April 19-20, 2019
|
Northwestern (IA) - Orange City, IA

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Morgan Lawler SO-2 South Dakota 4:51.70 4:45.87
2 Patty Jo English FR-1 Augustana (S.D.) 4:51.81 4:57.65
3 Annechiena Knevelbaard SR-4 Dordt 4:55.39 6:00.38
4 Haylee Waterfall FR-1 Augustana (S.D.) 4:56.07 4:05.74
5 Meagan Schenk JR-3 Augustana (S.D.) 4:56.70 5:17.47
6 Kassidy De Jong SR-4 Northwestern (Iowa) 4:58.05 4:07.39
7 Hailey Pullman SO-2 Dordt 4:58.62 5:37.44
8 Laura Nelson SO-2 South Dakota 5:04.44 4:58.36
9 Katie Bosch   Unattached 5:07.10 5:34.74
10 Sarah Wensink SR-4 Dordt 5:08.69 4:53.26
11 Tiana Schroeder FR-1 Dordt 5:12.21 6:11.53
12 Emalee Fundermann SO-2 Morningside 5:12.74 6:30.93
13 Macie Moore FR-1 Morningside 5:12.88 5:25.40
14 Anna Teigland SO-2 Northwestern (Iowa) 5:12.96 5:12.96
15 Elise Emmick FR-1 South Dakota St. 5:13.59 4:14.01
16 Autumn Muilenburg FR-1 Northwestern (Iowa) 5:14.59 4:17.97
17 Samantha Blum SO-2 Northwestern (Iowa) 5:14.87 5:05.43
18 McKenna Rogers JR-3 Dakota Wesleyan 5:15.50 4:18.71
19 Samantha Dowling SO-2 Northwestern (Iowa) 5:18.63 4:05.35
20 Rachel Barkema FR-1 Morningside 5:23.56 5:13.86
21 Olivia Vande Polder SR-4 Dordt 5:25.19 6:26.98
22 Anne Kennedy FR-1 Augustana (S.D.) 5:30.50 3:54.66
23 Jaycee Vander Berg SR-4 Northwestern (Iowa) 5:30.86 4:51.16
24 Mallory Aughenbaugh SO-2 Dakota State 5:32.38 6:38.86
25 Abby Schotter SO-2 SW Minnesota St. 5:33.40 5:26.74
26 Allison Howard JR-3 South Dakota 5:35.67 5:52.46
27 Tara Tilstra SR-4 Dordt 5:38.17 4:20.39
28 Cassidy Rodman JR-3 Northwestern (Iowa) 5:39.85 7:21.81
29 Macey Claussen JR-3 Dakota Wesleyan 5:59.86 5:23.88
30 Mary Kate Postma FR-1 Dordt 6:08.02 5:27.54
31 Lyndsay Pruss SO-2 Dakota State 6:26.39 7:59.13
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
21 Olivia Vande Polder SR-4 Dordt 5:08.93 3:50.89 5:25.19 4:49.42
22 Anne Kennedy FR-1 Augustana (S.D.) 5:27.20 5:43.72 5:30.50 6:10.16
23 Jaycee Vander Berg SR-4 Northwestern (Iowa) 5:01.09 4:08.15 5:30.86 5:40.79
24 Mallory Aughenbaugh SO-2 Dakota State 4:35.88 5:12.44 5:32.38 4:55.82
25 Abby Schotter SO-2 SW Minnesota St. 4:50.06 5:00.06 5:33.40 5:23.40
26 Allison Howard JR-3 South Dakota 7:16.38 4:58.75 5:35.67 7:02.95
27 Tara Tilstra SR-4 Dordt 4:17.01 6:35.66 5:38.17 4:57.59
28 Cassidy Rodman JR-3 Northwestern (Iowa) 4:42.08 4:18.29 5:39.85 6:58.02
29 Macey Claussen JR-3 Dakota Wesleyan 6:25.05 4:19.10 5:59.86 6:50.24
30 Mary Kate Postma FR-1 Dordt 5:42.26 5:31.22 6:08.02 6:44.83
31 Lyndsay Pruss SO-2 Dakota State 6:53.44 5:43.89 6:26.39 8:06.86
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
11 Tiana Schroeder FR-1 Dordt 5:21.58 5:55.92 5:12.21 6:11.53 5:59.05
13 Macie Moore FR-1 Morningside 5:28.53 4:04.05 5:12.88 6:31.10 6:31.10
14 Anna Teigland SO-2 Northwestern (Iowa) 4:32.28 4:32.28 5:12.96 4:13.50 4:32.28
15 Elise Emmick FR-1 South Dakota St. 6:28.86 4:07.74 5:13.59 3:58.33 4:10.88
16 Autumn Muilenburg FR-1 Northwestern (Iowa) 3:46.51 5:17.74 5:14.59 5:14.59 6:23.80
17 Samantha Blum SO-2 Northwestern (Iowa) 5:08.58 6:46.19 5:14.87 5:36.91 5:40.06
18 McKenna Rogers JR-3 Dakota Wesleyan 6:24.91 6:05.98 5:15.50 4:09.25 5:06.04
19 Samantha Dowling SO-2 Northwestern (Iowa) 6:54.22 6:19.17 5:18.63 6:38.29 5:56.87
20 Rachel Barkema FR-1 Morningside 4:35.03 4:12.38 5:23.56 6:25.04 4:22.09
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Morgan Lawler SO-2 South Dakota 4:51.70
2 Patty Jo English FR-1 Augustana (S.D.) 4:51.81
3 Annechiena Knevelbaard SR-4 Dordt 4:55.39
4 Haylee Waterfall FR-1 Augustana (S.D.) 4:56.07
5 Meagan Schenk JR-3 Augustana (S.D.) 4:56.70
6 Kassidy De Jong SR-4 Northwestern (Iowa) 4:58.05
7 Hailey Pullman SO-2 Dordt 4:58.62
8 Laura Nelson SO-2 South Dakota 5:04.44
9 Katie Bosch   Unattached 5:07.10
10 Sarah Wensink SR-4 Dordt 5:08.69
12 Emalee Fundermann SO-2 Morningside 5:12.74