.76 2:54.96
30 Ricardo Salas   Robert Morris (Ill.) 2:32.98 2:19.22 2:14.63 2:31.45
31 Kyle Sieb JR-3 Judson 2:42.43 3:06.80 1:58.58 3:24.67
  Martin Skucas SO-2 Illinois-Chicago DNF DNF DNF DNF
  Maximilian O'Meara JR-3 Loyola (Ill.) DNS DNS DNS DNS
  Sam Penzenstadler   Unattached DNS DNS DNS DNS
  Jordan VanBarriger Freshman Unattached DNS DNS DNS DNS
  Joseph Sipiorski SR-4 Judson DNS DNS DNS DNS
  Miles Kanipe SO-2 Loyola (Ill.) DNS DNS DNS DNS
  Trevor White JR-3 McKendree DNS DNS DNS DNS
  Oscar Rodriguez SO-2 St. Xavier DNS DNS DNS DNS
  Anthony Pena FR-1 Lewis DNS DNS DNS DNS
  Paul Lesley SO-2 Illinois-Chicago DNS DNS DNS DNS
  Cody Workman SO-2 Judson DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
19 Sirlaurence King JR-3 Illinois-Chicago 2:08.88 2:08.88
24 Ernan Cruz FR-1 Robert Morris (Ill.) 2:50.55 2:14.29
28 Lucio Barboza JR-3 St. Xavier 1:40.99 2:22.24
30 Ricardo Salas   Robert Morris (Ill.) 2:42.16 2:32.98
31 Kyle Sieb JR-3 Judson 3:06.80 2:42.43
  Cody Workman SO-2 Judson DNS DNS
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
18 Ethan Bert FR-1 Wheaton (Ill.) 2:18.48 2:15.92 2:30.02 2:08.22 2:40.28 1:40.02 2:00.53
20 Michael Lewis SR-4 Olivet Nazarene 1:39.52 2:25.35 1:43.45 2:10.94 2:35.82 1:53.92 1:49.99
22 Francisco Rodriguez JR-3 Robert Morris (Ill.) 2:44.33 1:42.04 2:52.28 2:12.52 2:01.92 1:50.00 1:38.07
23 Zach Dutkiewicz SO-2 St. Xavier 2:35.93 2:14.61 2:26.60 2:13.27 2:25.27 1:46.62 1:37.29
25 Grant Bradman JR-3 Judson 1:38.36 2:52.47 1:55.88 2:14.74 1:38.36 2:21.48 2:33.61
26 Liam Paschen SO-2 Olivet Nazarene 2:08.36 2:19.40 1:58.70 2:18.02 2:38.73 2:11.12 1:57.32
27 Ed Rhyne Senior Explosion Track Club 2:01.18 1:55.54 2:23.72 2:20.90 1:56.95 2:42.04 2:15.27
29 Elijaha Kieffer   Robert Morris (Ill.) 2:49.23 2:20.55 2:52.10 2:23.41 2:00.47 2:34.89 2:49.23
  Oscar Rodriguez SO-2 St. Xavier DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
4 Andrew Daghfal SR-4 Wheaton (Ill.) 1:59.43
9 Aleks Nosewicz JR-3 Wheaton (Ill.) 2:01.22
12 John Richardson SR-4 Olivet Nazarene 2:04.17
13 Jason Koehler FR-1 Wheaton (Ill.) 2:04.87
14 Daniel Bennett SR-4 Olivet Nazarene 2:04.89
17 Thomas Everest FR-1 Wheaton (Ill.) 2:07.10
21 Seth Ernest FR-1 Olivet Nazarene 2:11.05
  Anthony Pena FR-1 Lewis DNS
  Maximilian O'Meara JR-3 Loyola (Ill.) DNS
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
5 Zachary Rice JR-3 Olivet Nazarene 2:24.78 1:29.74 1:59.65
7 David Dischinger JR-3 Wheaton (Ill.) 1:42.12 1:38.52 2:00.14
8 Andrew Van Os SR-4 Wheaton (Ill.) 1:50.77 2:25.69 2:00.40
10 Charlie Schafer FR-1 Illinois-Chicago 1:27.42 2:03.12 2:03.12
15 Ryan Skowronski FR-1 Olivet Nazarene 1:27.81 1:49.14 2:05.44
  Joseph Sipiorski SR-4 Judson DNS DNS DNS
  Paul Lesley SO-2 Illinois-Chicago DNS DNS DNS
  Miles Kanipe SO-2 Loyola (Ill.) DNS DNS DNS
  Jordan VanBarriger Freshman Unattached DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Joshua English FR-1 Illinois-Chicago 1:55.75 1:47.65 2:14.27 2:17.75 1:26.82
2 Kenny Wallace SO-2 Loyola (Ill.) 1:56.36 2:09.16 1:37.75 1:30.76 1:56.36
3 Elliot Kim FR-1 Wheaton (Ill.) 1:58.48 2:22.18 2:28.10 2:05.59 1:47.82
6 Noah Brase SR-4 Wheaton (Ill.) 1:59.70 2:27.24 2:14.07 1:50.13 2:05.69
11 Grant Adams SO-2 Wheaton (Ill.) 2:03.51 1:31.40 2:05.98 2:28.22 2:13.39
16 Elihu Young FR-1 St. Francis (Ill.) 2:06.36 1:41.09 1:46.15 2:19.00 1:38.56
  Martin Skucas SO-2 Illinois-Chicago DNF DNF DNF DNF DNF
  Trevor White JR-3 McKendree DNS DNS DNS DNS DNS
  Sam Penzenstadler   Unattached DNS DNS DNS DNS DNS