May 3, 2019
|
Lewis & Clark - Portland, OR

Women's 100 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME WIND
1 Kennedy Taube SO-2 George Fox 12.15 1.2
2 Rachel Vinjamuri   Unattached 12.18 +0.0
3 Sydney Radigan FR-1 George Fox 12.24 1.2
4 Meyer Quaynor SO-2 Simon Fraser 12.32 1.2
5 Sara Turner SO-2 George Fox 12.33 1.2
6 Kameha Medallada JR-3 Whitworth 12.39 1.2
7 Lis Larsen SR-4 George Fox 12.57 +0.0
8 Emily Lindsay SO-2 Simon Fraser 12.61 +0.0
9 Maya Murphy-Cook JR-3 Portland 12.66 1.2
10 Kinnah Rhodes SR-4 Eastern Oregon 12.75 +0.0
11 Hailey Sears SR-4 Western Oregon 12.93 +0.0
12 Logan Jackson FR-1 Western Oregon 13.04 +0.0
13 Natalie Legras JR-3 Western Oregon 13.05 +0.0
14 Morgan Taylor JR-3 Lewis & Clark 13.41 -1.3
15 Beth Leavitt SR-4 Concordia (Ore.) 13.59 -1.3
16 Milan Woods SR-4 Multnomah 13.62 -1.3
17 Amie Zitterkob SR-4 Eastern Oregon 13.67 -1.3
18 Tommi Villers FR-1 Concordia (Ore.) 13.80 -1.3
19 Isabel Leonard SO-2 Portland 14.50 -1.3
Women's 100 Meters Section 1
W: 1.2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Kennedy Taube SO-2 George Fox 11.18 12.15 13.25 8.51
3 Sydney Radigan FR-1 George Fox 12.49 12.24 9.06 11.02
4 Meyer Quaynor SO-2 Simon Fraser 14.17 12.32 9.24 13.06
5 Sara Turner SO-2 George Fox 11.72 12.33 11.59 13.94
6 Kameha Medallada JR-3 Whitworth 12.77 12.39 14.87 8.80
9 Maya Murphy-Cook JR-3 Portland 13.04 12.66 10.51 14.44
Women's 100 Meters Section 2
W: +0.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Rachel Vinjamuri   Unattached 11.82 10.11 12.18
7 Lis Larsen SR-4 George Fox 12.70 13.83 12.57
8 Emily Lindsay SO-2 Simon Fraser 14.25 12.99 12.61
10 Kinnah Rhodes SR-4 Eastern Oregon 15.43 14.79 12.75
11 Hailey Sears SR-4 Western Oregon 9.83 13.58 12.93
12 Logan Jackson FR-1 Western Oregon 9.65 15.52 13.04
13 Natalie Legras JR-3 Western Oregon 12.14 13.45 13.05
Women's 100 Meters Section 3
W: -1.3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
14 Morgan Taylor JR-3 Lewis & Clark 13.01 13.41
15 Beth Leavitt SR-4 Concordia (Ore.) 10.74 13.59
16 Milan Woods SR-4 Multnomah 14.99 13.62
17 Amie Zitterkob SR-4 Eastern Oregon 12.58 13.67
18 Tommi Villers FR-1 Concordia (Ore.) 16.15 13.80
19 Isabel Leonard SO-2 Portland 14.79 14.50

Women's 200 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME WIND
1 Jackie Martin SO-2 Utah 18.54 22.74 24.71 25.95 28.17 -0.2
2 Maya Lebar FR-1 Utah 32.17 21.28 24.74 25.24 20.79 -0.2
3 Sarah King SR-4 George Fox 24.27 27.98 24.76 26.74 17.83 -0.2
4 Kennedy Taube SO-2 George Fox 21.83 17.57 25.09 19.83 29.86 -0.2
5 Rachel Vinjamuri   Unattached 29.03 24.74 25.24 23.98 19.94 0.1
6 Kameha Medallada JR-3 Whitworth 30.21 24.37 25.38 27.92 19.80 0.1
7 Meyer Quaynor SO-2 Simon Fraser 25.32 26.34 25.57 33.25 18.41 -0.2
8 Annie Wright SR-4 George Fox 26.36 33.02 25.59 31.74 26.36 -0.2
9 Emily Lindsay SO-2 Simon Fraser 24.20 22.91 25.74 27.29 23.43 0.1
10 Taryn Wilson FR-1 Western Oregon 20.23 20.49 26.27 33.37 23.38 0.1
11 Hailey Sears SR-4 Western Oregon 25.07 29.56 26.39 20.59 33.26 0.1
12 Morgan Reddington SR-4 Eastern Oregon 29.35 29.35 26.68 30.69 32.02 0.1
13 Michal Jones JR-3 Portland 27.27 21.92 26.73 31.01 20.59 -0.4
14 Sarra Soladey FR-1 Western Oregon 27.62 24.40 26.81 19.84 22.79 -0.4
15 Logan Jackson FR-1 Western Oregon 20.69 21.76 26.86 30.09 24.18 -0.4
16 Amie Zitterkob SR-4 Eastern Oregon 29.42 19.34 27.24 27.52 22.34 -0.4
17 Madison Carson SO-2 Lewis-Clark 22.08 26.99 27.26 27.81 23.18 -0.4
18 Bethanie Altamirano FR-1 Western Oregon 28.46 19.43 27.36 35.30 33.38 -0.4
19 Tara Fuiten FR-1 Portland 25.25 26.35 27.44 33.21 19.76 -0.4
20 Alissa Swilley JR-3 George Fox 29.75 30.85 27.54 23.69 28.92 -0.4
Women's 200 Meters Section 1
W: -0.2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Jackie Martin SO-2 Utah 24.71
2 Maya Lebar FR-1 Utah 24.74
3 Sarah King SR-4 George Fox 24.76
4 Kennedy Taube SO-2 George Fox 25.09
7 Meyer Quaynor SO-2 Simon Fraser 25.57
8 Annie Wright SR-4 George Fox 25.59
Women's 200 Meters Section 2
W: 0.1
PL NAME YEAR TEAM TIME
5 Rachel Vinjamuri   Unattached 25.24
6 Kameha Medallada JR-3 Whitworth 25.38
9 Emily Lindsay SO-2 Simon Fraser 25.74
10 Taryn Wilson FR-1 Western Oregon 26.27
11 Hailey Sears SR-4 Western Oregon 26.39
12 Morgan Reddington SR-4 Eastern Oregon 26.68
Women's 200 Meters Section 3
W: -0.4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
13 Michal Jones JR-3 Portland 32.08 32.88 23.26 31.01 21.92 22.72 26.73
14 Sarra Soladey FR-1 Western Oregon 33.25 24.40 31.37 26.28 34.86 26.01 26.81
15 Logan Jackson FR-1 Western Oregon 27.67 23.37 33.58 34.92 24.98 24.18 26.86
16 Amie Zitterkob SR-4 Eastern Oregon 27.79 30.24 22.61 29.97 34.05 23.16 27.24
17 Madison Carson SO-2 Lewis-Clark 32.72 34.35 30.81 32.44 34.62 19.90 27.26
18 Bethanie Altamirano FR-1 Western Oregon 30.10 34.20 28.18 24.08 29.83 31.47 27.36
19 Tara Fuiten FR-1 Portland 31.83 33.48 32.38 20.86 24.97 32.93 27.44
20 Alissa Swilley JR-3 George Fox 25.34 27.54 21.21 32.50 30.57 34.15 27.54

Women's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Sarah King SR-4 George Fox 55.06
2 Skyler Blair FR-1 Utah 55.27
3 Renate Bluschke SO-2 Simon Fraser 56.71
4 Maya Lebar FR-1 Utah 56.75
5 Alana Mussatto SR-4 Simon Fraser 57.10
6 Jazzmin Bryan SR-4 Lewis-Clark 57.60
7 Bryce West SR-4 Simon Fraser 57.66
8 Lauren Miller FR-1 Oregon State 58.23
9 Michelle Herbes FR-1 Eastern Oregon 58.33
10 Elizabeth Herbes JR-3 Eastern Oregon 58.45
11 Macadia Calavan JR-3 George Fox 59.50
12 Malika Washington FR-1 Oregon State 59.80
13 Elizabeth Warren FR-1 George Fox 59.84
14 Katie James SO-2 George Fox 1:00.08
15 Dallas Borrego FR-1 Lewis-Clark 1:00.31
16 Sarra Soladey FR-1 Western Oregon 1:00.96
17 Tara Fuiten FR-1 Portland 1:01.29
18 Rachel Bayly JR-3 Western Oregon 1:02.20
19 Hannah Rehm SR-4 Santa Clara 1:05.13
20 Persia Anderson FR-1 Multnomah 1:05.40
21 Samantha Walsh SO-2 Portland 1:06.37
22 Sydney Amundsen SO-2 Multnomah 1:11.06
Women's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Sarah King SR-4 George Fox 1:03.87 41.85 47.36 55.06 1:08.28
2 Skyler Blair FR-1 Utah 1:10.20 39.25 1:10.20 55.27 38.69
3 Renate Bluschke SO-2 Simon Fraser 47.64 1:00.12 1:02.39 56.71 40.27
4 Maya Lebar FR-1 Utah 58.46 41.43 1:00.73 56.75 1:03.56
6 Jazzmin Bryan SR-4 Lewis-Clark 1:10.85 40.90 49.54 57.60 1:06.82
7 Bryce West SR-4 Simon Fraser 57.09 56.51 1:02.28 57.66 1:10.93
9 Michelle Herbes FR-1 Eastern Oregon 1:05.92 1:01.25 49.00 58.33 1:08.25
Women's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
5 Alana Mussatto SR-4 Simon Fraser 50.25 50.25 51.39 59.96 57.10
8 Lauren Miller FR-1 Oregon State 55.32 45.42 40.76 48.33 58.23
10 Elizabeth Herbes JR-3 Eastern Oregon 1:06.05 1:12.48 53.19 59.62 58.45
11 Macadia Calavan JR-3 George Fox 1:07.83 46.41 1:07.24 45.82 59.50
12 Malika Washington FR-1 Oregon State 1:17.74 1:14.75 57.41 53.23 59.80
13 Elizabeth Warren FR-1 George Fox 1:12.41 54.46 1:10.02 57.45 59.84
14 Katie James SO-2 George Fox 1:17.51 48.67 56.48 1:01.89 1:00.08
17 Tara Fuiten FR-1 Portland 1:04.97 55.17 42.91 1:06.20 1:01.29
Women's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
15 Dallas Borrego FR-1 Lewis-Clark 52.47 53.68 1:00.31 56.70 1:10.57
16 Sarra Soladey FR-1 Western Oregon 57.92 59.14 1:00.96 54.87 1:08.89
18 Rachel Bayly JR-3 Western Oregon 47.90 1:16.51 1:02.20 1:13.40 43.54
19 Hannah Rehm SR-4 Santa Clara 1:04.48 1:15.55 1:05.13 54.06 59.92
20 Persia Anderson FR-1 Multnomah 1:08.02 1:19.14 1:05.40 1:13.25 1:25.02
21 Samantha Walsh SO-2 Portland 1:11.02 1:18.98 1:06.37 49.78 51.77
22 Sydney Amundsen SO-2 Multnomah 1:09.64 51.17 1:11.06 1:05.38 1:21.01

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Lindsey Butterworth   New Balance 1:36.79 1:39.25 1:50.27 2:02.52 1:38.02 2:11.10
2 Taryn Rawlings SR-4 Portland 2:03.90 1:36.65 2:17.53 2:03.90 2:15.06 1:49.04
3 Jessica Smith Senior Unattached 2:00.36 1:49.19 2:06.57 2:04.08 2:36.34 2:37.59
4 Sadi Henderson SR-4 San Francisco 1:42.51 2:21.27 2:28.77 2:05.01 2:20.02 2:33.77
5 Devan Wiebe   Ocean Athletics 2:18.94 2:26.45 2:15.19 2:05.17 2:22.70 1:36.38
6 Sarah Newton JR-3 Utah 1:34.41 2:29.80 1:49.52 2:05.88 2:38.61 2:18.47
7 Olivia Woods SR-4 Western Oregon 2:10.49 2:28.40 1:34.67 2:07.93 2:46.31 2:10.49
8 Nicola Symonds SR-4 British Columbia 1:49.21 1:55.64 2:29.04 2:08.48 1:32.51 2:07.20
9 Brooklyn James FR-1 Utah 1:42.86 1:59.57 1:49.29 2:08.57 2:18.86 2:42.00
10 Alisa Lyesina   Prairie Inn Harriers 2:29.24 1:48.07 1:33.92 2:08.65 2:03.51 2:36.96
11 Alena Ulrichova SR-4 San Francisco 2:44.91 2:35.89 2:30.74 2:08.83 2:03.68 1:50.80
12 Caitie Faust Senior Unattached 2:43.66 1:45.67 2:12.73 2:08.86 2:01.13 1:59.84
13 Mari Friedman FR-1 Oregon State 2:31.26 2:15.75 2:02.82 2:09.28 2:41.60 2:44.19
14 Whitney Hessler SO-2 Utah 2:44.84 2:31.86 1:43.84 2:09.79 1:49.03 1:59.41
15 Mikayla Tinkham JR-3 British Columbia 1:51.07 2:08.06 2:30.27 2:10.67 2:25.05 1:48.46
16 Mairin Shields-Brown SO-2 Simon Fraser 2:30.14 2:40.68 1:50.63 2:11.70 2:01.17 2:23.56
17 Paige Nock SR-4 Simon Fraser 1:57.27 2:09.13 2:42.07 2:11.76 2:09.13 1:38.82
18 Tamara Harris   Ocean Athletics 2:36.09 1:55.09 2:34.77 2:12.28 1:56.41 2:32.13
19 Rebecca Ledsham SO-2 Oregon State 1:44.75 2:27.18 1:56.68 2:12.59 1:39.45 2:12.59
20 Jasmine Fehr Sophomore Unattached 1:35.53 2:33.90 1:46.14 2:12.67 2:19.31 2:39.21
21 Eleora Erikson Freshman Unattached 2:10.37 2:38.31 1:37.12 2:13.03 2:02.39 1:42.44
22 Brooke Manson FR-1 Utah 2:24.82 1:48.62 1:48.62 2:14.09 2:15.43 2:28.84
23 Sadie Wassum SR-4 Utah 1:58.58 2:47.08 2:03.96 2:14.74 2:08.01 2:25.52
24 Megan Boals SO-2 Eastern Oregon 2:21.64 2:43.43 2:48.88 2:16.19 2:25.73 2:17.56
25 Emily Chilton SO-2 Simon Fraser 1:55.39 1:38.90 2:14.62 2:17.36 2:53.08 1:59.51
26 Rylee Brown FR-1 Lewis-Clark 1:37.63 2:53.25 2:32.63 2:17.50 1:45.88 2:20.25
27 Sophie Sigfstead Freshman U. of Victoria 2:18.22 2:56.93 1:43.67 2:18.22 2:56.93 2:36.19
28 Adrianna Klassen SO-2 Simon Fraser 2:01.89 2:58.68 2:46.22 2:18.51 2:22.67 2:39.29
29 Shayla Solomon SO-2 Western Oregon 2:59.09 2:54.93 1:41.35 2:18.83 1:41.35 1:48.29
30 Maja Plaznik FR-1 Lewis-Clark 2:47.66 2:03.99 2:11.03 2:20.89 1:41.44 2:40.62
31 Titilola Bolarinwa SO-2 Santa Clara 2:23.45 1:55.05 2:46.18 2:22.03 1:50.79 2:49.02
32 Ellee London FR-1 Everett CC 2:08.83 3:06.73 1:57.25 2:24.75 2:14.62 2:08.83
  Megan Rolland   Oiselle DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Marisa Howard   Idaho Distance Project DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Lindsey Butterworth   New Balance 1:55.17 2:28.25 2:16.00 2:24.58 2:02.52 1:29.44
3 Jessica Smith Senior Unattached 1:50.44 2:33.86 1:40.51 1:34.30 2:04.08 1:44.23
4 Sadi Henderson SR-4 San Francisco 2:08.76 1:37.51 1:37.51 1:52.51 2:05.01 2:10.01
5 Devan Wiebe   Ocean Athletics 2:32.71 2:35.21 2:27.70 1:55.16 2:05.17 1:57.66
6 Sarah Newton JR-3 Utah 2:26.02 2:27.28 1:44.48 2:09.66 2:05.88 1:43.23
7 Olivia Woods SR-4 Western Oregon 2:05.38 2:34.80 1:46.19 2:01.54 2:07.93 1:35.95
12 Caitie Faust Senior Unattached 1:44.38 1:44.38 1:58.56 2:25.62 2:08.86 2:29.48
22 Brooke Manson FR-1 Utah 2:39.57 2:52.98 2:18.12 1:37.89 2:14.09 2:07.39
  Megan Rolland   Oiselle DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Taryn Rawlings SR-4 Portland 2:31.16 2:03.90 2:03.90
8 Nicola Symonds SR-4 British Columbia 1:53.07 2:02.06 2:08.48
9 Brooklyn James FR-1 Utah 1:51.86 2:15.00 2:08.57
10 Alisa Lyesina   Prairie Inn Harriers 1:46.78 1:57.08 2:08.65
11 Alena Ulrichova SR-4 San Francisco 2:38.46 2:30.74 2:08.83
13 Mari Friedman FR-1 Oregon State 2:09.28 2:31.26 2:09.28
14 Whitney Hessler SO-2 Utah 2:43.54 2:44.84 2:09.79
15 Mikayla Tinkham JR-3 British Columbia 2:31.58 2:08.06 2:10.67
  Marisa Howard   Idaho Distance Project DNF DNF DNF
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
16 Mairin Shields-Brown SO-2 Simon Fraser 2:40.68 2:28.82 1:42.73 2:11.70
17 Paige Nock SR-4 Simon Fraser 2:01.22 2:38.12 2:11.76 2:11.76
18 Tamara Harris   Ocean Athletics 2:30.80 2:36.09 2:37.42 2:12.28
19 Rebecca Ledsham SO-2 Oregon State 2:44.42 1:39.45 2:47.07 2:12.59
20 Jasmine Fehr Sophomore Unattached 1:39.51 2:02.06 1:36.85 2:12.67
21 Eleora Erikson Freshman Unattached 2:18.36 2:52.94 1:51.75 2:13.03
23 Sadie Wassum SR-4 Utah 2:52.47 2:36.30 1:43.75 2:14.74
25 Emily Chilton SO-2 Simon Fraser 1:36.16 2:44.84 1:55.39 2:17.36
Women's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
24 Megan Boals SO-2 Eastern Oregon 2:16.19 1:51.68 2:55.69 1:43.51
26 Rylee Brown FR-1 Lewis-Clark 2:17.50 2:12.00 1:58.25 2:29.88
27 Sophie Sigfstead Freshman U. of Victoria 2:18.22 2:52.78 2:22.37 2:58.31
28 Adrianna Klassen SO-2 Simon Fraser 2:18.51 2:36.52 2:48.99 2:47.60
29 Shayla Solomon SO-2 Western Oregon 2:18.83 2:29.94 2:56.32 2:38.27
30 Maja Plaznik FR-1 Lewis-Clark 2:20.89 2:49.07 2:42.03 2:09.62
31 Titilola Bolarinwa SO-2 Santa Clara 2:22.03 2:16.35 2:50.44 2:57.54
32 Ellee London FR-1 Everett CC 2:24.75 2:29.10 2:07.38 2:04.49

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Alexis Fuller SR-4 Boise State 4:23.19 5:28.98 4:13.06 3:24.98
2 Jessy Lacourse Junior Universite Laval 5:28.18 3:32.81 4:16.39 5:15.36
3 Dana Klein SR-4 San Francisco 3:46.01 3:56.28 4:16.82 3:40.87
4 Lizzie Bird   Unattached 4:28.42 4:41.32 4:18.09 5:27.78
5 Cara Woolnough FR-1 Utah 4:24.89 3:34.56 4:24.89 3:08.08
6 Scarlet Dale FR-1 Utah 4:59.80 3:53.48 4:25.31 5:05.11
7 Miryam Bassett SR-4 Simon Fraser 3:59.84 5:27.77 4:26.48 5:46.43
8 Maddy Lyons JR-3 Portland 3:06.88 3:30.90 4:26.96 5:28.36
9 Megan Davies JR-3 San Francisco 5:31.46 4:54.03 4:27.30 4:21.96
10 Sophie Ryan FR-1 Utah 4:12.66 3:53.84 4:28.78 3:43.09
11 Courtney Cox SR-4 Portland 4:16.12 5:07.35 4:29.60 5:37.00
12 Grace Fetherstonhaugh FR-1 Oregon State 3:38.70 5:29.40 4:30.00 3:17.10
13 Hasna Kaarour JR-3 Academy of Art 4:03.05 5:42.97 4:30.05 4:13.85
14 Natalie Smith JR-3 Portland 4:33.57 5:27.74 4:30.86 5:22.33
15 Brigette Takeuchi FR-1 Oregon State 5:00.99 4:42.01 4:31.16 4:50.15
16 Mikaela Smart   Langley Mustangs 3:32.78 4:30.07 4:32.79 5:16.44
17 Kaitlyn Peale   Bowerman Track Club Elite 4:18.29 5:26.98 4:34.77 4:21.04
18 Becca Howard SR-4 Portland 4:37.82 5:57.60 4:35.07 5:38.34
19 Lucy Brookham   Rose City Track Club 5:49.07 3:30.55 4:37.04 3:55.49
20 Stella Gillman SO-2 Portland 5:07.77 3:14.09 4:37.27 5:52.14
21 Megan Roxby FR-1 Simon Fraser 4:43.64 5:33.69 4:38.07 5:39.25
22 Merel van der Marel FR-1 San Francisco 4:44.68 3:37.69 4:39.09 3:15.37
23 Courtney Beard SR-4 Linfield 5:37.73 5:46.10 4:39.11 5:43.31
24 Jamie Hennessey SO-2 British Columbia 5:21.51 4:28.39 4:39.57 5:49.47
25 Kristen Niedrach   Unattached 3:25.56 3:25.56 4:41.59 5:37.91
26 Sophia Noto Junior Unattached 5:35.89 3:54.28 4:42.26 4:05.57
27 Sarah King SO-2 Santa Clara 5:02.63 4:03.24 4:42.83 3:34.95
28 Bailee Cofer   Unattached 5:28.86 4:03.81 4:43.50 5:54.38
29 Claire Noort SO-2 Simon Fraser 3:48.00 4:30.75 4:45.00 3:25.20
30 Faith Homer SR-4 Eastern Oregon 3:44.12 5:10.32 4:47.33 3:58.49
31 Bevin McCullough SR-4 Santa Clara 4:39.01 5:53.79 4:47.63 3:52.98
32 Ellie Kopf SO-2 Santa Clara 3:57.25 4:31.97 4:49.33 5:24.05
33 Sofia Castiglioni FR-1 Portland 5:48.08 4:38.46 4:50.06 3:34.65
34 Amy Morris JR-3 Simon Fraser 5:08.02 4:56.40 4:50.58 3:32.13
35 Morgan Gonzales   SRA Elite 5:43.11 4:56.59 4:50.77 5:22.76
36 Grace Oswin FR-1 Portland 5:17.60 3:23.96 4:51.37 3:44.36
37 Grace Perkins FR-1 Portland 5:55.59 4:10.66 4:51.46 4:16.49
38 Ellie Misuraca FR-1 Portland 5:11.88 4:28.16 4:51.47 5:00.22
39 Grace Ritchie FR-1 Portland 5:50.52 4:34.58 4:52.10 4:19.97
40 Ellee Becker FR-1 Portland 4:23.61 5:04.61 4:52.89 4:49.97
41 Emily Peterson JR-3 Portland 4:55.87 4:38.30 4:52.94 6:09.11
42 Olivia Enright   Jacuzzi Boys Athletic Clu 3:57.84 5:43.55 4:53.63 4:27.21
43 Calli Charlton JR-3 Simon Fraser 3:45.75 5:47.54 4:57.04 5:11.90
44 Nicole Pederson SR-4 Concordia (Ore.) 4:00.97 4:18.82 4:57.49 4:57.49
45 Ashlee Van Den Top FR-1 George Fox 4:34.53 4:01.71 4:58.40 5:13.32
46 Cassie McKinney JR-3 Western Oregon 5:02.61 4:05.68 4:59.61 5:11.60
47 Julia Green SR-4 Santa Clara 4:36.18 4:30.18 5:00.19 3:30.14
  Megan Rolland   Oiselle DNF DNF DNF DNF
  Lindsey Butterworth   New Balance DNF DNF DNF DNF
  Marisa Howard   Idaho Distance Project DNF DNF DNF DNF
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Alexis Fuller SR-4 Boise State 4:13.06
2 Jessy Lacourse Junior Universite Laval 4:16.39
3 Dana Klein SR-4 San Francisco 4:16.82
4 Lizzie Bird   Unattached 4:18.09
5 Cara Woolnough FR-1 Utah 4:24.89
6 Scarlet Dale FR-1 Utah 4:25.31
7 Miryam Bassett SR-4 Simon Fraser 4:26.48
8 Maddy Lyons JR-3 Portland 4:26.96
9 Megan Davies JR-3 San Francisco 4:27.30
10 Sophie Ryan FR-1 Utah 4:28.78
11 Courtney Cox SR-4 Portland 4:29.60
12 Grace Fetherstonhaugh FR-1 Oregon State 4:30.00
13 Hasna Kaarour JR-3 Academy of Art 4:30.05
15 Brigette Takeuchi FR-1 Oregon State 4:31.16
18 Becca Howard SR-4 Portland 4:35.07
25 Kristen Niedrach   Unattached 4:41.59
  Lindsey Butterworth   New Balance DNF
  Marisa Howard   Idaho Distance Project DNF
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
14 Natalie Smith JR-3 Portland 5:19.62 5:03.37 4:30.86 4:36.28 4:28.16
16 Mikaela Smart   Langley Mustangs 4:49.16 3:35.51 4:32.79 5:46.45 4:16.43
19 Lucy Brookham   Rose City Track Club 5:32.45 5:26.91 4:37.04 4:09.34 5:07.52
20 Stella Gillman SO-2 Portland 3:30.73 4:04.00 4:37.27 3:50.14 5:52.14
21 Megan Roxby FR-1 Simon Fraser 5:30.91 3:31.34 4:38.07 4:15.83 5:36.47
22 Merel van der Marel FR-1 San Francisco 5:57.24 3:29.32 4:39.09 3:20.95 4:58.63
23 Courtney Beard SR-4 Linfield 4:08.41 3:20.96 4:39.11 5:20.98 5:01.44
24 Jamie Hennessey SO-2 British Columbia 4:45.17 3:15.70 4:39.57 4:11.62 3:54.84
26 Sophia Noto Junior Unattached 5:04.84 3:48.63 4:42.26 5:55.65 5:02.02
27 Sarah King SO-2 Santa Clara 4:14.55 5:30.92 4:42.83 5:45.06 3:29.30
29 Claire Noort SO-2 Simon Fraser 4:07.95 4:13.65 4:45.00 3:19.50 4:36.45
31 Bevin McCullough SR-4 Santa Clara 5:19.27 6:05.29 4:47.63 3:27.10 4:36.13
35 Morgan Gonzales   SRA Elite 3:46.80 4:15.88 4:50.77 5:19.85 4:27.51
41 Emily Peterson JR-3 Portland 3:25.06 4:14.86 4:52.94 5:48.60 4:52.94
42 Olivia Enright   Jacuzzi Boys Athletic Clu 5:14.19 4:53.63 4:53.63 4:15.46 5:46.49
  Megan Rolland   Oiselle DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
17 Kaitlyn Peale   Bowerman Track Club Elite 4:34.77
28 Bailee Cofer   Unattached 4:43.50
30 Faith Homer SR-4 Eastern Oregon 4:47.33
32 Ellie Kopf SO-2 Santa Clara 4:49.33
33 Sofia Castiglioni FR-1 Portland 4:50.06
34 Amy Morris JR-3 Simon Fraser 4:50.58
36 Grace Oswin FR-1 Portland 4:51.37
37 Grace Perkins FR-1 Portland 4:51.46
38 Ellie Misuraca FR-1 Portland 4:51.47
39 Grace Ritchie FR-1 Portland 4:52.10
40 Ellee Becker FR-1 Portland 4:52.89
43 Calli Charlton JR-3 Simon Fraser 4:57.04
44 Nicole Pederson SR-4 Concordia (Ore.) 4:57.49
45 Ashlee Van Den Top FR-1 George Fox 4:58.40
46 Cassie McKinney JR-3 Western Oregon 4:59.61
47 Julia Green SR-4 Santa Clara 5:00.19

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Cristeliz Colón Santiago   Federacion de Puerto Rico 14:38.26 15:47.33 17:06.28 20:13.77 21:12.98 16:26.80 12:59.58
2 Courtney Brenner JR-3 Lipscomb 18:53.90 11:46.21 15:05.14 16:44.60 18:04.17 16:34.65 18:24.07
3 Jocelyn Todd   Unattached 17:55.47 17:15.64 16:55.72 17:05.68 21:04.67 16:35.80 19:45.01
4 Josephine Brysting SR-4 San Francisco 15:28.75 19:05.46 12:02.36 13:55.88 19:36.42 17:11.94 19:15.78
5 Kayla Rudie SO-2 Lipscomb 19:47.07 16:50.06 15:05.93 17:52.53 13:42.62 17:21.29 15:16.34
6 Jenny Sanderson   Unattached 19:57.22 14:31.66 14:52.67 22:34.75 16:48.19 17:30.19 14:10.66
7 Caitlin Mann Freshman U. of Victoria 14:13.73 12:17.79 22:39.64 13:31.57 14:03.19 17:33.98 18:37.22
8 Josien Scheepens JR-3 San Francisco 19:12.92 17:27.15 19:02.34 13:34.45 17:05.99 17:37.72 18:41.19
9 Lindsey Lewis   Bowerman Track Club Elite 13:20.67 22:03.78 14:35.40 14:14.05 23:07.83 17:47.56 19:34.32
10 Kayla Moore   Unattached 20:04.27 22:05.80 15:17.01 17:07.50 23:23.14 18:24.83 19:42.17
  Marisa Howard   Idaho Distance Project DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF

Women's 100 Hurdles

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME WIND
1 Jenny Sapp SR-4 Lewis-Clark 14.90 18.37 18.67 15.96 13.25 15.66 15.05 0.5
2 Paige Dodd JR-3 Eastern Oregon 15.28 16.64 18.15 11.19 13.31 12.70 15.12 0.5
3 Haley White SR-4 Eastern Oregon 12.47 18.55 19.61 19.16 16.12 15.51 15.20 0.5
4 Ana Popchock FR-1 Western Oregon 15.74 14.37 11.77 16.51 13.14 15.59 15.28 0.5
5 Natalie Legras JR-3 Western Oregon 19.79 15.09 15.09 13.30 19.79 13.47 16.22 -0.1
6 Heather Betz JR-3 British Columbia 15.82 12.72 15.33 19.56 14.02 16.14 16.30 -0.1
7 Olivia Lane JR-3 Eastern Oregon 20.30 20.14 12.12 16.37 16.87 19.16 16.37 -0.1
8 Morgan Taylor JR-3 Lewis & Clark 19.03 12.41 20.39 20.05 17.84 16.82 16.99 -0.1
9 Taylor Dewing SO-2 Everett CC 23.05 24.24 23.76 25.19 27.80 30.18 23.76 0.5
10 Madison Carson SO-2 Lewis-Clark 20.74 18.27 29.14 30.87 28.64 27.66 24.69 -0.1
Women's 100 Hurdles Section 1
W: 0.5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jenny Sapp SR-4 Lewis-Clark 17.76 14.45 18.52 12.04 15.05
2 Paige Dodd JR-3 Eastern Oregon 15.58 14.37 13.16 11.80 15.12
3 Haley White SR-4 Eastern Oregon 11.71 17.18 15.20 15.20 15.20
4 Ana Popchock FR-1 Western Oregon 14.67 18.80 12.38 17.73 15.28
9 Taylor Dewing SO-2 Everett CC 17.11 30.42 17.82 30.42 23.76
Women's 100 Hurdles Section 2
W: -0.1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
5 Natalie Legras JR-3 Western Oregon 14.76 16.22 15.90
6 Heather Betz JR-3 British Columbia 15.33 16.30 11.90
7 Olivia Lane JR-3 Eastern Oregon 16.54 16.37 15.23
8 Morgan Taylor JR-3 Lewis & Clark 20.90 16.99 21.75
10 Madison Carson SO-2 Lewis-Clark 27.41 24.69 21.48

Women's 400 Hurdles

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jenny Sapp SR-4 Lewis-Clark 1:05.45 56.72 1:09.19 1:04.20 1:02.33
2 Ana Popchock FR-1 Western Oregon 47.22 1:12.10 1:18.48 59.34 1:03.80
3 Bethany Gingerich FR-1 George Fox 1:16.16 1:09.76 1:22.56 1:07.84 1:04.00
4 Katie Emerson SR-4 Eastern Oregon 1:10.47 47.85 51.72 59.48 1:04.65
5 Haley White SR-4 Eastern Oregon 1:18.36 1:13.18 1:08.00 1:19.01 1:04.76
6 Michal Jones JR-3 Portland 50.11 50.11 51.41 1:22.64 1:05.07
7 Michaela Yonkman FR-1 Western Oregon 58.09 1:01.36 1:24.86 1:16.37 1:05.27
8 Grayson Burke JR-3 Western Oregon 1:15.34 1:21.89 1:08.79 1:19.27 1:05.51
9 Abby Snyder FR-1 Lewis-Clark 52.43 1:17.33 1:21.92 51.12 1:05.53
10 Rachel Krill FR-1 Oregon State 1:14.28 1:10.34 53.25 1:09.02 1:05.73
11 Olivia Lane JR-3 Eastern Oregon 1:13.29 54.63 1:13.29 1:12.62 1:06.62
12 Nicole Niskanen JR-3 Western Oregon 1:16.30 1:13.60 54.70 1:22.38 1:07.52
13 Emily Palmer SO-2 Eastern Oregon 47.75 1:15.04 49.12 1:22.54 1:08.21
14 Ashley Brooks JR-3 Concordia (Ore.) 51.66 1:11.64 1:12.33 1:28.86 1:08.88
Women's 400 Hurdles Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Jenny Sapp SR-4 Lewis-Clark 1:17.92 1:07.94 1:02.33 43.63
3 Bethany Gingerich FR-1 George Fox 1:00.80 56.96 1:04.00 1:09.76
4 Katie Emerson SR-4 Eastern Oregon 1:11.12 1:06.59 1:04.65 1:22.11
5 Haley White SR-4 Eastern Oregon 49.22 1:19.01 1:04.76 46.63
6 Michal Jones JR-3 Portland 1:23.94 53.36 1:05.07 59.22
8 Grayson Burke JR-3 Western Oregon 1:21.24 1:18.62 1:05.51 1:07.48
10 Rachel Krill FR-1 Oregon State 49.30 59.16 1:05.73 1:07.71
13 Emily Palmer SO-2 Eastern Oregon 1:19.81 1:04.12 1:08.21 47.75
Women's 400 Hurdles Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Ana Popchock FR-1 Western Oregon 58.70 1:05.72 1:20.39 49.77 1:18.48 51.04 1:03.80
7 Michaela Yonkman FR-1 Western Oregon 54.83 1:13.76 1:00.71 48.96 1:08.54 1:11.15 1:05.27
9 Abby Snyder FR-1 Lewis-Clark 1:11.43 1:23.88 1:07.50 51.77 52.43 57.67 1:05.53
11 Olivia Lane JR-3 Eastern Oregon 1:14.62 57.96 46.64 1:22.61 49.97 1:03.29 1:06.62
12 Nicole Niskanen JR-3 Western Oregon 1:23.05 1:06.17 52.67 1:10.90 1:01.45 1:21.70 1:07.52
14 Ashley Brooks JR-3 Concordia (Ore.) 1:09.57 1:08.20 1:04.06 1:08.20 59.24 1:22.66 1:08.88

Women's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Julia Howley SR-4 Simon Fraser 10:05.47
2 Minori Hayakari   Unattached 10:22.43
3 Veronika Fagan Senior Vernon Amateur Athletic A 10:22.89
4 Lacey Conner SO-2 Portland 10:38.26
5 Olivia Willett SO-2 Simon Fraser 10:42.19
6 Marissa Mount JR-3 Whitworth 10:43.75
7 Dylan Hite SR-4 Portland 10:58.10
8 Chelsea Ribeiro SR-4 Simon Fraser 11:03.46
9 Emma McCurry SO-2 Santa Clara 11:17.05
10 Annika Austin FR-1 British Columbia 11:18.89
11 Kela Leamy Freshman Unattached 11:19.01
12 Maddy Rivelis JR-3 British Columbia 12:00.71

Women's 4 x 100 Relay

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 George Fox 40.51 34.46 34.92 53.55 46.56 59.60
2 Eastern Oregon Payton Jolley, Kinnah Rhodes, Morgan Reddington, Elizabeth Herbes 54.17 44.01 44.98 43.04 48.36 44.50

Women's 4 x 400 Relay

Top↑
PL TEAM SQUAD ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Simon Fraser A Bryce West, Sophie Dodd, Alana Mussatto, Renate Bluschke 3:21.30 3:57.49 4:29.16 3:07.73 4:47.25 3:10.00 3:46.18
2 Lewis-Clark A Maisie McManus, Jenny Sapp, McKinley Litton, Jazzmin Bryan 2:47.61 4:50.98 4:55.63 3:13.21 3:31.83 4:16.06 3:52.78
3 Western Oregon A Bethanie Altamirano, Grayson Burke, Anna Popchock, Olivia Woods 2:59.20 4:14.66 4:12.30 4:52.38 4:21.73 4:09.94 3:55.79
4 Western Oregon
(B>)
B Rachel Bayly, Ana Popchock, Sarra Soladey, Kendra Zimmerdahl 3:09.30 4:09.07 3:06.81 5:13.83 4:04.09 4:51.42 4:09.07

Women's High Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Kalulusno Ngaida FR-1 Eastern Oregon 1.67m 5' 5.75"
  • 1.40
    P
  • 1.49
    P
  • 1.54
    P
  • 1.59
    O
  • 1.64
    O
  • 1.67
    O
  • 1.70
    XXX
2 Paige Dodd JR-3 Eastern Oregon 1.59m 5' 2.5"
  • 1.40
    P
  • 1.49
    P
  • 1.54
    O
  • 1.59
    XXO
  • 1.64
    XXX
3 Heather Betz JR-3 British Columbia 1.54m 5' 0.5"
  • 1.40
    O
  • 1.49
    O
  • 1.54
    O
  • 1.59
    XXX
4 Olivia Lytle SR-4 Whitworth 1.49m 4' 10.5"
  • 1.40
    XO
  • 1.49
    XO
  • 1.54
    XXX
  Emma Nelson FR-1 Oregon State NH NH
  • 1.54
    XXX

Women's Long Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK CONV
1 Ann Wingeleth JR-3 Oregon State 4.32m 6.08m 19' 11.5"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 6.08 (-0.1)
  • FOUL  
  • 5.98 (0.1)
  • 5.88 (-0.3)

Women's Shot Put

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK CONV
1 Katrina Linenko JR-3 Concordia (Ore.) 12.88m 14.61m 13.28m 11.02m 43' 7"
  • 13.28  
  • 13.04  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
2 Maggie Ledbetter FR-1 Eastern Oregon 13.45m 10.58m 12.45m 12.08m 40' 10.25"
  • 11.87  
  • FOUL  
  • 12.09  
  • 12.00  
  • 11.77  
  • 12.45  
3 Sarah Fajer FR-1 Multnomah 15.54m 8.70m 12.43m 9.94m 40' 9.5"
  • 11.40  
  • 11.48  
  • 11.52  
  • 11.55  
  • 11.48  
  • 12.43  
4 Karen Du SR-4 Pacific (Ore.) 8.65m 11.00m 12.36m 14.83m 40' 6.75"
  • 11.47  
  • 12.15  
  • 12.14  
  • 12.36  
  • FOUL  
  • 11.95  
5 Vakeaemanu Hunkin JR-3 Pacific Lutheran 10.72m 10.96m 12.04m 8.79m 39' 6"
  • 11.45  
  • 12.04  
  • 11.84  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
6 Stephanie Miears FR-1 Eastern Oregon 14.27m 14.86m 11.89m 9.16m 39' 0.25"
  • 10.63  
  • 11.61  
  • 11.89  
  • 11.57  
  • 11.83  
  • 11.25  
7 Danielle Church SO-2 Eastern Oregon 11.97m 13.54m 11.19m 10.07m 36' 8.5"
  • 10.46  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 11.19  
  • FOUL  
8 Myah Harter JR-3 Northwest Christian 11.02m 11.80m 11.13m 10.02m 36' 6.25"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 9.73  
  • 10.95  
  • 11.13  
  • 10.75  

Women's Discus

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK CONV
1 Maggie Ledbetter FR-1 Eastern Oregon 32.21m 52.35m 31.77m 49.66m 44.74m 36.24m 146' 9"
  • 44.06  
  • FOUL  
  • 44.50  
  • 43.08  
  • FOUL  
  • 44.74  
2 Hope Duenas JR-3 Willamette 43.67m 54.36m 57.48m 53.03m 44.56m 34.76m 146' 2"
  • 38.97  
  • 44.49  
  • 37.94  
  • 43.69  
  • FOUL  
  • 44.56  
3 Katrina Linenko JR-3 Concordia (Ore.) 57.13m 31.45m 51.38m 39.42m 44.29m 51.38m 145' 4"
  • 44.29  
  • 42.76  
  • 43.50  
  • 42.07  
  • FOUL  
  • 42.61  
4 Kayla Rambo FR-1 Whitworth 45.96m 43.77m 31.95m 40.27m 43.77m 56.46m 143' 7"
  • 43.77  
  • 41.71  
  • 43.16  
  • 42.59  
  • 33.90  
  • 41.08  
5 Delaney Warren SO-2 Lewis-Clark 49.00m 46.95m 41.59m 44.47m 41.18m 33.36m 135' 1"
  • 37.36  
  • 40.80  
  • 39.55  
  • 41.18  
  • 36.89  
  • 40.23  
6 Karen Du SR-4 Pacific (Ore.) 31.64m 42.32m 45.61m 46.02m 41.09m 31.64m 134' 10"
  • 38.92  
  • 38.99  
  • 41.09  
  • 41.02  
  • 36.02  
  • 37.89  
7 Tahnisha Manibusan SO-2 George Fox 49.93m 49.93m 47.20m 28.09m 39.01m 48.37m 128' 0"
  • 34.18  
  • 36.01  
  • 39.01  
  • FOUL  
  • 38.54  
  • FOUL  
8 Brooklyn Daylong   Unattached 45.31m 35.49m 40.40m 46.44m 37.76m 46.07m 123' 11"
  • 36.60  
  • 37.76  
  • FOUL  
  • 34.61  
  • 36.95  
  • FOUL  
9 Myah Harter JR-3 Northwest Christian 44.53m 36.06m 37.17m 47.10m 36.80m 38.27m 120' 9"
  • 36.80  
  • 32.94  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
10 Sarah Fajer FR-1 Multnomah 30.68m 32.46m 39.59m 33.17m 35.67m 31.39m 117' 0"
  • 35.67  
  • 34.81  
  • FOUL  
  • 34.57  
  • 33.15  
  • 33.50  

Women's Hammer

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK CONV
1 Brooklyn Daylong   Unattached 54.24m 57.35m 44.46m 55.58m 37.35m 53.35m 145' 10"
  • 41.42  
  • 44.23  
  • 43.45  
  • 44.35  
  • 44.46  
  • 43.35  
2 Delaney Warren SO-2 Lewis-Clark 51.27m 46.85m 44.20m 39.34m 53.04m 34.48m 145' 0"
  • 43.14  
  • 44.20  
  • 43.27  
  • FOUL  
  • 38.23  
  • 43.10  
3 Tahnisha Manibusan SO-2 George Fox 39.16m 46.17m 41.22m 43.69m 38.33m 30.50m 135' 3"
  • 39.58  
  • 38.92  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 41.22  
4 Vanessa Guerrero SR-4 Warner Pacific University 27.94m 35.42m 39.35m 27.94m 33.84m 46.04m 129' 1"
  • 36.09  
  • 38.45  
  • 38.55  
  • 37.08  
  • 36.63  
  • 39.35  
5 Danielle Church SO-2 Eastern Oregon 41.07m 30.52m 37.68m 36.93m 34.29m 44.46m 123' 7"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 36.82  
  • 37.68  
  • FOUL  
  • 35.75  
  Katelyn Brown SO-2 Pacific Lutheran FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL NM
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  

Women's Javelin

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK CONV
1 Emily Sproul SR-4 Pacific (Ore.) 30.86m 45.69m 40.08m 131' 6"
  • 37.06  
  • 36.26  
  • 33.75  
  • 36.33  
  • 33.70  
  • 40.08  
2 Cali Allen FR-1 Northwest Christian 45.68m 33.05m 37.14m 121' 10"
  • 37.14  
  • 34.25  
  • 32.94  
  • 34.22  
  • 34.85  
  • 30.17  
3 Olga Mogen SR-4 Pacific Lutheran 29.35m 32.35m 33.35m 109' 5"
  • 33.27  
  • 33.35  
  • FOUL  
  • 31.57  
  • 31.80  
  • 30.42  
4 Riley Ovall Sophomore Lane 38.19m 32.73m 32.09m 105' 3"
  • 29.49  
  • 31.62  
  • 31.78  
  • 30.33  
  • FOUL  
  • 32.09  
  Chelsea Bone SR-4 Concordia (Ore.) FOUL FOUL FOUL NM
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL