April 17-19, 2019
|
Azusa Pacific (O) - Azusa, CA

Women's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Erica Birk JR-3 BYU 12:36.38 9:55.57
2 Caroline Austin Junior Seattle Running Club 12:34.76 10:13.62
3 Anna McDonald SR-4 Texas 11:09.39 10:14.12
4 Zorana Grujic SO-2 Washington St. 10:28.11 10:15.79
5 Lisa Rooms   Olympic Running Team 11:49.23 10:16.72
6 Ali Kallner JR-3 Colorado St. 10:19.07 10:19.07
7 Emma Gee JR-3 BYU 10:56.33 10:19.18
8 Emily Smith JR-3 Eastern Michigan 12:56.18 10:20.94
9 Lucinda Crouch FR-1 Wisconsin 9:44.82 10:22.14
10 Alicia Douglas Senior Unattached 13:07.63 10:25.10
11 Jessica Scheriff SR-4 Iona 13:01.44 10:25.15
12 Alyssa Bolliger SR-4 Tulsa 12:18.79 10:26.09
13 Sara Musselman SO-2 BYU 12:02.76 10:28.48
14 Meghan Lloyd SR-4 Texas 7:33.39 10:29.70
15 Alexandra Harris SO-2 New Mexico 12:16.91 10:29.83
16 Ashton Hutcherson JR-3 Texas A&M 12:29.60 10:29.91
17 Judi Jones JR-3 Nebraska 11:02.23 10:30.69
18 Melissa Menghini SO-2 Missouri 12:06.68 10:31.89
19 Abby Guidry JR-3 Texas 13:04.50 10:32.66
20 Naomi Mendoza   Zatopek Morelia 7:43.76 10:35.28
21 Mckenzie Melius SR-4 Tulane 13:33.39 10:35.46
22 Shelby Brown SR-4 Ole Miss 13:46.58 10:35.83
23 Allysen Eads SR-4 Hillsdale 13:12.41 10:39.04
24 Quinn Owen FR-1 Arkansas 7:41.97 10:41.62
25 Paige Hildebrandt JR-3 Grand Canyon 10:48.89 10:42.46
26 Sylvia Russell SO-2 Miss State 9:06.63 10:43.09
27 Mandee Middleton SR-4 Colo. Christian 12:49.74 10:46.84
28 Jennifer Zapata SR-4 UT-Rio Grande Valley 12:49.97 10:47.03
29 Dylan Hite SR-4 Portland 10:21.60 10:47.50
30 Haley Tanne FR-1 Southern Utah 10:22.24 10:48.16
31 Haley Boynton SO-2 Chico State 8:33.87 10:50.46
32 Rachel Bernardo SO-2 Texas A&M 8:34.10 10:50.75
33 Amira Cunningham JR-3 Lubbock Christian 9:32.80 10:50.91
34 Allie Warner FR-1 BYU 12:12.17 10:53.72
35 Monika Gebarzewska JR-3 Southern Miss. 13:57.39 10:54.21
36 Kayla Casaletto SR-4 Cedarville 11:56.23 10:57.09
37 Courtney Lewis JR-3 Arizona State 7:40.42 10:57.73
38 Linda Palumbo FR-1 Cal Baptist 8:47.03 10:58.78
39 Emily Jones SO-2 Utah Valley 11:25.85 10:59.47
40 Elana Kresl SO-2 New Mexico St. 11:00.11 11:00.11
41 Cheyenne Walden SO-2 Grand Canyon 12:46.43 11:00.71
42 Hannah Mae Gigstad FR-1 Western Colorado 13:33.34 11:01.25
43 Angelina Ellis SO-2 Butler 12:48.02 11:02.08
44 Melissa Cerrillos SR-4 La Verne 11:49.53 11:03.11
45 Jennie Prial SO-2 Xavier (Ohio) 8:37.36 11:03.28
46 Emma Atwell JR-3 Colorado St. 9:50.62 11:03.61
47 Rita Maurais JR-3 Loyola (Ill.) 7:51.17 11:03.62
48 Sarah Hollis JR-3 Cal St. Fullerton 12:26.08 11:06.14
49 Morgan Porcaro SR-4 Southern Utah 9:06.61 11:06.59
50 Madelyn Brunt SR-4 British Columbia 10:40.73 11:07.42
51 Isabel Seidel SR-4 Northwestern 12:07.66 11:07.57
52 Skye Jeppson FR-1 Utah Valley 9:01.13 11:08.06
53 Katren Rienbolt SR-4 Pittsburg St. 7:55.55 11:09.79
54 Morgan Claire Rose FR-1 Ole Miss 8:03.29 11:11.23
55 Delaney Fitzsimmons SR-4 Cal Poly 12:18.63 11:11.48
56 Talia Dreicer SO-2 Western Washington 14:19.79 11:11.71
57 Diani Ellis JR-3 San Francisco St. 9:17.56 11:11.75
58 Camille Perkins JR-3 UC San Diego 9:52.70 11:13.52
59 Corinne Hanson JR-3 New Mexico St. 14:37.54 11:15.03
60 Jordan Casey SR-4 Marist 11:49.04 11:15.27
61 Analynne Klotz FR-1 Dallas Baptist 9:34.10 11:15.41
62 Olivia Willett SO-2 Simon Fraser 14:24.61 11:15.47
63 Benadine Chelimo SO-2 Trinidad State JC 14:21.60 11:18.42
64 Stephanie Croy   Unattached 12:54.10 11:19.03
65 Mercer Mack JR-3 Northern Illinois 14:30.01 11:19.69
66 Rachel Victor SO-2 Sacramento St. 13:51.30 11:21.39
67 Poro Gahekave SR-4 Lubbock Christian 14:39.51 11:21.79
68 Alexandra Bartolotta SO-2 Marist 11:56.26 11:22.15
69 Cassidy ADAMS SR-4 North Texas 9:46.70 11:22.20
70 Pia Richards SO-2 Washington St. 10:48.49 11:22.62
71 Chelsea Ribeiro SR-4 Simon Fraser 13:20.25 11:23.97
72 Rachael Dela Cruz SR-4 La Verne 11:58.17 11:23.97
73 Alaysia Freetly JR-3 North Dakota State 13:00.09 11:24.29
74 Cessair McKinney SO-2 Humboldt State 14:43.01 11:24.50
75 Riley Harmon FR-1 Claremont-Mudd-Scripps 12:33.59 11:25.08
76 Kelsey Carroll JR-3 Cal St. Fullerton 14:33.59 11:27.86
77 Gabrielle De La Rosa JR-3 Cal St. Fullerton 12:50.51 11:27.95
78 Paloma Barron FR-1 Cal St. Fullerton 10:07.24 11:30.04
79 Brooke Roy FR-1 Cal St. Monterey Bay 8:38.51 11:31.34
80 Marissa D'Atri FR-1 San Diego St. 10:22.33 11:31.47
81 Anastasia Karnaze JR-3 UC Irvine 11:46.79 11:32.93
82 Allison Hansen SR-4 Illinois-Chicago 15:02.48 11:34.21
83 Sophie Gitlin FR-1 Claremont-Mudd-Scripps 10:37.36 11:40.39
84 Bret Leigh Nance JR-3 Texas Tech 14:52.95 11:43.11
85 Haley Beaumont JR-3 Hawaii 8:34.56 11:44.87
86 Elizabeth Hernandez JR-3 Cal Poly Pomona 11:17.37 11:45.59
87 Megan Hernandez SO-2 Incarnate Word 13:49.94 11:49.35
88 Valerie Richter SR-4 Cornerstone 11:21.00 11:49.37
89 Arianna Fuentes SR-4 Cal St. San B'dino 8:24.23 11:50.18
90 Kayla Jacklich FR-1 Stanislaus State 11:23.37 11:51.84
91 Ivanna Uribe JR-3 Nebraska-Omaha 12:34.60 11:51.88
92 Clara Haynes FR-1 Biola 11:21.41 11:57.27
93 Toni Moore SO-2 Trinidad State JC 10:24.23 11:57.50
94 Rebekah Christensen SO-2 Utah Valley 8:40.86 12:03.41
95 Carly Halm SO-2 Azusa Pacific 15:33.23 12:09.08
96 Annie Catania SR-4 Nebraska-Omaha 11:05.94 12:11.80
97 Natalie Regalado FR-1 San Diego St. 10:41.44 12:17.28
98 Isabelle Davis FR-1 San Diego St. 14:10.90 12:26.40
99 Carissa Gomez JR-3 Cal St. San B'dino 12:50.35 12:27.91
100 Taylor Murphy FR-1 Central Arizona 12:10.54 12:40.98
  Janaya McIntosh FR-1 Central Arizona DNF DNF
  Haley Cabrera SO-2 UC Riverside DNF DNF
  Dani Martino SR-4 Iona DNF DNF
  Catrina Thomas JR-3 New Mexico DNF DNF
Women's 3000 Steeplechase Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
20 Naomi Mendoza   Zatopek Morelia 10:35.28 9:50.81 11:57.87
54 Morgan Claire Rose FR-1 Ole Miss 11:11.23 10:44.38 9:17.12
63 Benadine Chelimo SO-2 Trinidad State JC 11:18.42 13:40.89 10:51.29
72 Rachael Dela Cruz SR-4 La Verne 11:23.97 14:42.33 11:10.29
78 Paloma Barron FR-1 Cal St. Fullerton 11:30.04 8:30.63 14:15.65
88 Valerie Richter SR-4 Cornerstone 11:49.37 9:48.78 11:35.19
91 Ivanna Uribe JR-3 Nebraska-Omaha 11:51.88 13:31.55 12:55.95
92 Clara Haynes FR-1 Biola 11:57.27 15:10.94 11:35.76
93 Toni Moore SO-2 Trinidad State JC 11:57.50 13:37.95 10:52.93
94 Rebekah Christensen SO-2 Utah Valley 12:03.41 12:54.05 11:05.54
95 Carly Halm SO-2 Azusa Pacific 12:09.08 14:20.32 10:56.18
96 Annie Catania SR-4 Nebraska-Omaha 12:11.80 11:57.17 15:14.75
97 Natalie Regalado FR-1 San Diego St. 12:17.28 14:22.62 12:24.66
98 Isabelle Davis FR-1 San Diego St. 12:26.40 13:26.12 8:57.41
99 Carissa Gomez JR-3 Cal St. San B'dino 12:27.91 8:58.50 13:05.31
100 Taylor Murphy FR-1 Central Arizona 12:40.98 9:23.13 12:40.98
  Janaya McIntosh FR-1 Central Arizona DNF DNF DNF
Women's 3000 Steeplechase Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
30 Haley Tanne FR-1 Southern Utah 13:36.69 11:59.46 13:17.24 8:38.53 9:56.31 10:48.16 14:02.61
39 Emily Jones SO-2 Utah Valley 11:52.23 10:46.28 13:57.53 13:04.77 8:40.99 10:59.47 13:50.94
42 Hannah Mae Gigstad FR-1 Western Colorado 9:48.52 9:35.29 12:47.05 10:48.03 11:47.54 11:01.25 13:00.28
52 Skye Jeppson FR-1 Utah Valley 11:34.79 13:01.63 10:27.98 10:34.66 13:15.00 11:08.06 8:01.01
57 Diani Ellis JR-3 San Francisco St. 13:32.82 14:33.28 13:32.82 9:37.71 11:18.47 11:11.75 11:05.04
59 Corinne Hanson JR-3 New Mexico St. 9:20.28 12:56.29 9:54.03 9:13.53 12:09.04 11:15.03 8:39.78
61 Analynne Klotz FR-1 Dallas Baptist 12:36.46 10:34.89 10:28.14 13:16.99 11:55.94 11:15.41 11:22.17
65 Mercer Mack JR-3 Northern Illinois 13:28.84 10:04.93 12:41.26 10:52.51 11:12.90 11:19.69 8:09.38
66 Rachel Victor SO-2 Sacramento St. 13:58.11 12:09.09 8:31.05 10:13.26 14:45.81 11:21.39 13:51.30
67 Poro Gahekave SR-4 Lubbock Christian 13:51.79 10:40.89 13:04.06 12:16.34 11:01.34 11:21.79 11:49.07
70 Pia Richards SO-2 Washington St. 9:12.93 14:40.58 8:45.62 11:49.93 10:34.84 11:22.62 14:47.41
74 Cessair McKinney SO-2 Humboldt State 8:26.53 12:46.64 10:09.21 11:24.50 10:02.36 11:24.50 12:05.57
80 Marissa D'Atri FR-1 San Diego St. 9:20.09 11:52.22 12:26.79 8:04.03 9:06.27 11:31.47 9:20.09
82 Allison Hansen SR-4 Illinois-Chicago 9:57.02 11:34.21 12:50.58 11:06.45 14:48.59 11:34.21 10:45.62
83 Sophie Gitlin FR-1 Claremont-Mudd-Scripps 12:29.42 12:08.41 8:31.29 9:27.32 9:20.32 11:40.39 8:17.28
84 Bret Leigh Nance JR-3 Texas Tech 10:53.90 15:14.05 8:54.37 14:45.92 12:46.39 11:43.11 10:53.90
85 Haley Beaumont JR-3 Hawaii 12:48.31 10:20.29 12:27.17 9:23.90 8:20.46 11:44.87 10:06.19
86 Elizabeth Hernandez JR-3 Cal Poly Pomona 15:17.27 8:28.03 12:34.99 15:17.27 12:56.15 11:45.59 13:59.66
87 Megan Hernandez SO-2 Incarnate Word 10:59.70 11:56.45 13:07.38 8:23.64 8:52.02 11:49.35 15:22.16
90 Kayla Jacklich FR-1 Stanislaus State 12:13.20 12:20.32 13:10.15 14:35.57 11:30.49 11:51.84 9:43.71
Women's 3000 Steeplechase Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
34 Allie Warner FR-1 BYU 14:09.84 9:35.28 10:53.72
35 Monika Gebarzewska JR-3 Southern Miss. 12:58.51 13:05.06 10:54.21
36 Kayla Casaletto SR-4 Cedarville 11:43.09 9:11.96 10:57.09
40 Elana Kresl SO-2 New Mexico St. 10:33.71 12:06.13 11:00.11
44 Melissa Cerrillos SR-4 La Verne 8:37.23 12:02.79 11:03.11
47 Rita Maurais JR-3 Loyola (Ill.) 10:10.53 12:56.44 11:03.62
48 Sarah Hollis JR-3 Cal St. Fullerton 10:06.19 11:26.13 11:06.14
53 Katren Rienbolt SR-4 Pittsburg St. 14:24.03 13:23.75 11:09.79
56 Talia Dreicer SO-2 Western Washington 13:12.62 13:59.64 11:11.71
58 Camille Perkins JR-3 UC San Diego 7:51.47 12:00.67 11:13.52
68 Alexandra Bartolotta SO-2 Marist 13:18.12 9:53.47 11:22.15
69 Cassidy ADAMS SR-4 North Texas 13:18.18 12:50.89 11:22.20
73 Alaysia Freetly JR-3 North Dakota State 12:25.88 13:34.31 11:24.29
76 Kelsey Carroll JR-3 Cal St. Fullerton 10:32.84 14:54.22 11:27.86
79 Brooke Roy FR-1 Cal St. Monterey Bay 8:17.77 8:10.86 11:31.34
81 Anastasia Karnaze JR-3 UC Irvine 9:35.14 12:14.51 11:32.93
89 Arianna Fuentes SR-4 Cal St. San B'dino 14:05.12 15:09.03 11:50.18
  Haley Cabrera SO-2 UC Riverside DNF DNF DNF
Women's 3000 Steeplechase Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
26 Sylvia Russell SO-2 Miss State 10:43.09
27 Mandee Middleton SR-4 Colo. Christian 10:46.84
28 Jennifer Zapata SR-4 UT-Rio Grande Valley 10:47.03
29 Dylan Hite SR-4 Portland 10:47.50
31 Haley Boynton SO-2 Chico State 10:50.46
33 Amira Cunningham JR-3 Lubbock Christian 10:50.91
38 Linda Palumbo FR-1 Cal Baptist 10:58.78
45 Jennie Prial SO-2 Xavier (Ohio) 11:03.28
46 Emma Atwell JR-3 Colorado St. 11:03.61
50 Madelyn Brunt SR-4 British Columbia 11:07.42
55 Delaney Fitzsimmons SR-4 Cal Poly 11:11.48
60 Jordan Casey SR-4 Marist 11:15.27
62 Olivia Willett SO-2 Simon Fraser 11:15.47
64 Stephanie Croy   Unattached 11:19.03
75 Riley Harmon FR-1 Claremont-Mudd-Scripps 11:25.08
Women's 3000 Steeplechase Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
12 Alyssa Bolliger SR-4 Tulsa 9:42.27 12:06.27 9:54.79 11:16.18 13:15.14 12:18.79 10:26.09
15 Alexandra Harris SO-2 New Mexico 7:20.89 12:10.61 9:20.55 8:11.27 9:26.85 11:20.22 10:29.83
16 Ashton Hutcherson JR-3 Texas A&M 11:14.01 8:55.43 13:38.89 8:30.23 12:17.00 10:17.32 10:29.91
17 Judi Jones JR-3 Nebraska 10:37.00 13:20.98 10:11.77 12:55.75 10:18.08 11:58.99 10:30.69
18 Melissa Menghini SO-2 Missouri 11:16.13 10:50.85 8:19.20 12:50.91 9:09.75 11:47.72 10:31.89
19 Abby Guidry JR-3 Texas 12:45.52 12:32.87 13:10.83 12:58.18 9:54.70 10:51.64 10:32.66
21 Mckenzie Melius SR-4 Tulane 11:07.24 13:07.97 8:53.79 7:37.54 8:41.08 12:42.56 10:35.46
23 Allysen Eads SR-4 Hillsdale 10:58.22 10:00.70 13:50.76 13:31.58 9:28.75 12:14.90 10:39.04
24 Quinn Owen FR-1 Arkansas 10:35.21 12:24.28 8:20.47 12:11.45 11:45.79 13:34.86 10:41.62
25 Paige Hildebrandt JR-3 Grand Canyon 12:12.41 8:53.25 7:49.00 8:40.40 8:46.82 9:38.22 10:42.46
32 Rachel Bernardo SO-2 Texas A&M 12:54.40 13:52.96 12:08.84 12:15.35 13:33.44 9:00.13 10:50.75
37 Courtney Lewis JR-3 Arizona State 9:05.92 8:13.30 13:29.01 8:00.15 12:36.39 11:56.93 10:57.73
41 Cheyenne Walden SO-2 Grand Canyon 12:20.00 10:54.11 8:35.36 9:15.00 11:13.93 8:22.14 11:00.71
43 Angelina Ellis SO-2 Butler 10:42.22 7:50.08 13:01.26 9:36.01 11:41.81 8:43.05 11:02.08
49 Morgan Porcaro SR-4 Southern Utah 9:46.60 14:06.57 7:53.28 10:53.26 10:06.60 9:59.94 11:06.59
51 Isabel Seidel SR-4 Northwestern 10:07.49 12:07.66 9:14.09 9:40.79 11:07.57 9:00.74 11:07.57
71 Chelsea Ribeiro SR-4 Simon Fraser 9:27.70 12:11.85 12:59.73 8:53.50 12:52.89 13:47.61 11:23.97
77 Gabrielle De La Rosa JR-3 Cal St. Fullerton 13:59.30 10:53.56 12:22.99 13:11.15 8:42.85 11:21.07 11:27.95
  Dani Martino SR-4 Iona DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Catrina Thomas JR-3 New Mexico DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 3000 Steeplechase Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Erica Birk JR-3 BYU 9:55.57
2 Caroline Austin Junior Seattle Running Club 10:13.62
3 Anna McDonald SR-4 Texas 10:14.12
4 Zorana Grujic SO-2 Washington St. 10:15.79
5 Lisa Rooms   Olympic Running Team 10:16.72
6 Ali Kallner JR-3 Colorado St. 10:19.07
7 Emma Gee JR-3 BYU 10:19.18
8 Emily Smith JR-3 Eastern Michigan 10:20.94
9 Lucinda Crouch FR-1 Wisconsin 10:22.14
10 Alicia Douglas Senior Unattached 10:25.10
11 Jessica Scheriff SR-4 Iona 10:25.15
13 Sara Musselman SO-2 BYU 10:28.48
14 Meghan Lloyd SR-4 Texas 10:29.70
22 Shelby Brown SR-4 Ole Miss 10:35.83