March 1- 2, 2019
|
Pittsburg St-Robert W. Plaster Center - Pittsburg, KS
|
300m (Flat)

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Awet Mengsteab Freshman Iowa Central CC 8:18.68 8:43.62 8:48.60 9:33.49 10
2 Nehemiah Too   Colby CC 8:18.88 6:09.18 7:38.97 9:33.72 8
3 Dennis Kiptoo   Cloud County CC 8:26.66 7:10.67 10:18.13 8:26.66 6
4 Ikageng Gaorekwe   Central Arizona 8:29.22 6:37.20 7:28.12 7:43.39 5
5 Milos Pendic   Iowa Central CC 8:30.82 9:11.69 8:10.39 6:07.79 4
6 Kwanele Mthembu   Cloud County CC 8:31.73 6:59.62 10:24.31 10:49.90 3
7 Alex Kitum   South Plains 8:31.79 6:44.32 6:23.85 8:31.79 2
8 Wesley Banguria   Colby CC 8:40.08 6:24.86 10:24.10 10:08.50 1
9 John Ngaruiya   Central Arizona 8:44.23 8:07.54 6:33.18 9:20.93 -
10 Andrew Bosquez   South Plains 8:49.60 11:02.00 8:01.94 6:26.61 -
11 Kyle Hinson   Louisburg College 8:50.69 6:32.71 7:20.48 9:49.07 -
12 Zachary Montoya   Southern Idaho 8:51.92 8:57.24 7:58.73 7:37.46 -
13 Filmon Beyene   South Plains 8:56.27 7:09.02 9:07.00 8:13.37 -
14 Manuel Olivo-Quinones   Central Arizona 8:56.58 8:40.49 6:58.54 11:37.56 -
15 Ezekiel Stelzer   Southern Idaho 8:58.97 6:28.06 6:44.23 7:21.96 -
16 Thom Reynders   Cloud County CC 9:01.72 11:33.41 9:50.48 11:11.74 -
17 Daniel Marquez   Paradise Valley 9:03.00 9:46.44 10:02.73 11:29.61 -
18 Albert Norman   Louisburg College 9:03.69 7:31.27 6:31.46 9:41.75 -
19 Emmanuel Kipngetich   Colby CC 9:18.21 10:30.78 10:47.53 8:22.39 -
20 Austin Atkinson   Meridian CC 9:18.33 7:43.42 9:51.83 6:58.75 -
21 Albert Maliko   Fort Scott CC 9:45.79 10:44.37 8:17.93 9:39.94 -
  Innocent Murwanashyaka   Iowa Central CC DNF DNF DNF DNF -
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
9 John Ngaruiya   Central Arizona 8:44.23 -
12 Zachary Montoya   Southern Idaho 8:51.92 -
13 Filmon Beyene   South Plains 8:56.27 -
14 Manuel Olivo-Quinones   Central Arizona 8:56.58 -
15 Ezekiel Stelzer   Southern Idaho 8:58.97 -
16 Thom Reynders   Cloud County CC 9:01.72 -
18 Albert Norman   Louisburg College 9:03.69 -
19 Emmanuel Kipngetich   Colby CC 9:18.21 -
20 Austin Atkinson   Meridian CC 9:18.33 -
21 Albert Maliko   Fort Scott CC 9:45.79 -
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Awet Mengsteab Freshman Iowa Central CC 6:43.93 7:03.88 6:19.00 6:09.03 6:23.99 8:18.68 8:38.63 10
2 Nehemiah Too   Colby CC 6:04.19 7:43.96 5:59.20 6:09.18 8:08.91 8:18.88 9:23.74 8
3 Dennis Kiptoo   Cloud County CC 8:21.60 8:26.66 10:02.93 10:13.06 6:09.87 8:26.66 9:27.46 6
4 Ikageng Gaorekwe   Central Arizona 6:21.92 9:50.70 11:01.99 10:26.34 10:11.07 8:29.22 6:21.92 5
5 Milos Pendic   Iowa Central CC 10:58.96 10:48.75 7:03.98 5:57.58 8:30.82 8:30.82 6:28.23 4
6 Kwanele Mthembu   Cloud County CC 6:34.04 7:35.44 9:17.79 10:19.20 9:07.56 8:31.73 7:25.21 3
7 Alex Kitum   South Plains 8:26.68 6:03.37 10:14.15 7:04.79 8:57.38 8:31.79 6:34.08 2
8 Wesley Banguria   Colby CC 10:55.30 11:16.11 9:16.49 7:16.87 8:19.28 8:40.08 8:08.88 1
10 Andrew Bosquez   South Plains 9:26.68 9:26.68 7:19.57 10:35.52 7:19.57 8:49.60 6:31.91 -
11 Kyle Hinson   Louisburg College 8:13.55 6:11.49 9:59.68 8:02.93 8:40.08 8:50.69 10:26.22 -
17 Daniel Marquez   Paradise Valley 8:14.13 10:08.16 9:08.43 7:46.98 9:08.43 9:03.00 9:30.15 -
  Innocent Murwanashyaka   Iowa Central CC DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF -