February 15-16, 2019
|
Miami (Outdoor) - Coral Gables, FL

Boys' 400 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Tyrese Cooper SR Miami Norland 33.25 48.71 46.83 52.45 47.30 44.49 46.83
2 Nicholas Wilson SR Cypress Bay 56.08 43.62 37.39 47.45 34.51 40.74 47.93
3 Jacob Miley SR Flagler Palm Coast 44.74 43.77 1:00.31 52.52 51.55 53.98 48.63
4 Ethan Hanna JR Piper 43.04 55.26 1:01.62 39.12 47.93 50.37 48.90
5 Jovan Ferguson   Miami Carol City HS 37.88 53.13 35.91 52.15 1:01.98 40.34 49.19
6 Rasmus Wright JR Hallandale 40.35 56.79 55.29 51.81 34.87 49.32 49.81
7 Armando Colome SR Miami Coral Park 1:00.18 40.46 49.56 45.01 41.47 48.05 50.57
8 Ja'ki Chatman   Miami Northwestern HS 47.92 36.07 37.10 40.70 1:04.40 1:03.89 51.52

Boys' 400 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Tyrese Cooper SR Miami Norland 50.17 49.22 47.78
2 Jacob Miley SR Flagler Palm Coast 52.15 40.94 48.73
3 Ethan Hanna JR Piper 47.97 58.73 48.94
4 Nicholas Wilson SR Cypress Bay 40.24 37.30 49.07
5 Ja'ki Chatman   Miami Northwestern HS 35.48 58.47 49.97
6 Jovan Ferguson   Miami Carol City HS 35.16 55.26 50.23
7 Armando Colome SR Miami Coral Park 46.29 53.33 50.31
8 Rasmus Wright JR Hallandale 35.33 38.87 50.47
9 Darrell Thomas SR Flagler Palm Coast 36.43 40.48 50.59
10 Lorenzo Floyd   Miami Carol City HS 54.71 35.97 50.65
11 Godswill Agim JR South Dade 51.17 1:03.33 50.66
12 Errol Bennett-Woon SR Monsignor Pace 40.33 52.59 51.05
13 Cody Brown SO Western 49.06 52.13 51.10
14 Duriel Moss SO Miami Columbus 58.44 1:03.57 51.26
15 Rushane Miller SO Dillard 45.79 46.31 51.45
16 Renand Jean SO Dillard 56.13 39.65 51.49
17 Dillon Ford SR Coral Reef 44.38 37.67 51.60
18 Marcus Brown SR South Dade 56.90 58.96 51.72
19 Kyvon Tatham FR Pembroke Pines Charter 58.03 39.21 52.28
20 Daniil Shakhov SR NSU University School 57.19 47.22 52.46
21 Trayvon Smith SO Dillard 52.12 1:02.12 52.64
22 Ryan Clark JR Flagler Palm Coast 46.90 1:06.39 52.69
23 Jaylen Kendrick JR Miami Southridge 57.20 1:04.62 52.96
24 De'Andre Fox SR Miami Southridge 1:05.24 43.50 53.04
25 ALEJANDRO DE LA CRUZ JR Doral Academy 43.55 50.00 53.76
26 Nickalus Knight SR American Heritage 1:04.01 1:08.32 53.79
27 Matthew Flint SO Flagler Palm Coast 52.84 1:07.93 53.91
28 Donold Ferguson SO Coral Reef 45.31 1:02.02 53.93
29 Aydan Child SR Marathon 46.97 1:05.86 53.98
30 Quante Ellison SR American 1:03.22 57.28 54.03
31 La'Pere Francis SR iMater Prep 38.91 1:09.18 54.04
32 Jordan Guerrier SR Hallandale 57.87 48.68 54.08
33 Carlos Catala SO Miami Coral Park 56.43 1:07.83 54.26
34 Lonnell Johnson JR Piper 1:03.61 1:04.15 54.36
35 sean delaughter   Miami Northwestern HS 57.87 1:06.06 54.59
36 Raynard Wamble JR Homestead 48.06 45.88 54.61
37 Malik Hines SO American 51.57 49.93 54.86
38 Joseph Narcisse   Miami Booker T. Washington HS 39.03 59.36 54.96
39 Takori Thurston SO Monsignor Pace 1:06.06 45.70 55.05
40 Joseph Eaford   Miami Carol City HS 42.15 45.47 55.45
41 Orlando Carvajal JR Miami Coral Park 51.17 1:08.97 55.62
42 Matthew Farrell SR St. Thomas Aquinas 1:10.19 1:09.07 55.70
43 Jahron Momplaisir SO Miami Norland 40.67 50.14 55.71
44 Christian Tsiomakidis   Doral Academy Charter HS 55.75 39.59 55.75
45 Damien Bermudez SR Miami Coral Park 58.75 50.36 55.95
46 Jaylen Bell SR North Miami 1:09.02 53.87 56.11
47 Herman Dorsett   Miami Northwestern HS 1:11.97 54.54 56.22
47 Disner Moreno SR Miami Sunset 40.48 59.60 56.22
49 Diego Morales   Miami Jackson HS 1:07.36 1:02.83 56.60
50 Bryan Sanchez   Miami Jackson HS 1:00.63 1:04.03 56.66
51 JORGE SANTOS SR Doral Academy 1:12.05 1:01.27 56.73
52 Mikel Clarke SR Miramar 1:11.00 42.04 56.80
53 David Burfield SO Miami Norland 1:12.78 1:00.84 56.86
54 Boogsie Silvera SO American Heritage 1:01.17 48.02 57.16
55 Norman Morse JR Coral Reef 48.62 58.92 57.20
56 Reese Revere JR South Dade 46.40 1:05.30 57.28
57 Justin Vigo SO Braddock 1:00.78 43.58 57.34
58 Earl Little FR American Heritage 1:00.37 1:06.69 57.49
59 Joel Talley FR Southwest Miami 1:09.63 44.31 57.54
60 Daniel Ramirez   Coral Reef HS 58.13 45.47 57.55
61 Imoh Oton SR Braddock 1:05.19 46.16 57.69
62 Darnelle Joseph SO Homestead 1:05.90 51.45 57.80
63 Henry Robinson SR Miami Beach 44.26 1:03.47 58.23
64 Alex Vincent JR Homestead 1:10.46 56.49 58.23
65 Alejandro Caballe SR Braddock 54.38 57.30 58.47
66 Devin Rodriguez   Doral Academy Charter HS 57.68 1:14.16 58.85
67 Terry Smith   Miami Central HS 1:04.61 1:03.42 59.27
68 Christopher Collado FR St. Thomas Aquinas 1:09.44 1:02.32 59.35
69 Nicholas Rivas SR Southwest Miami 1:10.17 49.95 59.46
70 Eduardo Rojas FR Braddock 1:09.22 45.95 59.67
71 Ilkens Geffrard   Doctors Charter School 1:04.71 59.91 59.91
72 Ethan Rolon JR Miami Beach 45.08 42.68 1:00.10
73 shawn thomas   Miami Northwestern HS 42.20 47.02 1:00.28
74 Evan Patterson JR Marathon 1:11.29 1:09.48 1:00.41
75 Angel Castillo SO Miami Killian 1:11.01 1:10.40 1:00.69
76 Bradford Hance FR Miami Beach 1:06.98 50.54 1:00.89
77 Jabes Jimenez SO Miami Beach 1:01.66 1:05.94 1:01.05
78 Jordan Haven-Gault JR Marathon 58.62 1:07.78 1:01.06
79 Matthew Pierre FR Dr. Krop 48.36 1:12.84 1:01.21
80 Ricardo Hallman SO NSU University School 57.05 1:05.64 1:01.34
81 Daniel Pedroso SO Miami Killian 1:09.38 1:18.67 1:01.94
82 Alfonzo Thomas SO American 1:09.50 48.40 1:02.05
83 Donovan Bowens   Miami Jackson HS 47.56 1:10.09 1:02.58
84 Pedro Rodriguez SO iMater Prep 49.14 46.62 1:03.00
85 Christopher Armstrong   Miami Jackson HS 1:04.98 1:13.98 1:04.33
86 Raymond Bennett   Miami Central HS 48.27 56.10 1:05.23
87 Chris Vassor-Loza SO Miami Killian 47.79 1:00.40 1:06.37
88 Matthew Torres 7 iMater Prep 1:18.24 1:21.03 1:09.85
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
8 Rasmus Wright JR Hallandale 50.47 45.93
31 La'Pere Francis SR iMater Prep 54.04 56.21
43 Jahron Momplaisir SO Miami Norland 55.71 41.23
58 Earl Little FR American Heritage 57.49 1:08.99
75 Angel Castillo SO Miami Killian 1:00.69 1:02.51
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
5 Ja'ki Chatman   Miami Northwestern HS 50.97 49.97
9 Darrell Thomas SR Flagler Palm Coast 1:03.24 50.59
18 Marcus Brown SR South Dade 48.10 51.72
25 ALEJANDRO DE LA CRUZ JR Doral Academy 47.31 53.76
60 Daniel Ramirez   Coral Reef HS 58.13 57.55
65 Alejandro Caballe SR Braddock 46.20 58.47
73 shawn thomas   Miami Northwestern HS 58.48 1:00.28
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
7 Armando Colome SR Miami Coral Park 53.33 50.31 49.81 50.82 57.36
15 Rushane Miller SO Dillard 42.19 51.45 39.62 53.00 41.16
47 Herman Dorsett   Miami Northwestern HS 1:13.09 56.22 56.79 1:01.85 49.48
63 Henry Robinson SR Miami Beach 1:04.64 58.23 1:02.31 1:05.80 44.84
70 Eduardo Rojas FR Braddock 1:12.20 59.67 1:08.62 1:07.43 42.97
74 Evan Patterson JR Marathon 1:14.31 1:00.41 53.16 1:12.50 1:08.27
81 Daniel Pedroso SO Miami Killian 1:02.56 1:01.94 58.85 1:11.85 1:00.71
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Tyrese Cooper SR Miami Norland 36.32 47.78 44.44 50.65 50.65
50 Bryan Sanchez   Miami Jackson HS 46.47 56.66 51.56 1:00.06 42.50
51 JORGE SANTOS SR Doral Academy 46.52 56.73 1:11.48 49.93 41.98
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
29 Aydan Child SR Marathon 1:06.94 55.60 53.98 1:01.00 54.52 1:09.64
39 Takori Thurston SO Monsignor Pace 55.05 1:08.82 55.05 54.50 1:07.72 55.60
46 Jaylen Bell SR North Miami 1:05.09 1:07.90 56.11 1:07.34 1:08.46 1:09.02
80 Ricardo Hallman SO NSU University School 53.37 1:19.13 1:01.34 1:00.73 1:05.64 1:03.18
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Jacob Miley SR Flagler Palm Coast 41.42 46.30 55.07 48.73
32 Jordan Guerrier SR Hallandale 44.89 1:03.28 38.94 54.08
49 Diego Morales   Miami Jackson HS 46.42 1:07.92 1:02.83 56.60
53 David Burfield SO Miami Norland 1:00.84 57.43 54.02 56.86
72 Ethan Rolon JR Miami Beach 1:08.52 1:15.13 56.50 1:00.10
85 Christopher Armstrong   Miami Jackson HS 56.61 55.97 1:13.34 1:04.33
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
30 Quante Ellison SR American 47.55 1:05.38 41.61 1:08.62 54.03
44 Christian Tsiomakidis   Doral Academy Charter HS 55.75 1:10.81 1:02.44 54.64 55.75
76 Bradford Hance FR Miami Beach 1:11.85 46.28 1:05.77 49.93 1:00.89
82 Alfonzo Thomas SO American 1:10.12 45.92 52.75 55.85 1:02.05
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 8
PL NAME YEAR TEAM TIME
12 Errol Bennett-Woon SR Monsignor Pace 51.05
47 Disner Moreno SR Miami Sunset 56.22
52 Mikel Clarke SR Miramar 56.80
54 Boogsie Silvera SO American Heritage 57.16
66 Devin Rodriguez   Doral Academy Charter HS 58.85
84 Pedro Rodriguez SO iMater Prep 1:03.00
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
13 Cody Brown SO Western 54.68 40.88 51.10 49.57 44.97 50.08 38.33
14 Duriel Moss SO Miami Columbus 56.90 45.11 51.26 52.29 46.65 47.16 42.04
17 Dillon Ford SR Coral Reef 1:00.38 1:03.47 51.60 1:05.54 1:01.92 1:01.41 1:02.44
64 Alex Vincent JR Homestead 1:13.96 42.51 58.23 47.75 50.08 1:12.79 59.40
71 Ilkens Geffrard   Doctors Charter School 58.12 53.92 59.91 59.91 1:03.51 46.73 1:08.30
77 Jabes Jimenez SO Miami Beach 1:15.71 59.22 1:01.05 1:01.05 1:18.76 1:13.26 1:18.76
83 Donovan Bowens   Miami Jackson HS 1:14.47 1:16.35 1:02.58 1:12.60 45.06 1:15.10 49.44
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
3 Ethan Hanna JR Piper 39.16 1:02.65 48.94
36 Raynard Wamble JR Homestead 1:04.99 57.34 54.61
69 Nicholas Rivas SR Southwest Miami 42.22 1:12.55 59.46
86 Raymond Bennett   Miami Central HS 56.10 1:11.10 1:05.23
87 Chris Vassor-Loza SO Miami Killian 1:11.02 1:04.38 1:06.37
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 11
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Nicholas Wilson SR Cypress Bay 56.93 53.98 49.07 37.79 55.94 43.19 36.32
23 Jaylen Kendrick JR Miami Southridge 51.90 56.67 52.96 1:02.50 46.08 39.72 40.78
27 Matthew Flint SO Flagler Palm Coast 51.22 56.07 53.91 39.90 1:02.54 57.15 47.98
28 Donold Ferguson SO Coral Reef 58.25 53.39 53.93 40.99 51.24 1:03.10 1:00.41
35 sean delaughter   Miami Northwestern HS 48.04 52.96 54.59 44.22 42.58 1:01.14 1:09.88
62 Darnelle Joseph SO Homestead 54.34 42.20 57.80 41.62 45.09 1:03.58 45.09
67 Terry Smith   Miami Central HS 58.68 51.57 59.27 42.09 45.05 57.50 46.23
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 12
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
6 Jovan Ferguson   Miami Carol City HS 50.23 59.28 53.75
21 Trayvon Smith SO Dillard 52.64 1:06.33 1:06.33
22 Ryan Clark JR Flagler Palm Coast 52.69 38.99 1:05.34
38 Joseph Narcisse   Miami Booker T. Washington HS 54.96 1:05.96 54.96
41 Orlando Carvajal JR Miami Coral Park 55.62 48.39 54.51
57 Justin Vigo SO Braddock 57.34 1:13.40 46.45
78 Jordan Haven-Gault JR Marathon 1:01.06 1:10.22 1:05.95
88 Matthew Torres 7 iMater Prep 1:09.85 1:15.44 57.98
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 13
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
16 Renand Jean SO Dillard 46.86 1:05.40 55.61 51.49 40.68
24 De'Andre Fox SR Miami Southridge 54.10 39.25 39.25 53.04 39.25
40 Joseph Eaford   Miami Carol City HS 59.34 46.03 57.12 55.45 45.47
45 Damien Bermudez SR Miami Coral Park 1:10.50 1:01.55 40.85 55.95 47.56
59 Joel Talley FR Southwest Miami 51.21 55.82 40.86 57.54 1:06.17
68 Christopher Collado FR St. Thomas Aquinas 51.64 1:16.57 1:03.51 59.35 42.14
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 14
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
10 Lorenzo Floyd   Miami Carol City HS 1:01.29 1:02.30 50.65 35.46 39.00 41.54
20 Daniil Shakhov SR NSU University School 52.99 46.69 52.46 57.71 1:02.43 1:04.53
33 Carlos Catala SO Miami Coral Park 49.38 1:09.46 54.26 53.72 1:00.23 1:10.54
37 Malik Hines SO American 46.09 53.77 54.86 1:00.90 38.41 54.86
42 Matthew Farrell SR St. Thomas Aquinas 56.26 1:10.74 55.70 51.25 1:03.50 49.58
55 Norman Morse JR Coral Reef 1:07.50 1:00.64 57.20 52.06 53.77 57.78
61 Imoh Oton SR Braddock 55.39 40.39 57.69 54.81 1:03.46 1:02.31
79 Matthew Pierre FR Dr. Krop 58.15 1:14.07 1:01.21 46.52 47.75 1:04.27
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 15
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
11 Godswill Agim JR South Dade 1:02.82 42.56 1:05.36 49.65 50.66 37.49 44.58
19 Kyvon Tatham FR Pembroke Pines Charter 46.01 1:02.22 1:04.83 51.24 52.28 37.65 37.65
26 Nickalus Knight SR American Heritage 1:04.01 1:02.40 51.10 58.10 53.79 49.49 1:06.17
34 Lonnell Johnson JR Piper 1:05.24 44.58 1:02.52 38.06 54.36 50.02 55.45
56 Reese Revere JR South Dade 44.68 50.41 1:07.02 1:04.16 57.28 1:02.44 1:03.01