March 23, 2019
|
Willamette
|
Timing: Chris Sabato

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Danielle McCormick SR-4 Alaska Anchorage 3:59.51 4:32.17
2 Whitney Rich Junior Unattached 5:28.48 4:33.73
3 Miryam Bassett SR-4 Simon Fraser 4:20.48 4:34.19
4 Ruth Cvancara SO-2 Alaska Anchorage 5:16.63 4:35.33
5 Alexa Shindruk SR-4 Central Washington 3:44.24 4:36.84
6 Nancy Jeptoo SO-2 Alaska Anchorage 3:21.96 4:40.50
7 Lauren Elgee   Team Red Lizard 6:03.89 4:42.08
8 Courtney Beard SR-4 Linfield 3:25.00 4:44.71
9 Lily Tyrrell SO-2 Central Washington 5:16.82 4:45.42
10 Eleora Erikson   Unattached 3:54.29 4:45.72
11 Hazel Carr SR-4 Willamette 4:31.49 4:48.82
12 Claire Noort SO-2 Simon Fraser 4:39.04 4:50.66
13 Dalen Richardson SR-4 Concordia (Ore.) 6:17.88 4:50.67
14 Riley Burroughs SR-4 Alaska Anchorage 5:45.34 4:52.66
15 Grace Oswin FR-1 Portland 6:18.01 4:55.32
16 Ellee Becker FR-1 Portland 5:52.39 4:56.12
17 Alexandra Newsom SO-2 Portland 5:39.03 4:57.39
18 Calli Charlton JR-3 Simon Fraser 4:42.87 4:57.75
19 Grace Gannon SO-2 Alaska Anchorage 5:01.05 4:58.07
20 Amy Morris JR-3 Simon Fraser 5:34.00 4:58.21
21 Paige Nock SR-4 Simon Fraser 4:00.16 5:00.20
22 Kimberly Coscia SR-4 Alaska Anchorage 3:55.70 5:02.18
23 Joan Kipsanai FR-1 Alaska Anchorage 5:11.60 5:14.74
  Kaitlyn Bailly JR-3 Concordia (Ore.) DNF DNF
  Emily Peterson JR-3 Portland DNF DNF
  Megan Roxby FR-1 Simon Fraser DNS DNS
  Grace Knapp JR-3 Western Oregon DNS DNS
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
10 Eleora Erikson   Unattached 5:51.44 4:45.72
12 Claire Noort SO-2 Simon Fraser 3:35.09 4:50.66
13 Dalen Richardson SR-4 Concordia (Ore.) 5:57.53 4:50.67
14 Riley Burroughs SR-4 Alaska Anchorage 6:02.90 4:52.66
15 Grace Oswin FR-1 Portland 6:12.11 4:55.32
16 Ellee Becker FR-1 Portland 5:52.39 4:56.12
17 Alexandra Newsom SO-2 Portland 5:30.11 4:57.39
18 Calli Charlton JR-3 Simon Fraser 5:21.57 4:57.75
19 Grace Gannon SO-2 Alaska Anchorage 5:30.86 4:58.07
20 Amy Morris JR-3 Simon Fraser 6:27.68 4:58.21
22 Kimberly Coscia SR-4 Alaska Anchorage 5:14.27 5:02.18
23 Joan Kipsanai FR-1 Alaska Anchorage 4:33.83 5:14.74
  Kaitlyn Bailly JR-3 Concordia (Ore.) DNF DNF
  Emily Peterson JR-3 Portland DNF DNF
  Grace Knapp JR-3 Western Oregon DNS DNS
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Danielle McCormick SR-4 Alaska Anchorage 4:32.17 4:21.29 3:45.91 3:51.35 4:10.40 3:21.41
2 Whitney Rich Junior Unattached 4:33.73 4:39.21 3:36.25 5:42.17 5:03.84 3:36.25
3 Miryam Bassett SR-4 Simon Fraser 4:34.19 4:36.94 5:45.48 5:40.00 4:12.26 4:53.39
4 Ruth Cvancara SO-2 Alaska Anchorage 4:35.33 4:46.35 5:16.63 3:51.28 5:16.63 5:22.14
5 Alexa Shindruk SR-4 Central Washington 4:36.84 3:35.94 3:49.78 5:04.53 5:26.68 4:34.08
6 Nancy Jeptoo SO-2 Alaska Anchorage 4:40.50 5:33.80 5:22.58 3:55.62 4:29.28 5:33.80
7 Lauren Elgee   Team Red Lizard 4:42.08 5:15.93 5:46.96 3:34.38 5:24.40 3:56.95
8 Courtney Beard SR-4 Linfield 4:44.71 4:10.55 4:36.17 3:30.69 3:50.62 4:44.71
9 Lily Tyrrell SO-2 Central Washington 4:45.42 5:36.80 3:39.78 3:36.92 5:31.09 5:02.55
11 Hazel Carr SR-4 Willamette 4:48.82 5:46.59 5:11.93 3:39.51 4:08.39 4:28.61
21 Paige Nock SR-4 Simon Fraser 5:00.20 4:09.17 5:33.23 6:09.25 5:21.22 5:30.22
  Megan Roxby FR-1 Simon Fraser DNS DNS DNS DNS DNS DNS