April 13-14, 2019
|
Bucknell - Lewisburg, PA

Men 1500m Run Invite

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Daniel Wallis SR-4 Queens (N.C.) 3:43.81
2 Colin Abert SR-4 Penn State 3:44.72
3 Drew Maher FR-1 Penn State 3:44.88
4 Aidan Tooker JR-3 Syracuse 3:45.65
5 James Abrahams SO-2 Penn State 3:45.71
6 Jacob Stupak JR-3 Bucknell 3:45.80
7 Felix Wammetsberger JR-3 Queens (N.C.) 3:45.99
8 Nate Sloan SR-4 Pittsburgh 3:46.13
9 Owen Wing SO-2 Penn State 3:46.18
10 Brandon Hontz SO-2 Penn State 3:46.54
11 Corey Wefing SR-4 Edinboro 3:46.84
12 Michael Phillips FR-1 Syracuse 3:47.52
13 Isaiah Claiborne FR-1 Penn State 3:47.88
14 Kristian Holm Jensen SO-2 Temple 3:48.02
15 Nathan Henderson SO-2 Syracuse 3:48.50
16 Noah Beveridge FR-1 Syracuse 3:48.76
17 Mikey Singer SR-4 Army West Point 3:48.94
18 Noah Falasco SO-2 RPI 3:49.04
19 Sean Peterson SO-2 Youngstown St. 3:49.16
20 Sean Brown SO-2 Lehigh 3:49.24
21 John Walker JR-3 St. Joseph's (Pa.) 3:49.37
22 Dominic Stroh SR-4 Shippensburg 3:49.73
23 Evans Kibet JR-3 Siena 3:50.16
24 Sean McAneny JR-3 SUNY Geneseo 3:50.22
25 Keagan Smith JR-3 Army West Point 3:50.52
26 Matthew Scrape FR-1 Syracuse 3:51.16
27 Ryan Dunn SR-4 Wright State 3:51.16
28 Louis DiLaurenzio FR-1 Monmouth 3:51.71
29 Seb Anthony FR-1 Queens (N.C.) 3:51.79
30 Josiah Ottolini JR-3 Roberts Wesleyan 3:52.07
31 Jonathon Groendyk FR-1 Grand Valley St. 3:52.14
32 Collin Crilly SR-4 St. Joseph's (Pa.) 3:52.36
33 Evan Addison FR-1 Pittsburgh 3:52.44
34 Billy McDevitt SR-4 Penn State 3:52.49
35 Daniel Mazzei SO-2 Army West Point 3:52.72
36 Benjamin Finnigan SR-4 Mount St. Mary's 3:52.76
37 Evan Yukevich JR-3 Carnegie Mellon 3:52.81
38 Malual Mu FR-1 Unattached 3:52.93
39 Clayton Sayen FR-1 Michigan Tech 3:53.33
40 Drew Glick JR-3 Pittsburgh 3:53.73
41 Justin VanEpps SR-4 Buffalo 3:54.10
42 Xavier Stephens JR-3 Point Park 3:54.13
43 Ryan Rafferty JR-3 Monmouth 3:54.38
44 Brendan McGill JR-3 Bucknell 3:54.42
45 Chase Clark FR-1 Northwood (Mich.) 3:54.65
46 Samuel Knee-Robinson SR-4 Duquesne 3:54.66
47 Joe Renner JR-3 Grand Valley St. 3:54.95
48 Alexander Fitch JR-3 Misericordia 3:55.11
49 Remy Binns   Unattached 3:55.20
50 Alex Mocarski FR-1 Cornell 3:55.42
51 Owen Chase FR-1 Bucknell 3:55.95
52 Cooper Baird SR-4 Washington and Lee 3:56.36
53 Elijah Claiborne FR-1 Penn State 3:56.65
54 Scott Pourshalchi SR-4 Johns Hopkins 3:56.91
55 Ryan Barton FR-1 Penn State 3:57.07
56 Luke Holtzman SR-4 SUNY Geneseo 3:57.23
57 Ryan James FR-1 La Salle 3:58.35
58 Jack Daly SR-4 St. Joseph's (Pa.) 3:58.39
59 Chris Butler FR-1 Youngstown St. 3:59.57
60 Kyle Berman SR-4 Lehigh 3:59.83
61 Logan Lukonic FR-1 Michigan Tech 4:00.95
62 Brett George JR-3 California (Pa.) 4:06.45
  William Ashenfelter SO-2 Penn State DNF
  Hudson Delisle FR-1 Penn State DNF
  Owen Dawson   Unattached DNF
  Brendan O'Toole FR-1 Bucknell DNF
Men 1500m Run Invite Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
40 Drew Glick JR-3 Pittsburgh 4:07.76 3:02.31 3:46.72 3:53.73 3:14.00 4:47.49 3:23.35
42 Xavier Stephens JR-3 Point Park 4:57.35 4:57.35 4:36.28 3:54.13 4:29.25 5:02.03 3:40.09
45 Chase Clark FR-1 Northwood (Mich.) 3:49.96 3:07.72 2:53.65 3:54.65 4:25.16 3:59.35 4:39.24
46 Samuel Knee-Robinson SR-4 Duquesne 4:01.70 2:53.65 3:05.39 3:54.66 4:22.82 4:48.64 5:02.72
48 Alexander Fitch JR-3 Misericordia 4:56.24 4:30.38 3:31.60 3:55.11 3:08.09 3:12.79 3:17.50
49 Remy Binns   Unattached 4:16.37 3:48.15 3:08.16 3:55.20 3:34.04 4:37.54 2:49.35
50 Alex Mocarski FR-1 Cornell 3:36.59 3:57.78 4:04.84 3:55.42 4:21.32 3:20.11 4:58.99
51 Owen Chase FR-1 Bucknell 4:19.55 2:59.33 4:50.22 3:55.95 3:32.36 3:48.88 2:59.33
54 Scott Pourshalchi SR-4 Johns Hopkins 5:00.88 3:02.42 4:30.08 3:56.91 3:42.70 2:55.32 5:00.88
56 Luke Holtzman SR-4 SUNY Geneseo 3:38.26 2:46.06 4:30.45 3:57.23 3:28.77 4:51.80 4:44.68
57 Ryan James FR-1 La Salle 4:53.17 3:22.60 3:51.20 3:58.35 4:55.56 5:09.86 4:26.96
58 Jack Daly SR-4 St. Joseph's (Pa.) 3:20.25 4:57.99 4:19.85 3:58.39 4:27.00 4:03.16 3:17.87
59 Chris Butler FR-1 Youngstown St. 5:04.26 3:14.06 4:54.68 3:59.57 4:33.11 2:50.10 3:45.20
61 Logan Lukonic FR-1 Michigan Tech 4:46.73 4:46.73 2:55.90 4:00.95 4:37.10 4:49.14 3:17.58
62 Brett George JR-3 California (Pa.) 4:48.35 3:29.49 3:02.38 4:06.45 5:05.60 3:07.31 4:08.92
  Brendan O'Toole FR-1 Bucknell DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men 1500m Run Invite Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
24 Sean McAneny JR-3 SUNY Geneseo 4:13.25 3:29.50 4:40.87 2:54.97 3:50.22
27 Ryan Dunn SR-4 Wright State 4:37.40 4:42.02 2:58.00 4:42.02 3:51.16
29 Seb Anthony FR-1 Queens (N.C.) 3:35.57 3:26.30 3:14.71 4:05.70 3:51.79
30 Josiah Ottolini JR-3 Roberts Wesleyan 3:49.75 3:19.58 3:52.07 4:54.73 3:52.07
31 Jonathon Groendyk FR-1 Grand Valley St. 4:06.07 4:06.07 4:13.04 3:33.57 3:52.14
32 Collin Crilly SR-4 St. Joseph's (Pa.) 3:36.10 4:27.22 3:19.83 2:56.60 3:52.36
33 Evan Addison FR-1 Pittsburgh 3:12.93 4:11.04 3:05.96 3:45.47 3:52.44
35 Daniel Mazzei SO-2 Army West Point 3:13.16 4:53.23 3:24.80 4:34.61 3:52.72
36 Benjamin Finnigan SR-4 Mount St. Mary's 3:55.09 4:06.73 3:38.80 3:10.87 3:52.76
37 Evan Yukevich JR-3 Carnegie Mellon 3:57.47 3:20.22 4:09.11 4:51.02 3:52.81
39 Clayton Sayen FR-1 Michigan Tech 4:07.33 5:03.33 3:04.33 4:35.33 3:53.33
41 Justin VanEpps SR-4 Buffalo 4:47.95 4:36.24 4:54.97 4:43.26 3:54.10
44 Brendan McGill JR-3 Bucknell 4:43.65 3:30.98 3:35.67 2:55.82 3:54.42
47 Joe Renner JR-3 Grand Valley St. 3:59.65 4:18.45 3:36.16 3:45.56 3:54.95
52 Cooper Baird SR-4 Washington and Lee 3:49.27 5:07.27 3:37.46 3:09.09 3:56.36
53 Elijah Claiborne FR-1 Penn State 3:02.22 3:04.59 4:29.79 4:53.45 3:56.65
60 Kyle Berman SR-4 Lehigh 4:45.40 4:26.22 3:33.45 3:47.84 3:59.83
  Owen Dawson   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF
Men 1500m Run Invite Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
13 Isaiah Claiborne FR-1 Penn State 3:47.88 3:36.49
15 Nathan Henderson SO-2 Syracuse 3:48.50 3:21.08
16 Noah Beveridge FR-1 Syracuse 3:48.76 4:13.93
17 Mikey Singer SR-4 Army West Point 3:48.94 4:55.34
19 Sean Peterson SO-2 Youngstown St. 3:49.16 4:07.50
20 Sean Brown SO-2 Lehigh 3:49.24 3:33.20
21 John Walker JR-3 St. Joseph's (Pa.) 3:49.37 3:42.49
22 Dominic Stroh SR-4 Shippensburg 3:49.73 2:43.11
23 Evans Kibet JR-3 Siena 3:50.16 3:24.85
25 Keagan Smith JR-3 Army West Point 3:50.52 4:55.07
26 Matthew Scrape FR-1 Syracuse 3:51.16 4:58.20
28 Louis DiLaurenzio FR-1 Monmouth 3:51.71 2:44.52
38 Malual Mu FR-1 Unattached 3:52.93 4:46.51
43 Ryan Rafferty JR-3 Monmouth 3:54.38 3:37.98
55 Ryan Barton FR-1 Penn State 3:57.07 3:09.66
  Hudson Delisle FR-1 Penn State DNF DNF
Men 1500m Run Invite Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Daniel Wallis SR-4 Queens (N.C.) 3:43.81 4:50.96 2:36.67
2 Colin Abert SR-4 Penn State 3:44.72 3:20.00 4:40.90
3 Drew Maher FR-1 Penn State 3:44.88 3:26.89 2:41.92
4 Aidan Tooker JR-3 Syracuse 3:45.65 3:52.42 3:54.68
5 James Abrahams SO-2 Penn State 3:45.71 2:47.03 4:06.03
6 Jacob Stupak JR-3 Bucknell 3:45.80 4:46.77 4:51.29
7 Felix Wammetsberger JR-3 Queens (N.C.) 3:45.99 3:55.03 3:12.10
8 Nate Sloan SR-4 Pittsburgh 3:46.13 3:46.13 3:23.52
9 Owen Wing SO-2 Penn State 3:46.18 3:23.57 2:54.16
10 Brandon Hontz SO-2 Penn State 3:46.54 4:09.20 4:49.98
11 Corey Wefing SR-4 Edinboro 3:46.84 3:10.55 3:46.84
12 Michael Phillips FR-1 Syracuse 3:47.52 4:30.75 4:33.03
14 Kristian Holm Jensen SO-2 Temple 3:48.02 4:40.47 4:06.27
18 Noah Falasco SO-2 RPI 3:49.04 2:47.20 3:05.53
34 Billy McDevitt SR-4 Penn State 3:52.49 3:57.14 3:24.60
  William Ashenfelter SO-2 Penn State DNF DNF DNF