February 8- 9, 2019
|
Sanford-Jackrabbit Athletic Complex - Brookings, SD
|
300m (Flat)

Women's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Kelby Anderson SO-2 North Dakota State 4:46.22 10
2 Annika Rotvold SR-4 North Dakota State 4:51.24 8
3 Bree Erickson JR-3 U-Mary 4:56.92 6
4 Taryn Ceglowski SO-2 Sioux Falls 4:57.74 5
5 Jen Dufner SO-2 North Dakota State 5:00.01 4
6 Mackenzie Holkesvig FR-1 North Dakota State 5:03.81 3
7 Katie Bostrom SR-4 North Dakota State 5:04.34 2
8 Abbie Fredrick JR-3 Black Hills St. 5:04.99 1
9 Anna Fasen JR-3 South Dakota St. 5:05.02 -
10 Cailee Peterson FR-1 South Dakota St. 5:05.04 -
11 Mackenzie Kelly SR-4 Augustana (S.D.) 5:05.45 -
12 Florance Uwajeneza FR-1 Iowa Central CC 5:06.62 -
13 Haylee Waterfall FR-1 Augustana (S.D.) 5:06.84 -
14 Alaysia Freetly JR-3 North Dakota State 5:07.36 -
15 Kate Fox JR-3 U-Mary 5:08.33 -
16 Alyse Henry JR-3 Chadron State 5:09.13 -
17 Erin Valgardson FR-1 North Dakota State 5:09.21 -
18 Rachel Propst SR-4 South Dakota St. 5:10.36 -
19 Kianna Stewart JR-3 South Dakota 5:10.49 -
20 Emily Tromp JR-3 Augustana (S.D.) 5:11.32 -
21 Brook Benes   UNAT-South Dakota 5:11.58 -
22 Jamie Schweiss SO-2 South Dakota St. 5:11.91 -
23 Jonna Bart SO-2 South Dakota 5:12.52 -
24 Adeline Straatmeyer SR-4 South Dakota Mines 5:13.04 -
25 Mariah Haight FR-1 Augustana (S.D.) 5:13.60 -
26 Abby Schlater   NRGE- Nebraska Run Guru E 5:13.75 -
27 Lilian Busienei FR-1 Iowa Central CC 5:14.32 -
28 Belinda Guerra   U of Manitoba 5:14.42 -
29 Alliana Houfek FR-1 North Dakota State 5:14.89 -
30 Elizabeth Kyes JR-3 Minnesota-Duluth 5:16.09 -
31 Kayla Huhnerkoch SR-4 North Dakota State 5:16.15 -
32 Kelsi Kearney SO-2 South Dakota 5:16.47 -
33 Sydney Wendt SO-2 U-Mary 5:16.58 -
34 Amanda Montplaisir FR-1 Minnesota State 5:16.74 -
35 Anna Donnay SO-2 South Dakota St. 5:18.13 -
36 Joanna Topham SO-2 Hawkeye CC 5:18.34 -
37 Haley Fritza JR-3 South Dakota 5:18.41 -
38 Megan Stuart SR-4 Minnesota-Duluth 5:20.65 -
39 Amanda Forliti SO-2 U-Mary 5:21.12 -
40 Abigail McGee SO-2 Minot State 5:23.51 -
41 Melina Kuerschner JR-3 North Dakota State 5:23.67 -
42 Erica Dykstra FR-1 Black Hills St. 5:23.86 -
43 Alana Sesow JR-3 Augustana (S.D.) 5:24.23 -
44 Claire Boersma SO-2 Augustana (S.D.) 5:26.03 -
45 Paige Larson SR-4 Northern State 5:26.66 -
46 Xiomara Robinson SO-2 Black Hills St. 5:26.93 -
47 Madi Watson SO-2 Chadron State 5:28.33 -
48 Lauren Reeves FR-1 Minot State 5:28.43 -
49 Megan Mooberry SO-2 Northern State 5:30.10 -
50 Megan Serratore SR-4 Minnesota State 5:30.37 -
51 Kelsey Van Den Hemel JR-3 Black Hills St. 5:33.13 -
52 Jules Ward FR-1 Black Hills St. 5:35.46 -
53 Sarina Lindell FR-1 Sioux Falls 5:40.37 -
54 Anna Teigland SO-2 Northwestern (Iowa) 5:41.56 -
55 Autumn Muilenburg FR-1 Northwestern (Iowa) 5:41.64 -
56 Allison Foster SR-4 Jamestown 5:42.31 -
57 Michaela Larson SO-2 Minot State 5:43.85 -
58 Mary Krause SO-2 South Dakota St. 5:44.68 -
59 Payton Ryz FR-1 South Dakota 5:48.51 -
60 Lindi Chadwick JR-3 Jamestown 5:49.88 -
61 Genevieve Clark JR-3 Mount Marty 5:50.81 -
62 Kelsie King SR-4 Dakota Wesleyan 5:51.70 -
63 Mattisen Kelley SR-4 Sioux Falls 5:52.20 -
64 Catherine Orban SO-2 Chadron State 5:54.21 -
65 Andrea Bryant SO-2 Dakota State 5:54.99 -
66 Mary Kate Postma FR-1 Dordt 5:55.85 -
67 Mackenzie Gaherty FR-1 Iowa Central CC 5:58.68 -
68 Mallory Aughenbaugh SO-2 Dakota State 6:04.66 -
69 Tayler Carlson FR-1 Mount Marty 6:05.35 -
70 Savannah Schmidt SO-2 Dakota Wesleyan 6:06.74 -
71 Cambree Ferguson FR-1 Minot State 6:10.44 -
72 Tara Tilstra SR-4 Dordt 6:10.60 -
73 Hannah Ebert FR-1 Sioux Falls 6:10.92 -
74 Lydia Pearson FR-1 Northwestern (Iowa) 6:11.06 -
75 Peyton Groft FR-1 Dakota State 6:11.26 -
76 Alyssa Krohn JR-3 Northwestern (Iowa) 6:11.91 -
77 Annabelle Schulz SO-2 Sioux Falls 6:13.89 -
78 Cassidy Rodman JR-3 Northwestern (Iowa) 6:14.34 -
79 Courtney Anderson SR-4 Bemidji State 7:17.11 -
80 Traci Vandersnick SR-4 Mount Marty 7:22.44 -
81 Carissa Decko SO-2 Bemidji State 8:05.00 -
Women's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
62 Kelsie King SR-4 Dakota Wesleyan 5:51.70 4:06.19 -
70 Savannah Schmidt SO-2 Dakota Wesleyan 6:06.74 6:14.08 -
71 Cambree Ferguson FR-1 Minot State 6:10.44 6:14.15 -
72 Tara Tilstra SR-4 Dordt 6:10.60 4:41.66 -
74 Lydia Pearson FR-1 Northwestern (Iowa) 6:11.06 4:30.88 -
75 Peyton Groft FR-1 Dakota State 6:11.26 5:30.43 -
76 Alyssa Krohn JR-3 Northwestern (Iowa) 6:11.91 5:23.57 -
77 Annabelle Schulz SO-2 Sioux Falls 6:13.89 5:06.59 -
78 Cassidy Rodman JR-3 Northwestern (Iowa) 6:14.34 5:40.65 -
79 Courtney Anderson SR-4 Bemidji State 7:17.11 8:13.94 -
80 Traci Vandersnick SR-4 Mount Marty 7:22.44 8:37.66 -
81 Carissa Decko SO-2 Bemidji State 8:05.00 8:14.70 -
Women's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
52 Jules Ward FR-1 Black Hills St. 6:09.01 5:15.34 6:22.43 5:35.46 4:25.02 6:09.01 -
53 Sarina Lindell FR-1 Sioux Falls 4:25.49 4:01.67 5:53.99 5:40.37 5:53.99 6:24.62 -
54 Anna Teigland SO-2 Northwestern (Iowa) 4:09.34 5:51.81 5:17.65 5:41.56 5:03.99 5:07.41 -
55 Autumn Muilenburg FR-1 Northwestern (Iowa) 6:22.64 5:55.31 6:56.80 5:41.64 4:26.48 5:10.90 -
58 Mary Krause SO-2 South Dakota St. 6:50.17 5:17.11 5:20.56 5:44.68 4:21.96 4:18.51 -
59 Payton Ryz FR-1 South Dakota 6:54.73 6:58.22 6:19.88 5:48.51 7:15.64 6:16.39 -
60 Lindi Chadwick JR-3 Jamestown 4:36.41 4:43.41 5:11.40 5:49.88 7:10.36 5:21.89 -
61 Genevieve Clark JR-3 Mount Marty 4:26.62 7:36.06 6:15.37 5:50.81 5:08.72 7:07.99 -
63 Mattisen Kelley SR-4 Sioux Falls 5:52.20 7:06.17 5:02.90 5:52.20 5:02.90 4:06.54 -
64 Catherine Orban SO-2 Chadron State 6:40.26 7:19.22 5:22.34 5:54.21 6:50.89 4:43.37 -
65 Andrea Bryant SO-2 Dakota State 5:58.54 4:44.00 5:37.24 5:54.99 4:47.55 6:02.09 -
66 Mary Kate Postma FR-1 Dordt 6:56.35 5:16.71 6:59.91 5:55.85 5:20.27 4:09.10 -
67 Mackenzie Gaherty FR-1 Iowa Central CC 6:38.14 5:22.82 7:24.77 5:58.68 5:55.10 7:10.42 -
68 Mallory Aughenbaugh SO-2 Dakota State 7:13.95 4:55.38 5:35.49 6:04.66 7:21.24 6:44.78 -
69 Tayler Carlson FR-1 Mount Marty 4:23.06 7:22.08 6:01.70 6:05.35 7:07.46 7:14.77 -
73 Hannah Ebert FR-1 Sioux Falls 7:47.36 7:25.11 6:14.63 6:10.92 5:37.54 5:07.87 -
Women's Mile Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
30 Elizabeth Kyes JR-3 Minnesota-Duluth 6:38.28 5:12.93 5:22.42 4:41.32 5:16.09 6:09.83 -
34 Amanda Montplaisir FR-1 Minnesota State 4:03.89 5:45.25 3:41.72 6:10.59 5:16.74 6:01.09 -
36 Joanna Topham SO-2 Hawkeye CC 6:37.93 3:52.39 3:46.03 6:37.93 5:18.34 3:52.39 -
37 Haley Fritza JR-3 South Dakota 5:47.07 3:42.89 4:59.31 4:14.73 5:18.41 6:34.83 -
38 Megan Stuart SR-4 Minnesota-Duluth 6:47.23 4:13.32 6:08.75 6:40.82 5:20.65 5:33.48 -
39 Amanda Forliti SO-2 U-Mary 5:43.60 6:02.87 4:52.22 6:25.35 5:21.12 5:56.45 -
40 Abigail McGee SO-2 Minot State 6:31.45 4:41.46 6:44.39 3:49.70 5:23.51 6:24.98 -
41 Melina Kuerschner JR-3 North Dakota State 5:36.62 5:30.15 5:26.91 4:02.76 5:23.67 5:13.96 -
45 Paige Larson SR-4 Northern State 4:27.87 6:58.13 4:40.93 3:48.67 5:26.66 4:37.67 -
47 Madi Watson SO-2 Chadron State 6:37.28 4:02.97 6:20.87 4:58.78 5:28.33 5:41.47 -
48 Lauren Reeves FR-1 Minot State 6:53.83 5:15.30 6:30.84 4:19.46 5:28.43 7:03.68 -
49 Megan Mooberry SO-2 Northern State 5:10.30 5:13.60 6:06.42 4:37.29 5:30.10 4:00.98 -
50 Megan Serratore SR-4 Minnesota State 5:13.86 6:39.75 6:03.41 4:07.78 5:30.37 5:13.86 -
51 Kelsey Van Den Hemel JR-3 Black Hills St. 4:23.18 4:06.52 4:56.49 6:53.09 5:33.13 7:06.41 -
56 Allison Foster SR-4 Jamestown 4:30.43 6:43.93 5:32.04 5:11.51 5:42.31 4:33.85 -
57 Michaela Larson SO-2 Minot State 6:38.87 5:36.98 6:25.12 4:31.65 5:43.85 5:47.29 -
Women's Mile Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
12 Florance Uwajeneza FR-1 Iowa Central CC 5:06.62 -
21 Brook Benes   UNAT-South Dakota 5:11.58 -
24 Adeline Straatmeyer SR-4 South Dakota Mines 5:13.04 -
25 Mariah Haight FR-1 Augustana (S.D.) 5:13.60 -
27 Lilian Busienei FR-1 Iowa Central CC 5:14.32 -
28 Belinda Guerra   U of Manitoba 5:14.42 -
29 Alliana Houfek FR-1 North Dakota State 5:14.89 -
33 Sydney Wendt SO-2 U-Mary 5:16.58 -
35 Anna Donnay SO-2 South Dakota St. 5:18.13 -
42 Erica Dykstra FR-1 Black Hills St. 5:23.86 -
43 Alana Sesow JR-3 Augustana (S.D.) 5:24.23 -
44 Claire Boersma SO-2 Augustana (S.D.) 5:26.03 -
46 Xiomara Robinson SO-2 Black Hills St. 5:26.93 -
Women's Mile Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
6 Mackenzie Holkesvig FR-1 North Dakota State 5:34.20 3:38.75 4:00.01 5:09.89 4:33.43 5:03.81 3
8 Abbie Fredrick JR-3 Black Hills St. 3:39.60 5:44.64 5:50.74 3:57.90 4:49.74 5:04.99 1
9 Anna Fasen JR-3 South Dakota St. 5:14.17 5:32.48 6:18.23 3:36.57 4:58.92 5:05.02 -
10 Cailee Peterson FR-1 South Dakota St. 5:29.45 4:37.59 3:36.58 5:50.80 6:30.46 5:05.04 -
13 Haylee Waterfall FR-1 Augustana (S.D.) 4:33.09 6:20.49 6:20.49 5:34.46 6:08.21 5:06.84 -
15 Kate Fox JR-3 U-Mary 3:42.00 5:36.08 4:19.00 5:08.33 4:49.83 5:08.33 -
16 Alyse Henry JR-3 Chadron State 5:49.32 5:09.13 5:27.68 4:28.95 4:16.58 5:09.13 -
17 Erin Valgardson FR-1 North Dakota State 4:56.85 4:38.29 5:24.67 6:29.61 6:04.87 5:09.21 -
18 Rachel Propst SR-4 South Dakota St. 6:06.23 4:20.71 6:21.75 4:05.19 4:26.91 5:10.36 -
19 Kianna Stewart JR-3 South Dakota 3:49.77 6:09.49 5:19.81 6:43.64 4:33.24 5:10.49 -
22 Jamie Schweiss SO-2 South Dakota St. 6:42.37 6:39.25 3:57.06 6:29.89 4:00.17 5:11.91 -
23 Jonna Bart SO-2 South Dakota 4:03.77 4:28.77 5:15.65 5:40.65 6:27.53 5:12.52 -
26 Abby Schlater   NRGE- Nebraska Run Guru E 5:51.40 6:07.09 5:13.75 4:20.42 4:14.14 5:13.75 -
32 Kelsi Kearney SO-2 South Dakota 5:03.82 4:13.18 5:35.46 4:06.85 4:44.83 5:16.47 -
Women's Mile Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Kelby Anderson SO-2 North Dakota State 3:20.36 4:17.60 4:34.78 3:37.53 4:46.22 3:57.57 10
2 Annika Rotvold SR-4 North Dakota State 4:54.16 5:26.19 6:12.79 3:44.26 4:51.24 6:04.05 8
3 Bree Erickson JR-3 U-Mary 6:05.22 5:11.77 5:26.62 4:24.26 4:56.92 4:09.42 6
4 Taryn Ceglowski SO-2 Sioux Falls 4:33.92 6:27.07 3:28.42 5:45.38 4:57.74 3:49.26 5
5 Jen Dufner SO-2 North Dakota State 5:03.01 3:51.01 6:06.02 4:39.01 5:00.01 5:51.02 4
7 Katie Bostrom SR-4 North Dakota State 6:23.47 4:40.00 4:21.74 4:06.52 5:04.34 5:53.04 2
11 Mackenzie Kelly SR-4 Augustana (S.D.) 5:26.84 4:47.13 4:44.07 5:20.73 5:05.45 5:48.22 -
14 Alaysia Freetly JR-3 North Dakota State 4:08.97 6:08.84 6:27.28 5:28.88 5:07.36 5:41.17 -
20 Emily Tromp JR-3 Augustana (S.D.) 5:11.32 4:12.17 4:18.40 5:14.44 5:11.32 5:45.57 -
31 Kayla Huhnerkoch SR-4 North Dakota State 5:35.12 5:00.35 5:19.32 5:44.61 5:16.15 6:38.35 -