February 22-23, 2019
|
Kerr-Pegula Athletic Complex - Houghton, NY
|
200m (Flat)

Men's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Gillan Faulkner SR-4 SUNY Geneseo 1:57.86 1:54.42 1:53.28 10
2 Nico Bellavia FR-1 SUNY Geneseo 1:55.92 1:55.92 1:33.90 8
3 Richard Samuels SO-2 Cortland St. 2:22.65 1:55.97 1:28.14 6
4 Ethan Bellante SR-4 SUNY Geneseo 1:35.07 1:57.37 2:20.85 5
5 Alec Andrews FR-1 SUNY Geneseo 1:54.51 1:58.05 2:08.68 4
6 Chris Moore FR-1 Cortland St. 1:25.66 1:58.97 1:28.04 3
7 Nick LeClair SR-4 Oswego State 1:29.53 2:02.64 2:11.23 2
8 Ethan McDonald JR-3 Oneonta 2:30.90 2:05.75 1:40.60 1

Men's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Gillan Faulkner SR-4 SUNY Geneseo 2:20.44 1:52.81 2:06.63 2:03.17 1:55.11
2 Nico Bellavia FR-1 SUNY Geneseo 1:44.03 2:15.58 1:34.68 1:39.35 1:56.88
3 Richard Samuels SO-2 Cortland St. 1:49.64 2:00.25 2:13.22 2:22.65 1:57.89
4 Ethan Bellante SR-4 SUNY Geneseo 2:20.69 2:10.14 1:44.35 1:57.24 1:57.24
5 Ethan McDonald JR-3 Oneonta 1:46.19 1:59.16 2:26.30 1:26.13 1:57.98
6 Chris Moore FR-1 Cortland St. 2:29.48 1:31.35 1:33.72 1:31.35 1:58.63
7 Nick LeClair SR-4 Oswego State 1:24.91 1:35.52 1:53.21 2:25.05 1:57.92
8 Alec Andrews FR-1 SUNY Geneseo 2:14.89 2:25.54 1:52.41 2:26.72 1:58.32
9 Sam Napoli JR-3 SUNY Geneseo 1:23.61 1:52.27 2:30.49 1:25.99 1:59.43
10 Humberto Wallace FR-1 Brockport St. 2:18.62 1:26.04 1:58.31 2:23.40 1:59.50
11 James Forte JR-3 Cortland St. 2:16.59 1:34.65 1:51.43 1:43.04 1:59.81
12 Austin Becker SR-4 Buffalo State 2:07.56 2:23.21 2:32.84 2:30.43 2:00.34
13 Anthony Perri SR-4 Potsdam St. 1:49.84 1:30.53 1:58.29 1:25.70 2:00.70
14 Timothy Olmsted SR-4 Oswego State 1:31.38 2:03.05 2:29.85 2:34.73 2:01.83
15 Scott Jacobsen FR-1 Oneonta 1:59.46 1:28.67 2:15.47 2:00.69 2:03.15
16 Daniel Westman SR-4 Oneonta 2:24.39 2:37.97 1:31.33 2:08.35 2:03.41
17 Isaiah Ruiz JR-3 Oneonta 2:02.86 1:52.73 1:52.73 2:39.60 2:06.66
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
3 Richard Samuels SO-2 Cortland St. 1:57.89 1:48.46 2:20.29 1:36.67 1:56.72
5 Ethan McDonald JR-3 Oneonta 1:57.98 2:07.42 1:37.93 2:19.22 2:31.02
11 James Forte JR-3 Cortland St. 1:59.81 1:38.25 1:41.84 1:27.47 2:11.80
13 Anthony Perri SR-4 Potsdam St. 2:00.70 2:22.43 2:04.33 1:25.70 2:06.74
16 Daniel Westman SR-4 Oneonta 2:03.41 1:32.56 1:48.60 1:59.71 1:31.33
17 Isaiah Ruiz JR-3 Oneonta 2:06.66 2:44.66 2:00.33 2:10.46 2:01.60
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Gillan Faulkner SR-4 SUNY Geneseo 1:58.57 1:20.58 1:33.24 1:55.11 1:26.34
6 Chris Moore FR-1 Cortland St. 2:08.12 2:01.01 1:58.63 1:58.63 2:33.04
9 Sam Napoli JR-3 SUNY Geneseo 1:52.27 1:46.30 1:54.66 1:59.43 2:35.26
10 Humberto Wallace FR-1 Brockport St. 2:28.18 2:35.35 2:09.06 1:59.50 1:33.21
14 Timothy Olmsted SR-4 Oswego State 1:35.03 2:16.45 1:35.03 2:01.83 2:29.85
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Nico Bellavia FR-1 SUNY Geneseo 1:56.88
4 Ethan Bellante SR-4 SUNY Geneseo 1:57.24
7 Nick LeClair SR-4 Oswego State 1:57.92
8 Alec Andrews FR-1 SUNY Geneseo 1:58.32
12 Austin Becker SR-4 Buffalo State 2:00.34
15 Scott Jacobsen FR-1 Oneonta 2:03.15