April 11-12, 2019
|
Kutztown - Kutztown, PA

Women's Heptathlon Division 1

Top↑
PL NAME YEAR TEAM POINTS POINTS POINTS
1 Ella Rossa SO-2 Amherst 2615 3736 4707
2 Caroline DiJiosia SR-4 West Chester 4224 3611 4297
3 Annelise Romero FR-1 Amherst 2760 3494 4542
4 Kaitlin Moyer SO-2 Millersville 4050 3492 2933
5 Erica Helm SR-4 Shippensburg 3221 3321 3653
6 Carson Pennings FR-1 Shippensburg 3750 3290 3257
7 Tia Judy SO-2 Lock Haven 2528 3284 2857
8 Joelle Wash FR-1 Eastern 2638 3179 2638
9 Karly Kaminsky JR-3 Marywood 3495 3066 2851
10 Cara Fordenbacher JR-3 Eastern 1871 2431 2795
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME PT WIND
1 Ella Rossa SO-2 Amherst 11.12 12.44 13.90 11.85 14.63 891 2.9
2 Caroline DiJiosia SR-4 West Chester 13.56 11.38 14.81 15.58 15.58 767 2.9
3 Carson Pennings FR-1 Shippensburg 13.21 18.78 20.05 18.30 15.91 725 2.9
4 Kaitlin Moyer SO-2 Millersville 18.15 14.12 16.13 15.29 16.80 619 2.0
5 Tia Judy SO-2 Lock Haven 18.41 15.51 17.56 17.38 17.04 592 2.0
6 Annelise Romero FR-1 Amherst 14.29 15.17 13.41 15.35 17.64 526 2.0
7 Erica Helm SR-4 Shippensburg 19.60 13.72 16.03 15.85 17.81 508 1.2
8 Joelle Wash FR-1 Eastern 21.83 13.60 12.71 18.79 17.89 500 1.2
9 Karly Kaminsky JR-3 Marywood 19.16 22.99 18.35 16.74 20.16 289 1.2
10 Cara Fordenbacher JR-3 Eastern 20.84 27.71 29.84 23.45 23.68 70 3.8
Women's Heptathlon Division 1 100 Hurdles Section 1
W: 2.9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Ella Rossa SO-2 Amherst 12.88 14.63 891
2 Caroline DiJiosia SR-4 West Chester 17.61 15.58 767
3 Carson Pennings FR-1 Shippensburg 14.80 15.91 725
Women's Heptathlon Division 1 100 Hurdles Section 2
W: 1.2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
7 Erica Helm SR-4 Shippensburg 17.81 508
8 Joelle Wash FR-1 Eastern 17.89 500
9 Karly Kaminsky JR-3 Marywood 20.16 289
Women's Heptathlon Division 1 100 Hurdles Section 3
W: 2.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
4 Kaitlin Moyer SO-2 Millersville 19.83 12.44 12.27 16.80 619
5 Tia Judy SO-2 Lock Haven 20.79 16.53 21.30 17.04 592
6 Annelise Romero FR-1 Amherst 12.88 21.00 18.00 17.64 526
Women's Heptathlon Division 1 100 Hurdles Section 4
W: 3.8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
10 Cara Fordenbacher JR-3 Eastern 29.37 23.68 70
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK CONV PT
1 Kaitlin Moyer SO-2 Millersville 1.69m 1.46m 1.09m 1.47m 4' 9.75" 588
1 Erica Helm SR-4 Shippensburg 1.38m 1.82m 1.38m 1.47m 4' 9.75" 588
3 Carson Pennings FR-1 Shippensburg 1.80m 1.41m 1.10m 1.41m 4' 7.5" 523
3 Caroline DiJiosia SR-4 West Chester 1.45m 1.54m 1.31m 1.41m 4' 7.5" 523
5 Joelle Wash FR-1 Eastern 1.55m 1.46m 1.16m 1.38m 4' 6.25" 491
6 Karly Kaminsky JR-3 Marywood 1.01m 1.32m 1.09m 1.35m 4' 5" 460
7 Tia Judy SO-2 Lock Haven 1.47m 1.43m 1.36m 1.32m 4' 4" 429
7 Ella Rossa SO-2 Amherst 1.27m 1.43m 1.41m 1.32m 4' 4" 429
7 Annelise Romero FR-1 Amherst 1.41m 1.16m 1.52m 1.32m 4' 4" 429
10 Cara Fordenbacher JR-3 Eastern 1.29m 1.10m 1.61m 1.26m 4' 1.5" 369
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK CONV PT
1 Joelle Wash FR-1 Eastern 10.61m 6.97m 9.82m 32' 2.75" 518
2 Erica Helm SR-4 Shippensburg 10.95m 9.63m 9.44m 30' 11.75" 493
3 Annelise Romero FR-1 Amherst 9.45m 9.95m 8.36m 27' 5.25" 423
4 Kaitlin Moyer SO-2 Millersville 6.84m 10.30m 8.05m 26' 5" 403
5 Caroline DiJiosia SR-4 West Chester 5.53m 5.92m 7.79m 25' 6.75" 386
6 Cara Fordenbacher JR-3 Eastern 6.33m 8.39m 7.63m 25' 0.5" 375
7 Tia Judy SO-2 Lock Haven 5.97m 9.33m 7.46m 24' 5.75" 365
8 Ella Rossa SO-2 Amherst 9.37m 6.68m 7.26m 23' 10" 352
9 Karly Kaminsky JR-3 Marywood 5.89m 8.06m 7.01m 23' 0" 336
10 Carson Pennings FR-1 Shippensburg 7.02m 6.66m 6.05m 19' 10.25" 274
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME PT WIND
1 Ella Rossa SO-2 Amherst 26.85 21.48 22.56 724 0.1
2 Caroline DiJiosia SR-4 West Chester 27.91 31.82 24.29 638 -0.2
3 Carson Pennings FR-1 Shippensburg 28.16 35.77 26.19 618 -0.2
4 Tia Judy SO-2 Lock Haven 28.21 34.42 27.09 614 -0.2
5 Kaitlin Moyer SO-2 Millersville 28.48 32.19 31.33 594 -0.2
6 Annelise Romero FR-1 Amherst 29.11 26.20 22.13 546 0.1
7 Karly Kaminsky JR-3 Marywood 29.47 35.07 37.73 520 0.1
8 Joelle Wash FR-1 Eastern 30.20 32.02 38.06 468 0.1
9 Cara Fordenbacher JR-3 Eastern 30.46 21.63 37.77 450 0.1
10 Erica Helm SR-4 Shippensburg 30.67 25.46 35.27 436 -0.2
Women's Heptathlon Division 1 200 Meters Section 1
W: 0.1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Ella Rossa SO-2 Amherst 28.20 23.90 26.85 724
6 Annelise Romero FR-1 Amherst 34.35 29.11 29.11 546
7 Karly Kaminsky JR-3 Marywood 28.59 21.52 29.47 520
8 Joelle Wash FR-1 Eastern 35.64 21.14 30.20 468
9 Cara Fordenbacher JR-3 Eastern 39.60 23.46 30.46 450
Women's Heptathlon Division 1 200 Meters Section 2
W: -0.2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
2 Caroline DiJiosia SR-4 West Chester 19.54 23.45 20.94 29.31 20.38 24.01 27.91 638
3 Carson Pennings FR-1 Shippensburg 30.14 35.77 20.84 35.77 26.19 32.95 28.16 618
4 Tia Judy SO-2 Lock Haven 22.57 31.04 31.60 27.09 36.39 26.24 28.21 614
5 Kaitlin Moyer SO-2 Millersville 36.74 29.05 25.07 33.90 26.78 21.65 28.48 594
10 Erica Helm SR-4 Shippensburg 36.19 22.39 21.47 27.61 29.45 25.46 30.67 436
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK CONV PT
1 Ella Rossa SO-2 Amherst 4.91m 5.50m 3.93m 16' 1.5" 535
2 Caroline DiJiosia SR-4 West Chester 4.85m 5.24m 5.14m 15' 11" 519
3 Cara Fordenbacher JR-3 Eastern 4.78m 5.69m 3.54m 15' 8.25" 500
4 Erica Helm SR-4 Shippensburg 4.65m 3.44m 5.25m 15' 3.25" 466
5 Kaitlin Moyer SO-2 Millersville 4.58m 5.22m 4.35m 15' 0.5" 448
6 Annelise Romero FR-1 Amherst 4.56m 4.83m 5.75m 14' 11.5" 443
7 Carson Pennings FR-1 Shippensburg 4.54m 5.90m 5.04m 14' 10.75" 438
8 Joelle Wash FR-1 Eastern 4.51m 3.88m 4.37m 14' 9.75" 431
9 Tia Judy SO-2 Lock Haven 4.33m 3.51m 4.33m 14' 2.5" 386
10 Karly Kaminsky JR-3 Marywood 4.32m 4.49m 4.23m 14' 2.25" 384
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK MARK CONV PT
1 Karly Kaminsky JR-3 Marywood 39.62m 40.56m 30.58m 29.64m 31.20m 35.57m 28.39m 102' 4" 499
2 Annelise Romero FR-1 Amherst 28.41m 37.31m 20.66m 37.31m 28.70m 20.38m 25.26m 94' 2" 452
3 Erica Helm SR-4 Shippensburg 30.31m 21.01m 20.47m 29.78m 26.59m 20.47m 30.84m 87' 3" 412
4 Joelle Wash FR-1 Eastern 22.62m 31.92m 18.85m 23.12m 25.13m 21.86m 25.38m 82' 5" 385
5 Cara Fordenbacher JR-3 Eastern 26.11m 19.87m 16.64m 17.79m 23.11m 22.65m 27.96m 75' 10" 347
6 Kaitlin Moyer SO-2 Millersville 22.87m 22.04m 15.80m 26.40m 20.79m 26.40m 16.63m 68' 2" 304
7 Ella Rossa SO-2 Amherst 15.58m 14.41m 14.99m 13.82m 19.47m 17.72m 22.39m 63' 10" 279
8 Caroline DiJiosia SR-4 West Chester 22.05m 21.86m 16.44m 20.96m 18.07m 20.06m 20.60m 59' 3" 253
9 Tia Judy SO-2 Lock Haven 19.40m 21.10m 14.98m 19.91m 17.02m 14.64m 21.45m 55' 10" 234
10 Carson Pennings FR-1 Shippensburg 14.44m 16.52m 12.35m 13.79m 16.04m 19.89m 11.71m 52' 7" 216
PL NAME YEAR TEAM TIME PT
1 Annelise Romero FR-1 Amherst 2:31.47 675
2 Tia Judy SO-2 Lock Haven 2:32.35 664
3 Karly Kaminsky JR-3 Marywood 2:39.54 578
4 Kaitlin Moyer SO-2 Millersville 2:43.25 536
5 Ella Rossa SO-2 Amherst 2:44.19 526
6 Caroline DiJiosia SR-4 West Chester 2:44.28 525
7 Carson Pennings FR-1 Shippensburg 2:46.95 496
8 Cara Fordenbacher JR-3 Eastern 2:48.06 484
9 Erica Helm SR-4 Shippensburg 2:51.24 451
10 Joelle Wash FR-1 Eastern 2:57.79 386