April 13-14, 2019
|
Bucknell - Lewisburg, PA

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Jacob Domagalski JR-3 Grand Valley St. 8:00.14 8:59.48 8:43.30
2 Terry McMillan SR-4 Milwaukee 10:02.63 9:02.91 11:29.50
3 Victor Yegon JR-3 Lehigh 7:04.39 9:04.08 10:36.58
4 Jason Weitzel JR-3 Concord 7:43.43 9:05.21 9:27.02
5 Brian Michels SR-4 Molloy 8:48.92 9:05.27 9:05.27
6 Patrice Labonte   Vainqueurs 11:12.80 9:06.99 9:17.93
7 Braden Reichl SO-2 Michigan Tech 8:18.07 9:07.33 8:34.49
8 Simon Smith JR-3 Syracuse 8:09.52 9:10.02 9:48.53
9 Connor McMenamin SO-2 Bucknell 7:15.81 9:11.65 10:06.82
10 Alan Burns SR-4 Youngstown St. 11:45.27 9:15.33 9:43.10
11 Caleb Ferguson JR-3 Calvin 11:12.90 9:16.11 6:29.28
12 Allen Sparks SO-2 Army West Point 10:51.28 9:16.65 8:54.39
13 Connor Schwartz SO-2 Grand Valley St. 7:57.33 9:21.56 12:10.03
14 Hunter Hartshorne JR-3 Carnegie Mellon 8:09.32 9:22.43 10:07.43
15 Landon Miller SO-2 Indiana Wesleyan 10:37.65 9:24.29 6:46.29
16 Ryan Clifford SR-4 Mansfield 10:55.44 9:25.03 9:25.03
17 Andrew Davis SR-4 Brockport St. 7:00.59 9:28.36 8:20.16
18 Johnny Capobianco JR-3 RPI 9:22.97 9:28.65 8:43.16
19 Nick Norton SO-2 Lehigh 10:53.97 9:28.67 7:17.88
20 Andrew King JR-3 Johns Hopkins 10:25.57 9:28.70 10:19.89
21 Gavin Jenkins FR-1 VMI 7:57.86 9:28.88 8:32.00
22 Matt Russo JR-3 Rowan 9:01.40 9:29.89 11:40.97
23 Will Merritt SO-2 Mount St. Mary's 8:51.15 9:31.13 7:48.33
24 Dylan Rocha SR-4 Northwood (Mich.) 11:09.17 9:31.94 11:43.49
25 Alexander Tosi JR-3 Army West Point 8:06.24 9:32.04 9:32.04
26 Mitchel Wileczek JR-3 Mount St. Mary's 11:32.83 9:32.58 7:55.25
27 Michael Mitchell SO-2 Lehigh 11:46.73 9:34.57 7:28.17
28 John Tolbert SR-4 Lehigh 10:21.03 9:35.02 11:12.78
29 Nathan Cannon JR-3 Roberts Wesleyan 11:13.20 9:35.38 10:15.66
30 Bennett Peterson FR-1 Grand Valley St. 10:04.20 9:35.42 8:26.37
31 Evan Atherton SO-2 RPI 11:55.37 9:36.91 8:50.76
32 Erik LaCourt SO-2 RPI 10:24.19 9:37.95 8:28.60
33 Mitchell Kozik SO-2 Florida Southern 12:21.88 9:39.59 6:51.51
34 Benjamin Martell SR-4 Rochester 11:30.04 9:39.86 8:18.68
35 Hunter Riffle SO-2 Charleston (W.V.) 10:26.94 9:40.50 9:17.28
36 Jared Nelson SO-2 Slippery Rock 9:41.66 9:41.66 8:55.13
37 Adam Fraeyman JR-3 Detroit Mercy 8:55.53 9:42.09 7:28.21
38 Casey Conboy SO-2 Duquesne 7:06.06 9:43.64 11:52.04
39 Terryl Ferrel JR-3 Bucknell 11:27.02 9:47.19 7:14.52
40 Addison Smith JR-3 Calvin 12:32.98 9:48.26 10:41.21
41 Zach Weland JR-3 Duquesne 11:06.68 9:49.98 10:19.48
42 Daniel Dombrowiecki FR-1 Monmouth 12:30.19 9:50.70 7:11.22
43 Matt Scarpill SO-2 St. Joseph's (Pa.) 10:14.98 9:51.32 7:11.67
44 Haden Boutiller FR-1 California (Pa.) 7:55.35 9:54.18 7:07.81
45 Sharif Jarvis SO-2 Brockport St. 10:12.42 9:54.58 11:11.88
46 Michael Verde FR-1 Cortland St. 11:48.15 9:55.08 10:18.89
47 Christopher Cannon SO-2 Malone 11:31.34 9:55.98 12:01.14
48 Walt Kitson SO-2 VMI 11:26.13 9:56.63 8:45.04
49 Christopher Scharf FR-1 Dickinson 8:03.30 9:56.66 12:01.96
50 John O'Hara SR-4 Siena 11:27.05 9:57.43 7:16.13
51 Andrew Warfle FR-1 SUNY Geneseo 11:05.40 9:59.46 9:05.51
52 Phillip Inguanta SR-4 Oneonta 9:07.27 10:01.39 9:49.37
53 Justin Branco SR-4 St. Joseph's (Pa.) 10:26.12 10:02.03 9:49.99
54 Jeremiah Gaulding FR-1 VMI 10:56.49 10:02.28 8:13.87
55 Grant Boyd SR-4 Cortland St. 9:21.50 10:10.32 12:55.11
56 Jake Miller JR-3 SUNY Geneseo 11:24.81 10:11.43 7:14.12
57 Trenton Yoder JR-3 Slippery Rock 13:11.08 10:18.03 8:39.15
58 Kellen Reeves SO-2 VMI 13:28.59 10:31.71 7:34.84
59 Lorenzo Mazzuca SR-4 SUNY Geneseo 9:41.07 10:38.53 10:44.92
60 Chris Valdez FR-1 Lock Haven 7:35.21 10:41.13 10:53.96
61 Zack Skrabski SO-2 Lock Haven 9:20.11 10:43.80 8:15.73
  Daniel Horoho SO-2 Army West Point DNF DNF DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
29 Nathan Cannon JR-3 Roberts Wesleyan 9:46.89 9:35.38
31 Evan Atherton SO-2 RPI 7:06.92 9:36.91
36 Jared Nelson SO-2 Slippery Rock 12:24.53 9:41.66
44 Haden Boutiller FR-1 California (Pa.) 11:58.96 9:54.18
45 Sharif Jarvis SO-2 Brockport St. 8:25.40 9:54.58
46 Michael Verde FR-1 Cortland St. 11:48.15 9:55.08
48 Walt Kitson SO-2 VMI 10:08.57 9:56.63
49 Christopher Scharf FR-1 Dickinson 7:39.43 9:56.66
51 Andrew Warfle FR-1 SUNY Geneseo 8:35.54 9:59.46
52 Phillip Inguanta SR-4 Oneonta 10:07.41 10:01.39
54 Jeremiah Gaulding FR-1 VMI 12:02.74 10:02.28
56 Jake Miller JR-3 SUNY Geneseo 12:07.61 10:11.43
57 Trenton Yoder JR-3 Slippery Rock 7:43.53 10:18.03
58 Kellen Reeves SO-2 VMI 13:22.28 10:31.71
60 Chris Valdez FR-1 Lock Haven 13:27.83 10:41.13
61 Zack Skrabski SO-2 Lock Haven 12:01.06 10:43.80
Men's 3000 Steeplechase Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
14 Hunter Hartshorne JR-3 Carnegie Mellon 9:22.43 11:31.79 7:46.82
15 Landon Miller SO-2 Indiana Wesleyan 9:24.29 8:05.29 8:27.87
16 Ryan Clifford SR-4 Mansfield 9:25.03 6:41.18 11:01.09
18 Johnny Capobianco JR-3 RPI 9:28.65 6:43.75 7:46.30
19 Nick Norton SO-2 Lehigh 9:28.67 10:25.54 6:38.07
20 Andrew King JR-3 Johns Hopkins 9:28.70 7:29.28 7:29.28
22 Matt Russo JR-3 Rowan 9:29.89 7:47.31 9:07.10
26 Mitchel Wileczek JR-3 Mount St. Mary's 9:32.58 11:32.83 8:23.87
27 Michael Mitchell SO-2 Lehigh 9:34.57 11:18.00 12:21.20
33 Mitchell Kozik SO-2 Florida Southern 9:39.59 9:22.21 8:41.64
34 Benjamin Martell SR-4 Rochester 9:39.86 9:45.66 10:26.25
37 Adam Fraeyman JR-3 Detroit Mercy 9:42.09 10:28.66 8:08.96
42 Daniel Dombrowiecki FR-1 Monmouth 9:50.70 10:14.33 11:48.84
53 Justin Branco SR-4 St. Joseph's (Pa.) 10:02.03 9:43.97 10:08.05
55 Grant Boyd SR-4 Cortland St. 10:10.32 9:52.01 11:41.87
  Daniel Horoho SO-2 Army West Point DNF DNF DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
12 Allen Sparks SO-2 Army West Point 9:50.05 10:34.58 9:16.65 8:59.95 10:01.19 11:07.98 7:36.46
13 Connor Schwartz SO-2 Grand Valley St. 8:19.79 8:53.49 9:21.56 6:55.56 9:04.72 10:12.10 11:58.80
21 Gavin Jenkins FR-1 VMI 8:54.75 9:57.33 9:28.88 9:00.44 11:51.10 12:02.48 7:40.80
23 Will Merritt SO-2 Mount St. Mary's 12:11.05 8:34.02 9:31.13 6:56.93 9:53.98 11:02.51 6:56.93
24 Dylan Rocha SR-4 Northwood (Mich.) 7:26.12 9:54.82 9:31.94 11:49.21 12:17.81 10:57.74 7:20.40
25 Alexander Tosi JR-3 Army West Point 10:57.85 9:26.32 9:32.04 8:06.24 12:00.77 9:20.60 9:37.76
30 Bennett Peterson FR-1 Grand Valley St. 9:29.67 7:51.85 9:35.42 8:14.87 7:57.60 11:59.28 11:36.26
32 Erik LaCourt SO-2 RPI 11:16.21 7:07.69 9:37.95 7:30.81 10:06.85 10:01.07 10:29.97
38 Casey Conboy SO-2 Duquesne 12:32.90 7:52.75 9:43.64 9:49.48 10:59.52 10:36.17 7:06.06
39 Terryl Ferrel JR-3 Bucknell 10:34.17 12:02.25 9:47.19 12:13.99 12:19.86 10:57.66 9:06.09
40 Addison Smith JR-3 Calvin 7:32.96 11:10.62 9:48.26 12:09.45 7:09.43 10:35.32 10:17.68
41 Zach Weland JR-3 Duquesne 9:32.28 7:57.89 9:49.98 12:46.98 10:31.28 10:19.48 11:12.58
43 Matt Scarpill SO-2 St. Joseph's (Pa.) 12:07.33 12:07.33 9:51.32 10:50.46 9:15.84 9:57.24 7:23.49
47 Christopher Cannon SO-2 Malone 7:44.87 8:08.71 9:55.98 11:37.30 8:50.43 6:57.19 11:31.34
50 John O'Hara SR-4 Siena 11:03.15 11:15.10 9:57.43 11:03.15 10:57.18 10:45.23 10:21.33
59 Lorenzo Mazzuca SR-4 SUNY Geneseo 10:44.92 12:20.70 10:38.53 8:05.29 11:55.16 8:24.44 12:07.93
Men's 3000 Steeplechase Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Jacob Domagalski JR-3 Grand Valley St. 10:31.20 9:58.83 9:21.06 8:59.48
2 Terry McMillan SR-4 Milwaukee 7:57.76 7:25.19 10:40.64 9:02.91
3 Victor Yegon JR-3 Lehigh 9:04.08 9:58.49 8:15.12 9:04.08
4 Jason Weitzel JR-3 Concord 9:54.28 11:32.42 9:16.12 9:05.21
5 Brian Michels SR-4 Molloy 10:37.97 8:54.37 9:27.08 9:05.27
6 Patrice Labonte   Vainqueurs 8:50.58 6:22.90 11:07.33 9:06.99
7 Braden Reichl SO-2 Michigan Tech 9:40.17 8:45.44 8:29.02 9:07.33
8 Simon Smith JR-3 Syracuse 9:43.03 11:05.53 8:31.52 9:10.02
9 Connor McMenamin SO-2 Bucknell 10:39.92 8:49.59 7:43.39 9:11.65
10 Alan Burns SR-4 Youngstown St. 8:36.46 11:11.95 6:28.74 9:15.33
11 Caleb Ferguson JR-3 Calvin 7:02.65 10:56.21 8:37.19 9:16.11
17 Andrew Davis SR-4 Brockport St. 10:02.47 8:42.90 9:22.68 9:28.36
28 John Tolbert SR-4 Lehigh 11:53.03 9:17.77 7:05.52 9:35.02
35 Hunter Riffle SO-2 Charleston (W.V.) 7:38.60 6:57.96 7:38.60 9:40.50