March 21-22, 2019
|
UNF-Hodges Stadium - Jacksonville, FL

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Kyle Brackman JR-3 Connecticut 16:26.18 14:40.51
2 Michael McGonnigle SR-4 Connecticut 11:47.68 14:44.59
3 Charlie Joslin-Allen FR-1 American Int'l 10:56.63 14:47.33
4 Eric Van Der Els SO-2 Connecticut 11:35.19 14:51.26
5 Christopher Haynes   Unattached 14:17.68 14:53.41
6 Shaun Bullock SO-2 Embry-Riddle 11:02.06 14:54.67
7 Thomas Cain FR-1 Central Arkansas 16:43.10 14:55.62
8 Joshua Wagner SO-2 Florida Southern 18:23.06 14:56.79
9 Patrick Hanley SR-4 Maryland 13:10.69 14:58.51
10 Ian Mickool SO-2 Connecticut 11:43.47 15:01.88
11 Siem Mehretu SR-4 American Int'l 15:38.09 15:02.01
12 Aidan Fiol SR-4 Connecticut 16:23.78 15:10.90
13 Kyle Barber SR-4 Connecticut 14:10.28 15:14.28
14 Gerard Gill JR-3 New Jersey Institute 12:03.68 15:16.04
15 Brian McGlew SO-2 New Jersey Institute 18:13.03 15:18.51
16 Evan Fuller FR-1 Flagler 17:28.87 15:20.06
17 Peter Garmon SR-4 Connecticut 13:03.90 15:22.23
18 John Ward SO-2 Clemson 14:56.66 15:24.39
19 John Bobo SO-2 North Florida 16:47.76 15:24.55
20 Joshua Coffelt JR-3 Alabama State 14:32.00 15:27.66
21 Paris Williams SO-2 Embry-Riddle 17:48.39 15:29.03
22 Matthew Taddeo   Team FTC 11:18.66 15:29.66
23 Connor Norton FR-1 Flagler 12:29.72 15:37.15
24 Garrett Noltemeyer JR-3 Embry-Riddle 15:28.73 15:38.11
25 Malte Stockhausen JR-3 Florida Tech 15:31.79 15:41.20
26 Joseph Berg JR-3 Florida Tech 11:55.61 15:41.59
27 Alex Turnock JR-3 Jacksonville 19:08.93 15:41.74
28 Robert Spies SO-2 New Jersey Institute 19:42.33 15:45.86
29 Brian Cheluget JR-3 Embry-Riddle 12:10.25 15:48.37
30 Alejandro Hernandez   Unattached 20:47.38 15:59.52
31 Matthew Cashin SO-2 North Florida 11:33.99 16:03.87
32 Tate Whaley FR-1 Central Arkansas 16:24.60 16:05.29
33 Pedro Cuervo Senior Runners Broadcast Company 16:53.62 16:05.35
34 Nicholas Ramirez SR-4 New Jersey Institute 13:24.92 16:21.60
35 Lucas Harbour SO-2 Florida Tech 19:59.13 16:56.21
36 Matthew Kraska JR-3 Florida Tech 17:17.23 17:06.96
37 Dylan Clark Freshman Team FTC 19:21.56 17:07.93
38 JaSun Watts JR-3 Florida Tech 21:13.68 17:50.32
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Kyle Brackman JR-3 Connecticut 16:34.98 15:15.73 14:58.12 14:40.51
2 Michael McGonnigle SR-4 Connecticut 12:23.06 13:16.14 18:25.74 14:44.59
3 Charlie Joslin-Allen FR-1 American Int'l 18:11.42 14:56.21 10:47.75 14:47.33
4 Eric Van Der Els SO-2 Connecticut 13:22.14 14:42.35 15:53.65 14:51.26
5 Christopher Haynes   Unattached 16:13.82 19:12.50 12:30.47 14:53.41
6 Shaun Bullock SO-2 Embry-Riddle 18:11.50 15:57.30 11:11.01 14:54.67
7 Thomas Cain FR-1 Central Arkansas 17:36.84 19:24.31 19:24.31 14:55.62
8 Joshua Wagner SO-2 Florida Southern 14:47.83 13:54.02 12:42.28 14:56.79
9 Patrick Hanley SR-4 Maryland 16:28.37 19:28.07 15:43.44 14:58.51
10 Ian Mickool SO-2 Connecticut 17:35.20 11:16.41 11:52.49 15:01.88
11 Siem Mehretu SR-4 American Int'l 16:32.22 14:16.91 18:02.42 15:02.01
12 Aidan Fiol SR-4 Connecticut 17:54.87 10:37.63 18:13.08 15:10.90
13 Kyle Barber SR-4 Connecticut 16:00.00 11:07.43 18:08.00 15:14.28
14 Gerard Gill JR-3 New Jersey Institute 15:16.04 15:43.53 14:48.56 15:16.04
15 Brian McGlew SO-2 New Jersey Institute 15:55.25 19:54.07 14:05.03 15:18.51
16 Evan Fuller FR-1 Flagler 10:53.25 10:53.25 15:47.67 15:20.06
17 Peter Garmon SR-4 Connecticut 14:54.57 14:36.12 17:49.79 15:22.23
19 John Bobo SO-2 North Florida 20:01.92 13:52.10 16:47.76 15:24.55
20 Joshua Coffelt JR-3 Alabama State 12:22.13 13:17.79 11:07.92 15:27.66
21 Paris Williams SO-2 Embry-Riddle 15:56.90 16:24.78 16:06.20 15:29.03
25 Malte Stockhausen JR-3 Florida Tech 13:38.85 13:01.20 11:45.90 15:41.20
27 Alex Turnock JR-3 Jacksonville 18:12.42 15:13.49 15:32.33 15:41.74
29 Brian Cheluget JR-3 Embry-Riddle 12:19.73 18:48.56 13:54.57 15:48.37
31 Matthew Cashin SO-2 North Florida 14:27.49 14:08.21 19:55.20 16:03.87
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
18 John Ward SO-2 Clemson 15:24.39
22 Matthew Taddeo   Team FTC 15:29.66
23 Connor Norton FR-1 Flagler 15:37.15
24 Garrett Noltemeyer JR-3 Embry-Riddle 15:38.11
26 Joseph Berg JR-3 Florida Tech 15:41.59
28 Robert Spies SO-2 New Jersey Institute 15:45.86
30 Alejandro Hernandez   Unattached 15:59.52
32 Tate Whaley FR-1 Central Arkansas 16:05.29
33 Pedro Cuervo Senior Runners Broadcast Company 16:05.35
34 Nicholas Ramirez SR-4 New Jersey Institute 16:21.60
35 Lucas Harbour SO-2 Florida Tech 16:56.21
36 Matthew Kraska JR-3 Florida Tech 17:06.96
37 Dylan Clark Freshman Team FTC 17:07.93
38 JaSun Watts JR-3 Florida Tech 17:50.32