May 4, 2019
|
Linfield College - McMinnville, OR

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 James West SR-4 Oregon 1:49.77 2:08.43 1:39.89 2:10.63 1:25.62 2:15.02
2 Charlie Hunter SO-2 Oregon 1:49.99 2:03.19 1:43.39 1:39.00 1:58.79 2:20.79
3 Reed Brown SO-2 Oregon 1:50.12 1:57.83 2:12.15 1:38.01 2:08.84 2:15.45
4 Felix Kemboi SO-2 Alaska Anchorage 1:54.21 2:04.49 2:13.63 2:05.64 1:55.36 1:59.92
5 Ryan Alexander SR-4 Southern Oregon 1:54.38 2:26.41 1:46.38 2:18.40 1:21.21 1:28.08
6 Blake Haney SR-4 Oregon 1:55.47 1:39.31 1:46.24 2:04.71 1:33.53 1:20.83
7 Drew Johnson FR-1 Alaska Anchorage 1:56.57 2:28.05 2:24.55 1:34.43 1:36.76 2:16.39
8 Mackenzie Norman Freshman Unattached 1:56.78 2:29.48 1:43.94 1:28.76 2:22.48 1:53.28
9 William Payton SO-2 Portland State 1:57.22 1:27.92 1:26.75 2:19.50 2:14.81 1:56.05
10 Adam Alnazer JR-3 Western Oregon 1:57.28 1:22.10 1:45.56 2:27.78 1:39.69 2:14.88
11 William Glick SO-2 Whitworth 1:57.68 2:22.40 1:49.45 2:25.93 1:32.97 2:07.10
12 Neal Cranston SO-2 Western Oregon 1:57.86 1:40.19 1:47.26 1:29.58 2:09.65 2:28.51
13 Andres Martinez SO-2 Northwest Christian 1:57.92 2:20.33 2:30.94 1:57.92 1:49.67 1:56.74
14 Derek O'Connor FR-1 Umpqua CC 1:58.67 2:22.41 2:31.90 2:05.79 2:09.35 2:24.78
15 Brock Helvey FR-1 Alaska Anchorage 1:59.37 2:25.64 1:42.66 2:05.34 2:32.80 2:00.57
16 Cody Gilbert FR-1 Lane CC 1:59.84 2:32.20 2:08.23 1:58.65 1:52.65 2:25.01
17 Corban Phillips Sophomore Unattached 2:00.23 1:41.00 2:03.84 2:01.44 2:23.08 1:55.42
18 Austen Hvidsten SR-4 Portland State 2:00.76 2:12.84 2:23.71 2:33.37 2:26.12 2:29.75
19 Austin Barker FR-1 Multnomah 2:01.05 1:56.21 2:21.63 1:30.79 1:59.84 2:09.53
20 Isaac Sanchez FR-1 Northwest Christian 2:01.10 1:58.68 1:51.42 1:58.68 1:57.47 1:51.42
21 Declan Dammeyer FR-1 Alaska Anchorage 2:01.35 1:26.16 2:14.70 1:34.66 1:26.16 2:26.84
22 Eric Fykerud Junior Unattached 2:01.60 1:37.28 2:00.39 2:10.12 1:50.66 1:25.12
23 Cooper Haney SO-2 Lewis-Clark 2:01.97 2:16.61 1:43.68 1:48.56 1:46.12 2:16.61
24 Gary Davis Senior Washed up 2:02.94 1:42.04 2:23.84 1:49.42 2:21.39 1:49.42
25 Ben Davis SO-2 Clackamas CC 2:03.51 2:26.98 2:10.92 2:09.69 1:37.58 1:56.10
26 Johnathan Guisinger SO-2 George Fox 2:03.60 2:35.74 1:56.19 1:33.94 2:25.85 1:32.70
27 Josh Lay FR-1 Lewis-Clark 2:03.90 2:39.84 1:57.71 1:57.71 2:13.82 2:10.10
28 Nolan Bylenga SO-2 Lane CC 2:04.83 2:34.79 2:07.33 2:31.05 2:07.33 1:28.63
29 Nicolas Bourgios SO-2 Olympic College 2:04.93 2:23.67 1:41.20 1:58.69 2:41.16 1:29.95
30 Kyle Bare FR-1 Clark College 2:05.22 1:53.95 1:55.21 1:33.92 1:52.70 1:58.96
31 Alastair Thurlbeck   OSU Running Club 2:05.59 2:10.62 1:50.52 1:42.99 1:42.99 1:46.76
32 Micah Gandara FR-1 Mt. Hood CC 2:05.64 1:54.34 2:27.00 1:45.54 2:08.16 1:36.75
33 Tayton Lapointe SO-2 Lane CC 2:06.38 1:34.79 2:16.49 2:00.06 1:39.84 1:56.27
34 Elias Miller FR-1 Olympic College 2:06.53 2:28.04 2:20.45 2:12.86 1:31.11 2:14.13
35 Antonio Hernandez Junior Unattached 2:06.91 1:58.03 1:36.46 2:38.64 1:54.22 2:15.80
36 Robert Kochis SR-4 Concordia (Ore.) 2:07.05 2:41.36 2:07.05 2:31.19 1:32.75 2:17.22
37 Galmo Said SO-2 Everett CC 2:07.24 1:35.43 1:35.43 1:57.06 1:34.16 2:25.06
38 Tim Mandzyuk FR-1 Everett CC 2:07.36 2:13.73 1:46.99 2:07.36 2:06.09 1:35.52
39 Jonathan Valenzuela FR-1 Clackamas CC 2:07.47 1:33.06 2:26.59 1:48.35 2:31.69 1:38.16
40 Tristan Wood FR-1 Umpqua CC 2:08.33 2:27.58 2:09.62 1:49.08 2:42.98 2:25.02
41 Ronan Krutzikowsky FR-1 Linfield 2:09.55 2:14.74 2:47.12 2:21.21 1:50.12 2:16.03
42 clinton omondi Junior Unattached 2:09.81 2:22.80 2:16.30 2:29.29 1:52.94 1:46.45
43 Josh Allan FR-1 Concordia (Ore.) 2:09.87 2:26.76 2:39.74 1:52.99 2:08.58 2:09.87
44 Bailey Sauter   OSU Running Club 2:10.13 1:41.51 1:44.11 2:46.57 1:37.60 2:32.26
45 Max Rotar FR-1 Concordia (Ore.) 2:10.73 2:32.96 2:22.50 2:27.73 2:18.58 2:44.72
46 Kyle Hiebel   OSU Running Club 2:13.66 1:52.28 2:13.66 2:48.42 2:45.74 2:29.70
47 Ryan French   OSU Running Club 2:19.46 2:18.07 2:57.12 1:43.20 2:48.75 1:43.20
48 Miguel Gil-Davila FR-1 Green River College 2:26.81 2:06.26 2:59.11 1:51.58 2:06.26 1:45.71
  Neil Gourley   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Trey Reed SO-2 Western Oregon DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Christopher Llanos SO-2 Mt. Hood CC DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Gabe Loader JR-3 Southern Oregon DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Seth Campbell JR-3 Southern Oregon DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Peter Weiss FR-1 George Fox DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Jack Ammon SO-2 George Fox DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Dillon Dawson FR-1 Lewis-Clark DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Zach Kanelis SR-4 Western Oregon DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Jack Yearian SO-2 Oregon DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Tre Hamilton FR-1 Clackamas CC DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Austin Tamagno SO-2 Oregon DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Jordan Lawrence FR-1 Portland State DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Mitch Tolander FR-1 Portland State DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Kobe Shields FR-1 Green River College DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 James West SR-4 Oregon 1:25.62 1:59.65 1:49.77 1:21.23 2:16.12 1:26.72 1:31.11
2 Charlie Hunter SO-2 Oregon 1:40.09 2:10.89 1:49.99 1:54.39 1:32.40 2:09.79 1:43.39
3 Reed Brown SO-2 Oregon 1:39.11 2:03.34 1:50.12 2:23.16 2:06.64 1:35.81 1:44.62
6 Blake Haney SR-4 Oregon 2:03.56 1:49.70 1:55.47 2:23.19 2:04.71 2:04.71 1:20.83
28 Nolan Bylenga SO-2 Lane CC 1:54.85 2:08.58 2:04.83 2:27.30 1:27.39 2:32.30 1:41.12
  Neil Gourley   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Jack Ammon SO-2 George Fox DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Austin Tamagno SO-2 Oregon DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Jack Yearian SO-2 Oregon DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
4 Felix Kemboi SO-2 Alaska Anchorage 1:38.22 1:54.21 2:19.34 2:01.07 2:21.62
5 Ryan Alexander SR-4 Southern Oregon 2:04.68 1:54.38 1:47.52 1:57.82 1:31.51
7 Drew Johnson FR-1 Alaska Anchorage 1:33.26 1:56.57 2:04.73 1:21.60 2:14.06
10 Adam Alnazer JR-3 Western Oregon 1:24.45 1:57.28 1:56.11 1:30.31 1:25.62
11 William Glick SO-2 Whitworth 1:42.39 1:57.68 2:25.93 1:54.15 2:31.81
12 Neal Cranston SO-2 Western Oregon 2:08.47 1:57.86 1:54.33 2:24.97 1:50.79
13 Andres Martinez SO-2 Northwest Christian 2:32.12 1:57.92 2:28.58 1:47.31 1:33.16
15 Brock Helvey FR-1 Alaska Anchorage 2:06.54 1:59.37 1:31.92 1:35.50 1:51.02
18 Austen Hvidsten SR-4 Portland State 2:35.78 2:00.76 2:33.37 1:30.57 1:57.14
  Zach Kanelis SR-4 Western Oregon DNS DNS DNS DNS DNS
  Trey Reed SO-2 Western Oregon DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Mackenzie Norman Freshman Unattached 2:04.96 1:52.11 1:56.78 1:54.45 2:18.97 2:07.29 2:30.65
9 William Payton SO-2 Portland State 1:41.99 1:23.23 1:57.22 2:15.98 1:40.81 1:56.05 2:25.36
14 Derek O'Connor FR-1 Umpqua CC 1:31.38 1:27.82 1:58.67 1:59.86 1:45.62 2:04.61 2:15.29
17 Corban Phillips Sophomore Unattached 2:30.29 1:34.99 2:00.23 1:28.97 1:37.39 1:45.81 1:47.01
19 Austin Barker FR-1 Multnomah 1:24.74 1:55.00 2:01.05 2:31.32 1:38.05 1:27.16 2:27.68
25 Ben Davis SO-2 Clackamas CC 1:26.46 2:02.28 2:03.51 1:51.16 2:19.57 2:22.04 2:26.98
  Gabe Loader JR-3 Southern Oregon DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Seth Campbell JR-3 Southern Oregon DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Tre Hamilton FR-1 Clackamas CC DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Mitch Tolander FR-1 Portland State DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Jordan Lawrence FR-1 Portland State DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
16 Cody Gilbert FR-1 Lane CC 1:59.84
20 Isaac Sanchez FR-1 Northwest Christian 2:01.10
21 Declan Dammeyer FR-1 Alaska Anchorage 2:01.35
22 Eric Fykerud Junior Unattached 2:01.60
23 Cooper Haney SO-2 Lewis-Clark 2:01.97
26 Johnathan Guisinger SO-2 George Fox 2:03.60
27 Josh Lay FR-1 Lewis-Clark 2:03.90
30 Kyle Bare FR-1 Clark College 2:05.22
33 Tayton Lapointe SO-2 Lane CC 2:06.38
  Dillon Dawson FR-1 Lewis-Clark DNS
  Christopher Llanos SO-2 Mt. Hood CC DNS
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
24 Gary Davis Senior Washed up 1:43.27 2:22.61 2:02.94
29 Nicolas Bourgios SO-2 Olympic College 2:24.92 1:29.95 2:04.93
32 Micah Gandara FR-1 Mt. Hood CC 2:39.57 1:43.03 2:05.64
34 Elias Miller FR-1 Olympic College 1:56.41 2:41.96 2:06.53
35 Antonio Hernandez Junior Unattached 2:29.76 2:29.76 2:06.91
36 Robert Kochis SR-4 Concordia (Ore.) 2:22.30 1:51.81 2:07.05
39 Jonathan Valenzuela FR-1 Clackamas CC 1:40.71 1:40.71 2:07.47
40 Tristan Wood FR-1 Umpqua CC 2:23.73 2:46.83 2:08.33
43 Josh Allan FR-1 Concordia (Ore.) 2:17.67 1:58.19 2:09.87
45 Max Rotar FR-1 Concordia (Ore.) 1:43.28 2:09.43 2:10.73
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
31 Alastair Thurlbeck   OSU Running Club 2:05.59 1:48.01 2:34.48
37 Galmo Said SO-2 Everett CC 2:07.24 2:14.88 2:12.33
38 Tim Mandzyuk FR-1 Everett CC 2:07.36 1:44.44 2:26.47
41 Ronan Krutzikowsky FR-1 Linfield 2:09.55 1:41.05 1:54.01
42 clinton omondi Junior Unattached 2:09.81 2:31.88 1:38.66
44 Bailey Sauter   OSU Running Club 2:10.13 1:31.10 1:45.41
46 Kyle Hiebel   OSU Running Club 2:13.66 2:39.06 2:44.41
47 Ryan French   OSU Running Club 2:19.46 2:08.31 2:50.15
48 Miguel Gil-Davila FR-1 Green River College 2:26.81 2:25.35 2:38.56
  Peter Weiss FR-1 George Fox DNS DNS DNS
  Kobe Shields FR-1 Green River College DNS DNS DNS