May 4, 2019
|
Linfield College - McMinnville, OR

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Caroline Kurgat SR-4 Alaska Anchorage 1:34.83 2:42.38 2:44.98 1:51.72 2:17.70 2:09.90 2:35.88
2 Ruth Cvancara SO-2 Alaska Anchorage 1:42.75 2:28.85 2:22.26 2:30.16 2:24.90 2:11.72 1:57.23
3 Nancy Jeptoo SO-2 Alaska Anchorage 1:41.14 1:55.78 2:07.76 2:37.04 2:03.77 2:13.08 2:45.02
4 Jenny Sapp SR-4 Lewis-Clark 2:33.41 2:21.08 2:16.97 2:41.63 2:43.00 2:16.97 2:00.54
5 Shayla Solomon SO-2 Western Oregon 2:05.44 1:38.66 2:04.03 2:22.35 2:42.09 2:20.94 2:53.36
6 Katie Jo Gebhardt FR-1 Eastern Oregon 2:22.78 2:28.43 2:27.02 2:52.46 1:48.85 2:21.36 2:10.06
7 Alexis Crowl FR-1 Lane CC 1:57.35 2:41.72 2:30.27 2:35.99 2:05.94 2:23.11 1:55.92
8 Ciara Jones FR-1 Southern Oregon 2:16.95 2:50.10 3:03.07 2:02.53 2:19.83 2:24.15 2:58.75
9 Riley Burroughs SR-4 Alaska Anchorage 2:51.76 1:58.35 2:58.97 3:03.30 2:43.10 2:24.33 1:51.14
10 Dallas Borrego FR-1 Lewis-Clark 3:00.65 2:30.30 1:44.06 1:41.17 2:18.74 2:24.52 2:40.42
11 Kendra Zimmerdahl JR-3 Western Oregon 2:54.23 2:51.33 2:01.96 2:51.33 3:02.94 2:25.19 2:29.55
12 Rachel Bayly JR-3 Western Oregon 1:56.66 2:49.16 3:06.65 2:54.99 2:38.95 2:25.82 2:36.03
13 Kimberly Coscia SR-4 Alaska Anchorage 2:32.86 1:45.37 2:50.66 2:19.50 2:23.95 2:28.40 2:44.73
14 Casey Sauter   OSU Running Club 2:44.96 2:36.04 2:27.13 2:36.04 2:24.16 2:28.61 1:57.41
15 Maja Plaznik FR-1 Lewis-Clark 2:11.26 2:35.40 2:55.01 1:54.67 2:44.45 2:30.87 2:14.28
16 Stephanie Zitzelberger   OSU Running Club 2:55.34 2:35.69 2:25.11 2:53.83 2:40.22 2:31.15 2:46.27
17 Christa Anderson FR-1 Mt. Hood CC 2:57.81 2:50.21 2:06.14 3:09.97 2:36.53 2:31.97 1:55.50
18 Annie Taylor FR-1 Lane CC 1:51.09 2:20.00 2:09.35 2:50.43 2:42.83 2:32.17 2:27.61
19 Aysia Killingbeck SR-4 Concordia (Ore.) 3:07.84 2:10.41 2:18.17 2:38.35 2:47.66 2:35.24 3:01.63
20 Theresa Cronin FR-1 Alaska Anchorage 3:04.25 3:10.89 2:41.01 2:29.40 3:09.23 2:45.99 2:41.01
21 Maylynn Cendejas FR-1 Everett CC 3:34.56 3:21.25 2:29.69 3:06.28 1:56.43 2:46.32 2:34.68
22 Laisha Alvarez FR-1 Lane CC 3:00.08 2:13.77 3:34.38 3:17.23 2:30.92 2:51.50 3:24.09
23 Hannah Sims   OSU Running Club 2:39.52 3:07.27 2:42.99 3:33.27 2:58.60 2:53.39 2:16.98
24 Jaysie Fox FR-1 Umpqua CC 2:52.02 3:42.93 2:34.47 2:08.14 2:30.96 2:55.53 3:34.15
25 Ashanti Potter FR-1 Umpqua CC 2:34.68 2:15.12 3:20.91 3:42.24 2:18.68 2:57.79 3:44.02
26 Cecilia Medina FR-1 Green River College 2:30.20 3:38.15 2:49.87 3:18.48 2:24.84 2:58.81 2:53.45
27 Leila Praino JR-3 Northwest U. 2:44.79 3:20.62 3:25.99 3:33.16 2:16.14 2:59.12 2:39.42
  Sandra Hart FR-1 Everett CC DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Amber Herman FR-1 Mt. Hood CC DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Sara Michell   OSU Running Club DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Brianna Jury SR-4 Northwest Christian DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Kaitlyn Bailly JR-3 Concordia (Ore.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Jamie Chelberg SO-2 Southern Oregon DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Nicole Pederson SR-4 Concordia (Ore.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Michelle Herbes FR-1 Eastern Oregon DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Danielle McCormick SR-4 Alaska Anchorage DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Caroline Kurgat SR-4 Alaska Anchorage 2:31.99 2:09.90 2:24.19 2:43.68 2:41.08 1:58.21 2:44.98
2 Ruth Cvancara SO-2 Alaska Anchorage 1:41.43 2:11.72 1:48.01 2:24.90 1:50.65 1:44.06 2:48.61
3 Nancy Jeptoo SO-2 Alaska Anchorage 2:09.09 2:13.08 2:34.38 2:23.73 2:15.75 1:54.45 1:58.45
4 Jenny Sapp SR-4 Lewis-Clark 2:03.28 2:16.97 2:06.02 2:43.00 1:44.10 2:01.91 1:59.17
5 Shayla Solomon SO-2 Western Oregon 3:03.23 2:20.94 2:32.22 1:51.35 2:51.95 2:36.45 2:50.54
10 Dallas Borrego FR-1 Lewis-Clark 2:54.87 2:24.52 2:04.29 2:25.97 3:06.43 2:36.09 2:53.43
15 Maja Plaznik FR-1 Lewis-Clark 2:02.21 2:30.87 2:03.72 1:56.17 2:38.42 1:59.19 3:14.63
  Danielle McCormick SR-4 Alaska Anchorage DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Nicole Pederson SR-4 Concordia (Ore.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
6 Katie Jo Gebhardt FR-1 Eastern Oregon 2:18.54 2:21.36 1:40.37
7 Alexis Crowl FR-1 Lane CC 2:21.68 2:23.11 2:11.67
8 Ciara Jones FR-1 Southern Oregon 1:51.00 2:24.15 3:05.96
9 Riley Burroughs SR-4 Alaska Anchorage 2:11.34 2:24.33 2:51.76
11 Kendra Zimmerdahl JR-3 Western Oregon 2:52.78 2:25.19 2:26.65
12 Rachel Bayly JR-3 Western Oregon 2:46.24 2:25.82 3:05.20
  Brianna Jury SR-4 Northwest Christian DNS DNS DNS
  Kaitlyn Bailly JR-3 Concordia (Ore.) DNS DNS DNS
  Michelle Herbes FR-1 Eastern Oregon DNS DNS DNS
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
13 Kimberly Coscia SR-4 Alaska Anchorage 2:28.40 2:50.66
17 Christa Anderson FR-1 Mt. Hood CC 2:31.97 2:16.78
18 Annie Taylor FR-1 Lane CC 2:32.17 2:50.43
19 Aysia Killingbeck SR-4 Concordia (Ore.) 2:35.24 3:07.84
20 Theresa Cronin FR-1 Alaska Anchorage 2:45.99 1:57.86
23 Hannah Sims   OSU Running Club 2:53.39 2:56.86
  Jamie Chelberg SO-2 Southern Oregon DNS DNS
  Sandra Hart FR-1 Everett CC DNS DNS
  Amber Herman FR-1 Mt. Hood CC DNS DNS
Women's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
14 Casey Sauter   OSU Running Club 1:45.52 2:31.59 2:39.02 3:07.25 1:48.49 2:28.61
16 Stephanie Zitzelberger   OSU Running Club 2:38.71 2:52.31 2:56.85 3:07.43 2:34.18 2:31.15
21 Maylynn Cendejas FR-1 Everett CC 2:18.05 2:59.63 1:58.09 2:46.32 2:47.99 2:46.32
22 Laisha Alvarez FR-1 Lane CC 2:03.48 2:46.36 2:56.65 2:29.21 2:54.93 2:51.50
24 Jaysie Fox FR-1 Umpqua CC 3:34.15 2:18.67 2:02.88 2:23.94 2:37.98 2:55.53
25 Ashanti Potter FR-1 Umpqua CC 3:22.68 2:48.90 2:11.57 3:04.91 3:24.46 2:57.79
26 Cecilia Medina FR-1 Green River College 2:12.32 2:58.81 2:33.78 2:14.11 2:57.03 2:58.81
27 Leila Praino JR-3 Northwest U. 3:49.28 3:47.49 3:52.86 3:18.83 3:02.71 2:59.12
  Sara Michell   OSU Running Club DNS DNS DNS DNS DNS DNS