March 16, 2019
|
Raines - Jacksonville, FL

Boys' 400 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Tyrese Cooper SR Miami Norland 57.07 49.52 47.16 35.37 10
2 Alex Collier JR Orange Park 46.39 51.59 47.33 58.22 8
3 ernest balkman SR Miami Northwestern 57.74 46.39 49.35 36.03 6
4 Jo'ki Chatman JR Miami Northwestern 54.82 59.80 49.83 49.83 5
5 Jacques Guillaume JR Mandarin 54.86 44.29 50.33 58.39 4
6 Byron Jackson JR Lincoln 51.86 42.62 51.34 1:01.61 3
7 Trayvon Williams SR Palatka 58.05 41.16 52.77 54.36 2
  Jabari Bryant SR Rickards DNF DNF DNF DNF -

Boys' 400 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Alex Collier JR Orange Park 44.99 55.52 42.12 58.87 47.86 53.61
2 Tyrese Cooper SR Miami Norland 43.69 34.47 55.34 46.12 48.54 47.57
3 Jo'ki Chatman JR Miami Northwestern 36.93 1:01.38 43.92 46.91 49.90 44.42
4 Trayvon Williams SR Palatka 51.93 42.94 38.95 1:01.42 49.93 1:04.91
5 Jabari Bryant SR Rickards 52.51 49.01 56.02 52.51 50.01 50.51
6 ernest balkman SR Miami Northwestern 58.97 53.93 52.92 1:03.51 50.40 52.42
7 Byron Jackson JR Lincoln 52.58 55.61 41.45 57.13 50.55 48.03
8 Jacques Guillaume JR Mandarin 37.10 53.35 57.42 1:06.06 50.81 1:02.50
9 Tre Morrison Senior Berkeley 1:01.80 59.76 1:01.80 52.61 51.07 55.16
10 Davian Burroughs SR Palm Beach Gardens 48.08 57.80 51.67 38.37 51.15 45.02
11 David Bradford SR Ed White 37.42 37.42 49.21 41.01 51.26 53.31
12 Jordan Greenwood JR Rickards 1:04.60 43.07 54.35 1:06.14 51.27 38.46
13 Sean Dixon JR Orange Park 47.24 1:01.61 1:01.10 1:03.67 51.34 41.08
14 Devin Crews SR Lake Weir 1:01.84 46.38 40.20 52.56 51.53 37.11
15 Kristopher Cauley SR Godby 55.26 45.45 58.87 36.15 51.64 42.87
16 Deron Reid JR Santa Fe 42.03 50.86 42.03 41.00 51.89 53.97
17 Ken'Deric Morton JR Flagler Palm Coast 50.90 51.41 37.39 52.97 51.93 36.87
18 Antonio GRIFFIN SO First Coast 1:05.04 59.32 43.71 1:03.48 52.03 56.20
19 Daquez Robinson SR Mandarin 1:06.09 47.36 46.32 39.55 52.04 59.85
20 Nicholi Brown SR Stanton 49.52 45.35 39.62 1:01.51 52.12 1:00.46
21 Rakeel Jack SR Lincoln 45.44 42.30 55.88 37.08 52.22 46.48
22 Adrian Arano SR Hillsborough 36.63 1:07.50 53.37 57.56 52.32 1:04.88
23 Keon Muldrow SR Ribault 50.34 56.10 40.90 1:05.02 52.43 1:05.54
24 Rosario Noto FR Windermere 1:02.61 1:06.29 39.46 46.83 52.61 37.88
25 Kris Coleman Senior Liberty County 49.05 52.74 58.02 45.89 52.74 38.50
26 Rickey Embry JR Oakleaf 50.19 47.55 1:02.87 58.65 52.83 57.59
27 Anthony Mack Senior Calhoun County 1:05.60 1:04.01 1:03.48 1:02.43 52.90 56.61
28 Angel Mendoza-Bayron SO Hillsborough 44.46 54.51 1:02.98 1:07.21 52.92 52.92
29 Quincy Burroughs FR Raines 57.73 1:06.20 52.43 42.37 52.96 54.02
30 Corey McDaniels SR St. Johns Country Day 1:04.12 43.99 47.17 46.64 52.99 58.29
31 Ryan Clark JR Flagler Palm Coast 47.75 1:07.38 42.44 47.75 53.05 1:05.79
32 Alex Carter Junior Hillcrest 54.22 59.53 54.22 42.52 53.15 59.00
33 Ethan Starbird Senior Richmond Hill 51.06 58.50 56.37 45.74 53.18 1:06.48
34 William Hamilton SR Palm Beach Central 39.37 1:08.10 1:08.63 1:05.97 53.20 46.29
35 Jalil Jackson SR Westside 1:03.35 45.78 58.56 50.04 53.23 53.77
35 Marquis Sparks Senior Richmond Hill 42.06 1:04.41 43.65 1:06.01 53.23 37.80
37 Mike Francois JR Ed White 56.03 1:01.37 42.69 47.49 53.36 37.89
38 Sage Limon FR Windermere 1:03.16 50.31 43.36 39.07 53.52 1:03.69
39 Corey Phanor SR Terry Parker 46.24 57.53 58.06 39.25 53.76 43.55
40 Elijah Hardy Sophomore Johnson, Savannah 51.71 47.40 58.17 1:05.71 53.86 39.32
41 Aaron Blunt JR Ribault 37.74 1:08.47 1:02.54 1:08.47 53.91 53.91
42 Tavion Wood JR Ocoee 1:07.57 39.46 1:00.00 48.65 54.05 1:05.40
43 Martin Odum FR Union County 1:00.57 53.54 53.00 1:03.28 54.08 53.00
44 Javarious Johnson SR Dr. Phillips 41.67 48.16 1:09.26 1:08.72 54.11 1:07.10
45 Joshua Johnson SO Palm Beach Central 1:09.61 51.12 55.47 1:04.17 54.38 38.61
46 JaQuez Ketter SR North Florida Educational 50.81 38.79 1:02.83 59.55 54.63 1:09.38
47 Logan Barryhill Senior Camden County 1:00.68 1:01.22 53.57 1:08.88 54.66 39.91
48 Kareem Burke FR Raines 44.99 1:03.09 42.25 59.80 54.86 56.51
49 Khalil McLaughlin SO Bishop Snyder 1:04.99 51.10 1:08.32 59.99 55.54 53.88
50 Joshua Morgan Freshman Tucker 57.28 38.93 45.60 47.27 55.61 40.60
51 James Colby-Hill SR Atlantic Coast 39.50 45.06 1:08.99 53.97 55.63 53.41
52 Jalen Thompson SO Dr. Phillips 1:01.88 42.92 51.28 1:05.22 55.74 1:04.11
53 David Williams Freshman Tucker 1:06.50 54.21 57.00 1:00.91 55.88 43.59
54 Eric Sherwood SO Ocoee 1:05.97 44.72 43.61 1:08.76 55.90 49.76
55 Alex Frazier Sophomore Battery Creek 42.00 1:06.63 40.32 50.95 55.99 1:04.39
56 Akil Rivers JR Godby 1:13.05 39.34 41.58 47.20 56.19 1:04.06
57 Keshawn Russell SR Palatka 47.24 43.30 48.92 1:02.98 56.23 43.86
58 Bryce Jefferson SR P. K. Yonge 56.43 1:00.38 45.71 43.46 56.43 1:09.41
59 DANIEL MOSCOSO SO Miami Palmetto 1:10.58 1:08.89 1:08.89 44.61 56.46 58.72
60 Anthony Barney SR Paxon 49.18 1:04.44 44.09 45.79 56.52 41.83
61 Dyoni Hill FR Gainesville 1:05.35 43.76 1:04.78 1:04.78 56.82 47.16
62 Devante Priest SR Westside 58.64 43.70 44.85 50.02 57.49 1:04.97
63 Zai'vyon Price SR FAMU DRS 41.46 1:13.71 1:02.77 1:12.55 57.58 1:12.55
64 Rico Elrod Senior Hillcrest 48.61 1:05.39 44.56 50.34 57.86 44.56
64 Di'Shon McGlon SR Santa Fe 1:10.01 1:02.49 1:14.64 1:03.07 57.86 52.66
66 Andre James JR Paxon 1:16.05 1:16.05 1:02.01 59.09 58.50 44.46
67 Jordan Robinson 8 Calhoun County 1:05.17 53.43 1:14.57 49.32 58.71 54.60
68 Leondre Stevenson SO Robert E. Lee 43.55 1:08.26 41.78 55.90 58.84 1:06.49
69 Cameron Daniel SO Atlantic Coast 1:00.53 1:15.96 1:05.28 53.41 59.34 1:13.59
70 Curtis Coleman FR Andrew Jackson 1:17.24 1:02.98 1:05.36 1:07.14 59.41 1:08.33
71 Jaeon Allen Freshman Battery Creek 1:03.49 1:16.66 49.71 1:04.09 59.89 43.12
72 Rodarion Taylor FR North Florida Educational 51.64 1:13.25 1:13.85 47.44 1:00.04 43.23
73 Cornelius Pace SR FAMU DRS 1:06.71 51.41 57.53 51.41 1:01.20 1:13.44
74 Deshawn Jackson SR Menendez 47.21 1:04.20 57.91 56.65 1:02.94 1:01.06
75 MARUS ALEXANDER FR Miami Palmetto 1:04.17 1:11.79 1:13.70 54.00 1:03.53 1:18.78
  Ming Pierson FR Florida High DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Anthony Davis SR Palm Beach Gardens DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Marvin Gatlin SR Osceola (Kissimmee) DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 ernest balkman SR Miami Northwestern 45.36 39.32 48.89 57.96 50.40 51.92 56.96
7 Byron Jackson JR Lincoln 57.63 51.06 1:03.19 51.57 50.55 52.58 39.43
14 Devin Crews SR Lake Weir 49.47 1:03.39 1:06.99 1:00.81 51.53 56.17 45.35
15 Kristopher Cauley SR Godby 1:04.04 44.41 37.70 49.58 51.64 54.23 54.74
55 Alex Frazier Sophomore Battery Creek 50.95 45.92 40.88 43.68 55.99 49.28 51.51
64 Di'Shon McGlon SR Santa Fe 52.66 1:13.49 46.29 1:14.64 57.86 42.24 42.82
67 Jordan Robinson 8 Calhoun County 54.02 43.45 50.49 54.60 58.71 47.56 56.37
72 Rodarion Taylor FR North Florida Educational 1:15.05 1:03.65 50.44 1:00.04 1:00.04 46.84 1:01.85
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Tyrese Cooper SR Miami Norland 48.54 53.40 35.44
13 Sean Dixon JR Orange Park 51.34 59.56 48.26
25 Kris Coleman Senior Liberty County 52.74 43.25 41.14
39 Corey Phanor SR Terry Parker 53.76 53.76 59.14
46 JaQuez Ketter SR North Florida Educational 54.63 55.73 1:06.11
49 Khalil McLaughlin SO Bishop Snyder 55.54 1:07.21 1:06.10
71 Jaeon Allen Freshman Battery Creek 59.89 1:02.29 46.72
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
18 Antonio GRIFFIN SO First Coast 41.63 55.68 48.91 52.03 1:01.40
23 Keon Muldrow SR Ribault 48.76 1:03.44 1:07.11 52.43 1:03.44
35 Jalil Jackson SR Westside 37.26 1:02.82 46.85 53.23 45.25
48 Kareem Burke FR Raines 40.05 38.41 42.25 54.86 1:06.38
50 Joshua Morgan Freshman Tucker 55.61 1:07.29 56.17 55.61 1:00.62
62 Devante Priest SR Westside 48.30 50.60 1:02.67 57.49 1:07.27
68 Leondre Stevenson SO Robert E. Lee 46.49 42.37 1:08.85 58.84 51.19
74 Deshawn Jackson SR Menendez 1:11.13 1:21.20 1:12.38 1:02.94 1:17.42
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Alex Collier JR Orange Park 47.86
11 David Bradford SR Ed White 51.26
26 Rickey Embry JR Oakleaf 52.83
32 Alex Carter Junior Hillcrest 53.15
40 Elijah Hardy Sophomore Johnson, Savannah 53.86
60 Anthony Barney SR Paxon 56.52
61 Dyoni Hill FR Gainesville 56.82
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
5 Jabari Bryant SR Rickards 52.01 52.51 39.51 41.51 50.01
12 Jordan Greenwood JR Rickards 49.74 41.02 38.46 43.58 51.27
22 Adrian Arano SR Hillsborough 39.77 55.99 37.67 42.38 52.32
30 Corey McDaniels SR St. Johns Country Day 37.10 58.29 41.34 1:03.59 52.99
44 Javarious Johnson SR Dr. Phillips 49.24 43.83 43.83 40.05 54.11
47 Logan Barryhill Senior Camden County 44.83 1:02.86 38.27 48.10 54.66
57 Keshawn Russell SR Palatka 57.92 42.18 44.43 1:08.04 56.23
63 Zai'vyon Price SR FAMU DRS 40.89 40.89 59.89 1:09.10 57.58
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
19 Daquez Robinson SR Mandarin 52.04 52.04 1:04.53 56.21 49.96
21 Rakeel Jack SR Lincoln 52.22 1:05.80 44.91 38.65 1:05.80
24 Rosario Noto FR Windermere 52.61 53.14 1:06.82 59.98 55.24
34 William Hamilton SR Palm Beach Central 53.20 57.46 1:07.04 1:00.65 1:03.31
37 Mike Francois JR Ed White 53.36 47.49 1:03.50 48.03 48.03
51 James Colby-Hill SR Atlantic Coast 55.63 1:06.76 47.29 53.41 51.18
58 Bryce Jefferson SR P. K. Yonge 56.43 1:02.64 1:13.36 57.00 1:07.72
70 Curtis Coleman FR Andrew Jackson 59.41 49.31 42.19 1:16.64 43.37
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
9 Tre Morrison Senior Berkeley 37.29 55.67 51.07
28 Angel Mendoza-Bayron SO Hillsborough 53.98 53.45 52.92
43 Martin Odum FR Union County 41.10 56.79 54.08
52 Jalen Thompson SO Dr. Phillips 40.14 53.51 55.74
53 David Williams Freshman Tucker 45.83 44.71 55.88
56 Akil Rivers JR Godby 1:01.25 1:02.94 56.19
  Anthony Davis SR Palm Beach Gardens DNF DNF DNF
  Marvin Gatlin SR Osceola (Kissimmee) DNF DNF DNF
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Trayvon Williams SR Palatka 36.95 56.92 35.95 49.93 48.44 1:03.91
16 Deron Reid JR Santa Fe 37.88 42.03 39.44 51.89 57.60 51.89
17 Ken'Deric Morton JR Flagler Palm Coast 43.11 59.20 53.49 51.93 1:05.96 43.63
27 Anthony Mack Senior Calhoun County 53.43 1:01.37 50.79 52.90 46.56 1:04.54
35 Marquis Sparks Senior Richmond Hill 42.59 1:08.67 37.26 53.23 1:08.67 1:07.07
41 Aaron Blunt JR Ribault 1:07.93 50.14 58.23 53.91 40.44 1:00.38
45 Joshua Johnson SO Palm Beach Central 1:05.26 52.21 1:09.07 54.38 39.70 42.96
73 Cornelius Pace SR FAMU DRS 54.47 1:03.04 1:08.55 1:01.20 1:10.38 1:15.89
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
8 Jacques Guillaume JR Mandarin 43.19 50.81
10 Davian Burroughs SR Palm Beach Gardens 41.95 51.15
29 Quincy Burroughs FR Raines 55.61 52.96
31 Ryan Clark JR Flagler Palm Coast 54.65 53.05
59 DANIEL MOSCOSO SO Miami Palmetto 46.87 56.46
66 Andre James JR Paxon 1:13.13 58.50
69 Cameron Daniel SO Atlantic Coast 54.60 59.34
  Ming Pierson FR Florida High DNF DNF
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Jo'ki Chatman JR Miami Northwestern 49.90 52.40 1:03.88 48.91 43.92 1:03.88 1:02.88
20 Nicholi Brown SR Stanton 52.12 52.12 38.05 1:02.03 42.22 1:07.24 49.52
33 Ethan Starbird Senior Richmond Hill 53.18 1:00.63 51.06 49.46 48.93 1:04.35 1:06.48
38 Sage Limon FR Windermere 53.52 1:00.48 46.57 50.31 1:09.04 42.28 41.21
42 Tavion Wood JR Ocoee 54.05 1:09.19 51.89 1:06.49 57.30 48.11 58.38
54 Eric Sherwood SO Ocoee 55.90 1:09.32 45.28 41.93 44.17 59.82 46.96
64 Rico Elrod Senior Hillcrest 57.86 44.56 1:01.34 50.92 53.24 54.39 1:00.18
75 MARUS ALEXANDER FR Miami Palmetto 1:03.53 49.56 1:03.53 48.29 1:07.98 1:08.62 1:00.36