March 23, 2019
|
Miami Ohio - Oxford, OH
|

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Sean Torpy JR-3 Miami (Ohio) 1:34.71 1:50.49 2:10.78 2:25.44 1:52.74 1:58.38 1:33.58
2 Christopher Torpy JR-3 Miami (Ohio) 1:59.17 2:04.84 1:43.28 2:11.65 1:53.49 1:53.49 1:46.68
3 Connor Meehan SO-2 Xavier (Ohio) 2:11.71 1:59.12 2:19.73 2:24.31 1:54.53 2:20.88 1:44.23
4 Ryan Dunn Senior Unattached 1:39.78 2:09.95 2:28.51 2:12.27 1:56.02 2:13.43 1:43.26
5 Mitchell Towne JR-3 Miami (Ohio) 2:07.61 2:25.17 2:01.76 2:11.12 1:57.07 2:04.10 2:14.63
6 Luke Passino FR-1 Lake Superior State 1:43.96 1:23.65 1:39.18 1:43.96 1:59.49 1:42.77 1:37.99
7 Peter Shambaugh SO-2 Lake Superior State 2:29.35 2:29.35 2:02.85 2:02.85 2:00.44 1:42.38 1:32.74
8 Tristan Tapia SR-4 Northern Kentucky 2:31.76 1:49.60 2:28.15 2:29.35 2:00.44 1:54.42 1:35.15
9 Jeremy Johnson FR-1 Xavier (Ohio) 2:06.81 2:22.51 1:30.58 1:29.37 2:00.77 1:31.79 2:29.76
10 Bill Daily FR-1 Otterbein 2:12.87 1:45.09 1:25.76 1:47.51 2:00.79 2:37.03 2:32.20
11 Jacob Weis FR-1 Northern Kentucky 2:13.87 1:54.40 1:44.67 2:32.13 2:01.70 2:35.78 1:55.62
12 Hunter Bennington SO-2 Shawnee State 1:57.13 1:29.07 1:30.29 2:31.30 2:02.01 2:02.01 1:26.63
13 Travis Sutton SR-4 Lake Superior State 1:48.90 2:01.14 1:36.67 2:12.15 2:02.36 2:08.48 1:34.22
14 Cameron Kinsey Sophomore Unattached 1:32.71 2:27.10 2:30.81 1:53.73 2:03.61 2:13.50 1:36.42
15 Xavier Slaughter FR-1 Shawnee State 2:27.36 1:57.64 2:34.79 2:07.55 2:03.83 2:08.79 2:24.89
16 Ryan Bosworth FR-1 Otterbein 1:54.21 2:26.49 2:22.77 2:36.42 2:04.14 1:52.97 2:16.56
17 anthony howard   Cincinnati Running Club 2:03.10 1:51.91 1:34.50 1:40.72 2:04.34 1:29.53 2:06.83
18 Chance Abbitt SR-4 Tiffin 2:02.20 1:31.03 2:32.13 1:57.21 2:04.69 1:39.76 2:38.36
19 Blake Rigdon SO-2 Northern Kentucky 2:40.61 1:37.87 1:45.40 1:55.44 2:05.47 1:59.20 2:06.73
20 Grant Stapleton SR-4 Xavier (Ohio) 1:51.49 1:36.29 2:32.03 2:39.63 2:06.69 2:02.89 2:14.30
21 Marcus Fierek JR-3 Marian (Ind.) 2:31.36 2:45.35 1:55.75 2:25.00 2:07.19 1:39.21 2:02.11
22 Thomas Hoggard SO-2 Shawnee State 2:09.89 1:35.51 1:55.88 2:40.45 2:07.34 2:12.44 2:40.45
23 John Hunt JR-3 Tiffin 2:23.98 1:40.66 1:53.40 2:39.27 2:07.41 1:41.93 2:18.88
24 John Antol FR-1 Otterbein 1:38.65 2:01.71 2:17.08 1:39.93 2:08.11 1:46.34 1:34.81
25 Robert Brown JR-3 Eastern Kentucky 2:30.86 2:28.28 1:39.29 2:45.05 2:08.94 2:32.15 2:21.84
26 Isaiah Robinson FR-1 Tiffin 1:41.05 1:54.01 2:04.37 1:44.94 2:09.55 2:00.49 2:14.74
27 JaQuan Lavender SO-2 Tiffin 1:48.91 2:32.99 1:47.61 2:08.36 2:09.65 2:14.84 2:07.06
28 Cincere Engram SO-2 Otterbein 1:58.50 1:32.46 1:40.27 2:23.25 2:10.22 1:42.88 1:48.09
29 Zachary Antonio FR-1 Tiffin 2:45.85 1:52.31 2:23.65 2:43.24 2:10.59 2:13.21 2:24.96
30 Jacob Kemper JR-3 Shawnee State 2:44.09 2:52.09 1:41.39 2:05.40 2:13.40 2:40.08 1:49.39
31 Joe Oren FR-1 Tiffin 2:45.18 2:31.64 2:35.70 1:36.13 2:15.39 1:41.55 2:20.81
32 Drew Hickman SR-4 Tiffin 2:28.37 2:43.62 2:58.88 2:10.34 2:18.66 2:31.14 2:06.18
33 Kyle Merritt FR-1 Tiffin 1:40.57 2:56.00 2:47.62 2:08.51 2:19.68 2:00.13 2:47.62
34 Austin Ridenour JR-3 Shawnee State 2:10.65 2:58.94 2:56.10 2:43.32 2:22.01 3:01.78 1:40.83
35 Brandon Lynn SO-2 Tiffin 2:43.58 2:17.06 2:05.27 1:46.11 2:27.37 2:22.95 2:31.80
36 Tim Secoy JR-3 Shawnee State 3:02.24 3:08.31 2:27.31 1:50.86 2:31.86 2:47.05 2:10.60
  Solomon Tuitoek FR-1 Marian (Ind.) NT NT NT NT NT NT NT
  Jacob Lough FR-1 Xavier (Ohio) DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Nickson Rotich JR-3 Eastern Kentucky DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Taylor Hopkins Sophomore Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Thomas Mooney 6 Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Pol Belinchon SO-2 Marian (Ind.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Micah Robins FR-1 Tiffin DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Jackson Siddall FR-1 Eastern Kentucky DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Ryan Putorti FR-1 Tiffin DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Anthony Camerieri FR-1 Miami (Ohio) DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Sean Torpy JR-3 Miami (Ohio) 1:23.43 1:47.11 1:52.74
2 Christopher Torpy JR-3 Miami (Ohio) 1:44.41 2:16.19 1:53.49
3 Connor Meehan SO-2 Xavier (Ohio) 2:09.42 2:12.86 1:54.53
4 Ryan Dunn Senior Unattached 1:58.34 1:56.02 1:56.02
5 Mitchell Towne JR-3 Miami (Ohio) 1:23.12 1:24.29 1:57.07
6 Luke Passino FR-1 Lake Superior State 2:30.56 1:54.71 1:59.49
20 Grant Stapleton SR-4 Xavier (Ohio) 1:41.36 2:25.70 2:06.69
  Jacob Lough FR-1 Xavier (Ohio) DNF DNF DNF
  Nickson Rotich JR-3 Eastern Kentucky DNS DNS DNS
  Anthony Camerieri FR-1 Miami (Ohio) DNS DNS DNS
  Pol Belinchon SO-2 Marian (Ind.) DNS DNS DNS
  Taylor Hopkins Sophomore Unattached DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
7 Peter Shambaugh SO-2 Lake Superior State 1:32.74 1:27.93 2:00.44
8 Tristan Tapia SR-4 Northern Kentucky 2:35.37 1:42.38 2:00.44
9 Jeremy Johnson FR-1 Xavier (Ohio) 1:54.74 1:59.57 2:00.77
10 Bill Daily FR-1 Otterbein 2:28.58 1:57.17 2:00.79
11 Jacob Weis FR-1 Northern Kentucky 2:33.35 2:12.66 2:01.70
12 Hunter Bennington SO-2 Shawnee State 2:14.22 2:27.64 2:02.01
13 Travis Sutton SR-4 Lake Superior State 2:35.40 1:41.56 2:02.36
14 Cameron Kinsey Sophomore Unattached 1:31.48 2:15.98 2:03.61
15 Xavier Slaughter FR-1 Shawnee State 2:31.08 1:45.26 2:03.83
17 anthony howard   Cincinnati Running Club 1:29.53 2:27.97 2:04.34
21 Marcus Fierek JR-3 Marian (Ind.) 1:31.58 2:19.91 2:07.19
  Jackson Siddall FR-1 Eastern Kentucky DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
16 Ryan Bosworth FR-1 Otterbein 2:07.87 1:49.25 1:50.49 2:04.14 2:25.25 2:05.39 2:26.49
19 Blake Rigdon SO-2 Northern Kentucky 1:37.87 2:33.08 2:19.28 2:05.47 2:31.82 2:30.57 2:10.49
22 Thomas Hoggard SO-2 Shawnee State 1:45.70 2:20.08 2:37.91 2:07.34 1:50.79 2:00.98 1:40.60
23 John Hunt JR-3 Tiffin 1:35.56 1:39.38 2:06.14 2:07.41 2:23.98 1:44.48 2:17.61
24 John Antol FR-1 Otterbein 2:37.58 1:36.09 2:38.86 2:08.11 2:35.02 1:43.77 1:59.15
25 Robert Brown JR-3 Eastern Kentucky 2:02.50 1:35.42 2:47.63 2:08.94 1:59.92 2:07.65 2:21.84
28 Cincere Engram SO-2 Otterbein 1:51.99 2:47.99 1:51.99 2:10.22 2:03.71 2:44.08 2:24.55
30 Jacob Kemper JR-3 Shawnee State 1:44.06 2:06.73 1:37.39 2:13.40 1:45.39 2:12.07 2:34.75
31 Joe Oren FR-1 Tiffin 1:46.96 2:49.24 1:52.38 2:15.39 1:52.38 1:42.90 2:43.83
34 Austin Ridenour JR-3 Shawnee State 1:59.29 2:27.69 2:03.55 2:22.01 2:34.79 2:39.06 1:56.45
  Solomon Tuitoek FR-1 Marian (Ind.) NT NT NT NT NT NT NT
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
18 Chance Abbitt SR-4 Tiffin 2:13.42 2:02.20 2:04.69
26 Isaiah Robinson FR-1 Tiffin 2:09.55 1:38.46 2:09.55
27 JaQuan Lavender SO-2 Tiffin 2:18.73 2:18.73 2:09.65
29 Zachary Antonio FR-1 Tiffin 1:49.70 2:49.77 2:10.59
32 Drew Hickman SR-4 Tiffin 2:51.94 2:13.12 2:18.66
33 Kyle Merritt FR-1 Tiffin 2:21.08 2:09.91 2:19.68
35 Brandon Lynn SO-2 Tiffin 1:59.37 2:22.95 2:27.37
36 Tim Secoy JR-3 Shawnee State 2:06.05 2:57.68 2:31.86
  Micah Robins FR-1 Tiffin DNS DNS DNS
  Ryan Putorti FR-1 Tiffin DNS DNS DNS
  Thomas Mooney 6 Unattached DNS DNS DNS