January 31-February 2, 2019
|
South Carolina-Indoor Track & Field Complex - Columbia, SC
|
200m (Banked)

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 James Quattlebaum Senior Unattached 8:09.77 8:53.85
2 Noah Perkins JR-3 North Florida 8:10.36 9:53.34
3 Ryan Bugler Senior ASICS GTC-ELITE 8:16.76 9:01.47
4 Matt Inman SO-2 Charleston Southern 8:18.69 8:38.64
5 Jeryck Wilson JR-3 Charleston Southern 8:23.54 10:34.46
6 Colin Martin JR-3 Citadel 8:34.90 10:17.88
7 Pol Domenech SR-4 Wingate 8:35.01 10:12.87
8 Zach Boone SR-4 UNC-Asheville 8:36.83 7:14.14
9 Jack Whetstone SO-2 Emory 8:37.44 7:04.30
10 Jaymee Domoney SO-2 Charleston Southern 8:42.97 8:01.14
11 Andrew Akright SO-2 Charleston Southern 8:43.24 9:14.64
12 Ryan Szklany FR-1 Embry-Riddle 8:43.26 6:32.45
13 John Cox SO-2 Emory 8:45.93 8:35.42
14 Micah Kipchumba SO-2 Wingate 8:45.95 7:21.80
15 Xavier Walton SR-4 Bethune-Cookman 8:46.31 10:36.84
16 Shaun Bullock SO-2 Embry-Riddle 8:48.86 10:34.64
17 Christian Conder SO-2 North Florida 8:49.39 7:51.16
18 Calahan Warren JR-3 Embry-Riddle 8:51.05 7:42.02
19 Trevor Dominy JR-3 Charleston Southern 8:53.25 10:34.57
20 Alex Zangara Senior Unattached 9:00.49 11:42.64
21 Joshua Martin FR-1 Charleston Southern 9:02.25 9:18.52
22 Thomas Little SO-2 UNC-Asheville 9:02.41 9:40.38
23 Peyton Shelton FR-1 Southern Wesleyan 9:03.76 10:03.58
24 Quinn Wilson SO-2 Newberry 9:03.77 7:58.52
25 John Bobo SO-2 North Florida 9:03.93 8:20.42
26 Mason Joiner FR-1 South Carolina 9:06.73 8:12.06
27 Ian Hixson FR-1 Wingate 9:07.73 9:13.21
28 Tyler Duncan FR-1 South Carolina St. 9:07.76 7:23.69
29 Sahlu Atakilti JR-3 Savannah State 9:09.50 8:42.03
30 Bennett Shaw SR-4 Emory 9:10.32 11:11.39
31 Antonio Williams-Maybin SO-2 Limestone 9:12.86 10:08.15
32 Ethan Blevins FR-1 Charleston Southern 9:13.34 11:26.15
33 Jaden Kingsley Senior Unattached 9:13.72 11:48.77
34 Garrett Noltemeyer JR-3 Embry-Riddle 9:16.16 9:38.41
35 William Wise JR-3 Presbyterian 9:31.15 10:39.69
36 Austin Hilburn SO-2 Wingate 9:32.18 8:23.52
37 Konnor Palacios SO-2 Southern Wesleyan 9:38.51 7:19.67
38 Blair Bijeau JR-3 Winthrop 9:41.15 10:45.08
39 Evan Ortiz JR-3 Clayton State 9:41.15 7:27.49
40 Jacob Chebii SR-4 Coker 9:49.10 11:46.92
41 Jordan Griffiths FR-1 North Greenville 9:51.27 7:05.72
42 Parker Hatley SO-2 Wingate 9:52.82 9:11.33
43 Jalen Shropshire FR-1 South Carolina St. 9:58.89 11:34.72
44 Carlos Hernandez SO-2 Newberry 10:00.18 10:42.20
45 Zach Czerniak SO-2 Clayton State 10:04.16 8:21.46
46 Mike Richter SO-2 Newberry 10:13.50 11:51.66
47 Luke Harmon FR-1 Presbyterian 10:29.04 9:26.14
48 Michael Knight SR-4 Columbia Int'l 10:34.39 9:49.99
  David Lucas FR-1 Southern Wesleyan DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 James Quattlebaum Senior Unattached 10:17.11 5:42.84 9:28.14 8:09.77
2 Noah Perkins JR-3 North Florida 5:57.97 7:55.65 7:01.71 8:10.36
3 Ryan Bugler Senior ASICS GTC-ELITE 6:27.48 9:16.38 7:51.93 8:16.76
4 Matt Inman SO-2 Charleston Southern 7:58.75 10:23.37 6:19.01 8:18.69
5 Jeryck Wilson JR-3 Charleston Southern 10:34.46 8:13.47 10:19.36 8:23.54
7 Pol Domenech SR-4 Wingate 7:48.66 8:04.11 8:04.11 8:35.01
10 Jaymee Domoney SO-2 Charleston Southern 7:40.22 7:34.99 9:40.50 8:42.97
11 Andrew Akright SO-2 Charleston Southern 7:14.29 6:06.27 10:27.89 8:43.24
17 Christian Conder SO-2 North Florida 9:47.63 6:47.63 6:37.05 8:49.39
18 Calahan Warren JR-3 Embry-Riddle 9:12.30 9:54.78 8:40.43 8:51.05
19 Trevor Dominy JR-3 Charleston Southern 10:07.91 8:10.59 6:23.94 8:53.25
22 Thomas Little SO-2 UNC-Asheville 10:50.90 6:19.69 10:18.35 9:02.41
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
6 Colin Martin JR-3 Citadel 10:38.48 6:15.88 8:34.90
8 Zach Boone SR-4 UNC-Asheville 6:58.64 11:06.71 8:36.83
9 Jack Whetstone SO-2 Emory 10:57.15 8:42.62 8:37.44
12 Ryan Szklany FR-1 Embry-Riddle 8:11.87 8:11.87 8:43.26
13 John Cox SO-2 Emory 7:11.27 7:27.04 8:45.93
14 Micah Kipchumba SO-2 Wingate 11:23.74 8:09.14 8:45.95
15 Xavier Walton SR-4 Bethune-Cookman 6:50.53 10:47.37 8:46.31
20 Alex Zangara Senior Unattached 8:17.25 7:12.40 9:00.49
25 John Bobo SO-2 North Florida 11:09.04 10:41.84 9:03.93
27 Ian Hixson FR-1 Wingate 7:23.67 8:18.44 9:07.73
30 Bennett Shaw SR-4 Emory 10:32.87 9:21.33 9:10.32
33 Jaden Kingsley Senior Unattached 11:15.54 7:00.83 9:13.72
34 Garrett Noltemeyer JR-3 Embry-Riddle 7:30.49 9:32.85 9:16.16
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
16 Shaun Bullock SO-2 Embry-Riddle 6:10.21 9:04.73 8:48.86 6:26.07 7:29.54
21 Joshua Martin FR-1 Charleston Southern 8:35.14 6:25.00 9:02.25 7:30.07 7:08.38
23 Peyton Shelton FR-1 Southern Wesleyan 8:09.39 6:36.95 9:03.76 11:30.58 9:58.14
24 Quinn Wilson SO-2 Newberry 7:36.77 11:14.28 9:03.77 11:41.47 7:58.52
26 Mason Joiner FR-1 South Carolina 11:45.29 8:28.46 9:06.73 7:11.92 7:28.32
28 Tyler Duncan FR-1 South Carolina St. 8:18.47 7:29.17 9:07.76 7:07.26 8:40.38
29 Sahlu Atakilti JR-3 Savannah State 11:43.36 6:52.13 9:09.50 7:30.59 11:10.39
31 Antonio Williams-Maybin SO-2 Limestone 6:32.53 10:24.74 9:12.86 9:07.34 8:28.64
32 Ethan Blevins FR-1 Charleston Southern 7:39.28 9:41.01 9:13.34 11:53.81 6:43.94
35 William Wise JR-3 Presbyterian 7:02.65 7:08.37 9:31.15 11:42.52 6:39.81
36 Austin Hilburn SO-2 Wingate 11:55.23 6:40.53 9:32.18 11:43.79 6:57.70
39 Evan Ortiz JR-3 Clayton State 7:04.24 8:13.98 9:41.15 11:37.38 10:04.40
40 Jacob Chebii SR-4 Coker 12:16.38 10:42.12 9:49.10 11:46.92 7:15.94
Men's 3000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
37 Konnor Palacios SO-2 Southern Wesleyan 12:08.93 8:11.74 9:32.73 8:05.95 9:38.51 6:56.53
38 Blair Bijeau JR-3 Winthrop 11:49.01 7:44.92 8:19.79 12:18.06 9:41.15 12:06.44
41 Jordan Griffiths FR-1 North Greenville 6:53.89 12:48.66 8:40.32 10:44.49 9:51.27 9:21.71
42 Parker Hatley SO-2 Wingate 9:11.33 10:16.54 10:52.11 12:32.89 9:52.82 10:40.25
43 Jalen Shropshire FR-1 South Carolina St. 11:10.76 9:58.89 10:16.86 10:22.85 9:58.89 12:10.65
44 Carlos Hernandez SO-2 Newberry 9:48.18 12:48.23 11:24.21 10:00.18 10:00.18 7:12.13
45 Zach Czerniak SO-2 Clayton State 9:09.79 12:23.12 7:21.04 8:33.54 10:04.16 12:23.12
46 Mike Richter SO-2 Newberry 10:07.37 7:40.13 11:27.12 9:36.69 10:13.50 11:14.85
47 Luke Harmon FR-1 Presbyterian 12:47.43 7:51.78 13:18.88 12:15.98 10:29.04 9:07.27
48 Michael Knight SR-4 Columbia Int'l 12:22.24 11:50.52 8:27.52 9:11.92 10:34.39 11:56.86
  David Lucas FR-1 Southern Wesleyan DNF DNF DNF DNF DNF DNF