March 15-16, 2019
|
Rhodes - Memphis, TN

Women's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Gracie Hyde FR-1 Central Arkansas 5:48.25 5:57.33 4:35.57 4:59.80 5:02.82 4:32.54
2 Minnell Fundora SO-2 Webster 4:47.12 6:47.01 6:18.62 5:37.60 5:15.51 6:50.17
3 Kathryn Vander Poel SR-4 Mount Mercy 5:12.36 6:06.00 5:28.13 6:15.46 5:15.51 4:43.96
4 Kelly Peregrine JR-3 Hope 6:31.83 4:19.12 5:28.63 3:47.52 5:15.99 6:31.83
5 Andrea Ertz JR-3 Mount Mercy 6:49.36 4:58.29 6:52.53 5:55.41 5:17.33 5:39.55
6 Lorena Moreno SR-4 St. Mary (Kan.) 4:23.84 4:23.84 6:40.52 4:30.19 5:17.87 5:43.30
7 Johanna Wistokat FR-1 Christian Bros. 4:54.89 5:55.79 5:30.15 5:52.59 5:20.53 6:53.49
8 Jacinda Cole SO-2 Hope 4:26.19 6:18.43 5:07.88 5:23.91 5:20.70 4:26.19
9 Maryella Cohn SO-2 Rhodes 5:51.03 4:53.06 4:36.96 3:58.31 5:22.04 6:23.23
10 Kara Nix SO-2 North Alabama 4:28.24 3:52.69 4:41.17 4:54.10 5:23.18 4:31.48
11 Chloe Willis FR-1 Christian Bros. 6:38.13 5:20.45 4:18.95 5:17.21 5:23.68 5:26.92
12 Maria Kuiper SR-4 Calvin 4:06.19 6:02.81 6:09.28 5:01.26 5:23.93 6:31.96
13 Elise Moix JR-3 Rhodes 4:16.89 4:03.88 5:15.42 4:36.40 5:25.17 5:38.18
14 Hattie Greydanus SO-2 Calvin 5:49.97 3:52.22 6:09.59 7:01.92 5:27.07 3:58.77
15 Jamie Welch JR-3 Berea 4:29.83 6:31.59 5:48.81 3:53.64 5:29.06 5:25.77
16 Kristen Adams SR-4 Memphis 4:33.53 3:57.28 6:09.10 5:36.15 5:29.55 6:28.87
17 Erin Gilbert FR-1 Memphis 6:30.01 5:10.68 5:53.65 5:27.21 5:30.51 5:27.21
18 Madi Ray FR-1 Memphis 6:55.74 3:58.05 6:22.21 5:31.92 5:35.27 7:05.80
19 Cecilia Quesada FR-1 Southern Arkansas 4:25.08 4:31.79 6:56.07 5:42.25 5:35.54 5:22.12
20 Brooke Truszkowski SO-2 Hope 5:16.27 6:03.37 7:10.66 5:36.45 5:36.45 5:06.17
21 Alyssa Dohm FR-1 Southern Arkansas 6:00.45 4:39.61 3:55.81 4:26.13 5:36.87 4:12.66
22 Michelann Settle JR-3 Covenant 6:23.22 6:06.26 4:21.13 6:46.96 5:39.13 6:33.39
23 Annie Needs SO-2 Calvin 6:37.70 5:02.52 7:18.49 5:33.12 5:39.91 5:22.92
24 Lily Valentine SR-4 Kenyon 5:46.81 4:34.70 6:45.18 7:05.78 5:43.37 6:17.71
25 Mary Beth Mellhuish FR-1 Berea 6:19.57 4:05.00 4:15.35 5:03.66 5:45.06 4:25.70
26 Kelsey Phillips JR-3 Spalding 5:29.00 7:26.74 4:43.98 4:57.83 5:46.31 4:05.88
27 Solstice Saliba FR-1 Memphis 5:25.96 5:50.49 5:46.99 4:29.88 5:50.49 7:14.61
28 Clara McMillan SR-4 Trevecca Nazarene 5:40.11 7:07.76 4:40.50 7:14.77 5:50.62 5:01.54
29 Lydia Soper JR-3 Trevecca Nazarene 6:29.41 4:09.09 5:26.27 5:50.82 5:50.82 4:37.15
30 Emilee Hudsmith JR-3 North Alabama 6:32.57 7:11.47 7:15.01 4:57.08 5:53.66 5:53.66
31 Anna Danek JR-3 Covenant 7:38.59 5:02.17 4:55.06 4:47.95 5:55.49 6:13.27
32 Hannah Surmon SO-2 Rhodes 7:13.12 5:25.74 6:23.01 4:42.78 5:57.95 6:01.53
33 Erin Smith SO-2 Trevecca Nazarene 6:21.11 7:47.39 7:29.42 4:54.82 5:59.53 7:40.20
34 Peyton Young SO-2 Trevecca Nazarene 6:07.14 6:53.94 6:03.54 4:58.75 5:59.94 6:21.54
35 Alexandria Nagle FR-1 Lyon 6:11.15 4:51.88 7:30.43 7:12.41 6:00.34 7:26.83
36 Hayley Clark JR-3 Berea 5:10.53 6:29.97 5:10.53 4:52.48 6:01.08 6:48.02
37 Sady Bayne FR-1 Webster 6:49.95 5:15.62 5:55.53 6:06.41 6:02.78 6:53.57
38 Rachel Cotta SO-2 Covenant 4:48.47 4:30.21 5:54.20 6:41.67 6:05.15 6:34.37
39 Kelli Laube SO-2 Calvin 7:03.35 7:36.49 7:03.35 7:58.57 6:08.13 7:07.03
40 Tylan Eastham JR-3 Berea 7:48.53 5:35.72 7:19.02 6:23.68 6:08.92 5:32.03
41 Davida Harris FR-1 Kenyon 4:48.26 7:45.65 8:00.43 6:42.82 6:09.56 7:53.04
42 Anne Mullins FR-1 Blue Mountain 7:45.83 7:01.46 5:03.16 6:54.07 6:09.70 4:44.67
43 Jenna Hughes JR-3 Berea 6:40.53 4:49.27 7:36.16 4:38.15 6:10.86 7:25.04
44 Tess Rickman FR-1 North Alabama 6:41.45 7:07.47 7:03.75 5:34.54 6:11.71 5:38.26
45 Caitlyn Roberts JR-3 Berea 4:53.77 6:45.32 5:27.23 5:34.67 6:11.85 7:48.54
46 Kyla Downes SO-2 Williams Baptist 6:32.18 6:50.85 4:58.80 6:58.32 6:13.50 5:51.09
47 Michelle Donohue JR-3 Southern Arkansas 4:57.62 4:34.73 6:48.27 7:11.17 6:21.56 4:46.17
48 Daisy Connor FR-1 Lyon 6:22.07 6:29.72 7:15.56 5:17.12 6:22.07 6:06.79
49 Cora Reed FR-1 Webster 6:25.99 5:13.38 6:10.70 4:50.45 6:22.16 7:30.95
50 Bethany Bigler FR-1 Berea 7:35.61 5:59.89 6:49.66 6:53.49 6:22.86 7:39.44
51 Dani Barstead FR-1 Williams Baptist 5:53.94 4:40.84 7:33.96 4:29.30 6:24.71 4:29.30
52 Madeline Rose JR-3 Christian Bros. 8:20.78 6:09.81 4:37.36 5:46.69 6:25.21 4:37.36
53 Brittany Ortiz-Perez JR-3 Berea 6:53.63 7:28.43 6:53.63 4:30.60 6:26.57 5:36.32
54 Ellie Robinson FR-1 Covenant 4:58.71 7:37.76 5:49.14 5:21.99 6:27.93 5:41.38
  Ellie Best SR-4 Hope DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Julia Robleski FR-1 Hope DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Gracie Hyde FR-1 Central Arkansas 5:57.33 4:41.63 4:47.68 5:33.11 5:02.82 5:27.05 6:21.56
2 Minnell Fundora SO-2 Webster 4:28.19 4:06.10 4:56.58 5:53.38 5:15.51 5:02.89 5:31.29
3 Kathryn Vander Poel SR-4 Mount Mercy 6:37.55 4:59.74 4:15.57 5:37.60 5:15.51 5:06.05 6:02.84
4 Kelly Peregrine JR-3 Hope 6:50.79 3:47.52 6:38.15 4:44.40 5:15.99 6:06.55 5:12.83
5 Andrea Ertz JR-3 Mount Mercy 4:23.39 5:36.37 5:23.68 5:17.33 5:17.33 6:17.63 6:20.80
6 Lorena Moreno SR-4 St. Mary (Kan.) 4:23.84 4:46.09 5:01.98 5:14.70 5:17.87 3:58.41 5:33.77
7 Johanna Wistokat FR-1 Christian Bros. 5:20.53 6:56.69 4:32.45 3:57.20 5:20.53 6:47.08 5:20.53
8 Jacinda Cole SO-2 Hope 6:31.26 4:48.63 6:37.67 4:39.01 5:20.70 5:36.74 6:31.26
9 Maryella Cohn SO-2 Rhodes 3:48.65 4:30.52 6:45.77 6:42.55 5:22.04 4:01.53 4:30.52
11 Chloe Willis FR-1 Christian Bros. 6:57.55 4:28.66 4:48.08 5:07.50 5:23.68 5:46.34 6:51.08
13 Elise Moix JR-3 Rhodes 5:57.69 4:29.90 5:12.17 4:39.65 5:25.17 6:26.96 5:38.18
15 Jamie Welch JR-3 Berea 4:00.22 4:16.67 4:16.67 5:22.48 5:29.06 5:06.03 6:41.46
16 Kristen Adams SR-4 Memphis 6:58.53 5:46.03 6:02.51 5:32.85 5:29.55 6:58.53 6:15.69
20 Brooke Truszkowski SO-2 Hope 4:49.35 4:12.34 5:02.81 6:43.74 5:36.45 4:35.89 5:23.00
  Ellie Best SR-4 Hope DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Julia Robleski FR-1 Hope DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
10 Kara Nix SO-2 North Alabama 5:39.34 5:23.18
12 Maria Kuiper SR-4 Calvin 4:38.58 5:23.93
17 Erin Gilbert FR-1 Memphis 5:40.43 5:30.51
18 Madi Ray FR-1 Memphis 5:55.39 5:35.27
19 Cecilia Quesada FR-1 Southern Arkansas 5:15.41 5:35.54
21 Alyssa Dohm FR-1 Southern Arkansas 4:49.71 5:36.87
23 Annie Needs SO-2 Calvin 6:13.91 5:39.91
25 Mary Beth Mellhuish FR-1 Berea 6:26.47 5:45.06
26 Kelsey Phillips JR-3 Spalding 4:54.37 5:46.31
27 Solstice Saliba FR-1 Memphis 6:08.02 5:50.49
29 Lydia Soper JR-3 Trevecca Nazarene 5:08.73 5:50.82
30 Emilee Hudsmith JR-3 North Alabama 4:53.54 5:53.66
34 Peyton Young SO-2 Trevecca Nazarene 5:56.34 5:59.94
40 Tylan Eastham JR-3 Berea 5:17.28 6:08.92
47 Michelle Donohue JR-3 Southern Arkansas 5:35.78 6:21.56
Women's Mile Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
14 Hattie Greydanus SO-2 Calvin 4:38.01 5:27.07 4:41.28 4:31.47
22 Michelann Settle JR-3 Covenant 7:00.53 5:39.13 5:56.09 6:19.83
24 Lily Valentine SR-4 Kenyon 6:34.88 5:43.37 6:45.18 5:26.21
28 Clara McMillan SR-4 Trevecca Nazarene 5:15.56 5:50.62 4:29.98 6:18.67
31 Anna Danek JR-3 Covenant 4:40.84 5:55.49 4:19.51 6:02.60
32 Hannah Surmon SO-2 Rhodes 7:05.96 5:57.95 5:25.74 6:33.75
33 Erin Smith SO-2 Trevecca Nazarene 4:36.84 5:59.53 4:11.67 4:58.41
35 Alexandria Nagle FR-1 Lyon 7:01.60 6:00.34 6:50.79 7:37.64
37 Sady Bayne FR-1 Webster 7:00.83 6:02.78 6:39.06 7:00.83
38 Rachel Cotta SO-2 Covenant 5:14.03 6:05.15 7:10.88 6:48.97
39 Kelli Laube SO-2 Calvin 6:41.27 6:08.13 7:58.57 6:48.63
42 Anne Mullins FR-1 Blue Mountain 5:06.86 6:09.70 5:54.92 7:42.13
43 Jenna Hughes JR-3 Berea 7:25.04 6:10.86 6:07.16 5:56.03
44 Tess Rickman FR-1 North Alabama 7:37.21 6:11.71 5:38.26 5:23.39
Women's Mile Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
36 Hayley Clark JR-3 Berea 6:48.02 7:49.41 6:01.08
41 Davida Harris FR-1 Kenyon 4:18.70 7:30.87 6:09.56
45 Caitlyn Roberts JR-3 Berea 6:56.48 4:35.17 6:11.85
46 Kyla Downes SO-2 Williams Baptist 4:25.19 8:05.55 6:13.50
48 Daisy Connor FR-1 Lyon 5:32.40 5:05.66 6:22.07
49 Cora Reed FR-1 Webster 4:54.27 6:25.99 6:22.16
50 Bethany Bigler FR-1 Berea 7:01.15 7:31.78 6:22.86
51 Dani Barstead FR-1 Williams Baptist 7:07.03 5:50.09 6:24.71
52 Madeline Rose JR-3 Christian Bros. 6:40.62 5:38.99 6:25.21
53 Brittany Ortiz-Perez JR-3 Berea 7:28.43 5:32.45 6:26.57
54 Ellie Robinson FR-1 Covenant 7:41.64 6:31.81 6:27.93