March 15-16, 2019
|
Washington & Lee - Lexington, VA

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Margaret Seybold SR-4 Washington and Lee 4:43.40
2 Ellie Haland SO-2 Earlham 4:47.18
3 Katie Bearup JR-3 Washington and Lee 4:48.53
4 Kathryn Reilly JR-3 Carnegie Mellon 4:50.42
5 English Jackson JR-3 Bridgewater (Va.) 4:55.07
6 Lyndsey Payne FR-1 Mansfield 4:55.23
7 Valerie Collins JR-3 Carnegie Mellon 4:56.68
8 Claire Smith SO-2 Washington and Lee 4:57.78
9 Didi Pace SO-2 Washington and Lee 5:00.72
10 Laurie Serrell SR-4 Eastern Mennonite 5:03.88
11 Danielle Haynes JR-3 Davis & Elkins 5:05.80
12 Jana Fisher FR-1 Case Western 5:06.19
13 Ellie Bradach JR-3 Washington and Lee 5:06.67
14 Anna Nelson SO-2 Washington and Lee 5:07.84
15 Skylee Watson SO-2 Davis & Elkins 5:08.48
16 Remy Haggerty FR-1 Earlham 5:10.55
17 Taylor Jacobs FR-1 Carnegie Mellon 5:11.01
18 Madison Vargo SO-2 Case Western 5:11.78
19 Kaitlyn Lutz   Gwynedd-Mercy 5:12.82
20 Vanessa Pasadyn JR-3 Case Western 5:12.83
21 Sarah Hollen FR-1 Washington and Lee 5:15.14
22 Jasmine Lorenzana SO-2 Earlham 5:15.52
23 Lavania LeMasters SO-2 Davis & Elkins 5:15.69
24 Alexis Mattson SO-2 Roanoke 5:16.62
25 Faith Remich FR-1 Washington & Jefferson 5:17.19
26 Olivia Albright FR-1 Washington and Lee 5:17.69
27 Eleonora Pierre FR-1 Davis & Elkins 5:17.92
28 Kathryn Fagan SO-2 Washington and Lee 5:18.00
29 Wade Lacey JR-3 Carnegie Mellon 5:24.43
30 Aislynn Smith SR-4 Shenandoah 5:24.54
31 Susanna Henry FR-1 Case Western 5:24.93
32 Elora Smith FR-1 Southern Virginia 5:28.44
33 Whitney Anderson FR-1 Shenandoah 5:28.91
34 Maria DeRenzo SR-4 Case Western 5:30.27
35 Tsitsi Makufa FR-1 Earlham 5:33.61
36 Madeline Nacci FR-1 Case Western 5:34.22
37 Elizabeth Bearisto JR-3 Randolph 5:39.18
38 Kylie Lulich FR-1 Southern Virginia 5:41.88
39 Jaquelin Rosas JR-3 Mary Baldwin University 5:42.84
40 Erin Atkinson FR-1 Shenandoah 5:45.27
41 Molly Prutsok FR-1 Davis & Elkins 5:46.84
42 Kristy Kelley FR-1 Mary Baldwin University 5:50.62
43 Madison Malmgren FR-1 Southern Virginia 5:50.94
44 Mia Hartman FR-1 Carnegie Mellon 5:53.10
45 Lindsey Gearin SO-2 Earlham 5:58.70
46 Kaily Karstetter FR-1 Shenandoah 6:02.66
47 Krishna Cousins FR-1 Earlham 6:04.60
48 Maggie Olshove FR-1 Mary Baldwin University 6:10.27
49 Tayla Jay-Bryner FR-1 Mary Baldwin University 6:21.05
50 Kelsie Roby SR-4 Davis & Elkins 6:29.16
51 Erin Schriever FR-1 Randolph 6:41.52
52 Bailey Hamilton SO-2 Shenandoah 6:50.38
  Sophie Schoeppl FR-1 Davis & Elkins DNF
  Ermela Wurgesa FR-1 Randolph DNF
  Shianna Bellingham FR-1 Earlham DNS
  Dana Rose   Gwynedd-Mercy DNS
  Olivia Farley FR-1 Roanoke DNS
  Abigail Shelly SO-2 Eastern Mennonite DNS
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Margaret Seybold SR-4 Washington and Lee 3:24.05 5:31.58 3:55.23 4:43.40 3:32.55
2 Ellie Haland SO-2 Earlham 5:15.90 4:27.08 3:23.90 4:47.18 3:52.62
3 Katie Bearup JR-3 Washington and Lee 5:11.62 4:45.65 4:22.57 4:48.53 4:48.53
4 Kathryn Reilly JR-3 Carnegie Mellon 5:04.95 5:04.95 3:32.01 4:50.42 4:53.33
5 English Jackson JR-3 Bridgewater (Va.) 4:46.22 6:20.64 3:44.26 4:55.07 5:36.38
6 Lyndsey Payne FR-1 Mansfield 6:23.80 5:36.57 4:13.90 4:55.23 5:54.28
7 Valerie Collins JR-3 Carnegie Mellon 3:48.45 4:56.68 4:06.25 4:56.68 6:19.75
8 Claire Smith SO-2 Washington and Lee 5:24.58 3:58.23 4:42.89 4:57.78 5:24.58
9 Didi Pace SO-2 Washington and Lee 6:03.88 5:06.74 5:42.82 5:00.72 3:51.56
12 Jana Fisher FR-1 Case Western 6:38.05 3:52.71 6:19.68 5:06.19 6:16.62
20 Vanessa Pasadyn JR-3 Case Western 6:06.02 4:00.88 5:44.12 5:12.83 6:43.55
31 Susanna Henry FR-1 Case Western 3:53.95 5:47.68 5:11.94 5:24.93 5:34.68
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
10 Laurie Serrell SR-4 Eastern Mennonite 3:35.76 6:22.89 5:28.19 3:35.76 5:03.88
11 Danielle Haynes JR-3 Davis & Elkins 4:26.05 4:44.40 4:22.99 4:47.46 5:05.80
13 Ellie Bradach JR-3 Washington and Lee 4:17.61 3:37.74 6:17.21 3:50.01 5:06.67
14 Anna Nelson SO-2 Washington and Lee 3:44.73 4:15.51 5:57.10 6:21.73 5:07.84
15 Skylee Watson SO-2 Davis & Elkins 4:22.21 5:17.74 4:00.62 5:48.59 5:08.48
16 Remy Haggerty FR-1 Earlham 4:08.44 6:43.72 6:40.61 4:27.08 5:10.55
18 Madison Vargo SO-2 Case Western 6:32.85 6:20.38 5:52.32 4:06.31 5:11.78
21 Sarah Hollen FR-1 Washington and Lee 6:30.78 4:34.18 4:12.12 5:56.11 5:15.14
24 Alexis Mattson SO-2 Roanoke 6:38.95 5:51.45 6:26.28 3:44.80 5:16.62
29 Wade Lacey JR-3 Carnegie Mellon 4:29.28 4:22.79 3:47.11 6:06.61 5:24.43
34 Maria DeRenzo SR-4 Case Western 5:50.09 5:56.70 4:11.01 6:36.33 5:30.27
36 Madeline Nacci FR-1 Case Western 7:11.15 4:44.09 6:34.38 3:53.96 5:34.22
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
17 Taylor Jacobs FR-1 Carnegie Mellon 4:33.69 5:26.56 3:50.15 3:43.93 5:11.01
19 Kaitlyn Lutz   Gwynedd-Mercy 3:42.11 4:25.90 4:54.05 4:41.54 5:12.82
23 Lavania LeMasters SO-2 Davis & Elkins 4:12.56 6:21.99 4:44.13 5:47.26 5:15.69
25 Faith Remich FR-1 Washington & Jefferson 6:20.63 6:20.63 5:23.54 6:17.46 5:17.19
26 Olivia Albright FR-1 Washington and Lee 5:36.76 3:42.39 6:08.52 4:23.69 5:17.69
27 Eleonora Pierre FR-1 Davis & Elkins 3:58.44 4:14.34 4:52.49 6:53.30 5:17.92
28 Kathryn Fagan SO-2 Washington and Lee 5:52.98 5:08.46 3:55.32 5:33.90 5:18.00
30 Aislynn Smith SR-4 Shenandoah 6:00.24 6:58.66 4:16.39 6:19.72 5:24.54
45 Lindsey Gearin SO-2 Earlham 4:32.62 7:42.73 6:52.51 6:13.05 5:58.70
  Sophie Schoeppl FR-1 Davis & Elkins DNF DNF DNF DNF DNF
  Abigail Shelly SO-2 Eastern Mennonite DNS DNS DNS DNS DNS
  Shianna Bellingham FR-1 Earlham DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
22 Jasmine Lorenzana SO-2 Earlham 5:15.52
33 Whitney Anderson FR-1 Shenandoah 5:28.91
35 Tsitsi Makufa FR-1 Earlham 5:33.61
37 Elizabeth Bearisto JR-3 Randolph 5:39.18
39 Jaquelin Rosas JR-3 Mary Baldwin University 5:42.84
40 Erin Atkinson FR-1 Shenandoah 5:45.27
44 Mia Hartman FR-1 Carnegie Mellon 5:53.10
47 Krishna Cousins FR-1 Earlham 6:04.60
49 Tayla Jay-Bryner FR-1 Mary Baldwin University 6:21.05
52 Bailey Hamilton SO-2 Shenandoah 6:50.38
  Olivia Farley FR-1 Roanoke DNS
Women's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
32 Elora Smith FR-1 Southern Virginia 4:16.19 5:28.44 4:32.61 4:22.76
38 Kylie Lulich FR-1 Southern Virginia 5:17.95 5:41.88 4:54.02 4:50.60
41 Molly Prutsok FR-1 Davis & Elkins 4:16.67 5:46.84 6:07.65 5:46.84
42 Kristy Kelley FR-1 Mary Baldwin University 6:32.70 5:50.62 7:04.25 4:33.49
43 Madison Malmgren FR-1 Southern Virginia 5:50.94 5:50.94 5:50.94 4:58.30
46 Kaily Karstetter FR-1 Shenandoah 5:01.01 6:02.66 5:22.77 4:32.00
48 Maggie Olshove FR-1 Mary Baldwin University 5:55.46 6:10.27 5:25.84 6:10.27
50 Kelsie Roby SR-4 Davis & Elkins 7:54.78 6:29.16 8:02.56 6:21.38
51 Erin Schriever FR-1 Randolph 7:49.78 6:41.52 8:41.98 4:53.11
  Ermela Wurgesa FR-1 Randolph DNF DNF DNF DNF
  Dana Rose   Gwynedd-Mercy DNS DNS DNS DNS