February 8- 9, 2019
|
Sanford-Jackrabbit Athletic Complex - Brookings, SD
|
300m (Flat)

Men's 1000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Mason Phillips SR-4 Sioux Falls 2:56.57 2:24.46 2:25.92 1:50.90 3:06.78 10
2 Awet Yohannes FR-1 Iowa Central CC 3:00.00 1:42.44 2:26.34 2:30.73 2:23.42 8
3 Jordan Theisen JR-3 Black Hills St. 2:10.85 1:48.80 2:27.02 2:47.61 2:47.61 6
4 Zach Lundberg JR-3 Sioux Falls 2:18.51 1:56.41 2:27.35 2:05.25 1:59.36 5
5 Levi Fried JR-3 Black Hills St. 2:54.05 2:23.08 2:27.50 2:30.45 2:05.38 4
6 Jacob Wahlers SO-2 Minnesota State 2:25.73 1:53.02 2:28.70 2:25.73 2:45.06 3
7 Billy Beseman SR-4 Sioux Falls 2:51.45 2:55.92 2:29.08 1:47.34 2:41.01 2
8 Aaron Mayfield FR-1 Minnesota State 1:47.48 2:27.78 2:29.27 2:36.74 2:51.66 1
9 Jase Kraft SR-4 Sioux Falls 2:15.98 1:49.08 2:29.42 2:48.85 2:12.99 -
10 Logan Hansen SO-2 Sioux Falls 2:57.40 2:58.92 2:31.62 2:10.40 2:04.33 -
11 Connor Boyd   U of Manitoba 3:09.79 2:34.87 2:31.83 3:09.79 3:02.20 -
12 Ben Schmied FR-1 Minnesota State 2:55.02 2:45.89 2:32.19 2:33.72 2:16.98 -
13 Deric Kornelson   U of Manitoba 2:53.67 2:15.59 2:32.34 2:11.02 3:18.05 -
14 Michael Wood   U of Manitoba 1:47.24 2:05.63 2:33.20 1:47.24 2:08.69 -
15 Cory Myers SO-2 U-Mary 2:50.09 3:13.07 2:33.23 2:30.17 1:56.46 -
16 Evan Johnson FR-1 Augustana (S.D.) 2:05.75 2:44.09 2:33.35 1:51.95 2:33.35 -
17 Samuel Wilke JR-3 U-Mary 2:44.47 1:50.68 2:33.71 1:56.82 3:15.22 -
18 Conrad Drover   Bison Track & Field Club 2:38.72 2:21.77 2:34.09 2:51.04 2:07.90 -
19 Miguel Coca FR-1 Iowa Central CC 2:08.26 2:34.52 2:34.52 2:17.53 3:05.43 -
20 Menkeh Mendin FR-1 Valley City State 2:05.25 2:50.09 2:34.62 2:57.82 3:19.46 -
21 Isaiah Rabata JR-3 Minnesota State 2:47.08 3:13.38 2:34.70 3:02.55 1:54.48 -
22 Matthew Young SR-4 Jamestown 2:47.85 2:46.29 2:35.41 2:10.55 2:19.87 -
23 Mel Obadiah SO-2 Iowa Central CC 2:52.59 2:46.37 2:35.48 2:41.70 1:58.17 -
24 Braedy Farmer Freshman U of Manitoba 2:06.32 2:06.32 2:35.94 2:04.76 3:07.13 -
25 Nathan Schroeder JR-3 Augustana (S.D.) 2:42.41 2:23.67 2:36.16 2:28.36 2:34.60 -
26 Tyler Wilson FR-1 Iowa Central CC 1:54.02 3:04.30 2:36.18 2:36.18 2:58.05 -
27 Noah Mang FR-1 Jamestown 2:22.21 2:39.40 2:36.27 2:09.71 3:09.09 -
28 Dan Radtke   Unattached-SDSU 2:46.24 1:59.19 2:36.83 1:54.49 2:46.24 -
29 Chase Bulten JR-3 Northwestern (Iowa) 3:17.89 3:06.89 2:37.05 2:48.05 3:22.60 -
30 Donovan Miller SO-2 Northern State 2:47.75 3:03.57 2:38.25 3:05.16 2:47.75 -
31 Ma'Rico Holland FR-1 Iowa Central CC 1:52.61 2:17.99 2:38.60 2:27.50 2:37.02 -
32 Franklin Reinders SO-2 Dordt 2:50.21 2:58.16 2:39.07 2:04.08 2:45.44 -
33 Trevor Ramsdell FR-1 Iowa Central CC 3:23.68 3:14.13 2:39.12 1:51.39 2:13.66 -
34 Skylar DeJong SR-4 Augustana (S.D.) 3:04.94 2:17.11 2:39.43 3:27.26 2:01.17 -
35 Thomas Bryant SO-2 Iowa Central CC 2:49.56 3:26.35 2:39.96 3:10.36 2:55.96 -
36 Abduselam Yussuf   Bison Track & Field Club 2:17.67 3:00.89 2:40.08 2:30.48 3:13.70 -
37 Noah Bundrock FR-1 Iowa Central CC 2:11.37 2:11.37 2:40.20 2:56.22 3:23.46 -
38 Lars Elsbernd FR-1 Iowa Central CC 3:22.30 2:58.21 2:40.55 2:59.82 2:50.19 -
39 Daniel Aguirre SR-4 Dickinson St. 2:07.45 2:13.90 2:41.32 2:20.35 3:20.04 -
40 Kear Kear FR-1 Iowa Central CC 2:36.65 3:00.87 2:41.49 3:18.64 3:18.64 -
41 Ayub Mohamud FR-1 Dakota State 2:58.15 3:19.20 2:41.95 2:33.86 2:41.95 -
42 Moise Habineza FR-1 Iowa Central CC 2:53.42 2:59.96 2:43.60 2:27.24 2:37.06 -
43 Seth Wiebelhaus FR-1 Mount Marty 2:44.65 3:04.41 2:44.65 2:46.30 3:15.94 -
44 Daniel Green FR-1 Dakota State 3:06.71 2:10.54 2:45.23 3:33.15 2:13.84 -
45 Tyler Crawford SO-2 North Iowa Area CC 2:30.80 3:10.57 2:45.71 3:02.29 3:32.11 -
46 Dakota Wagner SR-4 Jamestown 2:06.18 2:44.36 2:46.02 2:27.76 2:21.12 -
47 Abdiaziz Wako SO-2 North Iowa Area CC 3:00.03 3:16.70 2:46.69 2:45.03 2:28.36 -
48 Zach Kollasch SR-4 Briar Cliff 3:08.63 2:23.56 2:46.93 2:03.53 3:06.97 -
49 Brandon Aragon FR-1 Jamestown 3:16.34 3:51.53 3:05.22 2:26.33 3:25.60 -
Men's 1000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
33 Trevor Ramsdell FR-1 Iowa Central CC 2:02.53 2:21.62 3:14.13 2:13.66 2:39.12 2:31.17 -
37 Noah Bundrock FR-1 Iowa Central CC 3:12.24 3:21.86 2:59.43 2:57.83 2:40.20 2:56.22 -
40 Kear Kear FR-1 Iowa Central CC 3:29.94 2:59.26 3:05.72 1:57.89 2:41.49 2:49.57 -
41 Ayub Mohamud FR-1 Dakota State 2:40.33 3:04.63 2:29.00 2:43.57 2:41.95 2:19.28 -
42 Moise Habineza FR-1 Iowa Central CC 2:56.69 3:29.41 2:01.07 2:10.88 2:43.60 2:14.16 -
43 Seth Wiebelhaus FR-1 Mount Marty 2:16.66 2:54.53 2:52.89 2:47.95 2:44.65 2:19.96 -
44 Daniel Green FR-1 Dakota State 3:00.10 3:19.93 2:30.36 2:50.19 2:45.23 2:38.62 -
45 Tyler Crawford SO-2 North Iowa Area CC 2:47.37 2:20.86 3:28.80 2:14.23 2:45.71 2:55.66 -
46 Dakota Wagner SR-4 Jamestown 2:59.31 2:42.70 3:32.51 3:07.61 2:46.02 2:24.44 -
48 Zach Kollasch SR-4 Briar Cliff 2:45.26 2:20.23 3:06.97 2:53.61 2:46.93 2:15.22 -
49 Brandon Aragon FR-1 Jamestown 3:31.15 3:10.78 2:46.70 3:36.71 3:05.22 3:18.19 -
Men's 1000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
22 Matthew Young SR-4 Jamestown 3:11.16 2:35.41 2:10.55 3:08.05 2:27.64 -
27 Noah Mang FR-1 Jamestown 2:28.46 2:36.27 2:48.78 2:00.33 1:52.52 -
28 Dan Radtke   Unattached-SDSU 2:08.60 2:36.83 2:27.42 2:33.70 1:49.79 -
30 Donovan Miller SO-2 Northern State 2:16.10 2:38.25 3:01.99 3:06.74 2:14.52 -
31 Ma'Rico Holland FR-1 Iowa Central CC 2:06.88 2:38.60 2:11.64 3:05.57 2:48.12 -
32 Franklin Reinders SO-2 Dordt 2:23.17 2:39.07 2:56.57 3:07.71 2:21.58 -
38 Lars Elsbernd FR-1 Iowa Central CC 3:22.30 2:40.55 1:52.39 3:22.30 3:17.48 -
39 Daniel Aguirre SR-4 Dickinson St. 2:52.62 2:41.32 3:13.59 3:11.97 3:00.68 -
47 Abdiaziz Wako SO-2 North Iowa Area CC 3:16.70 2:46.69 2:31.69 3:28.37 2:18.36 -
Men's 1000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
13 Deric Kornelson   U of Manitoba 2:32.34 -
16 Evan Johnson FR-1 Augustana (S.D.) 2:33.35 -
17 Samuel Wilke JR-3 U-Mary 2:33.71 -
23 Mel Obadiah SO-2 Iowa Central CC 2:35.48 -
24 Braedy Farmer Freshman U of Manitoba 2:35.94 -
25 Nathan Schroeder JR-3 Augustana (S.D.) 2:36.16 -
29 Chase Bulten JR-3 Northwestern (Iowa) 2:37.05 -
34 Skylar DeJong SR-4 Augustana (S.D.) 2:39.43 -
35 Thomas Bryant SO-2 Iowa Central CC 2:39.96 -
36 Abduselam Yussuf   Bison Track & Field Club 2:40.08 -
Men's 1000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
10 Logan Hansen SO-2 Sioux Falls 2:31.62 -
11 Connor Boyd   U of Manitoba 2:31.83 -
12 Ben Schmied FR-1 Minnesota State 2:32.19 -
14 Michael Wood   U of Manitoba 2:33.20 -
15 Cory Myers SO-2 U-Mary 2:33.23 -
18 Conrad Drover   Bison Track & Field Club 2:34.09 -
19 Miguel Coca FR-1 Iowa Central CC 2:34.52 -
20 Menkeh Mendin FR-1 Valley City State 2:34.62 -
21 Isaiah Rabata JR-3 Minnesota State 2:34.70 -
26 Tyler Wilson FR-1 Iowa Central CC 2:36.18 -
Men's 1000 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Mason Phillips SR-4 Sioux Falls 2:21.55 1:53.82 2:09.87 2:17.17 2:11.33 2:23.01 2:25.92 10
2 Awet Yohannes FR-1 Iowa Central CC 2:32.20 3:02.93 1:43.91 2:52.69 1:57.08 2:35.12 2:26.34 8
3 Jordan Theisen JR-3 Black Hills St. 2:59.37 2:37.32 1:48.80 2:10.85 2:37.32 2:49.08 2:27.02 6
4 Zach Lundberg JR-3 Sioux Falls 2:06.72 3:08.61 2:53.88 2:09.67 2:46.51 2:31.77 2:27.35 5
5 Levi Fried JR-3 Black Hills St. 2:45.20 2:15.70 2:51.10 2:52.58 2:30.45 3:07.33 2:27.50 4
6 Jacob Wahlers SO-2 Minnesota State 1:47.07 2:52.50 2:34.65 2:12.35 2:15.32 2:19.78 2:28.70 3
7 Billy Beseman SR-4 Sioux Falls 2:32.07 2:24.61 2:11.19 2:48.46 2:03.74 2:46.97 2:29.08 2
8 Aaron Mayfield FR-1 Minnesota State 1:53.45 1:50.46 2:50.17 2:24.80 2:21.81 2:30.77 2:29.27 1
9 Jase Kraft SR-4 Sioux Falls 2:01.03 2:39.88 2:33.91 2:36.90 3:06.78 2:51.84 2:29.42 -