March 29-30, 2019
|
SUNY Geneseo - Geneseo, NY

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Connor Doran SO-2 Canisius 1:58.79 1:26.72 2:07.11
2 James Betts JR-3 Roberts Wesleyan 2:00.24 2:29.10 1:24.17
3 Tyler Lipina SO-2 Roberts Wesleyan 2:01.16 2:04.80 2:09.65
4 Zachery Thesier JR-3 RIT 2:02.40 2:19.54 2:39.12
5 Alec Andrews FR-1 SUNY Geneseo 2:03.24 2:29.12 1:41.06
6 Dan Jones SR-4 RIT 2:03.25 2:11.88 1:37.37
7 Connor Demo FR-1 Roberts Wesleyan 2:03.30 1:50.97 2:27.96
8 Andrew Chabot JR-3 RIT 2:03.40 2:20.68 2:19.45
9 Ethan Bellante SR-4 SUNY Geneseo 2:04.10 1:41.77 2:32.65
10 Lukas Hofbauer JR-3 Brockport St. 2:04.49 2:04.49 2:33.13
11 Derek Swarthout SR-4 RIT 2:04.92 1:41.19 1:31.20
12 Isaiah Ruiz JR-3 Oneonta 2:04.94 1:31.21 2:41.18
13 Will Schultz JR-3 SUNY Geneseo 2:05.14 1:35.11 2:31.42
14 Howard Haines SO-2 SUNY-ESF 2:05.16 1:40.13 2:32.70
15 Jack Murphy   Binghamton Running Club 2:05.47 2:00.46 2:09.24
16 Jason Ziskind SO-2 RIT 2:06.05 1:58.49 2:22.44
17 Matthew Skakal FR-1 RIT 2:06.53 2:20.45 2:07.80
18 Douglas Luba SO-2 RIT 2:06.62 2:16.75 1:37.50
19 Evan Feigel SR-4 RIT 2:06.73 2:32.08 1:50.26
20 Nicholas Neamtu JR-3 Canisius 2:07.03 1:56.87 1:30.20
21 Daniel Westman SR-4 Oneonta 2:07.76 2:10.32 1:43.49
22 Lorenzo Mazzuca SR-4 SUNY Geneseo 2:07.92 1:41.06 2:11.76
23 Tyler LaLonde   Unattached 2:07.98 2:41.26 2:27.18
24 Kyle Campbell FR-1 Fredonia 2:08.01 2:02.89 1:59.05
25 Daniel Heil FR-1 Brockport St. 2:08.02 1:30.90 2:16.99
26 Dylan McNamara SO-2 Finger Lakes CC 2:08.22 2:18.48 2:45.41
27 Richard Moore FR-1 Canisius 2:08.24 1:29.77 1:33.62
28 Sam Schneider JR-3 SUNY-ESF 2:08.75 1:41.72 2:29.35
29 Alex Haines FR-1 Houghton 2:09.00 2:12.87 1:43.20
30 Turner Dirrigl SO-2 Canisius 2:09.00 2:20.61 2:07.71
31 Jeremy Erman FR-1 Fredonia 2:09.33 2:46.84 2:14.51
32 Ryan Dunning SO-2 Fredonia 2:09.44 1:48.73 1:47.44
33 Lawrence Durski SO-2 Buffalo State 2:09.53 2:32.85 1:35.86
34 Kevin Seitz JR-3 SUNY Geneseo 2:09.85 2:16.35 2:03.36
35 Aldo Rico FR-1 Houghton 2:09.86 1:40.00 2:15.06
36 Elias Kott FR-1 St. Bonaventure 2:10.46 2:10.46 1:50.90
37 Parris Strickland JR-3 Buffalo State 2:10.64 1:51.05 1:52.35
38 Scott Hawley SO-2 SUNY Geneseo 2:10.66 1:53.68 2:35.49
39 Matthew Wottawa SO-2 Roberts Wesleyan 2:10.66 1:44.53 1:36.69
40 Christian Arbour JR-3 Houghton 2:11.13 2:28.18 1:43.60
41 Adam Taylor SR-4 RIT 2:11.16 2:42.64 2:20.35
42 Kyle Higby FR-1 RIT 2:11.16 2:50.51 2:32.15
43 Alex Cambria SR-4 Canisius 2:11.22 2:45.34 2:09.91
44 Kyle Haller JR-3 St. Bonaventure 2:11.73 2:36.76 1:59.88
45 David Samet JR-3 Utica 2:11.94 2:47.57 2:23.82
46 James Kearney JR-3 SUNY-ESF 2:11.99 2:01.43 2:35.75
47 Donovan Sibblies FR-1 Buffalo State 2:12.05 2:51.67 2:23.94
48 Dan Burdo JR-3 Houghton 2:12.08 2:14.73 1:52.27
49 Dan DeGloria FR-1 SUNY-ESF 2:12.18 1:45.75 1:40.46
50 Alex Cooley FR-1 RIT 2:12.23 2:26.78 1:33.89
51 Josh Stuhlman FR-1 Mohawk Valley CC 2:12.47 2:19.10 2:03.20
52 Kyle Jenkins FR-1 Alfred 2:12.50 1:55.28 2:37.68
53 Michael Booth SO-2 Finger Lakes CC 2:12.53 2:27.11 2:13.86
54 Ryan Chmiel SO-2 St. Bonaventure 2:12.76 2:51.26 2:11.44
55 Oscar Varela FR-1 Oneonta 2:12.89 2:28.84 2:51.43
56 Mark Vaccaro JR-3 St. Bonaventure 2:12.98 2:02.35 2:52.88
57 Ryley Robinson JR-3 Rochester 2:13.26 1:37.28 2:30.59
58 Andrew Gutierrez SR-4 Rochester 2:13.51 2:06.84 2:09.51
59 Scott Jacobsen FR-1 Oneonta 2:13.53 2:25.55 2:52.26
60 Noah Watkins SO-2 Fredonia 2:13.57 2:12.24 1:45.52
61 Jake Barker SR-4 RIT 2:14.16 2:42.34 1:54.04
62 Nick Valenti JR-3 RIT 2:14.24 1:43.37 1:43.37
63 Benjamin Fairweather SR-4 Buffalo State 2:14.28 1:51.46 2:54.57
64 Dan Janak SO-2 St. Bonaventure 2:14.75 2:21.49 1:46.46
65 Neil Kolhatkar SO-2 RIT 2:15.89 2:55.30 2:37.64
66 Jay Humphreys SR-4 RIT 2:15.92 2:28.16 2:15.92
67 Alex Childres FR-1 Mohawk Valley CC 2:17.24 2:46.06 1:37.44
68 Owen Brewer SO-2 RIT 2:17.79 2:38.46 2:34.33
69 Devin Murphy JR-3 SUNY-ESF 2:19.78 1:40.65 2:57.52
70 Brendan Tuohy FR-1 Oneonta 2:20.02 2:49.43 1:43.62
71 Daniel Frisbee SO-2 Finger Lakes CC 2:21.16 1:58.58 2:49.40
72 Noah Reed-Eason FR-1 Buffalo State 2:22.44 2:01.08 2:01.08
73 Austin Cooper FR-1 Finger Lakes CC 2:22.98 2:47.29 1:55.82
74 Tristin Gleason SO-2 Houghton 2:23.43 2:06.22 2:22.00
75 Austin Demberg SR-4 Alfred State 2:23.57 2:56.60 2:25.01
76 Michael Gianadda FR-1 Canisius 2:23.98 2:44.14 1:52.31
77 Isaiah Callahan SO-2 St. Bonaventure 2:25.28 2:45.62 1:41.70
78 Michael Laszlo FR-1 Onondaga CC 2:25.38 1:47.59 2:25.38
79 Kevin Kidney SO-2 Onondaga CC 2:25.77 2:41.81 2:17.03
80 Mark McClenahan SO-2 SUNY-ESF 2:26.73 3:07.82 2:31.14
81 Matthew Baker FR-1 Finger Lakes CC 2:27.91 2:14.60 2:24.96
82 Connor Davies JR-3 Canisius 2:28.48 1:49.88 3:05.60
83 Anthony Brandl FR-1 Alfred 2:31.45 3:00.23 2:26.91
84 Sean Tan Sophomore Albany College of Pharmacy 2:31.73 2:12.01 2:18.08
85 Adam Connelly   Hilbert 2:36.41 2:41.11 2:41.11
86 Daniel Barry FR-1 Keuka 2:37.31 3:08.78 3:05.63
87 Hodo Seton FR-1 Onondaga CC 2:38.00 2:33.26 2:52.22
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Connor Doran SO-2 Canisius 1:40.98 1:58.79
2 James Betts JR-3 Roberts Wesleyan 2:36.32 2:00.24
3 Tyler Lipina SO-2 Roberts Wesleyan 1:28.45 2:01.16
7 Connor Demo FR-1 Roberts Wesleyan 1:27.55 2:03.30
9 Ethan Bellante SR-4 SUNY Geneseo 1:59.14 2:04.10
12 Isaiah Ruiz JR-3 Oneonta 1:41.21 2:04.94
14 Howard Haines SO-2 SUNY-ESF 1:53.90 2:05.16
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
4 Zachery Thesier JR-3 RIT 2:02.40
5 Alec Andrews FR-1 SUNY Geneseo 2:03.24
11 Derek Swarthout SR-4 RIT 2:04.92
19 Evan Feigel SR-4 RIT 2:06.73
22 Lorenzo Mazzuca SR-4 SUNY Geneseo 2:07.92
30 Turner Dirrigl SO-2 Canisius 2:09.00
48 Dan Burdo JR-3 Houghton 2:12.08
58 Andrew Gutierrez SR-4 Rochester 2:13.51
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Dan Jones SR-4 RIT 2:05.72 1:50.93 2:14.35 2:03.25 2:00.79 1:32.44
10 Lukas Hofbauer JR-3 Brockport St. 1:52.05 2:41.84 2:15.70 2:04.49 1:58.27 2:11.96
13 Will Schultz JR-3 SUNY Geneseo 1:56.38 2:30.17 1:46.37 2:05.14 1:42.62 2:40.18
16 Jason Ziskind SO-2 RIT 1:32.02 1:44.63 2:41.35 2:06.05 2:08.58 1:33.28
25 Daniel Heil FR-1 Brockport St. 2:43.87 1:42.42 2:38.75 2:08.02 2:38.75 2:38.75
59 Scott Jacobsen FR-1 Oneonta 2:22.88 1:58.85 1:52.17 2:13.53 2:45.58 2:12.20
61 Jake Barker SR-4 RIT 2:43.68 2:10.14 2:15.51 2:14.16 2:06.11 2:30.26
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Andrew Chabot JR-3 RIT 1:46.13 1:33.79 2:34.25 2:34.25 1:44.89 2:03.40
17 Matthew Skakal FR-1 RIT 1:50.09 2:44.49 1:50.09 2:41.96 2:06.53 2:06.53
18 Douglas Luba SO-2 RIT 1:33.70 2:42.08 1:47.63 2:39.55 1:28.64 2:06.62
20 Nicholas Neamtu JR-3 Canisius 2:42.60 2:08.30 2:33.71 1:39.09 2:23.55 2:07.03
21 Daniel Westman SR-4 Oneonta 2:03.93 2:03.93 1:39.66 1:43.49 2:09.04 2:07.76
23 Tyler LaLonde   Unattached 2:39.98 1:50.07 2:34.86 2:04.14 2:00.31 2:07.98
28 Sam Schneider JR-3 SUNY-ESF 1:33.99 1:32.70 2:17.77 2:24.20 2:37.08 2:08.75
50 Alex Cooley FR-1 RIT 2:05.62 2:25.46 2:22.81 2:32.07 2:20.17 2:12.23
52 Kyle Jenkins FR-1 Alfred 2:28.40 2:37.68 1:57.93 1:38.05 2:07.20 2:12.50
55 Oscar Varela FR-1 Oneonta 2:35.49 2:30.17 1:55.62 1:59.60 2:39.47 2:12.89
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
15 Jack Murphy   Binghamton Running Club 2:41.86 2:43.12 2:10.49 1:42.89 2:07.98 2:05.47
24 Kyle Campbell FR-1 Fredonia 1:51.37 1:44.97 2:36.18 2:19.53 2:25.94 2:08.01
29 Alex Haines FR-1 Houghton 2:11.58 2:14.16 1:44.49 2:36.09 1:43.20 2:09.00
31 Jeremy Erman FR-1 Fredonia 2:15.80 1:53.81 2:32.61 1:56.40 2:33.91 2:09.33
34 Kevin Seitz JR-3 SUNY Geneseo 2:37.12 2:42.32 2:30.63 2:29.33 1:55.57 2:09.85
37 Parris Strickland JR-3 Buffalo State 1:40.60 1:49.74 1:51.05 1:53.66 2:45.92 2:10.64
38 Scott Hawley SO-2 SUNY Geneseo 2:48.56 2:36.80 2:25.04 2:13.28 1:36.69 2:10.66
47 Donovan Sibblies FR-1 Buffalo State 2:42.43 2:27.90 2:45.07 1:36.40 1:58.85 2:12.05
53 Michael Booth SO-2 Finger Lakes CC 1:52.65 1:39.40 2:35.06 1:40.73 2:45.67 2:12.53
54 Ryan Chmiel SO-2 St. Bonaventure 2:43.30 1:58.16 2:41.97 1:58.16 1:35.59 2:12.76
68 Owen Brewer SO-2 RIT 2:10.90 2:55.00 1:41.97 2:08.15 2:19.17 2:17.79
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
27 Richard Moore FR-1 Canisius 2:19.79 1:51.57 2:09.53 2:08.24 1:57.98 2:03.11
32 Ryan Dunning SO-2 Fredonia 1:42.26 2:14.62 1:46.14 2:09.44 1:31.91 1:39.67
36 Elias Kott FR-1 St. Bonaventure 2:22.21 2:45.69 2:18.29 2:10.46 2:40.47 1:35.24
39 Matthew Wottawa SO-2 Roberts Wesleyan 1:52.37 2:31.57 2:27.65 2:10.66 2:13.28 2:13.28
40 Christian Arbour JR-3 Houghton 2:08.51 2:30.80 2:20.31 2:11.13 1:37.04 1:58.02
43 Alex Cambria SR-4 Canisius 2:38.78 2:02.04 1:37.11 2:11.22 2:42.72 2:37.47
45 David Samet JR-3 Utica 2:21.18 2:22.50 2:47.57 2:11.94 2:07.99 2:31.74
46 James Kearney JR-3 SUNY-ESF 2:02.75 1:57.48 2:39.71 2:11.99 2:27.83 1:50.88
49 Dan DeGloria FR-1 SUNY-ESF 1:41.78 1:47.07 2:14.83 2:12.18 2:00.29 1:32.53
60 Noah Watkins SO-2 Fredonia 2:50.97 1:45.52 2:41.62 2:13.57 1:33.50 2:52.31
70 Brendan Tuohy FR-1 Oneonta 2:07.42 2:48.03 2:45.23 2:20.02 2:38.23 2:10.22
Men's 800 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
33 Lawrence Durski SO-2 Buffalo State 1:55.29 2:00.47 2:43.21 1:53.99 2:28.96 2:09.53 2:05.65
35 Aldo Rico FR-1 Houghton 2:22.85 1:38.70 1:41.29 2:30.64 2:21.55 2:09.86 1:36.10
41 Adam Taylor SR-4 RIT 2:43.95 1:34.44 2:38.71 2:17.72 1:41.00 2:11.16 2:25.59
42 Kyle Higby FR-1 RIT 2:22.97 2:13.79 1:56.74 1:34.44 2:24.28 2:11.16 2:40.02
44 Kyle Haller JR-3 St. Bonaventure 2:18.32 2:14.37 1:36.17 2:18.32 2:26.22 2:11.73 2:05.15
57 Ryley Robinson JR-3 Rochester 1:38.62 2:43.91 2:35.92 2:07.93 1:54.61 2:13.26 1:51.94
64 Dan Janak SO-2 St. Bonaventure 2:45.75 2:22.84 1:54.54 1:54.54 1:34.33 2:14.75 2:09.36
65 Neil Kolhatkar SO-2 RIT 1:50.07 2:55.30 1:36.49 2:40.35 2:30.84 2:15.89 2:25.41
66 Jay Humphreys SR-4 RIT 2:14.56 1:35.15 1:48.74 2:41.75 2:14.56 2:15.92 2:07.77
72 Noah Reed-Eason FR-1 Buffalo State 2:02.50 2:06.78 2:58.05 2:11.05 2:05.35 2:22.44 2:11.05
75 Austin Demberg SR-4 Alfred State 2:04.91 2:27.88 2:39.37 2:47.98 2:37.93 2:23.57 2:53.72
Men's 800 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
26 Dylan McNamara SO-2 Finger Lakes CC 1:50.27 1:56.68 1:36.17 2:08.22 2:15.92 2:00.53 2:30.02
51 Josh Stuhlman FR-1 Mohawk Valley CC 1:57.90 2:36.32 2:20.42 2:12.47 1:59.23 2:01.88 2:03.20
56 Mark Vaccaro JR-3 St. Bonaventure 1:34.42 1:43.73 2:46.23 2:12.98 1:41.07 1:59.69 2:40.91
62 Nick Valenti JR-3 RIT 1:55.45 1:35.31 2:50.49 2:14.24 2:03.50 2:50.49 2:37.06
63 Benjamin Fairweather SR-4 Buffalo State 2:47.85 2:02.20 1:40.71 2:14.28 2:07.57 2:02.20 2:37.11
69 Devin Murphy JR-3 SUNY-ESF 2:15.59 2:40.75 2:25.38 2:19.78 1:40.65 1:42.04 2:19.78
74 Tristin Gleason SO-2 Houghton 2:01.92 1:59.05 2:54.99 2:23.43 1:43.27 2:46.38 2:39.21
78 Michael Laszlo FR-1 Onondaga CC 3:03.18 2:47.19 2:00.67 2:25.38 2:25.38 3:00.28 1:57.76
80 Mark McClenahan SO-2 SUNY-ESF 2:57.55 1:51.52 2:48.74 2:26.73 2:06.19 3:03.42 2:37.01
84 Sean Tan Sophomore Albany College of Pharmacy 2:33.25 2:33.25 3:06.63 2:31.73 2:05.94 2:40.84 3:08.15
Men's 800 Meters Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
67 Alex Childres FR-1 Mohawk Valley CC 2:17.24 1:38.82 2:19.99 2:33.71 1:36.07
71 Daniel Frisbee SO-2 Finger Lakes CC 2:21.16 2:55.04 1:48.70 2:40.93 2:49.40
73 Austin Cooper FR-1 Finger Lakes CC 2:22.98 1:45.81 2:47.29 1:58.68 2:11.55
76 Michael Gianadda FR-1 Canisius 2:23.98 2:39.82 1:56.63 2:03.83 2:16.78
77 Isaiah Callahan SO-2 St. Bonaventure 2:25.28 2:41.26 2:06.40 1:54.78 2:07.85
79 Kevin Kidney SO-2 Onondaga CC 2:25.77 2:06.82 2:14.11 3:05.13 3:08.05
81 Matthew Baker FR-1 Finger Lakes CC 2:27.91 2:02.77 2:04.25 2:36.79 2:48.62
82 Connor Davies JR-3 Canisius 2:28.48 2:31.45 2:24.03 2:16.61 2:37.39
83 Anthony Brandl FR-1 Alfred 2:31.45 3:03.26 2:34.48 2:01.16 1:47.53
85 Adam Connelly   Hilbert 2:36.41 3:10.82 2:25.47 2:25.47 2:53.62
86 Daniel Barry FR-1 Keuka 2:37.31 3:04.06 2:51.47 1:51.69 2:05.85
87 Hodo Seton FR-1 Onondaga CC 2:38.00 2:42.74 2:47.48 2:58.54 3:03.28