March 30, 2019
|
Wofford - Spartanburg, SC
|
Timing: TimingInc.com

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 James Quattlebaum Senior Unattached 4:24.58 2:44.78 3:24.23 3:52.08 3:14.95   
2 Luke Meade JR-3 Furman 3:42.32 3:14.24 4:10.41 3:54.02 2:48.50 10
3 Dorian Jones SR-4 USC Upstate 4:54.84 3:36.37 3:34.00 3:57.77 3:24.49 8
4 Jarrett Mattingly JR-3 Morehead State 3:45.90 3:05.47 3:24.49 3:57.78 3:05.47 6
5 Corey Tooke SR-4 Morehead State 4:04.19 3:52.10 3:37.60 4:01.77 2:49.24 5
6 Jack Zemp JR-3 Wofford 5:00.69 3:30.97 4:21.89 4:02.49 4:43.72 4
7 Sage Turner SO-2 UNC-Asheville 3:12.57 4:45.20 3:46.70 4:03.76 3:39.39 3
8 James McCoy SO-2 Wofford 2:55.97 4:28.84 3:57.07 4:04.40 5:03.06 2
9 William Metcalf-Shull FR-1 Winthrop 5:20.36 3:09.76 5:03.11 4:06.43 4:18.76 1
10 Philip Quillen SO-2 Anderson (S.C.) 5:18.38 3:17.44 3:32.25 4:06.80 5:20.84 -
11 Trey Simons SR-4 Morehouse 3:58.70 2:54.05 3:58.70 4:08.64 5:10.80 -
12 Joey Teachout SO-2 Anderson (S.C.) 5:19.82 5:17.33 5:12.33 4:09.86 5:22.32 -
13 Marlin Young FR-1 USC Upstate 3:35.31 2:55.25 3:47.82 4:10.35 3:42.82 -
14 Logan Easterlin FR-1 Spartanburg Methodist 3:28.38 5:23.87 4:46.21 4:11.06 5:13.83 -
15 Jake Carver SO-2 Davidson 5:03.39 3:27.32 3:39.96 4:12.82 5:03.39 -
16 Mathew Chesum FR-1 Benedict 4:40.79 4:12.96 4:12.96 4:12.96 4:25.61 -
17 Antonio Williams-Maybin SO-2 Limestone 5:14.54 5:29.76 3:07.71 4:13.66 4:23.81 -
18 Darby Pillow SO-2 Morehead State 3:15.39 3:20.47 3:55.99 4:13.75 4:41.67 -
19 Cisco Ferre SR-4 Wofford 3:35.79 5:12.25 4:36.71 4:13.86 5:19.87 -
20 Thomas Little JR-3 UNC-Asheville 4:57.08 4:44.38 5:25.01 4:13.91 5:09.77 -
21 Tristin Bertie SO-2 Lees-McRae 5:11.27 3:24.12 3:08.81 4:15.14 3:08.81 -
22 Ben Boatwright SR-4 Wofford 3:47.11 4:17.73 4:53.45 4:15.17 4:33.04 -
23 Cody Chism SO-2 Morehead State 3:42.38 4:10.49 3:24.48 4:15.60 4:48.83 -
24 Raine Wireman   Unattached 5:23.23 4:01.14 4:16.53 4:16.53 4:11.40   
25 Cole Clever FR-1 Morehead State 3:54.44 3:26.10 3:49.29 4:17.62 3:23.52 -
26 Walker Gibbs JR-3 Wofford 4:54.72 4:28.86 3:24.23 4:18.52 4:36.62 -
27 Noah Dolhare FR-1 Furman 3:14.12 3:14.12 5:10.59 4:18.82 5:15.76 -
28 Caleb Davis SO-2 Bob Jones 4:53.65 3:40.89 5:37.82 4:19.86 5:09.24 -
29 Ereck Lewis SR-4 USC Upstate 5:09.90 3:10.11 4:33.45 4:20.42 5:04.70 -
30 Cole Ralenkotter SO-2 Morehead State 3:38.98 3:44.19 3:15.51 4:20.68 4:07.65 -
31 Jackson Kaze JR-3 Emory & Henry 5:10.55 4:41.84 3:49.65 4:20.96 3:47.04 -
32 Blair Bijeau JR-3 Winthrop 4:39.58 4:03.00 5:39.68 4:21.29 3:29.04 -
33 Michael Tardella FR-1 USC Upstate 5:16.75 4:21.77 4:55.80 4:21.77 3:29.42 -
34 Justin Stewart FR-1 King 4:30.38 4:46.13 5:22.88 4:22.50 4:40.88 -
35 Harrison Owens SO-2 Morehead State 3:03.86 3:38.00 3:53.76 4:22.65 5:07.30 -
36 Kyle Hart FR-1 King 3:47.04 4:45.12 5:14.16 4:24.00 4:37.20 -
37 Jonathan Bright SR-4 Bob Jones 4:51.37 3:16.02 4:06.34 4:24.88 5:36.40 -
38 Aiden Hall SO-2 Lees-McRae 3:08.44 4:28.06 4:57.25 4:25.40 4:30.71 -
39 Trent Powers   Lander 4:26.90 4:24.24 4:50.93 4:26.90 5:33.63 -
40 Casey Stroud FR-1 Bob Jones 4:45.65 4:08.28 3:22.89 4:26.96 4:08.28 -
41 Jake Lane FR-1 Winthrop 3:39.24 4:51.43 3:36.57 4:27.36 4:30.04 -
42 Qaseem Wajd JR-3 Morehouse 4:30.10 5:28.93 4:48.82 4:27.42 5:10.21 -
43 Mikah Bailey SO-2 Morehead State 4:03.92 4:54.85 4:11.96 4:28.04 4:44.13 -
44 Mitchell Brown SO-2 Gardner-Webb 4:13.31 3:46.36 5:44.93 4:29.47 5:44.93 -
45 Tyler Thatcher SO-2 Winthrop 5:42.04 4:17.89 5:42.04 4:31.46 4:53.18 -
46 David Rolon SO-2 Anderson (S.C.) 4:04.91 5:21.95 3:42.89 4:35.17 5:02.69 -
47 Douglas Flynn SO-2 Bob Jones 5:27.54 4:29.74 5:57.82 4:35.24 4:43.50 -
48 Tyreese Jones SR-4 Livingstone 5:46.89 4:24.30 4:51.83 4:35.31 3:40.25 -
49 Julian Jacobs JR-3 Oberlin 3:46.32 3:38.04 3:29.76 4:35.99 4:11.15 -
50 Hayden Tuten SO-2 Anderson (S.C.) 4:08.71 5:01.21 4:55.69 4:36.34 5:56.48 -
51 Peyton Shelton FR-1 Southern Wesleyan 4:45.20 3:35.98 3:58.13 4:36.89 4:47.97 -
52 Dane Szalwinski SR-4 Wofford 4:42.30 3:28.91 4:28.19 4:42.30 3:17.61 -
53 John Oliver SR-4 Winthrop 4:04.40 4:36.03 5:45.04 4:47.53 5:42.16 -
54 Beck Classey FR-1 Wofford 3:30.13 5:51.18 5:22.40 4:47.85 6:14.21 -
55 Bogdan Podgaisky SO-2 Gardner-Webb 6:12.72 4:29.19 6:09.77 4:55.81 4:11.44 -
56 Brett Page SR-4 Lees-McRae 5:41.04 5:58.83 3:57.24 4:56.55 5:05.45 -
57 Lucas Biggerstaff SO-2 Emory & Henry 5:01.42 6:27.96 4:07.70 4:58.43 4:13.67 -
58 Samonzy Wiggins   Lander 3:51.51 5:54.78 5:33.74 5:00.66 6:09.82 -
59 Alexandros Panayides FR-1 Claflin 6:17.47 3:40.44 4:01.58 5:01.97 3:34.40 -
60 Colt Pierce JR-3 Emory & Henry 3:50.52 5:59.98 4:31.57 5:15.77 6:03.14 -
61 Robert Campbell FR-1 Claflin 5:53.68 5:22.10 5:50.52 5:15.78 6:37.89 -
62 Quentin Palmer   Lander 3:49.77 6:05.69 6:41.29 5:23.62 5:33.33 -
  Devon Pratt SO-2 Wingate DNS DNS DNS DNS DNS   
  Ben Loeper JR-3 Ohio Wesleyan DNS DNS DNS DNS DNS   
  roy walker SO-2 Allen DNS DNS DNS DNS DNS   
  Julian Irigoyen JR-3 Wingate DNS DNS DNS DNS DNS   
  Zac Hoyt JR-3 Winthrop DNS DNS DNS DNS DNS   
  Nicholas Kipsang FR-1 Morehouse DNS DNS DNS DNS DNS   
  Jalin Petty SO-2 USC Upstate DNS DNS DNS DNS DNS   
  Andrew Castano FR-1 USC Upstate DNS DNS DNS DNS DNS   
  Devin Hawkins SO-2 Morehouse DNS DNS DNS DNS DNS   
  Ryan Adams JR-3 Furman DNS DNS DNS DNS DNS   
  Dalton Cox SR-4 Wingate DNS DNS DNS DNS DNS   
  Ian Hixson FR-1 Wingate DNS DNS DNS DNS DNS   
  Mckenna Burrows   Lander DNS DNS DNS DNS DNS   
  Justin Todd FR-1 Wingate DNS DNS DNS DNS DNS   
  Madison Daniel JR-3 Furman DNS DNS DNS DNS DNS   
  Micah Kipchumba SO-2 Wingate DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 James Quattlebaum Senior Unattached 2:56.38 3:52.08 4:31.54 3:33.52 3:03.35 4:43.14 3:19.59   
2 Luke Meade JR-3 Furman 3:16.58 3:54.02 2:55.52 4:29.13 3:02.54 3:04.88 2:50.84 10
3 Dorian Jones SR-4 USC Upstate 3:10.22 3:57.77 4:16.80 4:45.33 4:33.44 3:29.24 3:26.86 8
4 Jarrett Mattingly JR-3 Morehead State 4:09.67 3:57.78 3:10.23 5:04.36 3:43.52 4:40.58 4:14.43 6
5 Corey Tooke SR-4 Morehead State 5:07.05 4:01.77 4:38.04 3:47.27 4:25.95 3:23.09 4:47.71 5
6 Jack Zemp JR-3 Wofford 3:14.00 4:02.49 4:38.87 4:12.19 3:21.27 3:52.79 4:21.89 4
7 Sage Turner SO-2 UNC-Asheville 4:23.26 4:03.76 4:13.51 3:49.14 4:25.70 4:52.52 4:06.20 3
8 James McCoy SO-2 Wofford 3:54.63 4:04.40 3:13.08 4:43.51 5:12.84 3:27.74 2:51.08 2
11 Trey Simons SR-4 Morehouse 2:56.54 4:08.64 4:13.62 5:05.83 4:13.62 3:28.86 4:01.18 -
19 Cisco Ferre SR-4 Wofford 4:34.17 4:13.86 3:10.40 4:44.33 4:16.40 3:30.71 3:02.78 -
20 Thomas Little JR-3 UNC-Asheville 4:57.08 4:13.91 3:28.21 4:57.08 5:14.85 3:00.28 4:13.91 -
23 Cody Chism SO-2 Morehead State 4:13.05 4:15.60 4:59.06 4:13.05 4:33.50 5:01.61 4:48.83 -
27 Noah Dolhare FR-1 Furman 3:03.77 4:18.82 5:13.18 4:29.18 5:23.53 5:10.59 4:42.12 -
28 Caleb Davis SO-2 Bob Jones 4:43.25 4:19.86 4:56.24 3:22.69 3:56.48 3:35.69 4:38.05 -
  Micah Kipchumba SO-2 Wingate DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Devon Pratt SO-2 Wingate DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Ryan Adams JR-3 Furman DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Madison Daniel JR-3 Furman DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
9 William Metcalf-Shull FR-1 Winthrop 4:06.43 1
10 Philip Quillen SO-2 Anderson (S.C.) 4:06.80 -
12 Joey Teachout SO-2 Anderson (S.C.) 4:09.86 -
13 Marlin Young FR-1 USC Upstate 4:10.35 -
14 Logan Easterlin FR-1 Spartanburg Methodist 4:11.06 -
15 Jake Carver SO-2 Davidson 4:12.82 -
18 Darby Pillow SO-2 Morehead State 4:13.75 -
21 Tristin Bertie SO-2 Lees-McRae 4:15.14 -
24 Raine Wireman   Unattached 4:16.53   
33 Michael Tardella FR-1 USC Upstate 4:21.77 -
42 Qaseem Wajd JR-3 Morehouse 4:27.42 -
43 Mikah Bailey SO-2 Morehead State 4:28.04 -
  Justin Todd FR-1 Wingate DNS   
  Julian Irigoyen JR-3 Wingate DNS   
  Dalton Cox SR-4 Wingate DNS   
  Andrew Castano FR-1 USC Upstate DNS   
  Jalin Petty SO-2 USC Upstate DNS   
  Ben Loeper JR-3 Ohio Wesleyan DNS   
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
17 Antonio Williams-Maybin SO-2 Limestone 4:13.66 3:10.25 -
25 Cole Clever FR-1 Morehead State 4:17.62 4:04.74 -
29 Ereck Lewis SR-4 USC Upstate 4:20.42 4:51.67 -
32 Blair Bijeau JR-3 Winthrop 4:21.29 5:16.16 -
34 Justin Stewart FR-1 King 4:22.50 4:40.88 -
35 Harrison Owens SO-2 Morehead State 4:22.65 3:32.75 -
36 Kyle Hart FR-1 King 4:24.00 5:14.16 -
37 Jonathan Bright SR-4 Bob Jones 4:24.88 5:36.40 -
38 Aiden Hall SO-2 Lees-McRae 4:25.40 5:05.21 -
40 Casey Stroud FR-1 Bob Jones 4:26.96 3:30.90 -
41 Jake Lane FR-1 Winthrop 4:27.36 4:59.45 -
44 Mitchell Brown SO-2 Gardner-Webb 4:29.47 5:04.51 -
45 Tyler Thatcher SO-2 Winthrop 4:31.46 3:31.74 -
47 Douglas Flynn SO-2 Bob Jones 4:35.24 5:08.27 -
48 Tyreese Jones SR-4 Livingstone 4:35.31 3:45.76 -
51 Peyton Shelton FR-1 Southern Wesleyan 4:36.89 3:16.60 -
  Nicholas Kipsang FR-1 Morehouse DNS DNS   
  Ian Hixson FR-1 Wingate DNS DNS   
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
16 Mathew Chesum FR-1 Benedict 4:12.96 3:40.08 4:25.61 4:12.96 3:04.66 -
22 Ben Boatwright SR-4 Wofford 4:15.17 5:03.66 4:17.73 4:53.45 5:31.73 -
26 Walker Gibbs JR-3 Wofford 4:18.52 3:29.41 4:28.86 3:26.82 4:26.28 -
30 Cole Ralenkotter SO-2 Morehead State 4:20.68 3:25.94 4:46.75 3:28.55 5:25.85 -
31 Jackson Kaze JR-3 Emory & Henry 4:20.96 4:54.89 4:05.31 3:02.68 4:13.14 -
39 Trent Powers   Lander 4:26.90 3:22.85 5:22.95 5:25.62 4:21.57 -
46 David Rolon SO-2 Anderson (S.C.) 4:35.17 3:34.64 5:35.71 3:40.14 3:18.13 -
49 Julian Jacobs JR-3 Oberlin 4:35.99 3:35.28 5:50.51 5:44.99 3:54.60 -
50 Hayden Tuten SO-2 Anderson (S.C.) 4:36.34 3:49.37 3:24.50 5:09.50 4:19.76 -
52 Dane Szalwinski SR-4 Wofford 4:42.30 5:58.53 5:55.70 4:25.37 4:50.77 -
53 John Oliver SR-4 Winthrop 4:47.53 4:50.41 5:47.92 3:44.28 5:36.41 -
54 Beck Classey FR-1 Wofford 4:47.85 5:36.79 5:31.03 5:22.40 5:31.03 -
55 Bogdan Podgaisky SO-2 Gardner-Webb 4:55.81 3:59.61 6:06.81 3:47.78 4:58.77 -
56 Brett Page SR-4 Lees-McRae 4:56.55 5:11.38 5:14.35 4:53.59 4:12.07 -
57 Lucas Biggerstaff SO-2 Emory & Henry 4:58.43 5:52.15 3:40.84 4:37.54 4:10.69 -
58 Samonzy Wiggins   Lander 5:00.66 3:57.53 5:48.77 4:06.55 5:18.70 -
59 Alexandros Panayides FR-1 Claflin 5:01.97 3:31.38 5:11.03 3:52.52 3:49.50 -
60 Colt Pierce JR-3 Emory & Henry 5:15.77 3:53.67 6:37.87 6:22.09 6:25.24 -
61 Robert Campbell FR-1 Claflin 5:15.78 4:12.63 6:06.31 6:22.10 4:00.00 -
62 Quentin Palmer   Lander 5:23.62 4:09.19 3:49.77 3:56.25 6:34.82 -
  Mckenna Burrows   Lander DNS DNS DNS DNS DNS   
  Devin Hawkins SO-2 Morehouse DNS DNS DNS DNS DNS   
  Zac Hoyt JR-3 Winthrop DNS DNS DNS DNS DNS   
  roy walker SO-2 Allen DNS DNS DNS DNS DNS