March 15-16, 2019
|
Miami (Outdoor) - Coral Gables, FL

Boys 1600 m Run High School

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Colin Wilson Junior Coral Gables 4:37.78 5:52.04 4:15.78 5:38.29 3:34.53 4:35.03 3:45.53
2 Jordan Morejon-Castelli SR Coral Gables 3:59.48 4:46.82 3:45.56 3:51.13 3:17.71 4:38.46 4:07.83
3 William DeJesus SR South Dade 4:39.80 4:00.63 3:38.25 4:25.81 4:45.40 4:39.80 4:53.79
4 Sully Nordheim JR Boca Raton 3:30.84 4:04.57 5:42.96 3:58.95 3:36.46 4:41.11 4:41.11
5 T. Owen Pitchford SO Marathon 4:29.84 5:23.81 4:55.41 6:00.73 5:23.81 4:44.04 5:06.77
6 Donato Scarcello SO Miami Columbus 4:18.64 4:41.37 3:36.00 3:21.79 5:09.79 4:44.21 3:27.48
7 Anthony Rios FR Ferguson 3:36.41 3:44.96 4:50.45 4:50.45 5:27.47 4:44.75 5:01.84
8 Musa Rigaba SR South Dade 4:53.90 5:08.17 5:59.53 3:53.98 3:53.98 4:45.34 5:50.97
9 Isaiah Wilson SR Miami Central 3:35.73 5:56.67 5:19.27 4:36.13 4:27.50 4:47.63 5:07.77
10 Luke Rivera SR Miami Sunset 5:43.57 3:48.08 3:39.42 4:19.84 4:57.38 4:48.71 5:52.23
11 Alvaro Canarte SO Miami Columbus 6:06.77 5:49.44 4:14.14 6:00.99 5:58.10 4:48.79 4:54.57
12 Zachary Hernandez JR Ferguson 5:23.18 4:24.95 4:10.39 4:13.30 6:01.03 4:51.15 6:12.68
13 Deiondre Williams SR Homestead 3:33.54 5:39.32 4:26.19 4:55.44 4:46.66 4:52.51 3:42.31
14 Alejandro Storper FR Palmer Trinity 4:32.19 3:33.65 4:29.26 5:07.31 5:51.21 4:52.67 4:26.33
15 CESAR GOMEZ JR Doral Academy 5:04.47 6:00.10 5:57.17 4:08.85 5:22.04 4:52.76 4:43.98
16 Reilly May SR Palmer Trinity 5:10.70 5:28.29 4:35.53 6:12.25 5:16.56 4:53.11 6:15.18
17 Marcio Lau SR Doral Academy 5:37.86 4:33.23 6:13.12 3:43.28 3:57.97 4:53.79 4:00.91
18 Trenton Guy JR American Heritage 4:10.42 5:09.34 4:28.10 3:26.23 5:56.48 4:54.61 4:48.72
19 Hudson Rucker SO Celebration 3:47.71 5:51.91 6:09.65 3:27.01 4:58.68 4:55.72 3:59.54
20 Daniel Jardon SO Archbishop McCarthy 4:52.93 5:13.64 6:06.90 4:17.42 4:58.84 4:55.88 5:19.55
21 Isaac Murillo SR Cooper City 4:29.51 4:05.82 5:49.47 4:05.82 3:48.05 4:56.16 4:38.39
22 Damian Monterreychanc SO South Dade 5:37.81 4:26.69 4:47.43 6:10.40 3:45.21 4:56.32 3:48.17
23 Jamar Henry SR Miramar 5:54.11 4:48.65 6:03.04 5:48.16 5:15.43 4:57.57 3:28.30
23 Lucas Abrams JR Pine Crest 5:51.14 5:45.19 3:34.25 3:31.28 3:55.08 4:57.57 3:55.08
25 Yader Portocarrero SR Ferguson 5:52.14 5:49.16 4:10.68 5:16.33 5:31.25 4:58.42 6:07.06
26 Lucca Casacci 8 North Broward Prep 5:29.20 5:17.23 4:47.30 3:35.48 5:11.24 4:59.27 4:20.37
27 Andres Zaldivar JR Cardinal Gibbons 4:12.10 3:42.09 4:30.11 4:39.12 3:42.09 5:00.12 5:12.13
28 Gorgie Rodriguez JR St. Brendan 6:18.43 4:42.32 5:15.36 4:18.30 4:51.33 5:00.34 5:03.35
29 Brandon Forehand SR Celebration 4:51.39 6:18.51 4:06.33 5:03.41 4:33.37 5:00.40 4:45.38
30 Kristain Bodden SR Mater Academy 6:10.01 4:51.80 4:30.74 4:09.68 5:42.94 5:00.82 6:04.00
31 Max Lipsky SO NSU University School 5:04.80 5:44.03 4:07.46 6:26.28 4:19.53 5:01.78 4:31.61
32 Marquise Murphy SR Homestead 4:44.11 5:08.29 4:04.82 5:14.33 3:37.62 5:02.24 3:40.64
33 Ivan Rodriguez SR Hardee 4:08.69 3:56.56 4:05.66 5:03.28 5:12.38 5:03.28 5:21.48
34 Michael Deoliveira FR FAU High 4:02.92 5:52.23 6:31.70 6:31.70 6:07.41 5:03.64 6:28.66
35 Glenn Mims JR Cooper City 6:37.35 6:40.43 6:40.43 4:46.46 6:21.95 5:08.02 5:44.99
36 Randy Gracia JR Cooper City 5:48.15 6:03.55 3:57.23 6:15.87 4:52.69 5:08.09 5:48.15
37 Fernando Notari JR Gulliver Prep 5:51.35 4:00.40 6:19.09 6:16.01 4:58.96 5:08.20 5:42.11
38 Paolo Jebian JR Monsignor Pace 6:24.48 4:57.66 4:57.66 6:39.98 6:02.77 5:10.06 6:12.08
39 Michael Charley SR Riviera Prep 5:28.70 5:19.40 6:05.91 5:31.80 3:40.17 5:10.09 6:21.41
40 Jacob Bennett FR American Heritage 5:31.92 5:22.61 5:53.63 3:58.86 3:52.65 5:10.20 4:05.06
41 Ian Dodd FR Cardinal Gibbons 5:30.82 6:23.87 4:25.28 4:40.89 4:12.80 5:12.09 6:14.51
42 Michael Garcia SO St. Brendan 3:39.01 5:31.65 5:37.90 4:10.30 5:31.65 5:12.87 6:09.19
43 Sebastian Gonzales FR Archbishop McCarthy 4:32.24 6:43.66 4:25.98 4:47.88 6:21.75 5:12.91 5:59.85
44 Jaydon Rodriguez SO Miami Central 5:53.25 4:28.09 5:59.56 4:31.25 5:37.48 5:15.40 6:15.33
45 Gavin Hart SO FAU High 5:41.24 3:50.65 4:19.09 4:15.93 6:44.43 5:15.96 4:34.89
46 Matthew Meade FR Archbishop McCarthy 6:16.66 6:04.00 4:41.71 6:04.00 3:47.90 5:16.52 5:41.85
47 Austin Bennett FR American Heritage 5:26.43 6:01.29 6:36.15 6:52.00 5:23.26 5:16.92 5:01.08
48 Alejandro Duenas SO St. Brendan 4:58.28 6:36.65 6:08.10 4:26.55 3:51.65 5:17.32 6:23.96
49 Branndon Linares JR Braddock 4:45.52 5:40.05 5:52.88 5:59.30 6:37.80 5:20.80 4:23.06
50 Shon Barthell FR American 6:09.25 4:39.34 3:44.76 6:18.88 5:21.08 5:21.08 5:08.24
51 Julian Baserio FR Southwest Miami 6:06.32 3:44.93 4:45.99 6:12.75 5:37.40 5:21.33 5:59.89
52 Quardric Bullard JR Chaminade-Madonna 4:14.19 4:52.81 6:58.29 6:16.46 3:54.89 5:21.76 6:51.86
53 Jonathan Perez JR SLAM Academy 3:48.66 4:40.19 4:53.07 6:36.13 5:09.17 5:22.05 4:40.19
54 Benjamin Altschuler SR North Broward Prep 4:36.98 4:04.78 3:45.45 6:45.81 6:52.25 5:22.07 3:58.34
55 Joshua Laufer SR Miami Beach 5:35.06 4:49.96 5:54.39 5:18.95 3:51.97 5:22.17 3:48.74
56 Jason Velasquez FR Southwest Miami 4:01.67 5:06.11 4:11.34 6:00.89 3:58.45 5:22.22 6:20.22
57 Patrick Grey JR Braddock 6:27.46 6:11.32 5:42.26 5:09.97 5:42.26 5:22.88 4:27.99
58 Andres Ledon SR Florida Christian 5:00.61 6:02.02 3:46.27 6:02.02 6:37.58 5:23.23 4:34.75
59 ALEJANDRO VERA FR Doral Academy 4:31.76 3:49.70 4:12.35 5:49.41 6:54.11 5:23.52 3:46.47
60 Isiah Steward FR Miami Southridge 6:09.01 5:20.46 6:28.43 5:56.06 5:26.93 5:23.69 5:36.64
61 Juan Goffredo SO Divine Savior 5:24.36 4:19.49 4:19.49 3:56.79 6:25.99 5:24.36 6:06.53
62 Kyle York SO North Broward Prep 7:03.83 6:37.75 6:31.23 6:27.97 5:45.59 5:26.02 6:27.97
63 Quinton Elliton JR Miami Southridge 6:54.44 6:54.44 6:28.34 3:54.96 6:44.65 5:26.33 5:42.65
64 Ricardo Llera FR Doctor's Charter 4:47.18 6:44.67 4:40.66 5:26.34 5:13.29 5:26.34 6:12.03
65 Nehemiah Dancy SO NSU University School 6:39.81 5:30.99 4:32.00 6:43.09 4:54.94 5:27.71 4:25.45
66 Connor Norris SO Pine Crest 6:46.89 6:23.92 5:05.16 7:03.29 5:15.01 5:28.13 5:34.70
67 Sebastian Rukes SR Pine Crest 6:55.64 4:50.29 6:55.64 4:00.81 7:08.84 5:29.87 7:02.24
68 Sebastian Tenorio FR Divine Savior 4:06.20 4:56.11 5:32.70 5:52.67 3:56.22 5:32.70 4:36.14
69 Simson Darcisse FR Miramar 4:06.45 4:39.76 5:36.37 4:33.10 4:09.78 5:33.04 6:59.63
70 Jean Rodriquez FR Mater Academy 5:40.18 4:50.16 5:03.50 6:40.22 7:00.23 5:33.51 4:10.14
71 Michael McInnis SO Chaminade-Madonna 5:44.18 4:54.06 4:30.67 4:50.71 6:04.23 5:34.15 4:54.06
72 Felipe Londono FR Westminster Christian 5:31.02 4:27.49 6:31.21 5:04.27 6:34.55 5:34.36 7:01.30
73 Tyriq Charles SR Miami Central 7:06.91 4:42.37 6:33.30 5:52.96 5:12.62 5:36.15 5:15.98
74 Christian Rivero JR Southwest Miami 7:14.79 4:33.01 4:49.86 6:44.45 6:20.86 5:37.04 7:04.67
75 Daniel Santana JR Westminster Christian 6:41.20 5:37.14 6:14.23 6:00.74 4:49.94 5:37.14 4:33.09
76 Ricardo Rodriguez JR Divine Savior 7:22.43 5:02.90 6:55.21 4:25.46 6:24.58 5:40.33 6:04.16
77 Josh Gonzalez SR Florida Christian 5:02.66 4:21.39 6:59.60 7:20.23 6:38.96 5:43.93 7:09.92
78 Jordan Silva JR American 7:19.81 7:12.88 7:30.19 4:26.66 5:11.67 5:46.30 4:47.43
79 Adam Olson 7 Doctor's Charter 6:53.20 4:26.13 5:18.66 4:19.13 4:40.14 5:50.17 4:12.13
80 Mervin Pierre SR Mourning 4:13.72 4:57.21 4:28.22 4:46.34 5:55.20 6:02.45 5:37.08
81 Gary Green 7 Doctor's Charter 5:33.23 4:16.33 7:52.38 4:16.33 4:30.98 6:06.18 7:48.71
82 Bencomo Fernando SO Cypress Bay 6:38.90 7:04.76 5:02.87 6:38.90 7:52.77 6:09.35 7:30.61
83 Shemar Robinson SR North Miami 5:27.82 5:12.92 6:12.52 5:20.37 7:19.58 6:12.52 5:27.82
84 Arthur Yakolev FR Mourning 7:06.23 7:39.88 6:47.53 4:44.15 8:02.31 6:13.88 5:55.19
85 Bjorn Garrido SO Westminster Christian 8:13.97 8:13.97 4:33.58 5:34.38 5:41.98 6:19.97 4:29.78
86 Kahmyah Russell JR American 6:28.72 7:41.12 7:41.12 6:36.34 7:29.69 6:21.09 4:38.20
87 Keyshun Johnson JR Miami Southridge 7:51.87 8:11.05 7:02.00 6:42.82 5:49.11 6:23.63 7:17.34
88 Ishaan Tembe SO Riviera Prep 5:06.48 7:04.36 7:35.79 4:35.05 5:26.13 6:32.92 6:09.35
89 Chase Olinck 8 Sagemont 6:34.77 9:29.20 9:01.66 8:43.30 9:06.25 7:39.03 5:25.92
  Trace Tierney JR Boca Raton DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Yamik Giambri SR Miramar DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Boys 1600 m Run High School Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
50 Shon Barthell FR American 4:36.13 5:21.08
52 Quardric Bullard JR Chaminade-Madonna 5:15.33 5:21.76
58 Andres Ledon SR Florida Christian 5:36.16 5:23.23
71 Michael McInnis SO Chaminade-Madonna 5:30.81 5:34.15
72 Felipe Londono FR Westminster Christian 6:57.95 5:34.36
74 Christian Rivero JR Southwest Miami 6:41.08 5:37.04
76 Ricardo Rodriguez JR Divine Savior 5:53.95 5:40.33
77 Josh Gonzalez SR Florida Christian 4:07.63 5:43.93
78 Jordan Silva JR American 4:37.04 5:46.30
79 Adam Olson 7 Doctor's Charter 6:49.70 5:50.17
80 Mervin Pierre SR Mourning 7:14.94 6:02.45
81 Gary Green 7 Doctor's Charter 7:41.39 6:06.18
82 Bencomo Fernando SO Cypress Bay 8:00.16 6:09.35
83 Shemar Robinson SR North Miami 5:35.27 6:12.52
84 Arthur Yakolev FR Mourning 7:21.18 6:13.88
85 Bjorn Garrido SO Westminster Christian 7:24.57 6:19.97
86 Kahmyah Russell JR American 4:49.63 6:21.09
87 Keyshun Johnson JR Miami Southridge 5:14.58 6:23.63
88 Ishaan Tembe SO Riviera Prep 8:11.15 6:32.92
89 Chase Olinck 8 Sagemont 8:34.12 7:39.03
  Trace Tierney JR Boca Raton DNF DNF
Boys 1600 m Run High School Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
35 Glenn Mims JR Cooper City 5:08.02 4:52.62
39 Michael Charley SR Riviera Prep 5:10.09 6:43.12
42 Michael Garcia SO St. Brendan 5:12.87 4:04.04
43 Sebastian Gonzales FR Archbishop McCarthy 5:12.91 5:56.72
48 Alejandro Duenas SO St. Brendan 5:17.32 5:01.46
51 Julian Baserio FR Southwest Miami 5:21.33 6:15.96
53 Jonathan Perez JR SLAM Academy 5:22.05 4:11.20
55 Joshua Laufer SR Miami Beach 5:22.17 3:48.74
56 Jason Velasquez FR Southwest Miami 5:22.22 6:17.00
57 Patrick Grey JR Braddock 5:22.88 6:50.06
60 Isiah Steward FR Miami Southridge 5:23.69 5:10.75
61 Juan Goffredo SO Divine Savior 5:24.36 6:22.75
62 Kyle York SO North Broward Prep 5:26.02 6:18.19
63 Quinton Elliton JR Miami Southridge 5:26.33 4:40.65
64 Ricardo Llera FR Doctor's Charter 5:26.34 4:01.50
65 Nehemiah Dancy SO NSU University School 5:27.71 6:46.36
67 Sebastian Rukes SR Pine Crest 5:29.87 6:49.04
68 Sebastian Tenorio FR Divine Savior 5:32.70 4:32.82
69 Simson Darcisse FR Miramar 5:33.04 5:56.36
73 Tyriq Charles SR Miami Central 5:36.15 3:58.67
75 Daniel Santana JR Westminster Christian 5:37.14 7:18.29
Boys 1600 m Run High School Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
10 Luke Rivera SR Miami Sunset 4:48.71
17 Marcio Lau SR Doral Academy 4:53.79
18 Trenton Guy JR American Heritage 4:54.61
22 Damian Monterreychanc SO South Dade 4:56.32
23 Lucas Abrams JR Pine Crest 4:57.57
26 Lucca Casacci 8 North Broward Prep 4:59.27
27 Andres Zaldivar JR Cardinal Gibbons 5:00.12
29 Brandon Forehand SR Celebration 5:00.40
31 Max Lipsky SO NSU University School 5:01.78
32 Marquise Murphy SR Homestead 5:02.24
34 Michael Deoliveira FR FAU High 5:03.64
36 Randy Gracia JR Cooper City 5:08.09
38 Paolo Jebian JR Monsignor Pace 5:10.06
40 Jacob Bennett FR American Heritage 5:10.20
44 Jaydon Rodriguez SO Miami Central 5:15.40
45 Gavin Hart SO FAU High 5:15.96
46 Matthew Meade FR Archbishop McCarthy 5:16.52
49 Branndon Linares JR Braddock 5:20.80
54 Benjamin Altschuler SR North Broward Prep 5:22.07
59 ALEJANDRO VERA FR Doral Academy 5:23.52
66 Connor Norris SO Pine Crest 5:28.13
Boys 1600 m Run High School Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
4 Sully Nordheim JR Boca Raton 5:06.41 5:54.20 4:41.11 3:39.27 4:46.74
9 Isaiah Wilson SR Miami Central 3:27.10 5:39.41 4:47.63 5:33.65 3:35.73
12 Zachary Hernandez JR Ferguson 3:38.37 4:16.22 4:51.15 5:29.00 3:50.01
14 Alejandro Storper FR Palmer Trinity 3:30.73 4:55.60 4:52.67 3:30.73 5:42.43
15 CESAR GOMEZ JR Doral Academy 6:14.74 4:29.34 4:52.76 6:08.88 3:27.86
20 Daniel Jardon SO Archbishop McCarthy 3:53.75 3:36.00 4:55.88 4:49.97 4:05.58
23 Jamar Henry SR Miramar 5:15.43 5:09.48 4:57.57 5:00.55 6:26.85
28 Gorgie Rodriguez JR St. Brendan 4:42.32 5:21.37 5:00.34 6:30.45 4:30.31
33 Ivan Rodriguez SR Hardee 4:35.99 5:03.28 5:03.28 3:38.37 3:59.60
37 Fernando Notari JR Gulliver Prep 5:05.12 4:31.22 5:08.20 6:28.34 6:03.68
41 Ian Dodd FR Cardinal Gibbons 6:02.03 4:56.49 5:12.09 6:05.15 5:33.94
47 Austin Bennett FR American Heritage 6:13.97 4:16.71 5:16.92 6:10.80 5:23.26
70 Jean Rodriquez FR Mater Academy 4:46.82 6:40.22 5:33.51 6:46.89 5:43.52
  Yamik Giambri SR Miramar DNF DNF DNF DNF DNF
Boys 1600 m Run High School Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Colin Wilson Junior Coral Gables 4:35.03
2 Jordan Morejon-Castelli SR Coral Gables 4:38.46
3 William DeJesus SR South Dade 4:39.80
5 T. Owen Pitchford SO Marathon 4:44.04
6 Donato Scarcello SO Miami Columbus 4:44.21
7 Anthony Rios FR Ferguson 4:44.75
8 Musa Rigaba SR South Dade 4:45.34
11 Alvaro Canarte SO Miami Columbus 4:48.79
13 Deiondre Williams SR Homestead 4:52.51
16 Reilly May SR Palmer Trinity 4:53.11
19 Hudson Rucker SO Celebration 4:55.72
21 Isaac Murillo SR Cooper City 4:56.16
25 Yader Portocarrero SR Ferguson 4:58.42
30 Kristain Bodden SR Mater Academy 5:00.82