February 24, 2019
|
Boston University-Track & Tennis Center - Boston, MA
|
200m (Banked)

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Edose Ibadin   District Track Club 2:12.27 1:46.67
2 Shaquille Dill SR-4 St. Augustine's 2:19.31 1:49.69
3 Hugo Arlabosse SO-2 Franklin Pierce 2:17.20 1:49.76
4 Dage Minors   Bermuda 1:33.54 1:50.04
5 Jackson Sullivan JR-3 Army West Point 1:24.83 1:50.16
6 Alfred Chawonza   Graybee Track Club 1:30.67 1:50.57
7 John Finnegan JR-3 Navy 1:55.28 1:50.84
8 Malcolm Going Senior Unattached 1:59.72 1:50.85
9 Nick Fenton SO-2 American Int'l 1:54.45 1:51.11
10 Miller Anderson Senior Unattached 2:17.20 1:51.54
11 Max Michaud JR-3 Assumption 1:45.24 1:51.95
12 Nicolai Hartling JR-3 West Texas A&M 2:13.52 1:52.20
13 Richard Grudzwick JR-3 Central Connecticut 1:46.74 1:52.35
14 Christopher Wrenn JR-3 Bryant 1:57.07 1:52.56
15 Drew Burns SR-4 Marist 1:59.54 1:52.77
16 Lucas Wright SO-2 Hamilton 1:56.22 1:52.83
17 Nathan Hill JR-3 Middlebury 1:36.10 1:53.05
18 Conor Murphy Junior Unattached 2:20.43 1:53.25
19 Jackson Burnett   Graybee Track Club 1:53.97 1:53.97
20 Lewis Ngwenya   Graybee Track Club 1:56.31 1:54.03
21 Joshua Browne JR-3 Academy of Art 2:24.83 1:54.04
22 Christopher Lanahan SO-2 Stonehill 2:04.96 1:54.64
23 Michael Reddy JR-3 New Haven 2:01.65 1:54.76
24 Jared Forman   Unattached 1:39.90 1:54.82
25 Alex Demeule SR-4 Stonehill 1:26.40 1:55.19
26 Luke Myers JR-3 Colgate 1:21.99 1:55.47
27 Riley Fenoff FR-1 Franklin Pierce 1:24.49 1:55.73
28 Andrew Carey   Battle Road TC 1:25.87 1:56.03
29 Maximilian Gorriaran Senior Unattached 2:27.60 1:56.22
30 Brian Salit SR-4 Bryant 1:29.52 1:56.25
31 Hudson Lockette FR-1 Academy of Art 2:02.14 1:56.32
32 Nick Sinofsky Junior Unattached 2:23.10 1:56.34
33 Dillon Aryeh FR-1 Colgate 2:19.94 1:56.61
34 Simon Petsch SO-2 Navy 2:21.22 1:56.71
35 Aiden Lewis Sophomore Unattached 1:31.21 1:56.93
36 Frankie Schiavone SR-4 St. Thomas Aquinas 1:36.72 1:57.95
37 William Bittrich FR-1 Bryant 2:21.58 1:57.98
38 Mo Ali Senior Unattached 1:32.04 1:57.99
39 Tyler Hayes JR-3 Franklin Pierce 2:23.96 1:58.00
40 Tom Kelly   Pacers/GRC New Balance 1:52.49 1:58.41
41 Sam Kim Junior Unattached 1:23.06 1:58.65
42 Brendan Retalic Sophomore Unattached 1:31.72 1:59.11
43 Aaron Kraus SO-2 Hamilton 2:21.76 1:59.12
44 Aidan Russell JR-3 St. Thomas Aquinas 2:33.72 1:59.16
45 Jinwoo Kang Junior Unattached 2:24.68 1:59.57
46 Mark Williams   Unattached 1:44.21 1:59.78
47 Max Schmidhauser   Unattached 1:43.26 2:00.06
48 Jason Reed JR-3 Franklin Pierce 1:52.87 2:00.07
49 Travis Taylor   Hartbeat TC 2:01.31 2:00.10
50 Robert St. Laurent FR-1 Keene State 1:32.57 2:00.22
51 Dylan Rendon Senior Unattached 1:25.37 2:00.24
52 Ryan Caldwell Senior Unattached 2:12.35 2:00.31
53 Tom Germann Senior Unattached 1:25.48 2:00.39
54 Joe Maichen Senior Natick Track Club 1:53.22 2:00.44
55 Tyler Dechane SR-4 Keene State 2:24.54 2:00.45
56 Austin Carroll   Lancer Elite 2:27.36 2:00.78
57 Cole Ziskind SO-2 Marist 2:32.67 2:01.16
58 Antonio Rua JR-3 Franklin Pierce 1:27.35 2:01.31
59 Aiden Dorf Junior The White Mountain School 1:34.98 2:01.76
60 William Aylward FR-1 Franklin Pierce 2:30.78 2:02.58
61 Kevin Bouyea FR-1 St. Thomas Aquinas 2:09.28 2:03.12
62 Dillon Selfors   Unattached 2:30.52 2:03.37
63 James Dowd SO-2 St. Thomas Aquinas 2:36.94 2:03.57
64 Anthony Anastasi SO-2 Wesley 2:26.10 2:03.81
65 Jovan Sematimba Junior Unattached 2:38.67 2:03.96
66 dan cleary   The Heartbreakers 2:22.32 2:04.84
67 Anthony Boswell SR-4 Army West Point 2:20.04 2:05.03
68 Raj Koorapaty Senior Unattached 1:56.89 2:11.33
69 John McLean Junior Unattached 2:01.45 2:13.46
  Matthew Hawker SO-2 Marist DNF DNF
  Toren Caesar   Boston-North DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Edose Ibadin   District Track Club 1:24.27 1:29.61 1:50.94 1:55.21 1:46.67
2 Shaquille Dill SR-4 St. Augustine's 2:01.76 1:33.24 2:03.95 1:26.66 1:49.69
3 Hugo Arlabosse SO-2 Franklin Pierce 1:46.47 1:40.98 1:55.25 1:50.86 1:49.76
4 Dage Minors   Bermuda 2:03.25 1:20.33 2:03.25 2:09.85 1:50.04
5 Jackson Sullivan JR-3 Army West Point 2:17.70 2:14.40 1:49.06 1:50.16 1:50.16
6 Alfred Chawonza   Graybee Track Club 2:10.48 1:35.09 2:21.53 1:45.05 1:50.57
9 Nick Fenton SO-2 American Int'l 1:27.78 1:55.56 2:22.22 2:18.89 1:51.11
  Toren Caesar   Boston-North DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
11 Max Michaud JR-3 Assumption 1:56.43 1:51.95 1:32.92 2:25.54
12 Nicolai Hartling JR-3 West Texas A&M 1:28.64 1:52.20 2:10.16 1:35.37
13 Richard Grudzwick JR-3 Central Connecticut 1:32.13 1:52.35 2:09.21 2:21.57
15 Drew Burns SR-4 Marist 1:43.75 1:52.77 2:26.61 1:26.84
16 Lucas Wright SO-2 Hamilton 1:32.52 1:52.83 1:39.29 2:17.66
17 Nathan Hill JR-3 Middlebury 1:48.53 1:53.05 1:37.23 1:33.84
23 Michael Reddy JR-3 New Haven 1:37.55 1:54.76 2:11.98 2:20.01
67 Anthony Boswell SR-4 Army West Point 2:13.79 2:05.03 2:35.04 2:41.29
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
7 John Finnegan JR-3 Navy 1:27.57 1:50.84 1:53.06 1:58.60 2:20.77 2:22.99
8 Malcolm Going Senior Unattached 1:56.40 1:50.85 2:01.94 1:38.66 1:44.20 1:24.25
10 Miller Anderson Senior Unattached 2:02.70 1:51.54 1:50.43 2:21.66 1:18.08 1:47.08
14 Christopher Wrenn JR-3 Bryant 1:23.30 1:52.56 2:02.69 2:20.70 1:40.18 1:42.43
19 Jackson Burnett   Graybee Track Club 1:31.18 1:53.97 2:00.81 1:30.04 1:44.86 1:27.76
20 Lewis Ngwenya   Graybee Track Club 2:12.28 1:54.03 2:04.30 1:51.75 1:51.75 1:48.33
21 Joshua Browne JR-3 Academy of Art 2:04.31 1:54.04 2:13.43 1:20.97 2:03.17 1:40.36
  Matthew Hawker SO-2 Marist DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
18 Conor Murphy Junior Unattached 1:53.25
22 Christopher Lanahan SO-2 Stonehill 1:54.64
26 Luke Myers JR-3 Colgate 1:55.47
28 Andrew Carey   Battle Road TC 1:56.03
30 Brian Salit SR-4 Bryant 1:56.25
32 Nick Sinofsky Junior Unattached 1:56.34
46 Mark Williams   Unattached 1:59.78
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
24 Jared Forman   Unattached 1:54.82
25 Alex Demeule SR-4 Stonehill 1:55.19
27 Riley Fenoff FR-1 Franklin Pierce 1:55.73
29 Maximilian Gorriaran Senior Unattached 1:56.22
33 Dillon Aryeh FR-1 Colgate 1:56.61
34 Simon Petsch SO-2 Navy 1:56.71
35 Aiden Lewis Sophomore Unattached 1:56.93
39 Tyler Hayes JR-3 Franklin Pierce 1:58.00
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
31 Hudson Lockette FR-1 Academy of Art 1:56.32
36 Frankie Schiavone SR-4 St. Thomas Aquinas 1:57.95
37 William Bittrich FR-1 Bryant 1:57.98
40 Tom Kelly   Pacers/GRC New Balance 1:58.41
41 Sam Kim Junior Unattached 1:58.65
42 Brendan Retalic Sophomore Unattached 1:59.11
49 Travis Taylor   Hartbeat TC 2:00.10
62 Dillon Selfors   Unattached 2:03.37
Men's 800 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
38 Mo Ali Senior Unattached 2:12.15 1:41.48 1:57.99 2:29.85
43 Aaron Kraus SO-2 Hamilton 2:32.48 2:19.37 1:59.12 1:32.92
44 Aidan Russell JR-3 St. Thomas Aquinas 1:50.82 2:32.53 1:59.16 1:26.99
45 Jinwoo Kang Junior Unattached 1:55.99 1:33.27 1:59.57 2:09.14
47 Max Schmidhauser   Unattached 1:25.25 2:21.67 2:00.06 1:43.26
48 Jason Reed JR-3 Franklin Pierce 1:27.66 1:27.66 2:00.07 2:03.68
51 Dylan Rendon Senior Unattached 2:19.48 2:30.30 2:00.24 2:25.49
60 William Aylward FR-1 Franklin Pierce 1:51.55 2:11.16 2:02.58 2:30.78
Men's 800 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
50 Robert St. Laurent FR-1 Keene State 2:06.24 2:00.22 1:25.36
52 Ryan Caldwell Senior Unattached 1:49.49 2:00.31 1:30.24
54 Joe Maichen Senior Natick Track Club 1:32.74 2:00.44 1:41.17
55 Tyler Dechane SR-4 Keene State 1:35.16 2:00.45 2:17.32
56 Austin Carroll   Lancer Elite 1:28.17 2:00.78 1:42.67
57 Cole Ziskind SO-2 Marist 1:49.05 2:01.16 1:40.57
58 Antonio Rua JR-3 Franklin Pierce 1:56.46 2:01.31 1:45.54
61 Kevin Bouyea FR-1 St. Thomas Aquinas 1:36.04 2:03.12 2:03.12
Men's 800 Meters Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
53 Tom Germann Senior Unattached 1:33.91 1:53.17 2:05.21 2:34.10 2:00.39 2:12.43 1:25.48
59 Aiden Dorf Junior The White Mountain School 1:27.67 1:58.11 1:41.06 2:21.25 2:01.76 2:37.07 1:27.67
63 James Dowd SO-2 St. Thomas Aquinas 2:27.05 2:28.29 1:43.80 1:42.57 2:03.57 1:59.87 2:36.94
64 Anthony Anastasi SO-2 Wesley 2:39.72 2:08.77 1:51.43 2:24.86 2:03.81 1:30.39 2:36.00
65 Jovan Sematimba Junior Unattached 2:38.67 2:28.76 2:25.04 1:54.05 2:03.96 1:30.49 2:18.84
66 dan cleary   The Heartbreakers 2:39.80 2:38.55 1:29.89 1:44.87 2:04.84 1:49.86 2:41.05
68 Raj Koorapaty Senior Unattached 1:33.25 2:17.90 2:36.29 2:04.77 2:11.33 2:15.27 2:28.41
69 John McLean Junior Unattached 2:04.12 2:42.83 2:40.16 2:50.83 2:13.46 1:34.76 2:36.15