March 28-30, 2019
|
Florida-Percy Beard Track - Gainesville, FL

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Noah Perkins JR-3 North Florida 16:09.05 14:02.65 11:05.70 10:31.99 10:06.71 14:53.21 11:47.83
2 Kyle Brackman JR-3 Connecticut 12:59.17 14:06.92 11:59.89 15:06.21 15:14.68 14:15.39 17:04.78
3 Luke Landis JR-3 Ohio State 15:09.68 14:10.16 16:51.69 16:34.69 12:36.65 11:28.63 14:10.16
4 Alvaro Abreu   JLR TRACK CLUB 10:31.20 14:12.97 15:12.68 14:30.03 12:47.68 17:03.57 17:54.75
5 Fernando Ojeda Sophomore Unattached 12:56.24 14:13.01 12:47.71 10:22.70 11:39.47 14:04.48 15:04.19
6 Michael Watts SR-4 Stony Brook 14:35.33 14:18.16 16:52.63 11:52.28 15:43.98 13:18.09 11:00.79
7 Vann Moffett JR-3 Stony Brook 17:11.12 14:19.26 15:10.82 12:18.97 13:10.52 11:36.00 12:27.56
8 David Barney Senior Unattached 10:46.76 14:22.34 12:30.24 13:04.73 12:56.11 15:14.08 17:32.06
9 Paul Stafford   Unattached 11:08.42 14:28.07 16:12.24 16:55.65 14:02.03 10:33.70 12:26.54
10 Matt Newland   Unattached 13:22.10 14:31.84 12:38.50 12:03.63 12:29.79 13:22.10 12:21.07
11 Nkamasiai Jacob SO-2 Florida A&M 13:06.13 14:33.47 11:12.58 10:20.17 18:11.84 13:49.80 16:35.76
12 Nathan Jubran FR-1 North Florida 17:10.97 14:33.70 17:28.44 15:17.39 12:05.18 13:58.76 12:31.39
13 Jackson Jett FR-1 Indiana 12:07.97 14:37.07 10:49.04 10:13.95 13:18.14 12:07.97 11:59.20
14 Trevor Warren FR-1 Kentucky 16:41.71 14:38.69 17:08.07 13:28.40 13:10.83 18:53.51 18:09.58
15 Christopher Lebeau FR-1 So. Conn. St. 10:50.76 14:39.40 16:24.93 13:46.64 15:40.96 11:52.32 15:58.55
16 Onesmus Kemboi SO-2 South Alabama 14:23.11 14:40.72 13:03.84 17:01.64 13:30.27 11:35.77 17:28.06
17 Joshua Estrada   Unattached 16:18.07 14:41.14 11:00.86 10:16.80 12:20.16 10:43.24 16:35.69
18 Trevor Dominy SO-2 Charleston Southern 13:57.21 14:41.27 12:20.27 14:32.46 14:32.46 15:07.71 10:52.14
19 Carlos Vilches   Unattached 12:03.06 14:41.78 14:59.42 15:17.06 13:13.61 10:52.52 14:32.97
20 Festus Kemboi JR-3 Florida A&M 12:56.33 14:42.19 14:59.84 15:26.30 15:52.77 16:19.23 16:54.52
21 Argeo Cruz   Unattached 12:56.47 14:42.35 18:40.59 13:05.30 13:58.24 14:24.71 13:49.41
22 Cole Dowdy JR-3 Kentucky 15:36.21 14:43.21 16:02.70 10:44.75 16:29.20 16:02.70 14:07.89
23 Hillary Melly SO-2 Stetson 12:50.67 14:45.82 16:49.84 18:53.85 16:05.55 17:16.41 19:02.71
24 Darr Smith FR-1 Georgia 11:22.88 14:46.85 16:59.88 12:51.56 10:29.67 12:51.56 13:00.43
25 Tanner Dowdy JR-3 Kentucky 11:42.70 14:49.49 17:29.60 15:16.18 10:58.23 13:38.33 11:33.81
26 Lachlan Shiver Junior Unattached 12:18.35 14:49.57 18:31.97 13:38.41 18:05.28 19:16.45 13:29.51
27 Ian Mickool SO-2 Connecticut 17:32.36 14:51.83 18:43.71 14:16.16 12:20.22 14:42.92 14:34.00
28 Chase Kennedy SO-2 Kennesaw State 18:10.35 14:53.73 18:55.04 17:52.48 18:55.04 18:19.29 14:00.11
29 Fedrick Kipyego SO-2 Florida A&M 10:35.65 14:55.27 14:37.37 12:05.17 12:49.94 13:25.75 17:00.61
30 Tristen Montalvo FR-1 Stetson 15:08.94 14:59.94 18:26.93 17:14.94 18:35.93 14:50.94 13:38.95
31 Harold LaCroix SO-2 Alabama-Huntsville 16:57.28 15:00.24 15:45.26 14:33.24 10:30.17 10:48.18 16:57.28
32 Alex Minor JR-3 Marshall 17:24.82 15:00.70 11:15.53 17:24.82 16:12.76 13:48.65 19:03.89
33 Carson Strom SR-4 South Carolina 15:57.63 15:03.42 11:53.71 13:42.12 18:22.18 10:32.40 11:35.64
34 Brennan Garriques SR-4 Troy 19:24.22 15:09.54 13:38.59 10:36.68 17:25.97 14:42.26 12:25.83
35 Tom Hogarty Senior Unattached 17:17.50 15:10.08 15:28.29 11:58.97 12:17.17 16:31.99 12:53.57
36 Mason Jones SO-2 Florida Southern 18:05.99 15:12.59 10:47.94 16:34.73 12:10.08 19:18.99 16:07.35
37 Matt Kingeter SR-4 UMBC 10:38.98 15:12.82 10:38.98 12:19.39 16:34.98 15:40.21 13:50.67
38 Nickolas Schmidt SR-4 Marshall 18:43.77 15:13.63 16:17.59 18:07.22 15:41.04 18:34.63 15:04.50
39 Cavan Wilson FR-1 Florida 17:14.56 15:15.54 19:22.74 13:34.83 14:48.08 16:19.63 17:05.41
40 Hunter Nails SO-2 Alabama-Huntsville 11:10.57 15:18.58 18:03.93 16:50.44 13:46.73 14:05.10 18:31.49
41 Brackin Stewart SR-4 Troy 12:21.09 15:26.36 19:17.95 14:58.57 11:06.98 13:25.94 13:25.94
42 Matthew Taddeo   Team FTC 11:25.97 15:26.98 17:18.22 13:45.02 16:50.41 16:04.06 16:04.06
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Noah Perkins JR-3 North Florida 15:35.35 14:02.65
2 Kyle Brackman JR-3 Connecticut 17:21.72 14:06.92
3 Luke Landis JR-3 Ohio State 16:17.69 14:10.16
4 Alvaro Abreu   JLR TRACK CLUB 16:29.45 14:12.97
5 Fernando Ojeda Sophomore Unattached 12:13.59 14:13.01
6 Michael Watts SR-4 Stony Brook 10:35.04 14:18.16
7 Vann Moffett JR-3 Stony Brook 17:11.12 14:19.26
8 David Barney Senior Unattached 16:05.82 14:22.34
9 Paul Stafford   Unattached 11:17.10 14:28.07
10 Matt Newland   Unattached 15:50.31 14:31.84
11 Nkamasiai Jacob SO-2 Florida A&M 18:46.78 14:33.47
12 Nathan Jubran FR-1 North Florida 13:58.76 14:33.70
13 Jackson Jett FR-1 Indiana 10:22.72 14:37.07
14 Trevor Warren FR-1 Kentucky 18:44.73 14:38.69
15 Christopher Lebeau FR-1 So. Conn. St. 11:25.94 14:39.40
19 Carlos Vilches   Unattached 17:55.78 14:41.78
27 Ian Mickool SO-2 Connecticut 14:51.83 14:51.83
32 Alex Minor JR-3 Marshall 12:00.56 15:00.70
35 Tom Hogarty Senior Unattached 19:15.81 15:10.08
39 Cavan Wilson FR-1 Florida 16:47.10 15:15.54
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
16 Onesmus Kemboi SO-2 South Alabama 14:40.72 15:15.95
17 Joshua Estrada   Unattached 14:41.14 18:21.43
18 Trevor Dominy SO-2 Charleston Southern 14:41.27 13:21.96
20 Festus Kemboi JR-3 Florida A&M 14:42.19 17:47.45
21 Argeo Cruz   Unattached 14:42.35 12:21.18
22 Cole Dowdy JR-3 Kentucky 14:43.21 15:45.04
23 Hillary Melly SO-2 Stetson 14:45.82 18:00.70
24 Darr Smith FR-1 Georgia 14:46.85 13:35.91
25 Tanner Dowdy JR-3 Kentucky 14:49.49 11:33.81
26 Lachlan Shiver Junior Unattached 14:49.57 14:49.57
28 Chase Kennedy SO-2 Kennesaw State 14:53.73 12:39.67
29 Fedrick Kipyego SO-2 Florida A&M 14:55.27 10:53.55
30 Tristen Montalvo FR-1 Stetson 14:59.94 19:02.93
31 Harold LaCroix SO-2 Alabama-Huntsville 15:00.24 12:09.20
33 Carson Strom SR-4 South Carolina 15:03.42 11:26.60
34 Brennan Garriques SR-4 Troy 15:09.54 17:35.07
36 Mason Jones SO-2 Florida Southern 15:12.59 12:37.45
37 Matt Kingeter SR-4 UMBC 15:12.82 14:08.93
38 Nickolas Schmidt SR-4 Marshall 15:13.63 14:18.82
40 Hunter Nails SO-2 Alabama-Huntsville 15:18.58 16:59.63
41 Brackin Stewart SR-4 Troy 15:26.36 15:17.10
42 Matthew Taddeo   Team FTC 15:26.98 13:07.94