March 1, 2019
|
Tampa (O) - Tampa, FL
|
Timing: Elite Timing

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Jose Penalver SO-2 St. Thomas (Fla.) 1:50.11 1:20.38
2 Dalton Morley SO-2 Tampa 1:51.71 1:33.84
3 Drew Hart JR-3 Embry-Riddle 1:53.32 1:44.26
4 Ryan Poholek SR-4 Tampa 1:54.02 1:55.16
5 Shane Bracken SO-2 Saint Leo 1:55.46 2:03.55
6 Sadrick Severe SR-4 Warner 1:59.00 2:07.33
7 Eric Silva FR-1 Lynn 1:59.75 2:27.30
8 Noah Quintana FR-1 Saint Leo 2:01.54 1:49.39
9 Bryan Ryder FR-1 Lynn 2:01.77 2:10.30
10 Peterley Louis SO-2 St. Thomas (Fla.) 2:01.98 2:22.72
11 Blake Watson JR-3 Saint Leo 2:02.70 1:51.66
12 Ricardo Reyes Sophomore Unattached 2:02.77 2:07.68
13 Tyler Andrews FR-1 Warner 2:04.29 1:53.11
14 Jack Blyth FR-1 Palm Beach Atlantic 2:05.60 2:25.70
15 Keontae Turner SO-2 Warner 2:05.69 2:22.03
16 Mason Lamb FR-1 Saint Leo 2:05.72 2:18.30
17 Barry Jinks FR-1 St. Thomas (Fla.) 2:06.51 2:41.94
18 Dennarius Murphy FR-1 Palm Beach Atlantic 2:06.75 1:38.87
19 Brishen House FR-1 Valdosta State 2:07.54 2:17.75
20 Max Shugerman SO-2 Florida Tech 2:07.68 2:01.30
21 Andrew Dizney FR-1 Florida Tech 2:08.82 2:17.84
22 Jared Boeckmann FR-1 Lynn 2:09.25 2:32.52
23 Matt Harvey FR-1 West Virginia Wesleyan 2:10.20 1:32.45
24 JaSun Watts JR-3 Florida Tech 2:10.93 1:46.06
25 Thomas Schaefer SR-4 Florida College 2:11.60 1:53.18
26 Rodjnald Joseph SO-2 St. Thomas (Fla.) 2:11.83 2:44.79
27 Hunter Chavis SO-2 Saint Leo 2:12.23 2:20.17
28 Khiro Hoilett FR-1 Valdosta State 2:14.10 2:20.81
29 Nathan Goble FR-1 Florida College 2:15.23 1:36.02
30 Kevin Favard FR-1 Valdosta State 2:15.31 2:03.14
31 Brandon Cruz SO-2 Saint Leo 2:20.05 1:38.04
  Payne Meyer FR-1 Stetson DNS DNS
  Logan Beach FR-1 Florida College DNS DNS
  Petit-Jeune Isaiah FR-1 St. Thomas (Fla.) DNS DNS
  Jonathan Governor SO-2 Warner DNS DNS
  Jared Yamada JR-3 Palm Beach Atlantic DNS DNS
  Jai Jackson   Unattached DNS DNS
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Jose Penalver SO-2 St. Thomas (Fla.) 2:01.13 1:40.20 1:50.11 1:19.28
2 Dalton Morley SO-2 Tampa 1:46.13 2:11.82 1:51.71 1:38.31
3 Drew Hart JR-3 Embry-Riddle 1:32.93 2:23.92 1:53.32 2:01.26
4 Ryan Poholek SR-4 Tampa 2:22.53 1:40.34 1:54.02 1:58.58
5 Shane Bracken SO-2 Saint Leo 1:50.85 2:23.17 1:55.46 2:09.32
6 Sadrick Severe SR-4 Warner 1:25.68 1:32.82 1:59.00 2:33.51
7 Eric Silva FR-1 Lynn 2:15.32 2:00.95 1:59.75 1:46.58
8 Noah Quintana FR-1 Saint Leo 1:53.04 2:25.85 2:01.54 1:28.73
11 Blake Watson JR-3 Saint Leo 2:02.70 2:22.34 2:02.70 2:37.06
15 Keontae Turner SO-2 Warner 2:04.44 2:34.60 2:05.69 1:33.01
27 Hunter Chavis SO-2 Saint Leo 2:50.58 1:57.69 2:12.23 2:25.46
  Payne Meyer FR-1 Stetson DNS DNS DNS DNS
  Jai Jackson   Unattached DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
9 Bryan Ryder FR-1 Lynn 2:01.77 2:01.77 2:11.52 2:20.04 1:50.81
10 Peterley Louis SO-2 St. Thomas (Fla.) 2:34.92 2:01.98 1:47.35 2:09.30 2:00.76
12 Ricardo Reyes Sophomore Unattached 1:35.76 2:02.77 1:50.50 2:34.69 2:28.56
13 Tyler Andrews FR-1 Warner 2:01.81 2:04.29 1:58.08 2:21.69 1:59.32
16 Mason Lamb FR-1 Saint Leo 1:58.18 2:05.72 2:10.75 2:22.07 1:58.18
17 Barry Jinks FR-1 St. Thomas (Fla.) 2:01.45 2:06.51 2:07.78 1:55.13 1:55.13
19 Brishen House FR-1 Valdosta State 1:52.24 2:07.54 2:38.15 1:34.38 2:01.17
22 Jared Boeckmann FR-1 Lynn 1:43.40 2:09.25 2:45.44 1:31.77 2:18.30
23 Matt Harvey FR-1 West Virginia Wesleyan 2:06.30 2:10.20 2:10.20 2:34.94 2:41.45
24 JaSun Watts JR-3 Florida Tech 2:38.43 2:10.93 2:42.36 2:34.50 1:49.99
26 Rodjnald Joseph SO-2 St. Thomas (Fla.) 2:50.06 2:11.83 2:09.20 2:31.61 2:38.20
  Petit-Jeune Isaiah FR-1 St. Thomas (Fla.) DNS DNS DNS DNS DNS
  Jonathan Governor SO-2 Warner DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
14 Jack Blyth FR-1 Palm Beach Atlantic 2:05.60
18 Dennarius Murphy FR-1 Palm Beach Atlantic 2:06.75
20 Max Shugerman SO-2 Florida Tech 2:07.68
21 Andrew Dizney FR-1 Florida Tech 2:08.82
25 Thomas Schaefer SR-4 Florida College 2:11.60
28 Khiro Hoilett FR-1 Valdosta State 2:14.10
29 Nathan Goble FR-1 Florida College 2:15.23
30 Kevin Favard FR-1 Valdosta State 2:15.31
31 Brandon Cruz SO-2 Saint Leo 2:20.05
  Logan Beach FR-1 Florida College DNS
  Jared Yamada JR-3 Palm Beach Atlantic DNS